Canon výrazne posilňuje rad objektívov RF s dlhou ohniskovou vzdialenosťou – uvádza na trh štyri nové teleobjektívy a dva telekonvertory

BRATISLAVA, 9. júla 2020 – Okrem dnešného uvedenia dvoch prelomových bezzrkadlových fotoaparátov revolučného systému EOS R – EOS R5 a EOS R6 – predstavuje dnes spoločnosť Canon Europe štyri nové objektívy RF a dva telekonvertory RF. Nové teleobjektívy rozširujú ponuku inovatívneho radu RF o veľmi dlhé ohniskové vzdialenosti a o nový portrétny makro objektív pre profesionálov i fotografických nadšencov. Dnešné novinky potvrdzujú odhodlanie spoločnosti Canon dlhodobo rozvíjať systém EOS R a rad objektívov RF. Rovnako ako ostatné produkty radu RF, tak aj tieto nové objektívy využívajú schopnosti systému EOS R a ponúkajú fotografom novú úroveň obrazovej kvality, výkonu a kreatívnych možností.

Dnes uvedené novinky radu RF:


 • RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM (cena: 3099 EUR, predaj: september 2020) – kompaktný a všestranný telezoom série L so širokým rozsahom ohniskových vzdialeností, vynikajúcou optickou kvalitou, stabilizáciou obrazu o 5 expozičných hodnôt, rýchlym automatickým zaostrovaním Dual Nano USM, utesnením proti prachu a vlhkosti a ovládacím prstencom pre vyššiu efektivitu práce.
 • RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM (cena: 799 EUR / 1049 EUR, predaj: koniec júla 2020) – najľahšie objektívy s automatickým zaostrovaním na svete s ohniskovou vzdialenosťou 600 mm1, respektíve 800 mm2. Pomocou týchto objektívov s veľmi dlhou ohniskovou vzdialenosťou, plne automatickým zaostrovaním3 a stabilizáciou obrazu môžu fotografi zhotovovať mimoriadne ostré snímky na veľkú vzdialenosť. V spojení s novými telekonvertormi RF – s označením EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x – dosahujú objektívy ohniskové vzdialenosti extrémnych 1200 mm (RF 600mm F11 IS STM), respektíve 1600 mm (RF 800mm F11 IS STM). To fotografom dáva ešte väčšiu flexibilitu a tvorivé možnosti pri zachovaní funkcie automatického ostrenia. Sú preto ideálnou voľbou pre celý rad fotografických zámerov – fotografovanie zvierat, leteckej techniky a Mesiaca.
 • RF 85mm F2 MACRO IS STM (cena: 699 EUR, predaj: október 2020) – nevyhnutné vybavenie fotografov, ktorí prechádzajú na systém EOS R a chcú fotografovať dokonalé portréty alebo miniatúrne detaily. Tento svetelný portrétový objektív naplno využíva možnosti systému. Ponúka stabilizáciu obrazu až o 5 expozičných hodnôt (alebo 8 expozičných hodnôt pri užití s ​​prístrojmi EOS R5/EOS R6) a makrofotografické schopnosti – čo sú dve jedinečné vlastnosti, ktoré neponúka žiaden ďalší objektív na trhu.
 • EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x (cena: 599 EUR / 749 EUR, predaj: koniec júla 2020) – dva vysoko výkonné a odolné telekonvertory s novou optickou konštrukciou rozširujú schopnosti dnes uvedených objektívov RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM, RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM. Oba telekonvertory umožňujú fotografom predĺžiť ohniskovú vzdialenosť kompatibilných objektívov pri zachovaní obrazovej kvality a rýchlosti systému RF.

RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM – kompaktný a všestranný telezoom


RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM, najdlhší z objektívov RF radu L s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou, je ideálnou voľbou pre nadšencov i profesionálov, ktorí fotografujú šport, voľne žijúce zvieratá či leteckú techniku ​​a požadujú spoľahlivý a odolný kompaktný objektív. Tí, ktorí potrebujú dlhší rozsah než 100-500 mm, môžu k objektívu RF 100-500 mm F4.5-7.1L IS USM pripojiť nový telekonvertor EXTENDER RF 1.4x alebo EXTENDER RF 2x a získať ešte dlhší dosah a väčšiu tvorivú slobodu.


Objektív účinne potláča chromatické aberácie, závoj a odlesky v celom rozsahu ohniskových vzdialeností vďaka jednému optickému prvku s ultra nízkym rozptylom (Super UD) a šiestim prvkom s veľmi nízkym rozptylom (UD). Aj pri plnej clone dosahuje vynikajúcu obrazovú kvality s vysokým rozlíšením a kontrastom. Popri tom je objektív RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM vybavený stabilizáciou obrazu o 5 expozičných hodnôt, respektíve 6 pri použití s ​​telami EOS R5 a EOS R64. Dosahuje vďaka tomu lepšie výsledky pri fotografovaní z ruky na dlhom ohnisku alebo pri dlhších expozičných časoch.


