Canon potvrdzuje plán stať sa významným hráčom v oblasti digitálne tlačených etikiet a obalov

BRATISLAVA, 28. marca 2024 – Na veľtrhu drupa 2024 v Düsseldorfe Canon potvrdí svoje odhodlanie stať sa významným a dôveryhodným partnerom na trhu etikiet a obalov a predvedie nový digitálny tlačový stroj a koncepty produktov, ktoré potvrdzujú jasný pokrok na ceste k tomuto cieľu. Etikety a obaly predstavujú strategickú oblasť, preto bude prebiehať vo vyhradenej zóne na stánku Canon živá výroba etikiet, vlnitej lepenky a skladacích kartónov.

  • Na veľtrhu drupa 2024 bude aj digitálny etiketovací stroj Canon LabelStream LS2000 s atramentami na vodnej báze.

  • Spoločnosť Canon oznámila vývoj archového jednopriechodového digitálneho tlačového stroja na vlnitú lepenku.

  • Kompaktná konfigurácia skladačky na kartón bude vystavená na stánku Canon na veľtrhu drupa 2024.

Etikety

Spoločnosť Canon predstaví na veľtrhu drupa 2024 nový digitálny etiketovací stroj LabelStream LS2000, ktorý bude prvýkrát verejne predvedený mimo Japonska. Tlačiareň LabelStream LS2000 stavia na inovatívnych technológiách spoločnosti Canon a je určená na tlač etikiet v priemyselnom meradle. Stroj, ktorý bude v regióne EMEA v predaji od roku 2025, tlačí vo farbách CMYK plus biele na samolepiace substráty. Využíva novú sadu atramentov navrhnutú tak, aby spĺňala normy pre bezpečnosť potravín. Návštevníci si na stánku Canon na veľtrhu drupa môžu prezrieť živú výrobu etikiet na papierových a fóliových médiách, tlač etikiet na stroji LabelStream LS2000, ktoré sú potom pripravené na lakovanie, výseku a pozdĺžne rezanie na nearline konvertorovacom zariadení od spoločnosti Grafisk Maskinfabrik. K dispozícii budú aj tlačové vzorky z flexotlačového stroja na etikety Edale FL3 spoločnosti Canon group.

Vlnitá lepenka

Dôkazom odhodlania spoločnosti Canon expandovať na trh s tlačou na vlnitú lepenku bude predstavenie konceptu hárkového jednopriechodového digitálneho tlačového stroja na vlnitú lepenku v priemyselnom meradle. Tento stroj je určený pre spracovateľov obalových materiálov z vlnitej lepenky a je navrhnutý tak, aby kombinoval kvalitu tlače podobnú ofsetovej tlači pri šírke 1,7 m, produktivitu až 8 000 m2/hod a vysokú úspornosť. Na stánku bude možné vidieť 3D model, ukážky tlače a technologické animácie systému.

Návštevníci, ktorí sa zaujímajú o digitálnu tlač na vlnitú lepenku, si môžu pozrieť živú výrobu prototypov obalov a propagačných obalov v malých nákladoch na veľkoformátových tlačiarňach Canon Arizona a Colorado. Spracovateľom obalov a poskytovateľom tlačových služieb umožňujú tieto riešenia personalizovanú výrobu obalov na vyžiadanie v malých nákladoch. Nová plochá tlačiareň Arizona 2380XTF s technológiou FLXflow (Podrobnosti o tomto produkte nájdete v samostatnej tlačovej správe z 25. 3. 24) umožní tlačiť najrôznejšie zobrazovacie a obalové aplikácie na širokú škálu médií vrátane vlnitej lepenky. Tlačiareň PRISMAelevate XL ponúka vďaka bielej farbe, laku a možnosti reliéfnej tlače s výškou až 4 mm plnú slobodu pri navrhovaní vysoko kvalitných obalov a obalov, ktoré sú „čitateľné“ pre osoby so zrakovým postihnutím.

