Canon rozširuje ponuku kinematografických prístrojov o EOS C300 Mark III – kameru novej generácie s inovatívnym snímačom DGO a hybridným motorovým objektívom pre televízne a filmové účely

BRATISLAVA, 20. apríla 2020 – Spoločnosť Canon Europe potvrdzuje svoje zameranie na filmový a televízny priemysel a ponúka mu dva nové všestranné produkty, ktoré posúvajú hranice tvorivej práce a napĺňajú celé spektrum požiadaviek rôznych typov produkcie. Prvým je filmová kamera novej generácie EOS C300 Mark III radu Cinema EOS s novým snímačom Super 35mm 4K CMOS DGO (Dual Gain Output), modulárnou koncepciou a schopnosťou záznamu v rôznych formátoch. Druhým dnes predstaveným produktom je CN10X25 IAS S – všestranný filmový objektív sa servomotorovým transfokátorom CINE-SERVO, ktorý vyhovuje nárokom záznamu v 8K, s mimoriadne širokým rozsahom ohniskových vzdialeností 25-250 mm a možnosťou predĺženia až na 375 mm pomocou vstavaného 1,5x optického konvertoru. K dispozícii budú aj nové aktualizácie firmvéru pre profesionálne monitory a kamery systému Cinema EOS, ktoré vylepšujú funkcie, zvyšujú kompatibilitu a zefektívňujú pracovné postupy.

Canon taktiež oznamuje dve aktualizácie firmvéru pre profesionálne monitory a kamery systému Cinema EOS


EOS C300 Mark III – priama odpoveď na potreby trhu


Kamera EOS C300 Mark III stavia na kvalitách svojho populárneho predchodcu EOS C300 Mark II (2015) a dokazuje mimoriadne inovačné schopnosti spoločnosti Canon na poli obrazovej techniky. S novým snímačom DGO, ktorý podporuje HDR výstup s dynamickým rozsahom viac ako 16 expozičných hodnôt, modulárnym prevedením – podobným ako je to v prípade modelu EOS C500 Mark II uvedeného na trh v minulom roku – a schopnosťou záznamu rýchlosťou 120 sn./s vo formáte 4K Cinema RAW Light alebo XF-AVC, je vhodným nástrojom pre rôzne typy filmovej a televíznej tvorby. Vďaka týmto a ďalším funkciám je EOS C300 Mark III vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí chcú nakrúcať všetko od dokumentárnych snímok a reklám cez firemné videá až po drámy. Nová kamera spolu s novým objektívom CN10X25 IAS S je priamou odpoveďou spoločnosti Canon na dopyt po filmovej výbave, ktorá naplní stúpajúce požiadavky na kvalitu tvorby všetkých žánrov.


Vynikajúce HDR vďaka novému snímaču DGO


EOS C300 Mark III je prvá kamera od spoločnosti Canon, ktorá je vybavená snímačom DGO – novo vyvinutým obrazovým systémom, ktorý ponúka mimoriadne čistý obraz aj za zlých svetelných podmienok a mimoriadne schopnosti záznamu s vysokým dynamickým rozsahom (HDR).


Hodnota z každého obrazového bodu snímača sa zaznamenáva vo dvoch úrovniach zosilnenia – vysokej a nízkej – a z ich kombinácie je následne generovaný výsledný obraz. Hodnota pri vysokom zosilnení je optimalizovaná pre zachytenie čistých detailov v tmavších oblastiach a hodnota pri nízkom zosilnení pre detaily vo svetlejších oblastiach. Spojením týchto hodnôt na úrovni jednotlivých bodov prináša zachovanie a zvýraznenie detailov vo svetlách aj tieňoch – takto je možné dosiahnuť mimoriadne vysoký dynamický rozsahu viac ako 16 expozičných hodnôt. Snímač DGO je navyše kompatibilný so systémom automatického ostrenia Dual Pixel CMOS AF, čo profesionálnym kameramanom dáva väčšiu tvorivú slobodu.


Podpora pracovných postupov pri všetkých typoch produkcie


Schopnosť ukladať v rôznych formátoch súčasne podľa požiadaviek rôznych typov produkcie znamená väčšiu efektivitu workflow vo filmovom a televíznom prostredí. Schopnosť interného záznamu vo formáte 4K Cinema RAW Light zachováva všetky výhody formátu RAW z hľadiska flexibility pri post-produkcii, ale pri menšej veľkosti výsledných súborov. Okrem toho dokáže EOS C300 Mark III zapisovať interne vo formáte Canon XF-AVC pri 4K DCI a v UHD so vzorkovaním farieb 4:2:2 s hĺbkou 10 bitov, a taktiež v 2K a Full HD. V prípade formátu XF-AVC je možné zvoliť vysokú kompresiu ALL-I alebo Long GOP pre efektívnejší pracovný postup a dlhšiu dobu záznamu. Záznam v rozlíšení 2K či Full HD Super 35mm využíva všetky schopnosti 4K snímača. Je interne prevzorkovaný na používateľom nastavené rozlíšenie, čím sa dosiahne vyššia obrazová kvalita a plné zorné pole pri vybraných objektívoch, a to vďaka absencii orezu na snímači.


