Canon prináša revolúciu do videa 180° VR v podobe inovatívneho 3D VR systému a zdvojeného rybieho oka Canon RF 5,2 mm F2.8 DUAL FISHEYE

BRATISLAVA, 6. októbra 2021 – Spoločnosť Canon Europe dnes predstavila novinku systému EOS R – nové priekopnícke riešenie pre záznam virtuálnej reality, ktoré využíva špičkové schopnosti bajonetu RF. Systém Canon EOS VR, ktorého súčasťou je nový stereoskopický objektív Canon RF 5,2 mm F2.8L DUAL FISHEYE, bol vyvinutý ako odpoveď na dopyt po kvalitnom 3D obsahu vo formáte 180° VR 0. Technológia VR nachádza svoje uplatnenie v mnohých odboroch, vrátane vzdelávania, cestovného ruchu, športu, konferencií alebo dokumentárnej tvorby. Nová ponuka spoločnosti Canon zjednodušuje celý proces stereoskopického záznamu vo formáte 180° VR i postprodukcii. Systém EOS VR dokáže vytvoriť imerzívny obraz, ktorý vtiahne diváka do akcie vďaka profesionálnej obrazovej kvalite a vyššej miere reality. Nový objektív sa stáva základom systému EOS VR, ktorý ako prvý na svete umožní¹ záznam vo formáte 180° VR s jedným prístrojom s jedným snímačom.

Objektív Canon RF 5,2mm F2.8L DUAL FISHEYE je prvý vymeniteľný VR objektív značky Canon, ktorý zjednodušuje technické vybavenie, záznam videa vo formáte 180° VR a statických záberov fotoaparátom EOS R52, a to pri zachovaní vysokej optickej kvality systému EOS R. To uľahčuje tvorbu 3D obsahu tvorcom VR, profesionálnym produkčným spoločnostiam aj profesionálom, ktorí chcú preniknúť na trh VR za pomoci úspornejšieho systému. Okrem objektívu Canon RF 5,2 mm F2.8L DUAL FISHEYE je súčasťou systému EOS VR taktiež novo vyvinutá softvérová aplikácia EOS VR Utility a zásuvný modul EOS VR Plug-in pre Adobe Premiere Pro, ktoré zjednodušujú proces postprodukcie a uľahčujú tvorbu od vstupu až po finálny výstup.


Inovatívne prevedenie objektívu zjednodušuje záznam


Ultra širokouhlý dvojitý objektív typu rybie oko Canon RF 5,2 mm F2.8L DUAL FISHEYE má uhol záberu 190°, čo je základom pre stereoskopický záznam pre VR. Dômyselná optická zostava objektívu, ktorá umožňuje projekciu dvoch obrazov na jeden snímač, zabezpečuje dokonalé zarovnanie a synchronizáciu priamo vo fotoaparáte. Týmto spôsobom možno získať VR vybavenie oveľa jednoduchšie ako je to s dvojkamerovým systémom.


Zachytenie dvoch obrazov na jeden snímač predstavuje dokonale zladené parametre bez drobných odchýlok v podaní farieb či expozície, ku ktorým môže dochádzať pri systémoch s dvoma snímačmi. Elektromagnetické jednotky ovládania clony (EMD), ktorými sú oba objektívy vybavené, sú takisto synchronizovane riadené kvôli konzistentnej expozícii – tým odpadá úprava v postprodukcii a potreba odborných znalostí potrebných na zladenie pravého a ľavého obrazu.


Objektív v kompaktnom prevedení využíva zásuvný optický mechanizmus s interaxiálnou vzdialenosťou 60 mm pre prirodzený dojem z obrazu. Objektív je konštruovaný pre použitie s kompatibilnými fotoaparátmi v rámci systému VR, napríklad Canon EOS R5 a vyznačuje sa kompaktnosťou a jednoduchosťou použitia.


Posúvanie hraníc možností optiky


Stereoskopický objektív Canon RF 5,2 mm F2.8L DUAL FISHEYE je označený známym červeným krúžkom, ktorý ho radí do profesionálneho radu L. Každý z objektívov má dva členy s veľmi nízkym rozptylom, ktoré pomáhajú dosiahnuť vysokú ostrosť v celej ploche snímky. Povrchová optická úprava SWC je ideálna pre filmovanie so slnkom v zábere, pretože potláča odlesky a závoj, ku ktorým pri zázname pre VR bežne dochádza.


Za zadným prvkom je objektív vybavený úchytom pre gélové ND filtre rôznych výrobcov, ktorých použitie umožňuje udržať čas a clonu v "normálnych" hodnotách pri filmovaní v jasnom svetle. Funkcia MF Peaking pri fotoaparáte EOS R5 ponúka jednoduché asistované manuálne ostrenie so zvýraznením zaostrených oblastí.


