Canon predstavil štyri nové profesionálne videokamery. Ponúka tiež modely pre rozlíšenie 4K/50p

BRATISLAVA, 12. septembra 2017 - Spoločnosť Canon rozšírila produktovú radu profesionálnych videokamier o štyri nové modely - XF405 a XF400 s rozlíšením 4K/50p a kamery XA15 a XA11 podporujúce rozlíšenie Full HD.

Canon XF405 and XF400

Canon XA15 and XA11

XF405 a XF400 - všestranné kompaktné videokamery s rozlíšením 4K
Videokamery XF405 a XF400 sa môžu pochváliť úplne novým objektívom s 15-násobným zoomom (ekvivalent k 35 mm filmu: 25,5 až 382,5 mm), snímačom CMOS typu 1,0 a dvojicou obrazových procesorov DIGIC DV 6, ktoré dovoľujú robiť špičkové záznamy v rozlíšení 4K/50p v celom rozsahu ohniskových vzdialeností. K dispozícii je aj natáčanie v rozlíšení Full HD rýchlosťou až 100 snímok za sekundu. Táto rýchlosť je ideálna pre záznam spomaleného videa. Všetky tieto funkcie špecialisti spoločnosti Canon zabudovali do kompaktného a ľahkého tela.

Vďaka vstavaným neutrálnym šedým filtrom (Neutral Density, ND) videokamery XF405 a XF400 vytvárajú zábery s malou hĺbkou ostrosti aj v nepriaznivých svetelných podmienkach. Nechýba ani možnosť súčasného natáčania a odovzdávania obsahu prostredníctvom dvojice slotov na pamäťové karty SD, ktoré zvyšujú aj maximálnu dobu záznamu a ponúkajú okamžitú zálohu vytvorených záberov. Majitelia môžu využiť aj širokú škálu rozhraní, ako je HDMI, profesionálny zvukový konektor XLR, LAN alebo podpora pre vzdialené ovládanie. Súčasťou videokamery XF405 je tiež konektor 3G-SDI. Vstavaná Wi-Fi konektivita umožňuje prenos súborov pomocou protokolu FTP a vzdialené ovládanie z mobilného zariadenia prostredníctvom aplikácie Browser Remote.

Vysokorýchlostný záznam na pamäťové karty SD v rozlíšení 4K UHD/50p
Videokamery XF405 a XF400 vytvárajú záznam vo formátoch MP4 v rozlíšení UHD/50P a XF-AVC* (rýchlosťou 150 Mb/s). Poradia si aj s kontinuálnymi spomalenými zábermi rýchlosťou až 100 snímok za sekundu. Spojenie snímača CMOS typu 1,0 s dvojicou obrazových procesorov DIGIC DV 6 zaisťuje videokamera nízky šum a vysokú citlivosť. Výsledné zábery sú vďaka tomu veľmi kvalitné, čisté a plné detailov. K dispozícii je navyše aj režim Wide Dynamic Range ponúkajúci snímanie v širokom dynamickom rozsahu až 800 percent, vďaka ktorému sú snímky veľmi podrobné aj v oblastiach so strednými tónmi
a vysokými jasmi.

Vysoko kvalitný 4K objektív s 15-násobným zoomom
Vďaka kombinácii úplne nového 4K objektívu, snímača CMOS typu 1,0 a prvkov Super UD si modely XF405 aj XF400 poradia s chromatickou vadou a vytvoria tak úplne čisté výstupy. Najnovší ultra širokouhlý objektív ponúka ohniskovú vzdialenosť začínajúcu na 25,5 mm pri veľkom priblížení v podobe
15-násobného optického zoomu a plnej podpore rozlíšenia 4K. Bez zníženia kvality obrazu je možné
v rozlíšení Full HD využívať dokonca až 30-násobný pokročilý zoom. A vďaka zosilnenému stabilizátoru obrazu sú ostré aj snímky zhotovené v situáciách, ktoré vyžadujú pohyb kamery. V prípade požiadaviek na ďalšie zvýšenie flexibility a pokrytia v rozlíšení 4K aj Full HD možno použiť aj 0,8-násobnou širokouhlú predsádku alebo 1,5-násobný telekonvertor.

