Canon v najnovšom firmvéri pre profesionálne fotoaparáty prináša nové funkcie pre filmárov

BRATISLAVA, 8. júla 2021 – Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila novú aktualizáciu firmvéru pre fotoaparáty EOS R5¹, EOS R6 (firmvér v1.4) a EOS-1D X Mark III (firmvér v1.5). Vďaka najnovším aktualizáciám, ktoré reagujú na podnety používateľov, sa tieto fotoaparáty stávajú výkonnými prístrojmi pre profesionálny záznam videa.

Videonahrávky kinematografickej kvality


Nová verzia firmvéru sprístupňuje veľmi požadovanú gama krivku Canon Log 3 (C-Log 3), ktorá už bola k dispozícii pri modeli EOS R5, a teraz ňou budú disponovať aj modely EOS R6 a EOS-1D X Mark III. Preslávená gama krivka Canon Log 3 rozširuje dynamický rozsah a ponúka širšie možnosti práce s farebným priestorom, takže je možné dosiahnuť mimoriadnu kvalitu videozáznamu, ktorá sa vyrovná filmovým kamerám hollywoodskeho štandardu. Táto logaritmická gama krivka taktiež zlepšuje kompatibilitu týchto modelov s kinematografickými produkčnými procesmi a uľahčuje zladenie farebnosti so záznamom z kamier radu Canon Cinema EOS.


Zjednodušené pracovné postupy pri spracovaní videa


Okrem krivky C-Log 3 prinášajú aktualizácie firmvéru v prípade spomínaných modelov možnosť súčasného záznamu na dve pamäťové karty. Používatelia teda môžu ten istý videosúbor so zhodným rozlíšením, snímkovou frekvenciou a kódovaním, zapisovať na obe karty zároveň. To znamená, že v prípade, ak by bola jedna karta poškodená, bude existovať záložná kópie2. Pri modeloch EOS-1D X Mark III a EOS R5 aktualizácia prináša podporu nového štandardu pamäťových kariet CFexpress VPG400, ktoré umožňujú spoľahlivejší záznam vďaka minimálnej rýchlosti zápisu 400 MB/s, ktorý je podstatný pri natáčaní v rozlíšení 8K alebo vo formáte RAW.


Kompatibilita s kinematografickými produktmi


Prichádzajúca aktualizácia firmvéru fotoaparátu EOS R5 prinesie kompatibilitu s filmovým servom, ktorý poháňa transfokátorové objektívy Canon CN-E18-80mm T4.4 L IS KAS S a CN-E70-200mm T4.4 L IS KAS S. Tým získa na univerzálnosti a umožní používateľom tvorbu na vyššej úrovni. S novým firmvérom môžu používatelia EOS R5 ovládať expozíciu, ostrenie a zoom priamo z tela fotoaparátu, či spustiť záznam tlačidlom na servomotorových transfokátorových objektívoch Canon Cine. Kompatibilita sa týka aj softvéru Canon EOS a Camera Connect, takže používatelia môžu EOS R5 jednoducho začleniť do akéhokoľvek produkčného procesu.


Nový firmvér EOS R5 umožňuje externý plnoformátový záznam 8K ProRes RAW a 5K ProRes RAW s orezom pri pripojení k rekordéra Atomos Ninja V+ a vo formáte 5K ProRes RAW s orezom s rekordérom Atomos Ninja V. Používatelia tak v prípade tohto cenovo dostupného a kompaktného fotografického systému získajú bezkonkurenčnú obrazovú kvalitu. S pripojeným rekordérom Atomos Ninja V+ dokáže EOS R5 natáčať v rozlíšení 8K pri 30 sn./s., čo ponúka filmovým aj video kameramanom nové možnosti. Tieto profesionálne formáty záznamu umožňujú taktiež pri spracovaní jednoducho upravovať vyváženie bielej a citlivosť ISO.


Najnovšie aktualizácie firmvéru sprístupňujú kľúčové funkcie a schopnosti pre záznam videa a posúvajú tvorbu audiovizuálneho obsahu na novú úroveň.


Aktualizácia firmvéru modelov EOS R6 a EOS-1D X Mark III je k dispozícii na stiahnutie tu. Aktualizácia pre EOS R5 bude k dispozícii v priebehu leta 2021.