Nová vlajková loď medzi systémovými fotoaparátmi značky Canon – EOS M5 alebo veľký výkon v malom tele

BRATISLAVA, 15. septembra 2016 – Spoločnosť Canon, líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu, dnes predstavila svoj nový systémový fotoaparát EOS M5, ktorý v sebe spája úžasné možnosti digitálnych zrkadloviek s pohodlím kompaktného tela. Fotoaparát EOS M5 je prvý zo systému EOS, ktorý využíva obrazový procesor DIGIC 7 spoločnosti Canon. Nový model sa môže pochváliť radom špičkových technológií pre spracovanie obrazu vrátane CMOS snímača typu APS-C s rozlíšením 24,2 megapixelov alebo automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS. Kompaktný EOS M5 tak umožňuje tvorbu presných a ostrých fotografií i dynamických videozáznamov, a ocenia ho teda i špičkoví fotografi. Ako alternatíva k digitálnym zrkadlovkám strednej triedy predstavuje EOS M5 v produktovom rade systémových fotoaparátov značky Canon prelomový model.

EOS M5

EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM


Spoločnosť Canon dnes navyše uviedla i ďalší prírastok do svojho systému EOS M – nový objektív EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM. Vďaka univerzálnemu 8,3násobnému optickému zoomu a stabilizátoru obrazu v rozsahu 4 EV je nový objektív ideálny pre fotografovanie vo všetkých situáciách – výsledné snímky sú vždy veľmi ostré, a to i pri fotografovaní z ruky. Canon EF-M 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM ponúka špičkový výkon v malom tele a váži iba 300 g. Fotografi preto môžu mať nový objektív neustále pri sebe a zachytiť s jeho pomocou čokoľvek vo svojom dohľade.

Skvelé možnosti, presnosť i výkon
Canon EOS M5 zaznamenáva i veľmi drobné rozdiely v jednotlivých farbách a svetlách – za nádherným podaním výstupov stojí obrazový procesor DIGIC 7, ktorý má dostatočný výpočtový výkon na elimináciu šumu a vytváranie snímok s podrobnými detailmi i bohatými tónmi. Súčasťou nového fotoaparátu je i technológia CMOS AF s duálnymi pixelmi, ktorá prináša rýchle a presné zaostrovanie typické pre digitálne zrkadlovky a umožňuje zachytiť akýkoľvek spontánny okamih. A vďaka prostriedkom procesoru DIGIC 7 pre sofistikované rozpoznávanie a sledovanie objektov môžu používatelia predmet svojho záujmu udržať v zábere presnejšie a dlhšie, ako v prípade vytvárania fotografií, tak i nakrúcania videí. Vyšší výkon a lepšie výstupy robia z obrazového procesoru DIGIC 7 najlepšieho partnera pre všetkých autorov – od fotografov na rodinných dovolenkách až po filmárov usilujúcich sa o jedinečné profesionálne snímky.

Srdcom nového fotoaparátu je snímač s rozlíšením 24,2 megapixelov, ktorý pre zber svetla využíva mikrošošovky umiestnené pri sebe bez akýchkoľvek medzier. Táto technológia zvýšenia citlivosti umožňuje maximálne využitie plochy snímača pri súčasnom znížení digitálneho šumu. Canon EOS M5 je teda ideálny i pre zachytenie okamihov počas žiarivých letných dní a objektov v protisvetle. Technologicky je snímač podobný tomu z oceňovanej digitálnej zrkadlovky EOS 80D a zlepšuje dynamický rozsah i editačné možnosti – výsledné snímky tak môžu obsahovať nádherné tiene i perfektný kontrast. Vďaka formátu APS-C je EOS M5 skvelý v situáciách, ktoré vyžadujú malú hĺbku ostrosti, ako je to napríklad pri portrétovej alebo tvorivej fotografie. Používatelia tak môžu skutočne ľahko dosiahnuť veľmi pôsobivé efekty. Skvelá je i citlivosť ISO – už v základnom nastavení má dostatočnú maximálnu hodnotu 25 600, a Canon EOS M5 je teda ideálnym nástrojom pre vytváranie perfektných záberov pri zlých svetelných podmienkach i pri hraní sa so svetelnými efektami.

Používatelia síce majú svoj fotoaparát plne pod kontrolou, no napriek tomu je to s niektorými objektami a situáciami zložitejšie – či už ide o divokú zver v pohybe alebo o športové okamihy. Odborníci spoločnosti Canon pamätali i na tieto prípady. Fotoaparát EOS M5 je možné začať používať ihneď po jeho zapnutí a navyše umožňuje kontinuálne snímanie  s rýchlosťou 7 snímok za sekundu (9 snímok za sekundu v prípade pevného zaostrenia). Vďaka päťosej stabilizácii obrazu si nový model poradí i s pohybmi fotoaparátu v priebehu nakrúcania videí a výsledné zábery vo Full HD rozlíšení pri rýchlosti 60p tak nie sú roztrasené – a to i v prípade objektívov bez stabilizácie. Canon EOS M5 ale plne využíva i objektívy s podporou technológie dynamického IS, vďaka ktorej sú výsledné snímky ešte lepšie.  

