Canon aktualizuje firmvér vybraných profesionálnych fotoaparátov EOS R5, EOS R6 a EOS-1D X Mark III, ktorý prináša nové možnosti pri fotografovaní aj záznamu videa

BRATISLAVA, 30. marec 2021 – Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila, že na základe podnetov od zákazníkov vydáva aktualizácie firmvéru pre tri svoje prístroje – bezzrkadlový fotoaparáty EOS R5 (firmvér v1.3) a EOS R6 (firmvér v1.3) a profesionálnu zrkadlovku EOS-1D X Mark III (firmvér v1.4). Ich používatelia sa dočkajú hneď niekoľkých vylepšení, ktoré im pomôžu zefektívniť pracovné postupy a získať väčšiu tvorivú slobodu.

Vyššia obrazová kvalita a lepšia použiteľnosť


V prípade prístroja EOS R5 dochádza je to napríklad podpora videa v rozlíšení Full HD 120P a širšie možnosti prispôsobenia prístroja. Používatelia budú môcť ukladať vlastné a preferované nastavenia fotoaparátu na pamäťovú kartu a kopírovať ich do ďalších prístrojov alebo ich po iných úpravách obnoviť. Ďalšou novinkou je taktiež možnosť vypnúť LCD monitor pri fotografovaní a používať ho iba k náhľadu zhotovených snímok, teda pracovať rovnako ako je to pri klasických zrkadlovkách. Čo sa týka fotoaparátov EOS R5 a EOS R6, tak aktualizácia prináša podporu úplného manuálneho ovládania objektívov RF. To znamená, že používateľ môže ručne ostriť v režime Servo AF.


Efektívnejšie profesionálne pracovné postupy


Profesionálni fotografi si môžu v prípade EOS R5 zabezpečiť a rýchlo zdieľať snímky pomocou novej funkcie Protect Image Transfer, ktorá umožňuje uzamknutie chránených snímok proti nechcenému zmazaniu a ich prenos cez FTP. Pri prístrojoch EOS-1D X Mark III a EOS R5 môžu používatelia teraz sledovať stav prenosu snímok cez FTP na displeji vrátane údaje o zostávajúcom čase.


Vylepšené funkcie videa


Aktualizácia firmvéru umožňuje pri prístrojoch EOS R5 a EOS-1D X Mark III záznam videa vo formáte RAW s nízkym dátovým tokom, ktorý znižuje veľkosť súborov RAW a urýchľuje tak ich prenos. Aktualizácia rozširuje v prípade EOS R5 aj možnosti záznamu videa o gamma krivku Canon Log 3, s ktorou pracujú všetky filmové kamery Sony Cinema EOS. To prináša väčší dynamický rozsah, širšie možnosti úpravy farieb a jednoduchšiu správu súborov. Pri všetkých prístrojoch aktualizácia firmvéru odomyká možnosť kompresie IPB s nízkym dátovým tokom a ponúka tak ešte väčšiu flexibilitu voľby formátov videa. Výsledkom sú menšie videosúbory, ktoré možno ľahšie zdieľať.


Uvedené aktualizácie firmvéru dopĺňa niekoľko vylepšení softvéru, vrátane podpory procesora Apple M1 pri Digital Photo Professional (DPP) verzia 4.14 a EOS Utility verzia 3.13.1. prostredníctvom prekladača kódu Rosetta.


Spoločnosť Canon plánuje aj naďalej vychádzať v ústrety potrebám a požiadavkám fotografov a filmárov, ktorí pracujú s týmito tromi prístrojmi a prinášať ďalšie nové funkcie, vrátane podpory Canon Log 3 pri modeloch EOS R6 a EOS-1D X Mark III v niektorej z budúcich aktualizácií.