Canon predstavuje dva nové praktické binokulárne ďalekohľady vrátane najľahšieho ďalekohľadu so stabilizáciou obrazu na svete¹, model 8X20 IS

BRATISLAVA, 19. septembra 2019 – Spoločnosť Canon Europe oznamuje rozšírenie svojho radu stabilizovaných ďalekohľadov o dva nové modely – Canon 8x20 IS s 8x zväčšením, ktorý je s hmotnosťou 420 gramov najľahším stabilizovaným ďalekohľadom na svete a Canon 10x20 IS s 10x zväčšením. V oboch prípadoch ide o ľahko prenosné triédre s porro hranolmi, šošovkami korigujúcimi krivosť obrazovej plochy (tzv. Field Flattener) a poťahom Super Spectra, ktorý vyvinula spoločnosť Canon pre zlepšenie ostrosti a čistoty obrazu. Sú ideálne pre turistiku, pozorovanie prírody alebo športové podujatia.

Canon 8X20 IS

Canon 10X20 IS

Spoločnosť Canon ako jediný výrobca aktuálne ponúka 11 modelov, z ktorých sú všetky vybavené technológiou stabilizácie obrazu. Nastavuje tak latku vo vývoji technológií ďalekohľadov a schopností produktov dostupných na trhu. V sortimente ďalekohľadov Canon nájdeme modely so zväčšením od 8x do 18x s rôzne vyváženými vlastnosťami ako praktickosť, svetelnosť, robustnosť konštrukcie a veľkosť, avšak všetky so stabilizáciou a špičkovým rozlíšením optiky navrhnuté a vyrábané spoločnosťou Canon.

Pri oboch nových modeloch kládol výrobca dôraz na komfort, prenosnosť a jednoduchosť obsluhy. Sú dostatočne malé, aby ich bolo možné nosiť aj v menšom batohu. Aj napriek tomu ponúkajú pohodlný úchop a rovnováhu, dobre ovládateľné ostriace koliesko a vhodne umiestnené tlačidlo stabilizácie obrazu. Kompaktná veľkosť ich predurčuje najmä pre turistov a pozorovateľov prírody. Používatelia, ktorí nosia okuliare, si môžu ľahko nastaviť gumové očnice, k dispozícii je aj dioptrická korekcia pre individuálne prispôsobenie podľa zraku.

Ďalekohľady Canon 8X20 IS a Canon 10X20 IS sú vybavené rovnakou optikou ako svetovo preslávené fotografické objektívy Canon EF, založenej na unikátnej technológii vyvíjanej a zdokonaľovanej po niekoľko desaťročí. Ďalekohľady využívajú optickú stabilizáciu obrazu, ktorá okamžite kompenzuje chvenie pohybom z plávajúceho tretieho prvku optickej zostavy. Umožňujú tak spoľahlivé pozorovanie pri veľkom zväčšení. To zvyšuje efektívne rozlíšenie a predchádza únave zraku pri dlhšom pozorovaní, pretože ďalekohľad kompenzuje prirodzený tras a pohyby tela aj pohyb spôsobený vonkajšími faktormi, napríklad pri jazde terénom.

Stabilný obraz a zväčšenie, ktoré Canon 8x20 IS a Canon 10x20 IS ponúkajú, uľahčuje sledovanie malých objektov, napríklad vtákov a iných menších živočíchov alebo lietadiel, a to aj za pohybu. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť 2 metre u oboch modelov umožňuje objekty pozorovať detailne aj v prípade, keď sa priblížia. Napríklad v prírodných parkoch alebo v ohraničenom priestore.

Obidva modely sa vyznačujú vynikajúcou ostrosťou a malým skreslením v celej ploche obrazu vďaka optike Canon s porro hranolmi. Na šošovkách je nanesená vrstva Super Spectra, ktorá redukuje závoj, minimalizuje odlesky a zabezpečuje vysoký kontrast a prirodzenosť farieb. Súčasťou optickej sústavy je aj prvok korigujúci krivosť obrazovej plochy (tzv. Field Flattener), takže má pozorovateľ istotu, že vidí pozorovaný objekt verne, v jeho skutočnej podobe.

Systém stabilizácie obrazu je pri ďalekohľadoch Canon 8x20 IS a Canon 10x20 IS napájaný jedným článkom CR123A umiestneným v zadnej časti tela. V prípade oboch modelov vystačí až na 12 hodín prevádzky, pričom po stlačení tlačidla sa stabilizácie aktivuje vždy na 5 minút. Používateľ preto nemusí mať obavy z vybitia batérie ani počas dlhšej túry alebo pri trpezlivom pozorovaní života zvierat.

Spoločnosť Canon vyvíja optiku, ktorá má slúžiť na pozorovanie a obdivovanie prírody, nie k nelegálnym činnostiam. Technológia použitá v týchto ďalekohľadoch je v súlade s firemnou filozofiou Kyosei, ktorej krédom je „žiť a pracovať spoločne pre všeobecné blaho“. Voľbou produktov Canon majú zákazníci istotu, že podporujú značku, ktorá chápe dôležitosť trvalej udržateľnosti a hľadá riešenia, ktoré pomáhajú chrániť životné prostredie.

Ďalekohľady Canon 8x20 IS a Canon 10x20 IS budú k dispozícii od novembra 2019.

Hlavné vlastnosti ďalekohľadu Canon 8X20 IS:

 • Nízka hmotnosť – iba 420 g
 • 8x zväčšenie
 • Optická stabilizácia obrazu
 • Poťah šošoviek Super Spectra
 • Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť 2 m
 • Dioptrická korekcia +/- 5,9
 • Napájanie z batérie CR123A, doba prevádzky 12 hodín

Hlavné vlastnosti Ďalekohľadu Canon 10x20 IS:

 • Kompaktný a ľahký – 430 g
 • 10x zväčšenie
 • Optická stabilizácia obrazu
 • Poťah šošoviek Super Spectra
 • Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť 2 m
 • Dioptrická korekcia +/- 9,2
 • Napájanie z batérie CR123A, doba prevádzky 12 hodín

1 Ďalekohľady so stabilizáciou obrazu, výskum spoločnosti Canon, september 2019