Používateľ na prvom mieste
Canon navrhol fotoaparát EOS M5 od základu tak, aby naplnil osekávania používateľov a ponúkol im maximálne pohodlie. Napríklad s cieľom umožniť ovládanie typické pre digitálne zrkadlovky umiestnil do stredu zadnej strany tela veľký elektronický hľadáčik, ktorý sa môže pochváliť vysokým rozlíšením i skvelou obnovovacou frekvenciou až 120 snímok za sekundu. Funkciu hľadáčika perfektne dopĺňajú i možnosti dotykového LCD displeja – tento prístupový portál k akémukoľvek nastaveniu je možné pri pohľade do hľadáčika používať ako touchpad, ktorý umožňuje palcom meniť bod alebo zónu automatického zaostrovania. Ide o vylepšenie, ktoré perfektne napodobňuje multifunkčný ovládač (joystick) na digitálnych zrkadlovkách. Súčasťou tela s prvotriednou povrchovou úpravou je i niekoľko užívateľsky nastaviteľných tlačidiel pre maximálnu kontrolu nad fotoaparátom, a to vrátane nového voliča, ktorý umožňuje palcom meniť parametre expozície. Canon EOS M5 je navyše skutočne univerzálny – s upevňovacím adaptérom EF-EOS M je totiž možné použiť viac ako 80 objektívov systému EF, a to bez negatívnych dopadov na výkon alebo kvalitu.

Neustále v spojení
Canon EOS M5 popri Wi-Fi a NFC podporuje i technológiu Bluetooth¹, ktorá umožňuje neustále prepojenie fotoaparátu so smartfónom alebo tabletom. Z týchto zariadení môžu používatelia snímky prehliadať a kopírovať bez toho, aby museli fotoaparát vybrať z brašne – k prepojeniu na Wi-Fi komunikáciu dôjde celkom  automaticky. Technológia Bluetooth navyše umožňuje premeniť chytré zariadenia na jednoducho použiteľné a energeticky nenáročné diaľkové ovládanie pre vzdialené fotografovanie alebo zachytenie scén, ktoré vyžadujú rýchle stisnutie spúšte – napríklad pri fotení divokej zveri.  

Objektív EF-M 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM – špičková kvalita v každej situácii
Canon EF-M 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM je univerzálny objektív s 8,3násobným optickým zoomom, ktorý užívateľom ponúka slobodu prechodu medzi širokouhlými a blízkymi zábermi bez potreby zmeny objektívov. Stabilizátor obrazu v rozsahu 4 EV minimalizuje chvenie pri zlých svetelných podmienkach – nový objektív je tak ideálny pre nočné snímky miest alebo festivalov, a to i pri fotografovaní z ruky. Užitočná je i technológia dynamického IS, ktorá je plne kompatibilná s päťosou digitálnou stabilizáciou fotoaparátu EOS M5 a zaisťuje vysokú ostrosť a čistotu každého záberu i v priebehu snímania v pohybe. Skvelá je tiež technológia pohonu STM, ktorá umožňuje takmer nepočuteľné automatické zaostrovanie. Vďaka všetkým týmto vlastnostiam a radu ďalších technológií vrátane clony so siedmimi lamelami je Canon EF-M 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM skutočne univerzálnym objektívom použiteľným v akejkoľvek situácii a modelom, ktorý nebude chcieť väčšina používateľov vymeniť za iný.

Kľúčové výhody fotoaparátu EOS M5:

  • Nekompromisná kvalita systému EOS v skutočne prenosnom tele
  • Skvelé predpoklady na zachytenie spontánnych okamihov
  • Perfektný nástroj pre kreatívne nakrúcanie videí
  • Výkon a  flexibilita systému Canon EOS
  • Okamžité zdieľanie fotografií i videí s celým svetom

Kľúčové výhody objektívu EF-M 18-150MM f/3,5-6,3 IS STM:

  • Univerzálny, ale výkonný objektív schopný zachytiť každú situáciu
  • Ostré fotografie i neroztrasené videá
  • Plynulý a tichý pohon STM ideálny pre natáčanie videí
  • Ideálny partner fotoaparátu zo systému EOS M
  • Možnosť úžasných portrétov s nádherne rozostreným pozadím


¹ Technológia Bluetooth s nízkou spotrebou. Bluetooth a súvisiace logá sú registrované ochranné známky Bluetooth SIG, Inc. a spoločnosť Canon Europe je oprávnená k ich odpovedajúcemu využitiu. Ostatné ochranné známky a obchodné názvy sú majetkom príslušných vlastníkov.