Veľmi rýchle a presné automatické zaostrovanie s duálnymi pixelmi CMOS
Systém automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS je k dispozícii pre modely XF405 a XF400. Obe videokamery sa tak môžu pochváliť rýchlym a presným automatickým zaostrovaním v približne
80 percentách plochy záberu. Súčasťou najnovších zariadení je aj dotykový displej, vďaka ktorému majú používatelia nad zaostrovaním ešte väčšiu kontrolu a môžu ťažiť z akýchkoľvek výhod intuitívneho ovládania. V prípade automatického zaostrovania majú kameramani na výber z viacerých režimov vrátane priority tváre alebo ostrenia len na tvár. Využívať môžu aj intuitívneho sprievodcu, ktorý odhalí všetky zákutia technológie automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi.

XA15 a XA11 - profesionálny výkon a funkcionalita 
Canon XA15 a XA11 sú videokamery s rozlíšením Full HD a vďaka objektívu s 20x optickým zoomom (rozsah ohniskových vzdialeností 26,8 mm až 576 mm) ponúka vysokú flexibilitu a súčasne špičkovú obrazovú kvalitu pri natáčaní rôznorodých scén. Vďaka optickému prvku s mimoriadne nízkym rozptylom svetla (Hi-UD) objektív významne eliminuje chromatickú vadu a zabezpečuje živé podanie farieb.

Srdcom nových videokamier je snímač HD CMOS a výkonná platforma pre spracovanie obrazu založená na procesore DIGIC DV4. Videokamery Canon XA15 aj XA11 tak ponúkajú vynikajúci výkon aj pri zlých svetelných podmienkach a majú schopnosť vytvárať skvelé snímky v rozlíšení Full HD pri snímkovacej frekvencii 50p a prenosovej rýchlosti 35 Mb/s. Režim Wide Dynamic Range podporuje jemnú kompresiu veľmi jasných oblastí a ponúka široký dynamický rozsah až 600 percent, a teda aj plynulé škálovanie farieb a ochranu pred preexponovaním. Široký dynamický rozsah nájde uplatnenie všade tam, kde vďaka súčasnému výskytu tmavých aj svetlých oblastí hrozí riziko preexponovania. Nové videokamery podporujú tiež spomalený a zrýchlený záznam s možnosťou 0,4 až 1200-násobného zrýchlenia.

Obe videokamery si poradia so súčasným záznamom vo formáte AVCHD aj MP4 v rôznych prenosových rýchlostiach, a to na dve pamäťové karty SD. Súčasťou modelov XA15 a XA11 je široká škála rôznorodých rozhraní vrátane HDMI, profesionálnych zvukových konektorov XLR a výstupu pre slúchadlá. K dispozícii je aj voliteľná podpora GPS a v prípade XA15 nechýba ani výstup SDI. Vďaka kompaktnému a ľahkému telu sú najnovšie modely ideálne na natáčanie dynamických akcií, v ktorých rýchlosť aj mobilita videokamery hrajú dôležitú úlohu. Užívatelia ocenia aj dynamický režim so stabilizáciou obrazu v piatich osiach - pri otáčaní, v horizontálnom i vertikálnom smere a pri bočnom a prednom/zadnom náklone. Vďaka dynamickému režimu sú výsledné zábery rýchlo sa meniacich scén absolútne ostré a plynulé bez ohľadu na štýl natáčania.

Kľúčové vlastnosti modelov XF405 a XF400:

  • Možnosť záznamu na pamäťové karty SD v rozlíšení 4K UHD/50p s vysokou rýchlosťou snímania
  • 4K objektív s 15-násobným zoomom
  • Sieťové funkcie vrátane vzdialeného ovládania alebo prenosu pomocou FTP

Kľúčové vlastnosti modelov XA15 a XA11:

  • Vysoký optický výkon
  • Obrazová kvalita v rozlíšení Full HD
  • Vlastnosti a funkcie pre profesionálny záznam

*Podpora formátu XF-AVC bude k dispozícii v novom servisnom rozšírení technických možností, ktoré je plánované na prvú polovicu roka 2018.