Pri použití s ​​plnoformátovým 8K snímačom fotoaparátu EOS R53 dosahuje objektív Canon RF 5,2 mm F2.8L DUAL FISHEYE pri zázname 180° VR vysoké rozlíšenie so širokým dynamickým rozsahom, ktorý zaisťuje gamma krivka Canon Log/Log 3. Vysoká svetelnosť objektívu f/2.8 spolu s vysokou citlivosťou ISO fotoaparátu EOS R5 sú predpokladom vynikajúcich výsledkov pri nízkej hladine osvetlenia, čo tvorcom otvára väčšie možnosti práce v rôznych podmienkach.


Zjednodušené spracovanie 180° VR


Úplne nový systém EOS VR využíva stereoskopický objektív Canon RF 5,2 mm F2.8L DUAL FISHEYE nasadený na fotoaparáte s jedným snímačom, pričom nie je nutné žiadne zarovnávanie a spoločné ovládanie objektívov – vzniká jediný súbor s pravým i ľavým obrazom, ktoré sú už dokonale synchronizované. To umožňuje softvéru Canon alebo zásuvnému modulu previesť zachytený zdvojený kruhový obraz z rybieho oka na štandardný formát 180° VR pripravený na ďalšie spracovanie v programe Adobe Premiere Pro alebo na prehliadanie VR súpravou.


Jedným z najzložitejších a časovo najnáročnejších úkonov pri tvorbe VR obsahu je proces prevodu obrazu4 z dvojitého kruhového obrazu z rybieho oka do použiteľnejšieho formátu 180° VR s dvomi paralelnými obrazmi v ekvidistantnom zobrazení. Nová aplikácia Canon EOS VR Utility a zásuvný modul EOS VR pre Adobe Premiere Pro tento proces maximálne zjednodušujú. S ich pomocou je možné jednoducho spracovávať videonahrávky aj statické snímky5 a exportovať ich do rôznych rozlíšení či (profesionálnych) kodekov, až do súborov vo veľkosti zodpovedajúcej 8K v prípade videa – určených na ďalšie spracovanie v postprodukcii, prípadne prehrávanie pomocou vhodnej súpravy VR.


Aktualizovaný nástroj Canon EOS Utility a aplikácia Camera Connect umožnia jednoduché ovládanie na diaľku a živý náhľad pri filmovaní. Toto vysoko kvalitné riešenie, ktoré využíva výhody bajonetu RF, predstavuje inovatívnu technológiu VR, ktorá zjednodušuje celý proces torby vo formáte 180° VR od nastavenia technického vybavenia až po postprodukciu.


Hlavné funkcie a vlastnosti systému EOS VR:


  • Zjednodušené vybavenie pre záznam 180° VR v kompaktnom prevedení
  • Profesionálna kvalita obrazu s výstupným súborom veľkosti 8K
  • Jediný obrazový súbor umožňuje efektívne spracovanie v postprodukcii
  • Nástroj EOS VR Utility zjednodušuje prevod formátov
  • Zásuvný modul EOS VR Plug-in pre integráciu do Adobe Premiere Pro

Hlavné funkcie a vlastnosti systému EOS VR:


  • Dvojitý objektív typu rybie oko pre stereoskopický záznam 180° VR s uhlom záberu 190°
  • Ľahké kompaktné prevedenie so svetelnosťou f/2.8
  • Dva prvky s veľmi nízkym rozptylom (UD)
  • SWC povrchová úprava optiky
  • Presne synchronizovaný a riadený motorový pohon

1 K 5. októbru 2021, medzi všetkými výmennými objektívmi pre systémové fotoaparáty na trhu (podľa výskumu spoločnosti Canon).
2 EOS R5 (v súčasnosti jediný kompatibilný fotoaparát) bude vyžadovať aktualizáciu firmvéru.
3 Rozlíšenie obrazu jednotlivých objektívov bude trochu nižšia ako 4K kvôli umiestneniu obrazových kruhov vedľa na ploche snímača.
4 Ku konverzii obrazu 180° VR z kompatibilného fotoaparátu (EOS R5) na ekvidistatné zobrazenie je nutná aplikácia Canon EOS VR Utility alebo zásuvný modul EOS VR pre Adobe Premiere Pro.
5 Možnosť bezplatne vyskúšať aplikáciu Canon sa statickými snímkami a videami pri maximálnej stopáži 2 minúty. K exportu (nástroj EOS VR Utility) a importu (zásuvný modul EOS VR pre Adobe Premiere Pro) videa pri stopáži 2 minúty alebo dlhšie je nutné predplatné.