Canon predstavuje televízny 4K objektív CJ17ex6.2B so širokým rozsahom ohniskových vzdialeností

BRATISLAVA, 7. apríl 2021 – Spoločnosť Canon Europe dnes predstavila objektív CJ17ex6.2B, ktorým reaguje na rastúce požiadavky produkcií pri prechode z HD na 4K. Univerzálny, kompaktný a ľahký objektív s vynikajúcimi optickými vlastnosťami určený pre 4K kamery so snímačom 2/3" je najnovším prírastkom v rade televíznych objektívov Canon s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou radu UHDgc. Objektív ponúka široký rozsah ohniskových vzdialeností počnúc širokým uhlom záberu a umožňuje filmovať s jedným objektívom v rôznych situáciách a z rôznych uhlov.

CJ17ex6.2B je ďalším prírastkom do radu už 18 broadcastových objektívov Canon pre rozlíšenie 4K, ktorý predstavuje najširšiu ponuku na trhu1 a pokrýva široké spektrum potrieb profesionálnych kameramanov pri natáčaní čohokoľvek, a to od hromadných a športových podujatí, až po spravodajstvo a štúdiovú prácu.


Objektív pre rozlíšenie 4K vyhovuje profesionálnym štandardom


Rozlíšenie 4K sa síce rýchlo stáva normou, ale k optickej dokonalosti obrazu prispieva viac faktorov. Objektív CJ17ex6.2B nielen vychádza v ústrety dopytu po 4K, ale ponúkne aj špičkový optický štandard napr. minimalizuje závoje a odlesky, vďaka čomu sa dajú dosiahnuť lepšie výsledky pri širokom dynamickom rozsahu (HDR)2. Navyše je kompatibilný s funkciou korekcie chromatickej vady televíznej kamery založenej na širokom farebnom gamute BT.2020 (WCG)3.


Objektív vo svojej unikátnej optickej zostave využíva prvky s extrémne nízkym rozptylom (UD)4 a s ich pomocou účinne potláča chromatické aberácie a farebné aury. Výsledkom je vynikajúce podanie farieb, ostrosť a kontrast v celej ploche obrazu. Vďaka vynikajúcim optickým vlastnostiam a podpore HDR a WCG môžu profesionálni používatelia od tohto objektívu očakávať obraz vysokej kvality.


Flexibilita a všestrannosť pre každú situáciu


Objektív CJ17ex6.2B ponúka profesionálom ideálne univerzálne riešenie s veľkým zväčšením. Široký uhol záberu pri minimálnej ohniskovej vzdialenosti 6,2 mm so stredne veľkým transfokačným pomerom (17x) poskytuje široký rozsah ohniskových vzdialeností od 6,2 do 106 mm a 12,4 až 212 mm so vstavaným dvojnásobným telekonvertorom. Schopnosť zachytiť širokouhlý obraz aj telezáber pri zachovaní mimoriadnej optickej kvality je odpoveďou na dopyt po flexibilnej výbave.


Kompaktný a ľahký objektív s hmotnosťou len 2,07 kg s podporou rozlíšenia 4K je vynikajúcou voľbou pre natáčanie rozhovorov rovno z ramena5. Konštrukcia vykazuje odolnosť a operatívnosť na úrovni konvenčných HD objektívov a spĺňa vysoké nároky na mobilitu požadovanú v reportážnom a dokumentárnom žánri.


Maximalizovaný výkon


Objektív CJ17ex6.2B je vybavený 16-bitovým absolútnym enkodérom a podporuje tú istú výkonnú digitálnu motorovú jednotku akú využívajú iné objektívy UHDgc a objektívy radu Canon UHDxs. Táto funkcia znamená, že objektív je možné zapnúť bez inicializácie. Funkcie ako korekcia aberácie alebo detekcia pozície ovládacích prvkov objektívu sú vďaka tomu k dispozícii ihneď po zapnutí kamery a kameramanovi neunikne žiaden okamih. CJ17ex6.2B maximalizuje výkon 4K kamerových systémov vďaka pripojeniu tromi dvadsaťpólovými konektormi6 pre čítanie vysoko presných dát z objektívu pri približovaní a ostrení – dôležitá funkcia, ktorá podporuje kompatibilitu s virtuálnymi produkčnými platformami.


Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu CJ17ex6.2B:


  • Široký uhol záberu pri minimálnej ohniskovej vzdialenosti 6,2 mm, stredne veľký transfokačný pomer (17x) poskytuje široký rozsah ohniskových vzdialeností 6,2 až 106 mm (12,4-212 mm so vstavaným dvojnásobným telekonvertorom)
  • Vynikajúca obrazová kvalita v rozlíšení 4K
  • Ľahké a kompaktné prevedenie
  • Minimalizuje závoj a odlesky
  • Vstavaný 2x telekonvertor

1 Od 7. apríla 2021. Podľa výsledkov výskumu spoločnosti Canon
2 Široký dynamický rozsah označuje techniku, ktorá zvyšuje kontrast medzi svetlými a tmavými hodnotami (dynamický rozsah) obrazu
3 Široký farebný gamut je technológia, ktorá rozširuje rozsah farieb, ktoré je možné na videozázname zachytiť. Aktuálne profesionálny štandard BT.709.
4 Optický prvok vyrobený zo skla s mimoriadne nízkym rozptylom (UD).
5 Verzia Irsee-S objektívu CJ17ex6.2B váži 2,07 kg, verzia IASE-S 2,15 kg.
6 Verzia IASE-S objektívu CJ17ex6.2B podporuje tri dvadsaťpólové konektory.