Canon predstavuje prvú plnoformátovú kameru Cinema EOS s 8K rozlíšením. Kompaktnú a ľahkú filmovú kamera EOS R5 C ocení nová generácia tvorcov vizuálneho obsahu

BRATISLAVA, 19. januára 2022 – Spoločnosť Canon Europe dnes predstavuje výkonnú hybridnú filmovú kameru EOS R5 C, ktorá spája profesionálne kinematografické schopnosti prístrojov radu Cinema EOS s fotografickými funkciami systému EOS R. Plnoformátový snímač typu CMOS s vysokým rozlíšením, procesor DIGIC X a bajonet RF umožňujú zhotovovať vysoko kvalitný videozáznam v rozlíšení 8K a statické snímky s rozlíšením 45 Mpx rýchlosťou až 20 snímok za sekundu – to všetko v jednom tele. Kompaktné, ale všestranné telo kamery EOS R5 C, ktoré stavia na revolučných filmových schopnostiach modelu EOS 5D Mark II, vychádza v ústrety potrebám novej generácie tvorcov obrazového obsahu a menších produkcií. Spoločnosť Canon rad Cinema EOS neustále zdokonaľuje, a to novým firmvérom, ktorý vylepšuje schopnosti obľúbeného modelu EOS C70. Už tak vynikajúce schopnosti systému Cinema EOS sa teraz rozšíria okrem iného aj o 12-bitový záznam vo formáte Cinema RAW Light.

Prvá hybridná kamera Canon radu Cinema EOS


EOS R5 C je prvým modelom úspešného systému Cinema EOS, ktorý podporuje interný záznam vo formáte 8K 30p RAW a až 60p pri použití externého zdroja napájania, čím je možné dosiahnuť mimoriadnu čistotu obrazu a získať takmer neobmedzené možnosti postprodukcie. Aktívny interný chladiaci systém umožňuje filmovať dlhé hodiny vo vysokom rozlíšení 8K¹. Vďaka podpore HDR podľa štandardov PQ a HLG spolu s populárnou gama krivkou Canon Log 3 môžu filmári zachytiť pôsobivé, realistické zábery a využiť širšie možnosti tvorivého vyjadrenia, aby diváka vtiahli do obrazu. Kamera je vybavená uznávaným systémom automatického zaostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF a ponúka funkcie Eye AF a EOS iTR AF X, ktoré zaisťujú úplne presné zaostrenie každého záberu. Táto pokročilá technológia automatického ostrenia v reálnom čase sleduje oči osoby v zábere a dokáže dokonca sledovať pohyb hlavy, keď sa odvráti. Kamera je vybavená elektronickou stabilizáciou obrazu, ktorá spolupracuje s optickou stabilizáciou pri kompatibilných objektívoch. Riadená súčinnosť oboch systémov zmierňuje vplyv otrasov pri snímaní z ruky a zaisťuje plynulosť a ostrosť všetkých záberov.


Vďaka 45-megapixelovému snímaču a procesoru DIGIC X dokáže kamera EOS R5 C zhotovovať aj špičkové fotografie s mimoriadne rýchlym sériovým snímaním až 20 snímok za sekundu. Procesor DIGIC X prináša aj inovácie v oblasti odstraňovania šumu a umožňuje pracovať s citlivosťou až 51 200 ISO – ideálny na filmovanie a fotografovanie v prostrediach s nízkou hladinou osvetlenia, napríklad pri halových športových udalostiach. Fotografi získavajú väčšiu tvorivú slobodu vďaka ukladaniu snímok do formátu HEIF s 10-bitovou farebnou hĺbkou, a teda s možnosťou rozšíreného dynamického rozsahu a farebného gamutu. Ďalšie možnosti ponúka intervalový časovač, ktorý umožňuje zachytiť pôsobivé časozberné snímky s vysokým rozlíšením.


Zjednodušené pracovné postupy v rozlíšení 8K


Kamera EOS R5 C zapisuje interne vo formáte Cinema RAW Light, ktorý zachováva vysoko verný 12-bitový obraz so širokým dynamickým rozsahom a farebným gamutom pri rozumnej veľkosti dátových súborov. Spoločnosť Canon tiež predstavila tri novo vyvinuté varianty formátu RAW, vrátane RAW HQ (vysoká kvalita), RAW ST (štandardná) a RAW LT (úsporná), takže si používatelia môžu zvoliť zodpovedajúci režim podľa svojich potrieb a produkčného procesu. Dva sloty pre pamäťové karty – CFexpress 2.0 typu B a UHS-II SD – ponúkajú pokročilé možnosti simultánneho záznamu, kde je možné na jednotlivé karty súčasne zaznamenávať v rôznom formáte, rozlíšení a bitovej hĺbke, čo poskytuje väčšiu flexibilitu pri spracovaní. Platí to aj pre záznam zvuku pri snímaní v rozlíšení 4K 120p. Okrem 12-bitového formátu Cinema RAW Light podporuje EOS R5 C obľúbený 10-bitový formát XF-AVC s dátovým tokom až 810 Mb/sa všestranne použiteľný formát MP4 s rôznymi možnosťami nastavenia. Vďaka plnoformátovému 8K snímaču umožňuje EOS R5 C po internom prevzorkovaní záznam v rozlíšení 4K a Full HD s mimoriadnou čistotou, vynikajúcim podaním farieb a nízkym šumom. To tiež umožňuje záznam s vysokou snímkovou frekvenciou v rozlíšení 4K 120p bez orezu a pri zachovaní funkcie automatického zaostrovania.


