Canon EOS C70 ako prvá kamera systému Cinema EOS využíva schopnosti bajonetu RF

BRATISLAVA, 24. septembra 2020 – Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila, že na trh uvedie kompaktnú všestrannú kameru EOS C70, ktorá ako prvá spája špičkovú obrazovú kvalitu systému Cinema EOS System s prenosnosťou a flexibilitou prístrojov radu EOS R. Filmári pracujúci s kamerami systému Cinema EOS sa pomôžu prvýkrát tešiť na neuveriteľné možnosti výkonných objektívov RF.

Kamera EOS C70 je svojím prevedením ideálnou voľbou pre dokumentárnu tvorbu, produkciu ľubovoľného rozsahu, spravodajstvo, či dokonca tvorbu pre potreby sociálnych sietí, a to vďaka schopnosti natáčať s orientáciou na výšku. Jej rozmery a vlastnosti umožňujú kameramanom filmovať priamo z ruky, dronu alebo zo stabilizátora, čo im poskytuje vyššiu mieru tvorivej slobody. Navyše ponúka rad formátov pre záznam na SD karty – vrátane 4K až 120 sn./s s 10-bitovou farebnou hĺbkou 4:2:2 vo formáte XF-AVC (All-I alebo Long-GOP) a MP4 v HEVC (H.265) alebo H.264. To filmárom umožňuje vyhovieť rôznym produkčným požiadavkám.


Canon dnes okrem kamery EOS C70 uvádza na trh adaptér EF-EOS R 0.71x pre pripojenie objektívov EF k telu s bajonetom RF, ktorý zvyšuje kompatibilitu medzi dvoma najobľúbenejšími radmi objektívov Canon. Vďaka tomu môžu filmári s kamerou EOS C70 využívať celý produktový rad objektívov EF.


Kompaktná kamera, kinematografická kvalita


Filmovanie s digitálnymi zrkadlovkami a bezzrkadlovými fotoaparátmi získava na popularite. EOS C70 prepája dve skupiny produktov Canon – kompaktné prístroje s výmennými objektívmi a kamery systému Cinema EOS. Malých rozmerov bolo možné dosiahnuť vďaka využitiu bajonetu Canon RF. Hoci je nová kamera najmenším a najľahším modelom rady Cinema EOS, ponúka množstvo funkcií, vďaka ktorým slúži ako univerzálny nástroj pre profesionálne filmové účely. Je vybavená 13 nastaviteľnými tlačidlami, multifunkčným gripom, ktorý uľahčuje ovládanie, profesionálnymi vstupno-výstupnými terminálmi vrátane HDMI a 2x mini XLR pre audio a nezávislým systémom chladenia. Nový tenší systém ND filtrov, ktorý umožňuje predĺžiť expozíciu až o 10 hodnôt, poskytuje kameramanom väčšiu kontrolu nad expozíciou a hĺbkou ostrosti.


Uvedenie systému RF do sveta kinematografie


Objektívy Canon RF ponúkajú vynikajúcu obrazovú kvalitu a funkčnosť. Technológia tohto bajonetu ponúka pokročilé možnosti pre záznam videa a je ideálnym riešením pre kamery systému Cinema EOS. Používatelia kamery EOS C70 vďaka tomu môžu pracovať s vysoko kvalitnými objektívmi z neustále sa rozširujúceho radu RF, vrátane teleobjektívov, objektívov s premenlivým aj pevným ohniskom, vysoko svetelných objektívov a makroobjektívov. Optimálnu stabilizáciu obrazu zabezpečuje systém Combination IS, ktorý využíva ako optickú stabilizáciu objektívov RF, tak aj elektronickú stabilizáciu v tele kamery a podáva vynikajúce výsledky aj pri filmovaní z ruky. Rozšírená komunikácia medzi objektívom a telom kamery ponúka dodatočné funkcie, napríklad schopnosť zobraziť vzdialenosť objektu na LCD displeji kamery.


Bajonetový adaptér EF-EOS R 0.71x pomocou optickej konverzie poskytuje v prípade objektívov EF plnoformátový uhol záberu aj na snímači Super 35mm a zlepšuje prenos svetla približne o jednu expozičný hodnotu. Adaptér umožňuje plnohodnotnú komunikáciu medzi objektívmi EF a telom kamery a zabezpečuje do budúcnosti podporu rozsiahlej rodiny objektívov Canon EF. Pri použití adaptéra EF-EOS R 0.71x je plne podporované automatické zaostrovanie, korekcia vinetácie a farebných odchýlok a prenos metadát z objektívu.


