Canon vyrobil už 90 miliónov fotoaparátov série EOS a 130 miliónov objektívov radu EF

BRATISLAVA, 17. októbra 2017 - Canon dosiahol dva významné míľniky - počet vyrobených fotoaparátov systému EOS s výmennými objektívmi prekonal hranicu 90 miliónov a rad výmenných objektívov EF sa môže pochváliť dokonca 130 miliónmi vyrobených kusov . V prípade systému EOS patrí poradové číslo 90 000 000 zrkadlovke EOS 5D Mark IV a 130 milióntym výmenným objektívom značky Canon sa stal model EF16 35mm f/2.8L III USM.

Objektívy systému EF

pamätné logo

  • Systém EOS aj rad objektívov EF je na trhu už od marca roku 1987
  • Produktový rad objektívov EF dnes tvorí celkom deväťdesiat tri modelov

Systém fotoaparátov EOS sa na trhu objavil spoločne s radom objektívov EF v marci 1987. Canon tak vtedy ako prvý na svete ponúkol fotoaparáty s elektronickým prenosom dát medzi telom a objektívom. Táto revolučná technológia umožnila elektronicky ovládať fotoaparát ako celok, teda nielen samostatne objektív a telo. Počas nasledujúcich rokov sa obe produktové línie rozširovali a získavali čoraz väčšiu obľubu. Ku zrýchleniu výroby došlo na začiatku nového tisícročia a to v súvislosti s rastom záujmu o digitálne zrkadlovky. Na trhu digitálnych fotoaparátov s výmennými objektívmi sa Canon v roku 2003 stáva jednotkou a odvtedy si túto pozíciu udržal 14 rokov za sebou2.

Canon svoj EOS neustále zdokonaľuje a to prostredníctvom revolučných technológií, ktoré ctia základnú myšlienku tohto systému - "rýchlosť a pohodlie". Od roku 1987 si Canon vyvíja všetky kľúčové súčasti systému EOS sám, od snímačov CMOS cez obrazové procesory až po výmenné objektívy. Objektívy EF získali za dvadsať rokov ich výroby niekoľko prvenstiev3 v oblasti technologických inovácií. Za všetky možno uviesť napríklad ultrazvukový motor USM, technológiu stabilizácie obrazu alebo viacvrstvový difrakčný optický prvok.

Canon aj naďalej pokračuje v zdokonaľovaní technológií pre spracovanie obrazu a prostredníctvom hľadania najlepších možných kombinácií optických, fotografických, filmových a sieťových technológií sa bude aj v budúcnosti usilovať o ďalšie vylepšovanie a rozširovanie systému EOS aj objektívov radu EF.

Systém EOS

EOS 650
uvedený uvedený v Japonsku v marci 1987

EOS-1
uvedený v Japonsku v septembri 1989

EOS Kiss Digital (EOS 300D)
uvedený v Japonsku v septembri 2003

EOS 5D Mark IV
uvedený v Japonsku v novembri 2016

Spoločnosť Canon začala písať históriu systému EOS v marci 1987, a to uvedením jednookej zrkadlovky EOS 650. Tento model ako prvý na svete priniesol nielen mechanizmus uchytenia objektívu využívajúci elektroniku, ale tiež plne digitálny prenos dát medzi telom fotoaparátu a objektívom a umožnil tak technológiu automatického zaostrovania novej generácie.

V reakcii na stále rastúci záujem o filmové zrkadlovky uviedol Canon niekoľko modelov, ktoré pokrývali širokú škálu požiadaviek najrôznejších užívateľov. Za pozornosť stojí najmä model EOS-1 z roku 1989 určený pre profesionálov a EOS 500, ktorý v roku 1993 ponúkol kompaktný a ľahký dizajn s intuitívnou ergonómiou a podstatne rozšíril užívateľskú základňu značky Canon. Počas počiatočného obdobia veku digitálnych fotoaparátov sa zrkadlovky Canon v roku 2003 otvárajú vďaka modelu EOS 300D verejnosti. Táto digitálna zrkadlovka bola určená pre širokú verejnosť a záujem vzbudila nielen vďaka kompaktnému a ľahkému telu, ale aj konkurencieschopnou cenou. Canon EOS 300D tak bola zrkadlovkou, ktorá viedla k masívnej expanzii celého segmentu digitálnych fotoaparátov a umožnila spoločnosti Canon, aby sa ešte v tom istom roku stala jednotkou na trhu. Epochálne fotoaparáty uvádza Canon aj v nasledujúcich obdobiach. Napríklad modelovú sériu EOS-1D pre profesionálov alebo EOS 5D, ktorá pomohla spopularizovať natáčanie filmov prostredníctvom digitálnych zrkadloviek - a celkom oprávnene si udržala pozíciu jednotky na trhu fotoaparátov s výmennými objektívmi od roku 2003 až do roku 2016.

Objektívy systému EF

EF75-300mm f/4-5.6 IS USM
uvedený v Japonsku v marci 1995

EF400mm f/4 DO IS USM
uvedený v Japonsku v decembri 2001

EF24mm f/1.4L II USM
uvedený v Japonsku  v decembri 2008

EF11-24mm f/4L USM
uvedený v Japonsku vo februári 2015

Canon od uvedenia svojho prvého objektívu EF, ktorý predstavil spolu s radom EOS už v roku 1987, priniesol na trh množstvo modelov ponúkajúcich tie najmodernejšie technológie. Medzi míľniky radu EF patrí napríklad objektív EF75-300mm f/4-5.6 IS USM so stabilizáciou obrazu uvedený v roku 1995, objektív EF400mm f/4 DO IS USM s difrakčným optickým prvkom uvedený v roku 2001 a objektív EF24mm f/1.4L II USM, ktorý v roku 2008 priniesol vysoko antireflexnú povrchovú úpravu Subwavelength Structure Coating (SWC). V roku 2015 Canon uviedol model EF11-24mm f/4L USM, ktorý ako prvý ultra širokouhlý objektív na svete4 ponúkol ohniskovú vzdialenosť 11 mm.

Produktový rad objektívov dnes tvorí celkom 935 modelov a patrí sem napríklad ultra širokouhlý objektív s ohniskovou vzdialenosťou 8 mm, super teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 800 mm a objektívy EF Cinema určené pre filmovú produkciu. Vďaka širokému sortimentu rôznorodých objektívov vrátane objektívov so zoomom, objektívov so stabilizáciou obrazu, objektívov s vysokou svetelnosťou, makro objektívov a dokonca aj tilt-shift objektívov TS-E, spoločnosť Canon skvele napĺňa požiadavky najrôznejších typov používateľov a vždy im ponúka objektív, ktorý bude najlepšie zodpovedať ich konkrétnym tvorivým predstavám.1 Vrátane filmových objektívov systému EF Cinema.
2 Údaje vychádzajú z prieskumu spoločnosti Canon.
3 Medzi výmennými objektívmi pre jednooké zrkadlovky. Údaje vychádzajú z prieskumu spoločnosti Canon.
4 Medzi výmennými objektívmi pre jednooké zrkadlovky a kompaktné systémové fotoaparáty s výnimkou objektívov typu rybie oko. Údaje vychádzajú z prieskumu spoločnosti Canon.
5 Vrátane dvoch telekonvertorov systému EF, dvoch modelov dostupných mimo japonského trhu a 14 objektívov EF Cinema.