Všestrannosť a konektivita


V kamere EOS R5 C poskytuje spoločnosť Canon profesionálnym tvorcom obsahu všestranný nástroj, ktorý im pomôže splniť čoraz náročnejšie požiadavky, ktoré sú na nich kladené. Nová kamera využíva inovatívny bajonet RF s krátkou vzdialenosťou príruby od roviny snímača a dvanásťpólovým konektorom na rýchlejšiu komunikáciu medzi telom a objektívom. Možno ju teda používať s objektívmi radu EF a RF aj kinematografickými objektívmi Canon, rovnako ako s anamorfnými objektívmi iných výrobcov na dosiahnutie širšieho pomeru strán na účely strieborného plátna. Vyhovieť stúpajúcemu dopytu po obsahu pre virtuálnu realitu umožňuje spojenie 8K videa s novým stereoskopickým objektívom Canon RF 5,2mm F2.8L Dual Fisheye, ktoré zjednodušuje celý proces výroby imerzívneho VR obrazu od záznamu po konečné spracovanie. Okrem flexibility pri výbere objektívov ponúka kamera aj široké možnosti pripojenia príslušenstva pomocou multifunkčných sánok, totožných s modelmi EOS R3 a XF605. Tými je možné priamo pripojiť a napájať príslušenstvo, ako je stereofónny mikrofón Canon DM-E1D, blesk Canon Speedlight 470EX-AI alebo XLR audio adaptér CA-XLR2d od spoločnosti TASCAM. Kamera EOS R5 C je tiež vybavená samostatným terminálom na prenos časových značiek kvôli integrácii do profesionálnych zostáv s viacerými kamerami. Vďaka pokročilej konektivite môžu používatelia využívať aplikáciu Content Transfer Mobile² na prenos súborov cez FTP a úpravu metadát ML-G2 – ideálny pre žurnalistiku a samostatných kameramanov.


Kompaktné telo so štandardným usporiadaním ovládacích prvkov


Aby prístroj EOS R5 C skutočne ponúkal to najlepšie z oboch svetov, má dve samostatné menu pre fotografovanie a pre video – systém EOS R a rozhranie Cinema EOS. Používatelia môžu pomocou trojpolohového voliča medzi režimami jednoducho prepínať a pristupovať k príslušným nastaveniam. Vďaka 13 programovateľným tlačidlám a radu profesionálnych funkcií pre záznam videa ponúka EOS R5 C veľmi široké možnosti prispôsobenia. Táto vysoko výkonná filmová kamera je vybavená aj 0,5 palcovým OLED hľadáčikom s vysokým rozlíšením 5,76 milióna bodov pre presnú analýzu obrazu, bodovým maticovým displejom na hornej strane pre rýchlu kontrolu nastavenia a jasným kĺbovým 3,2 palcovým HD LCD monitorom pre pohodlné sledovanie z rôznych uhlov za dňa aj v noci.


Kamera je navrhnutá s ohľadom na samostatných kameramanov – mimoriadne ľahké telo s hmotnosťou iba 680 g je aktuálne najmenším a najľahším prístrojom radu Cinema EOS. Telo, hoci kompaktné, má robustný rám z horčíkovej zliatiny a je odolné voči prachu a poveternostným vplyvom, pričom premyslené vnútorné usporiadanie oddeľuje prúdenie chladiaceho vzduchu od elektrických obvodov.


Aktualizácia firmvéru kamery EOS C70


Najnovšia aktualizácia firmvéru kamery C70 sprístupňuje pokročilé funkcie, vrátane novej možnosti záznamu do formátu Cinema RAW Light LT 4K a funkcie záznamu XF-AVC proxy, ktorá to umožňuje. Vďaka formátu Cinema RAW Light LT, zdokonalenej kvalite obrazu a novým funkciám snímania po jednotlivých políčkach a v nastavených intervaloch ponúka kamera EOS C70 tvorcom nové kreatívne možnosti, vrátane fázovej animácie a časozberného videa. Firmvér vydaný v decembri 2021 tiež zlepšuje kompatibilitu s ďalšími 12 objektívmi pri použití bajonetovej redukcie EF-EOS R 0,71x s plnou optickou korekciou, prenosom metadát a podporou automatického nastavenia. To používateľom poskytuje väčšiu flexibilitu pri výbere objektívu.


EOS R5 C, doteraz najmenšia a najuniverzálnejšia kamera radu Cinema EOS, je dokonalý hybrid. Prináša všetko, čo si profesionálni tvorcovia obsahu môžu priať, od bezproblémovej práce s 8K videom po vysokorýchlostné snímanie fotografií vo vysokej kvalite.


Ďalšie informácie o kamere EOS R5 C nájdete tu.


Aktualizáciu firmvéru pre kameru EOS C70 nájdete tu.


Hlavné funkcie a vlastnosti kamery Canon EOS R5 C:


  • Plnoformátový snímač s rozlíšením 8K/30p a záznamom do 12-bitového formátu RAW alebo 8K/60p pri použití externého zdroja napájania
  • Statické snímky s rozlíšením 45 Mpx s rýchlosťou snímania až 20 sn./s
  • Presné automatické zaostrovanie pohybom očí Dual Pixel CMOS AF a inteligentné sledovanie tváre a hlavy pomocou funkcie EOS iTR AF X
  • Široké spektrum profesionálnych formátov záznamu vrátane troch nových variantov Cinema RAW Light
  • Aktívne chladenie na natáčanie dlhých časových úsekov
  • Terminál časového kódu
  • Bajonet RF s pokročilou kombinovanou stabilizáciou obrazu
  • Pokročilé možnosti pripojenia a multifunkčné sánky pre príslušenstvo