Dokonalá obrazová kvalita v rozlíšení 4K


EOS C70 využíva snímač typu Super 35mm Dual Gain Output (DGO), akým disponuje profesionálna kamera EOS C300 Mark III. Ten poskytuje výnimočnú obrazovú kvalitu s dynamickým rozsahom cez 16 EV. EOS C70 ponúka podobne ako EOS C300 Mark III verné kinematografické farebné podanie, mimoriadne čistý obraz aj za nízkej hladiny osvetlenia a vynikajúcu podporu širokého dynamického rozsahu. Vďaka snímaču DGO a výkonnému procesoru DIGIC DV 7 je EOS C70 ideálnou voľbou pre profesionálnych filmárov, ktorí chcú produkovať 4K obsah špičkovej kvality. Umožňuje tiež spomalený záznam v rozlíšení 4K 120P – s podporou systému automatického ostrenia Dual Pixel CMOS AF a so záznamom zvuku. Pre tých, ktorí požadujú vysokú snímkovú frekvenciu, je v režime Super16 k dispozícii aj možnosť 180P. Kamera EOS C70 umožňuje filmovať vo vysokom rozlíšení pre široké spektrum účelov, od dokumentárnej tvorby a spravodajskej práce, až po hudobné videá a internetový obsah. Zápis prebieha na dve karty SD vo formáte Canon XF-AVC s rozlíšením 4K a 10-bitovou farebnou hĺbkou vo formáte 4:2:2.


Vylepšené podporné funkcie


EOS C70 si pripisuje celý rad prvenstiev medzi kamerami systému Cinema EOS. Okrem podpory systému automatického ostrenia so zdvojenými body Canon Dual Pixel AF je takisto prvou kamerou Cinema EOS vybavenou revolučným inteligentným sledovacím a rozpoznávacím systémom EOS ITR AF X, aký nájdeme aj pri bezzrkadlovke EOS R5. Systém využíva algoritmy pre rozpoznanie tváre a hlavy s využitím technológie hĺbkového učenia. Tento systém spolupracuje so systémom automatického ostrenia s detekciou tváre a výrazne zlepšuje spoľahlivosť ostrenia a sledovania objektu. Navyše kamera EOS C70 do radu Cinema EOS ako prvá prináša funkciu Auto ISO a ponúka funkciu záznamu na výšku, a to na účely sociálnych sietí a verejných digitálnych zobrazovacích zariadení.


Jednoduché ukladanie a pracovné postupy


Kamera EOS C70 ponúka niekoľko možností záznamu v rozlíšeniach 4K, UHD, 2K a Full HD. Vzhľadom k svojmu určeniu pre tvorcov obsahu, ktorí si chcú zjednodušiť postprodukčné procesy, podporujú SD sloty karty typu UHS-II s vysokou rýchlosťou zápisu, a to v rôznych konfiguráciách, vrátane súbežného zápisu na obe médiá v rovnakom alebo v rôznych formátoch. K dispozícii je aj možnosť režimu neprerušeného pokračovania zápisu na druhú kartu po zaplnení prvej. Prvýkrát je v radoch kamier Cinema EOS k dispozícii možnosť záznamu v dvoch rôznych formátoch, rozlíšeniach a bitových hĺbkach na každú kartu, čo výrazne zvyšuje flexibilitu práce.


Spoločnosť Canon dnes taktiež uviedla objektív CJ20ex5B IASE S. Ide o objektív 2-v-1 triedy UHDxs s 20x zoomom začínajúcim na ohniskovej vzdialenosti 5 mm, ktorý rozširuje rad špičkových televíznych objektívov Canon pre kamery so snímačom 2/3" so záznamom v 4K.


Ďalšie informácie o kamere EOS C70 a bajonetový adaptéra EF-EOS R 0.71x nájdete tu:
https://www.canon.sk/video-cameras/eos-c70/
https://www.canon.sk/lenses/mount-adapter-ef-eos-r-0-71x/


Nová kamera bude predstavená vo štvrtok 24. septembra o 14:00 SELČ na akciu Canon Vision, ktorá virtuálne kopíruje prostredia obchodné prehliadky. Registrácia pre účasť na Canon Vision a program akcie sú k dispozícii tu: https://www.canon.sk/pro/events/canon-vision/


Hlavné funkcie a vlastnosti video kamery EOS C70:


  • Bajonet RF
  • Cinema EOS C70 využíva nový snímač 4K Super 35mm DGO
  • Vysoká rýchlosť snímok 120 sn./s pri natáčaní vo 4K so záznamom zvuku a DPAF
  • Dva sloty na pamäťové karty SD umožňujú súbežný záznam vo viacerých formátoch
  • Vylepšený systém automatického ostrenia Dual Pixel AF s inteligentným sledovaním objektu a novým dotykovým používateľským rozhraním
  • Kompatibilita s novým bajonetovým adaptérom EF-EOS R 0.71x umožňuje používať široký okruh objektívov Canon EF