Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R. Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

BRATISLAVA, 8. februára 2023 – Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

EOS R8 FRT RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM 02.jpg

EOS R8

Fotoaparát EOS R8 je vybavený 24,2-megapixelovým plnoformátovým snímačom typu CMOS s vysokou citlivosťou ISO a širokým dynamickým rozsahom. Je ideálnou voľbou pre fotografovanie portrétov, akcií a krajiny, kde ponúka širšiu, umeleckú perspektívu. Spoločne s novo uvedeným malým a ľahkým objektívom s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM tvorí EOS R8 kompaktné, ale veľmi schopné vybavenie, ktoré umožňuje fotografom dávať priechod kreativite v plnom formáte.

Plnoformátová kvalita v ľahkom tele

Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačom typu CMOS s rozlíšením 24,2 milióna bodov, ktorý poskytuje rovnako prekreslené snímky ako fotoaparát EOS R6 Mark II. Ide o špičkový snímač vo svojej triede, ktorý ponúka vysokú rýchlosť čítania a umožňuje tak množstvo pokročilých funkcií, vrátane obmedzenia skreslenia vplyvom pohybu uzávierky, priebežné snímanie rýchlosťou 40 sn./s a citlivosť ISO až 102 400 s nízkou úrovňou šumu. Vďaka tomu je fotoaparát EOS R8 ideálny na fotografovanie v prostrediach so slabou úrovňou osvetlenia, kde sa objekty pohybujú. Rozšírený dynamický rozsah taktiež umožňuje zachytiť pôsobivé snímky s výraznou farebnosťou. Plnoformátový snímač zároveň ponúka menšiu hĺbku ostrosti, ktorá kreslí mäkké pozadie a pomáha vyniknúť fotografovanému objektu.

EOS R8 s hmotnosťou približne 461 g (s kartou a batériou) je doposiaľ najľahším plnoformátovým fotoaparátom systému EOS R spoločnosti Canon. Fotoaparát s rozmermi 132,5 x 86,1 x 70 mm je veľkosťou porovnateľný s modelom EOS RP, avšak ponúka v kompaktnom tele množstvo ďalších funkcií profesionálnej úrovne. Fotoaparát EOS R8 je vybavený elektronickým hľadáčikom (EVF) s vysokým rozlíšením 2,36 milióna bodov so snímkovou frekvenciou až 120 sn./sa podporuje podporuje pamäťové karty typu SD UHS-II. Vďaka intuitívnemu rozhraniu sa fotoaparát v teréne ľahko ovláda. Prispieva k tomu aj praktický volič režimov s 12 možnosťami pre statické snímky aj video a samostatný prepínač medzi fotografovaním a filmovaním.

Zachyťte život v pohybe

Pokročilý snímač fotoaparátu EOS R8 vytvára ostrý a detailne prekreslený videozáznam v rozlíšení 4K 60p v plnej šírke prevzorkovaný z 6K, a tiež v rozlíšení Full HD 180 sn./s pre spomalené videá. Fotoaparát podporuje interný záznam Canon Log 3 v 10-bitovom formáte YCbCr 4:2:2 H.265, ktorý ponúka väčší dynamický rozsah a väčšiu flexibilitu pri postprodukcii. Alternatívne je možné zvoliť režimy HDR PQ alebo HDR Movie, ktoré vyhovujú pracovným postupom HDR a poskytujú čistý výstup cez HDMI do kompatibilných zariadení.

Fotoaparát EOS R8 je vybavený funkciou kompenzácie zmeny zorného uhla pri úprave zaostrovacej vzdialenosti. Ponúka tiež predĺženú dobu filmovania, a to až dve hodiny v normálnom režime videa1, čo je ideálne pre zhotovovanie vlogov alebo natáčanie na akciách.

EOS R8 je vybavený rovnakou technológiou automatického ostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II ako modely EOS R5 a EOS R6 Mark II a zaostrí už za 0,03 sekundy2 aj pri snímaní rýchlosťou 40 sn./s s elektronickou uzávierkou. Tento inteligentný systém dokáže detekovať a sledovať množstvo rôznych objektov vrátane zvierat, vozidiel a ľudí a umožňuje zvoliť detekciu hlavy, tváre alebo očí pre presné zaostrenie. Pre ešte lepšiu kontrolu nad snímkou je dokonca možné vybrať, ktoré oko bude uprednostňované. Pre zjednodušenie detekcie pri tak širokej škále podporovaných objektov môžu používatelia zvoliť automatické nastavenie, ktoré vyberie objekt na základe kompozície snímky. Funkcia je použiteľná aj pri slabom osvetlení už od -6,5 EV3.

Vylepšená konektivita

Vďaka vstavanému pripojeniu4 2,4 GHz Wi-Fi® a Bluetooth® môžu používatelia ľahko zdieľať svoju prácu a využívať aplikáciu Camera Connect, pričom overovanie WPA/WPA2/WPA3 zaisťuje bezpečné pripojenie. Pre majiteľov iPhonov má EOS R8 certifikáciu iOS MFITM5, čo umožňuje priame sťahovanie a ovládanie. EOS R8 je možné vďaka podpore štandardov USB triedy video zariadení (UVC) a USB triedy audio zariadení (UAC) používať ako webovú kameru. Používatelia s predplatným služby image.canon môžu využívať nástroj na spracovanie obrazu založený na neurálnej sieti6 na pokročilú redukciu šumu a moiré a získavať tak prirodzene vyzerajúce snímky vo formáte JPEG a HEIF.