Dôraz na všestrannosť


Kameru je možné prispôsobiť dvoma voliteľnými rozširujúcimi jednotkami (EU-V1 a EU-V2), z ktorých obe rozširujú konektivitu tela kamery a dopĺňajú ďalšie možnosti jej využitia pri rôznych štýloch práce. Bajonet možno meniť medzi EF, PL a EF Cinema Lock bez nutnosti navštíviť autorizovaný servis, čo predstavuje významný prínos pre tých, ktorí potrebujú filmovať rôznym štýlom.


Hybridný objektív CN10X25 IAS S zabezpečí dokonalý obraz


Ľahký a kompaktný všestranný objektív CN10X25 IAS S CINE-SERVO, so špičkovou optikou a podporou 4K a 8K, dokáže naplniť potreby najrôznejších produkcií. Vďaka širokému rozsahu ohniskových vzdialeností, možnosti konfigurácie pre televízne i filmové účely a kompatibilite s kamerami osadenými snímačmi Super 35mm aj Full Frame, ide o ideálny objektív pre vysoko kvalitnú profesionálnu prácu rôznych žánrov, od hraného filmu a reklamy cez šport až po dokumentaristiku. Výborne sa preto dopĺňa s prístrojmi ako je profesionálna kamera EOS C300 Mark III.


Clona s 11 lamelami pomáha dosiahnuť mäkko rozostreného pozadia s ostro prekresleným objektom, v teplých farebných tónoch, s vynikajúcou obrazovou kvalitou a filmovým podaním. Pri použití s kamerami systému Canon Cinema EOS, vrátane EOS C300 Mark III, ponúka objektív špičkovú kvalitu obrazu, ľahkú ovládateľnosť a vysokú spoľahlivosť, akú vyžadujú profesionálni filmári.


Dokáže pokryť široké spektrum filmových situácií


Transfokátorový objektív s motorovým pohonom podáva opticky vynikajúci "kinematografický" obraz, ktorý je ostrý vo všetkých smeroch, a to od stredu až po okraj. Svojim rozsahom ohniskových vzdialeností 25-250 mm dokáže pokryť široké spektrum situácií. Rozsah na dlhom konci je možné predĺžiť až na 375 mm pomocou vstavaného optického konvertoru s 1,5x zväčšením. S ním je možné natáčať detailné zábery v mimoriadnej kvalite na pomerne veľkú vzdialenosť. Pomocou vstavaného konvertora je navyše možné zväčšiť výstupný obraz objektívu tak, aby vyhovoval kamerám s plnoformátovým 35mm snímačom – napr. Canon EOS C500 Mark II. To predstavuje veľkú výhodu a výrazne rozširuje možnosti objektívu.


Flexibilný dizajn s radom komunikačných funkcií


Ergonomická motorová jednotka objektívu CN10X25 IAS S je odpojiteľná, aby objektív lepšie vyhovoval rôznym spôsobom televíznej a filmovej práce. Bajonet objektívu je vymeniteľný medzi EF a PL, čo zvyšuje jeho úžitkovú hodnotu a flexibilitu. Podpora širokého spektra komunikačných štandardov vrátane EF komunikácie v prípade bajonetu EF a technológie Cooke – aj pri bajonete PL – rozširuje jeho funkcionalitu, čo uvítajú tí, ktorí hľadajú vysoko kvalitný objektív vhodný pre rôzne typy práce. K dispozícii je aj 12-pinový sériový konektor pre televízne štandardy a 20-pinový konektor, cez ktorý možno čítať presné dáta o nastavení objektívu pre rôzne virtuálne systémy.