Vďaka systému automatického ostrenia s motorom Dual Nano USM objektív zaostruje ticho, rýchlo a presne – ideálny pre fotografovanie zvierat a ničím nerušené filmovanie. Inovatívny plávajúci systém ostrenia navyše umožňuje zaostriť už na vzdialenosť 0,9 m.


Ako je pri objektívoch RF štandardom, je aj RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM vybavený ovládacím prstencom, ktorý umožňuje používateľovi upravovať nastavenie bez toho, aby musel prístroj oddialiť od oka. Prstenec transfokátora má nastaviteľný odpor, takže si každý používateľ môže prispôsobiť jeho chod svojim potrebám – túto možnosť ocenia najmä fotografi v pohybe. Rovnako ako ostatné objektívy série L je aj nový model vybavený osvedčeným utesnením proti vode a prachu, takže ho možno používať za všetkých poveternostných podmienok.


RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM – mimoriadne ľahké dlhé teleobjektívy


Teleobjektívy RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM vďačia za svoju nízku hmotnosť novému konceptu. Predstavujú vynikajúcu cenovo dostupnú alternatívu pre amatérskych fotografov, ktorým umožňujú detailne zachytiť veľmi vzdialené objekty. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 4,5 m (RF 600mm F11 IS STM), respektíve 6 m (RF 800mm F11 IS STM) fotografovi umožňuje urobiť ostré snímky aj na malú vzdialenosť od objektu. Vzdialenosť, na akú sú objektívy schopné zachytiť akciu, je možné predĺžiť pomocou telekonvertorov EXTENDER RF 1.4x and EXTENDER RF 2x pri zachovaní automatického ostrenia a stabilizácie obrazu. S nimi je možné dosiahnuť pozoruhodných ohniskových vzdialeností5 - až 1600 mm pri použití objektívu RF 800mm F11 IS STM spolu s telekonvertorom EXTENDER RF 2x.


Oba objektívy sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu6 a pri použití s ​​bezzrkadlovými telami systému Canon EOS R podporujú automatické ostrenie Dual Pixel CMOS AF. To všetko umožňuje dosahovať dokonale ostré snímky aj pri fotografovaní z ruky, pretože pohybová neostrosť je výrazne redukovaná.


Tieto ľahké7 a kompaktné objektívy sú žiarivým príkladom možností bajonetu Canon RF. Oba objektívy využívajúce difrakčné prvky spolu s bajonetom RF a svetelnosťou f/11 sú dôkazom mimoriadneho úspechu spoločnosti Canon v oblasti vývoja optických technológií. Objektívy sú vďaka novej konštrukcii s výsuvným mechanizmom výrazne menšie a ľahšie ako súčasné teleobjektívy EF s dlhou ohniskovou vzdialenosťou. Telo objektívu sa pri použití roztiahne a pre uloženie jednoducho zasunie do seba8, čo je  ideálne riešenie pre fotografov na cestách, ktorí nemajú vo fotobatohu miesto nazvyš.


Oba objektívy sú vybavené technológiou STM a zaostrujú úplne ticho a plynule – chod objektívu teda neruší pri filmovaní videa. K ľahkému ovládaniu objektívov RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM prispieva ovládací prstenec, ktorý umožňuje priamo a pohotovo upravovať čas, kompenzáciu expozície, citlivosť a nastavenie automatického ostrenia AF9. Pevná clona zaisťuje dokonale kruhový bokeh a veľká ohnisková vzdialenosť umožňuje pozadie dostatočne rozostriť pri fotografovaní vzdialených objektov, ktoré tak lepšie vyniknú. To sú ideálne vlastnosti pre fotografovanie zvierat.


RF 85mm F2 MACRO IS STM – dokonalé portréty


Ľahký10 objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 85 mm je ideálnou voľbou pre amatérskych portrétnych fotografov, ktorým umožňuje robiť pôsobivé snímky s atraktívnou perspektívou a mäkko rozostreným pozadím. Spojenie svetelnosti f/2 s plným formátom zabezpečuje vynikajúce výsledky s malou hĺbkou ostrosti aj za zlých svetelných podmienok.


Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM je vybavený stabilizáciou obrazu až o 5 expozičných hodnôt (alebo 8 expozičných hodnôt pri použití s ​​prístrojmi EOS R5/EOS R6). Pri makrofotografii dosahuje zväčšenia 1:2, čo znamená, že umožňuje zachytiť objekty v 50% veľkosti. Takéto vlastnosti neponúka žiadny iný konkurenčný model na trhu. Vďaka systému automatickému ostrenie STM ostrí RF 85mm F2 MACRO pri fotografovaní aj filmovaní rýchlo a plynulo. Je preto ideálnou voľbou pre fotografov, ktorí vstupujú do sveta bezzrkadlových prístrojov a chcú robiť snímky a videá mimoriadnej kvality.


EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x – nekompromisná kvalita obrazu na ešte väčšiu vzdialenosť


Telekonvertory EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x sú určené spravodajským, športovým a wildlife fotografom, ktorí zaobstarávajú zábery z veľkej diaľky. Spoľahlivé a odolné telekonvertory svojim optickým výkonom zodpovedajú objektívom Canon RF a pri použití s ​​kompatibilnými objektívmi poskytujú obraz vysokej kvality bez kompromisov.


