Ak máte len jedinú šancu zachytiť ten správny moment, tak s novým bleskom Canon Speedlite EL-1 sa vám to určite podarí

BRATISLAVA, 14. októbra 2020 – Spoločnosť Canon Europe dnes uvádza na trh Speedlite EL-1, vysokovýkonný fotografický blesk, ktorý spoľahlivo podáva konzistentné výsledky aj v náročných podmienkach ,a to vďaka robustnej konštrukcii izolovanej proti poveternostným vplyvom. Široký rozsah nastavení výkonu blesku v rozmedzí od plného až po 1/8192 dáva fotografom väčšiu mieru kontroly nad osvetlením a možnosť čo najpresnejšie prispôsobiť blesk svojmu zámeru. Krátka doba nabíjania od 0,1 do 0,9 sekúnd a napájanie novo navrhnutou vysokokapacitnou batériou Canon LP-EL umožňuje robiť sériu snímok s bleskom po dlhšiu dobu. V spojení s najnovšími profesionálnymi digitálnymi zrkadlovkami a bezzrkadlovkami Canon – EOS-1D X Mark III, respektíve EOS R5 – ktoré sú preslávené svojou rýchlosťou a obrazovou kvalitou, umožňuje Speedlite EL-1 fotoreportérom, športovým fotografom, svadobným fotografom a fotografom divokej prírody zachytiť neopakovateľné okamihy. Speedlite EL-1 sa ako prvý blesk Speedlite môže pochváliť "červeným prúžkom", ktorý Canon používa na označenie profesionálnych produktov radu L špičkovej kvality.

Vysoký výkon


Blesk Speedlite EL-1 vykazuje konzistentný svetelný výkon a pomáha fotografovi zachytiť jedinečné okamihy za všetkých okolností. Smerové číslo GN60 znamená vysoký výkon a dlhý dosah aj na vzdialené objekty. Nový model vykazuje najlepšie parametre sériového snímania z celého radu bleskov Canon Speedlite. Možné je dosiahnuť nepretržitý rad až 1701 zábleskov s plným výkonom bez prehriatia, pričom oneskorenie k opätovnému nabitiu sa pohybuje od 0,1 do 0,9 sekundy2. Je teda ideálny napríklad pre fotografovanie oficiálnych slávnostných udalostí "na červenom koberci".


V situáciách, kedy fotograf potrebuje snímať sériovo po dlhšiu dobu, je dôležité, aby sa mohol na svoju výbavu spoľahnúť. Vďaka indikátoru stavu batérie sa nemusí obávať, že mu v nevhodnú chvíľu dôjde energia. Lítium-iónová batéria Canon LP-EL má vysokú kapacitu, je spoľahlivá a umožňuje zhruba 335 zábleskov pri plnom výkone. Blesk Speedlite EL-1 využíva aktívny systém chladenia s interným ventilátorom a dokáže vďaka tomu zachovať konzistentný výkon aj pri dlhšej dobe fotografovania – ideálne pre udalosti, ako sú svadby a pod. V režime priority nepretržitého snímania (CSP) sa výkon blesku automaticky zníži o jednu hodnotu a citlivosť ISO sa namiesto toho automaticky o jednu hodnotu zvýši kvôli úspore energie, predĺženiu výdrže a skráteniu doby nabíjania blesku.


Vyššia flexibilita a miera kontroly


Speedlite EL-1 je všestranný blesk, ktorý ponúka väčšiu slobodu výberu a vyššiu mieru kontroly. Vďaka tomu môžu fotografi dosiahnuť požadovaného dojmu zo scény. Ide o prvý blesk Canon Speedlite vybavený dvojfarebnými modelovacími LED lampami, ktoré fotografovi ukážu, kam a ako svetlo blesku dopadne na objekt. Ten na základe toho môže potrebným spôsobom upraviť farebnú teplotu a jas. Svetelný výkon blesku je možné nastaviť v 14 krokoch až do novozavedenej hodnoty 1/8192. Tá poslúži napríklad pri makrofotografii, kde stačí len nepatrné prisvetlenie, alebo k doladeniu expozície pri portrétnej fotografii s nočnou oblohou v pozadí. Speedlite EL-1 je tiež možné prepojiť až s 15 ďalšími bleskami na štúdiové účely. Bezdrôtová komunikácia ponúka rad možností pre kreatívnu prácu, najnovšie aj v režime synchronizácie na 2. lamelu uzávierky3 pre výraznejšie umelecké vyjadrenie, napríklad svetelných stôp. Vďaka pamäti parametrov záblesku (FE) dokáže Speedlite EL-1 uchovať poslednú hodnotu expozície blesku E-TTL, čo umožňuje fotografovi prepnúť do manuálneho režimu, vykonať drobné úpravy tohto nastavenia podľa potreby a dosiahnuť tak jednoducho a rýchlo konzistentných výsledkov.


Spoľahlivá a odolná konštrukcia


Blesk Speedlite EL-1 využíva podobné utesnenie ako fotoaparáty radu Canon EOS-1D X, a jeho konštrukcia je teda dostatočne robustná, aby vydržala náročné poveternostné podmienky, napríklad silný dážď. Využíva rovnaký mechanizmus elektrických kontaktov ako obľúbený model Speedlite 600EX II-RT. To poskytuje dvojitú výhodu – funkciu utretia na ochranu proti prachu a systém zdvojenej komunikácie so záložným prepojením medzi fotoaparátom a bleskom, ktorý zabraňuje chybným odpalom. Nová xenónová výbojka je trvácnejšia, presnejšia a konzistentnejšia a umožňuje záblesky s nízkou intenzitou.


Intuitívne ovládanie a jednoduché používanie


Blesk Speedlite EL-1 je navrhnutý tak, aby zodpovedal výkonu vlajkových fotoaparátov, ako je EOS-1D X Mark III a EOS R5. Je vybavený novým, používateľsky prívetivým rozhraním a joystickom, ktorý umožňuje ľahko prechádzať ponukami a rýchlo upravovať nastavenia. LCD displej dostal biele podsvietenie a zobrazuje biely text na čiernom pozadí, takže je ľahko čitateľný aj za zlých svetelných podmienok. Zväčšil sa aj rozsah náklonu hlavy blesku. Teraz dosahuje 120 ° čo znamená, že záblesk môže smerovať aj v opačnom smere od scény a osvetliť ju mäkšie vďaka odrazu. Spolu s odrazovým adaptérom a dvoma farebnými filtrami dodávanými v balení tak blesk tvorí dokonalý nástroj pre portrétnu fotografiu. Nová batéria Canon LP-EL je skonštruovaná tak, aby dokázala rýchlo dodávať veľký prúd potrebný na nabitie blesku Speedlite EL-1 a umožňovala dosahovať mimoriadne parametre. Okrem toho ju možno dobíjať pomocou nabíjačky LC-E6/LC-E6E dodávanej k mnohým fotoaparátom Canon.


Ďalšie informácie o blesku Speedlite EL-1 a batériu Canon LP-EL nájdete na stránkach:
https://www.canon.sk/cameras/speedlite-flash-el-1/1 Pri teplote 23 °C, so zapnutým ventilátorom a pred dosiahnutím obmedzenia úrovne 1, bez nasadených prídavných adaptérov (séria až 160 zábleskov s plným výkonom pri nastavení ohniskovej vzdialenosti blesku na 150-200 mm).
2 1/8192 až 1/1 doby nabíjania nutná k odpáleniu.
3 Môže byť potrebná aktualizácia firmvéru fotoaparátov.