Aktualizácia firmvéru filmových kamier Cinema EOS


Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila vydanie aktualizácií firmvéru kamier systému Cinema EOS. Celkivi 17 aktualizácií zahŕňa:


 • Novo pridanú kompatibilitu kamier EOS C700 FF, EOS C700/C700GS, EOS C300 Mark II, EOS C200 s dnes uvedeným objektívom CINE-SERVO CN10X25 IAS S – vrátane rôznych podporných funkcií, ako je automatické zaostrovanie Dual Pixel CMOS AF, oprava farebných vád a vinetácie, či záznam metadát z objektívu.
 • Podpora záznamových formátov XF-AVC Long GOP a XF-AVC Proxy v EOS C500 Mark II podľa požiadaviek odvetví a kvôli kompatibilite s rôznymi pracovnými postupmi.
 • Súbežný výstup cez HDMI a SDI v prípade EOS C200 – zvyšuje flexibilitu kamery. Vďaka tomu je možné používať dva výstupné terminály pre rôzne účely, napríklad pri internom zázname pripojiť ešte rekordér a referenčný monitor.

Aktualizácia firmvéru profesionálnych monitorov


Spoločnosť Canon Europe taktiež oznámila vydanie bezplatných aktualizácií firmvérov pre sedem modelov profesionálnych referenčných displejov s rozlíšením 4K – DP-V3120, DP-V2421, DP-V2420, DP-V2411, DP-V2410, DP-V1711 a DP-V1710 – ktoré vylepšujú rôzne funkcie a výkon pri práci v 4K/HDR. Aktualizácie zahŕňajú:


 • Vylepšený jas a kontrast:
 •     o Jas monitorov DP-V1711 a DP-V1710 sa zvyšuje z 300 nitov na 600 nitov a v režime zosilnenia jasu až na maximálnych 1000 nitov.
 •     o Modely DP-V2411, DP-V1711 a DP-V1710 získavajú novú funkciu globálneho stmavenia, a to aj v režime zosilnenie jasu, kedy je možné dosiahnuť kontrastného pomeru až 1 000 000:1.
 • Podpora formátu súborov .cube LUT:
 •     o Podpora čítania súborov 3D-LUT/1D-LUT vo formáte .cube, ktorý je bežne používaný vo filmovej produkcii.
 • Lepšia koordinácia s digitálnymi filmovými kamerami RED Digital Cinema:
 •     o Podpora dvoch typov nastavenia LUT pre prevod video signálu z kamier RED Digital Cinema do HDR (PQ)/SDR.
 • Ďalšie vylepšenia funkcií pre úpravy:
 •     o Pri natáčaní a úpravách bude možné kontrolovať chromatickú hodnotu obrazových bodov XY a koordinovať pozíciu na chromatickej stupnici v prípade videa vo farebnom priestore ITU-R BT.2020.

Spoločnosť Canon Europe dnes okrem iného na trh uvádza ľahký a kompaktný televízny 2/3" 4K objektív CJ18ex7.6B KASE s mimoriadnymi parametrami, vynikajúcou ovládateľnosťou a priaznivou cenou. Pred oficiálnym uvedením EOS R5 na trh prináša spoločnosť Canon ďalšie špecifikácie, ktoré potvrdzujú, že tento bezzrkadlový fotoaparát systému EOS R bude dobre použiteľný aj pri najnáročnejšej filmovej produkcii.


Kamera EOS C300 Mark III bude k dispozícii od júna a objektív CN10X25 IAS S od júla.


Ďalšie informácie o novinkách nájdete tu:
www.canon.sk/video-cameras/eos-c300-mark-iii/
www.canon.sk/pro/cinema-lenses/cn10x25-ias-s-e-p1/


Hlavné funkcie a vlastnosti profesionálnej kamery Canon EOS C300 Mark III:


 • Nový snímač Super 35mm 4K CMOS DGO (Dual Gain Output)
 • Dynamický rozsah cez 16 EV
 • Podpora vysokorýchlostného snímania 4K 120P
 • Viac možností interného záznamu:
 •     o 4K Cinema RAW Light 10 bitov alebo 12 bitov
 •     o 2K RAW v Super 16mm Crop, 10 bitov alebo 12 bitov
 •     o XF-AVC (MXF), vzorkovanie 4:2:2 s hĺbkou 10 bitov, ALL-I alebo LongGOP
 •     o až 120P 4K RAW alebo XF-AVC, až 180P v Super 16mm crop 2K/FHD
 • Bajonet vymeniteľný používateľom (EF, PL alebo EF Cinema Lock)
 • Flexibilný, modulárny dizajn s voliteľnými rozširujúcimi modulmi a elektronickým hľadáčikom (EVF)

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu Canon CN10X25 IAS S:


 • Obrazová kvalita pre kamery 4K a 8K
 • Najširšie ohnisko 25 mm a výkonný 10x zoom
 • Vstavaný 1,5x telekonvertor
 • Odpojiteľná motorová jednotka
 • Vymeniteľný bajonet EF a PL
 • Podporuje široké spektrum štandardov pre komunikáciu medzi objektívom a telom pre širšie možnosti pri práci