Oba využívajú optické prvky s vysokou refrakciou a nízkou disperziou, ktoré eliminujú skreslenie a chromatické aberácie spôsobené zväčšením. Tým dosahujú najvyššiu možnú obrazovú kvalitu. Sú tiež chránené optimalizovaným poťahom a súčasťou konštrukcie je aj kombinovaný trojvrstvový optický prvok obmedzujúci vznik závoja. Vynikajúcu kvalitu pomáha zabezpečiť aj tepelnoizolačný poťah, ktorý obmedzuje zhoršenie optických vlastností pri vysokých teplotách.. Pri užití spolu s objektívom RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM je rozsah ohniskových vzdialeností obmedzený na 300 až 500 mm, aby nedošlo ku kolízii zadného členu objektívu s telekonvertorom.


Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM:


 • Rozsah ohniskových vzdialeností 100-500 mm
 • Jeden optický prvok s ultra nízkym rozptylom (Super UD) a šesť prvkov s veľmi nízkym rozptylom (UD)
 • Stabilizácia obrazu o 5 expozičných hodnôt (štandard CIPA)
 • Automatické ostrenie Dual Nano USM
 • Ovládací prstenec s možnosťou priradenia funkcií
 • Odolnosť proti prachu a vlhkosti ako ostatné produkty radu L
 • Kompatibilný s telekonvertormi RF 1.4x a RF 2x (použiteľné ohniskové vzdialenosti od 300 do 500 mm)

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívov RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM:


 • Ohnisková vzdialenosť 600 mm (RF 600mm F11 IS STM) a 800 mm (RF 800mm F11 IS STM)
 • Stabilizácia obrazu (IS) až o 5 expozičných hodnôt v prípade RF 600mm F11 IS STM a o 4 expozičné hodnoty pri RF 800mm F11 IS STM
 • Technológia automatického ostrenia STM
 • Nízka hmotnosť (RF 600mm F11 IS STM cca 930 g, RF 800mm F11 IS STM cca 1260 g)
 • Kompaktné prevedenie – konštrukcia tela sa pri použití vysúva, pri uskladnení zasúva
 • Ovládací prstenec – priame nastavenie času, kompenzácia expozície a citlivosti
 • Objektív so svetelnosťou F11 so stabilizáciou obrazu a plnohodnotným automatickým zaostrovaním pri užití s telom Canon EOS R

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu RF 85mm F2 MACRO IS STM:


 • Ohnisková vzdialenosť 85 mm
 • Svetelnosť f/2
 • Nízka hmotnosť iba 500 g
 • Technológia automatického ostrenia STM
 • Stabilizácia obrazu až o 5 expozičných hodnôt (podľa štandardu CIPA)
 • Makro 1:2

Hlavné funkcie a vlastnosti telekonvertorov EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x:


 • Špeciálne sklo s vysokou refrakciou a nízkou disperziou pre potlačenie chromatickej aberácie
 • Poťah skla a kombinovaný trojvrstvový optický prvok obmedzujúci vznik závoja
 • Povlak chrániace proti vysokej teplote
 • Odolnosť proti vibráciám, prachu a vlhkosti


1 Medzi objektívmi s automatickým zaostrovaním vrátane ohniskovej vzdialenosti 600 mm pre fotoaparáty s výmennými objektívmi. Od júna 2020. Podľa výsledkov výskumu spoločnosti Canon.
2  Medzi objektívmi s automatickým zaostrovaním vrátane ohniskovej vzdialenosti 800 mm pre fotoaparáty s výmennými objektívmi. Od júna 2020. Podľa výsledkov výskumu spoločnosti Canon.
3 Pri použití s telekonvertorom alebo bez nich je oblasť automatického ostrenia obmedzená horizontálne na cca 40% a vertikálne na cca 60% obrazovej plochy.
4 Vďaka spolupráci s optickým systémom a systémom stabilizácie obrazu prístrojov EOS R5 a EOS R6.
5 840 mm (RF 600mm F11 IS STM + EXTENDER RF 1,4x), 1200 mm (RF 600mm F11 IS STM + EXTENDER RF 2x), 1120 mm (RF 800mm F11 IS STM + EXTENDER RF 1,4x) a 1600 mm (RF 800mm F11 IS STM + EXTENDER RF 2x).
6 RF 600mm F11 IS STM: 5,0 expozičných hodnôt, RF 800mm F11 IS STM: 4,0 expozičnej hodnoty.
7 RF 600mm F11 IS STM: cca 930g, RF 800mm F11 IS STM: cca 1260g.
8 V zloženom stave RF 600mm F11 IS STM: cca 199,5 mm, RF 800mm F11 IS STM: cca 281,8 mm.
9 AF iba s telami EOS R5 a EOS R6.
10 RF 85mm F2 MACRO IS STM váži približne 500 g.