Vidieť viac a zvládnuť viac – Canon uvádza na trh objektív so zoomom a automatickým ostrením s najkratšou ohniskovou vzdialenosťou, aký bol kedy vyrobený pre full frame fotoaparát1

BRATISLAVA, 11. októbra 2023 – Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila uvedenie modelu RF 10-20mm F4L IS STM – nového prírastku do radu objektívov L pre profesionálnych fotografov a tvorcov videa. RF 10-20mm F4L IS STM ponúka neobmedzené možnosti tým, že umožňuje extrémny ultraširokouhlý záber a súčasne poskytuje bezkonkurenčnú kvalitu obrazu, a to všetko v kompaktnom tele.

RF 10-20mm F4L IS STM

Dokonale ultraširokouhlý záber

Nový model stavia na schopnostiach existujúceho radu širokouhlých objektívov RF, kde je objektívom so zoomom a automatickým ostrením s najkratšou ohniskovou vzdialenosťou, aký bol zatiaľ vyrobený pre full frame fotoaparáty, s maximálnym uhlom záberu až 130 °. Rozsah zoomu je od 10 mm do 20 mm, teda od širokouhlého po výnimočné ultraširokouhlé nastavenie, s ktorým môžu používatelia dosiahnuť viac ako dvojnásobné zachytené oblasti oproti ohniskovej vzdialenosti 16 mm.

Možnosť zachytenia väčšej scény v zábere vytvára priestor pre nové perspektívy pri snímaní dramatických panorám. Fotografi sa môžu zamerať na niečo nové, zaujímavé v popredí, zachytiť tesné interiéry a architektúru alebo dodať hĺbku krajine. Aj filmári môžu byť kreatívnejší a vytvárať úžasné zábery.

Každý detail presne tak, ako má byť

Nový model vyniká medzi širokouhlými objektívmi bezkonkurenčnou kvalitou obrazu s neuveriteľnou ostrosťou a čistotou prakticky bez skreslenia.

RF 10-20mm F4L IS STM, navrhnutý podľa najvyšších štandardov, využíva najnovšie technológie stabilizácie obrazu (IS) Peripheral Control Image Stabilisation, ktorá zaisťuje krištáľovo čistý obraz bez otrasov aj v náročných podmienkach a fotografovanie bez statívu. Nová technológia IS zaisťuje obraz bez otrasov od stredu až k okraju rámčeka pri použití expozičných časov až o päť krokov dlhších ako bez stabilizácie alebo až o šesť pri použití v kombinácii so stabilizátorom v tele fotoaparátu. Vďaka pokročilej rektilineárnej optickej konštrukcii a presným optickým výpočtom môžete očakávať ostrý a presný výsledok – takže rovné línie zostávajú rovné, dokonca aj na okrajoch snímky. Konštantná svetelnosť f/4 umožňuje konzistentnú expozíciu pri každom nastavení ohniskovej vzdialenosti, najmodernejšie optické vrstvy zase minimalizujú závoj a odlesky, ktoré sa inak v prípade ultraširokouhlých snímok vyskytujú.

Ultrakompaktný, ultraprenosný

Pokročilá technológia nijako neobmedzuje jednoduché použitie. RF bajonet umožňuje vynikajúcu kvalitu obrazu aj pri kompaktnej konštrukcii, pretože zaisťuje výrazne zvýšenú komunikačnú rýchlosť a šírku pásma medzi fotoaparátom a objektívom.

S hmotnosťou iba 570 g si RF 10-20mm F4L IS STM zaslúži trvalé miesto vo vašej taške. Je o viac ako o polovicu ľahšia (o 610 g) a o 2 cm užšia a kratšia ako EF 11-24mm f/4L USM – v skutočnosti nový objektív aj s fotoaparátom EOS R8 váži menej ako staršie objektívy EF. To všetko napriek širšiemu zornému uhlu a po pridaní technológie IS – takže fotografovanie v obmedzenom priestore bude jednoduchšie a vaša taška zas o niečo ľahšia.

Vytvorený pre profesionálov

Vďaka vynikajúcej kvalite obrazu, väčšej kapacite pre širokouhlé fotografie aj video a ľahké konštrukciu je RF 10-20mm F4L IS STM nevyhnutným vylepšením pre fotografov a kameramanov, ktorí chcú posunúť svoje schopnosti na ďalšiu úroveň. Uplatnenie nájde predovšetkým pri fotografovaní krajiny a architektúry, ale možno ho využiť aj na zachytenie športu či v dokumentárnej fotografii s novou perspektívou.

RF 10-20mm F4L IS STM je možné používať aj v tých najnáročnejších poveternostných podmienkach, pretože je odolný proti prachu a vlhkosti pri profesionálnom použití.

Medzi jeho kľúčové vlastnosti a funkcie patria:

Asférické, UD a Super UD členmi (vrátane jedného asférického UD člena), ktoré pomáhajú dosiahnuť vysokú kvalitu obrazu zodpovedajúcu objektívom radu L.
Vysoko odolné, prachotesné a vodotesné telo znášajúce aj náročné podmienky, v akých občas pracujú profesionáli.
Vrstvy SWC (na dvoch optických členoch) a ASC (Air Sphere Coating) redukujúce duchmi spôsobené svetelnými zdrojmi v obraze, čo je jav často pozorovaný pri širokouhlých objektívoch.
Prvý objektív radu L vybavený motorom STM a možnosťou manuálneho ostrenia aj počas automatického vďaka kompaktnej a ľahkej skupine zaostrovania.

  1. V čase uvedenia na trh. S výnimkou objektívov typu rybie oko.