Spoločnosť Canon tiež aktualizovala web služby image.canon, ktorú teraz môže využívať širší okruh používateľov vďaka podpore videa Adobe® Lightroom® a firemného využitia, s kompatibilitou s množstvom služieb vrátane Frame.io a účtov Google PhotoTM7.

Malý a ľahký zoomový objektív pre každodenné použitie

RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM je malý a ľahký objektív s 2x zoomom a ohniskovou vzdialenosťou 24-50 mm, ktorý je skvelou voľbou pre zlepšenie fotografických a filmových zručností, najmä pri portrétnej, interiérovej alebo cestovnej fotografii. Ponúka pokročilú stabilizáciu obrazu až o 4,5 EV, ktorá sa v spojení s funkciou IBIS v tele fotoaparátu EOS R zvyšuje na 7 EV, čo znamená, že fotografi a filmári môžu pracovať aj za zlých svetelných podmienok bez potreby statívu. Motor automatického ostrenia STM je rýchly a tichý, s dodatočnou možnosťou ovládania pomocou prispôsobiteľného prstenca na objektíve. Ten používateľom umožňuje prepínať medzi rôznymi režimami, takže môžu fotografovať a natáčať ako profesionáli. Objektív RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM ťaží z výhod bajonetu RF. Spolupracuje s fotoaparátmi radu EOS R a podporuje širokú škálu funkcií pre vylepšenie obrazu vo fotoaparáte, vrátane panorámovania v scénickom režime a korekcie zmeny zorného poľa pri zmene ohniskovej vzdialenosti pri videonahrávkach.

Cena novinky Canon EOS R8 bude od 1799 EUR s DPH a dostupná bude koncom apríla 2023.

Hlavné funkcie a vlastnosti bezzrkadlovky Canon EOS R8:

• Plnoformátový snímač typu CMOS s rozlíšením 24,2 milióna bodov
• Video 4K 60p v plnej šírke prevzorkované z 6K a záznam v rozlíšení Full HD 180 sn./s
• Elektronický hľadáčik (EVF) s vysokým rozlíšením 2,36 milióna bodov s maximálnou obnovovacou frekvenciou až 120 sn./s
• Inteligentná detekcia objektov vrátane zvierat, vozidiel a osôb
• Wi-Fi a Bluetooth pre trvalé pripojenie

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu Canon RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM:

• Štandardný objektív s 2x zoomom s ohniskovou vzdialenosťou začínajúcou na širokouhlých 24 mm
• Optická stabilizácia obrazu až o 4,5 EV
• Až 7 EV pri koordinovanej činnosti OIS a IBIS
• Vodiaca skrutka typu STM pre plynulé automatické ostrenie pri filmovaní
• Kompaktné a ľahké prevedenie s ľahkým ovládaním

  1. Možnosť záznamu až 5 sekúnd pred stlačením spúšte. Ak vnútorná teplota fotoaparátu príliš vzrastie, doba záznamu sa môže skrátiť. Záznam videa 4K UHD 59,94p po dobu cca 30 minút bez tepelného obmedzenia je možný pri počiatočnej teplote +23 °C. Ostatné režimy nie sú teplom obmedzené.
  2. daj platný k 8. februáru 2023. Na základe pravidiel CIPA, s použitím internej metódy merania. Ostrenie pri jase EV 12 (ISO 100), pri izbovej teplote, v režime M, s objektívom RF 24-105mm F4-7,1 IS STM, fotografovanie tlačidlom spúšte, automatické ostrenie na jeden bod (stredový) pre jednu snímku.
  3. S objektívom f/1,2, stredovým ostriacim bodom a jednorazovým AF pri teplote 23 °C a ISO 100.
  4. Prístroj je vybavený technológiou Bluetooth® s nízkou spotrebou energie Názov Bluetooth® a logo sú ochranné známky spoločnosti Bluetooth SIG, Inc. a spoločnosť Canon Europe Ltd. ich smie používať na základe licencie. Iné ochranné známky a obchodné názvy patria ich príslušným vlastníkom. Wi-Fi® je ochranná známka Wi-Fi Alliance. Názov Bluetooth® a logo sú ochranné známky spoločnosti Bluetooth SIG, Inc. a spoločnosť Canon Inc. ich smie používať na základe licencie. Iné ochranné známky a obchodné názvy patria ich príslušným vlastníkom.
  5. Apple, Apple TV, Apple Watch, iPad, iPad Air, iPad Pro, iPhone a Lightning sú ochranné známky spoločnosti Apple Inc. registrované v USA a ďalších krajinách. tvOS je obchodná známka spoločnosti Apple Inc. iPhone je obchodná známka spoločnosti Apple Inc. registrovaná v USA a ďalších krajinách. IOS je ochranná známka spoločnosti Cisco v USA a ďalších krajinách a používa sa na základe licencie. QR Code je ochranná známka spoločnosti DENSO WAVE INCORPORATED.
  6. Aplikácia Image.canon a predplatné je zadarmo, avšak spracovanie súborov RAW v cloude je služba založená na predplatnom, ktorá vyžaduje samostatné predplatné na stránke sas.image.canon. Nástroj na spracovanie obrazu spoločnosti Canon založený na neurónovej sieti je k dispozícii prostredníctvom softvéru DPP ako súčasť postprocesu v počítači alebo v podobe nástroja Neural Network Image Processing v cloude image.canon, ktorý je možné použiť priamo z fotoaparátu.
  7. Google Play a Android sú ochranné známky spoločnosti Google LLC.