Zariadenie UVgel Print Factory, ktoré sa skladá z tlačiarne Colorado M-series v konfigurácii roll-to-roll a podávača Fotoba Jumbo Roll JRL 170 a prevíjačky JRR 170, predvedie tlač na podkladový materiál určený pre neskoršiu lamináciu na lepenkový podklad, čím vznikne vysoko kvalitné potlačený obal ako digitálna alternatíva ku konvenčnej litografickej laminácii. Replikácia procesu litografickej laminácie s digitálne potlačeným podkladovým materiálom ponúka vysoko kvalitné obaly pre maloobjemové série, ktoré je možné personalizovať alebo obmieňať. Trvanlivosť tlače vytvorenej UVgelovou technológiou umožňuje pri niektorých zákazkách vynechať dodatočnú vrchnú vrstvu laminácie. Vďaka schopnosti technológie FLXfinish+ dosiahnuť matnú alebo lesklú povrchovú úpravu v rámci jednej tlače bez nutnosti meniť farbu alebo médium môžu zákazníci docieliť prémiový vzhľad bez dodatočných nákladov plynúcim poskytovateľom tlačových služieb.

Skladací kartón

Vďaka akvizícii spoločnosti Edale v roku 2022 sa Canon začal presadzovať na trhu skladacích kartónov. Na veľtrhu drupa 2024 sa predstaví inline proces výroby skladacích kartónov, pri ktorom sa používajú predtlačené kotúče, ktoré sa následne zdobia na jednopriechodovej výrobnej linke Edale FL5, a to buď pridaním fólie za studena, liatím a vytvrdzovaním, alebo lakovaním. Kartón sa presunie na linku s plochou rezačkou Edale FDC600, kde sa vykoná rezanie, bigovanie, potlač Braillovým písmom/embossing a odstránenie odpadu. Počas jediného priechodu vytvorí stroj počas výrobného procesu hotové vzorky kartónu.

V stánku budú k dispozícii aj ukážky tlače na skladacie kartóny digitálne vytlačené na tlačových strojoch Canon, napríklad na tonerovom stroji imagePRESS V1350 a hárkovom atramentovom stroji varioPRINT iX3200.

Spoločnosť Canon ďalej preukazuje svoj zámer stať sa kľúčovým dodávateľom na trhu s obalmi. Predstaví preto svoj plán na digitálnu výrobu skladaných kartónov v priemyselnom meradle a zameria sa na spracovateľov, ktorí majú záujem o využitie výhod digitálnej tlače.

Jennifer Kolloczek, hlavná riaditeľka pre plánovanie, marketing a inovácie v oblasti produkčnej tlače v spoločnosti Canon Europe, uviedla: „Kým procesy flexotlače a ofsetovej tlače sú vhodné pre hromadnú výrobu veľkoobjemových zákaziek, spracovatelia sa teraz snažia maximalizovať produktivitu zariadenia vzhľadom na častejšie opakované tlače, krátkym sériám a verziám, pretože majitelia značiek vytvárajú stále väčší počet SKU – to všetko v kontexte výrazne kratšej doby realizácie.

Ako svetový líder v oblasti veľkoobjemovej produkčnej atramentovej tlače už naše digitálne tlačové stroje pracujú popri analógových zariadeniach v komplexných, veľkoobjemových priemyselných prostrediach v rôznych segmentoch komerčnej tlače. To nám umožňuje dobre porozumieť požiadavkám spracovateľov. Vďaka našim odborným znalostiam v oblasti atramentovej tlače, skúsenostiam s náročnými substrátmi a rozsiahlym skúsenostiam s budovaním vysoko výkonných výrobných liniek, spolu s ďalšími poznatkami získanými vďaka akvizícii spoločnosti Edale, má Canon ideálne predpoklady na to, aby pomohol spracovateľom etikiet, vlnitej lepenky a skladaného kartónu získať konkurenčnú výhodu zvýšením prevádzkovej efektivity a odlíšením ponuky od konkurencie.

Vďaka spolupráci s rôznymi technologickými partnermi sme vysoko kompetentní v navrhovaní kompletných end-to-end riešení, hybridných pracovných postupov a inteligentnej automatizácie. Naše systémy spolu s trvalou odbornou technickou a obchodnou podporou spoločnosti Canon umožnili stovkám podnikov po celom svete uvoľniť ďalšiu výrobnú kapacitu a nájsť nové zdroje príjmov a obchodné modely. Naším plánom je ponúknuť rovnaké výhody aj spracovateľom etikiet a obalov.“

Ďalšie informácie:
Obrázky-Download