CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

10 špičkových tipov a trikov o cestopisnej fotografii

Fotografka a blogerka Diana Millos sa podelí so svojimi špičkovými tipmi pri snímaní úžasných cestopisných fotografií.
Žena v červených šatách bez ramienok sa zohýba pri snímaní s modelom Canon EOS R10.

Španielska influencerka a fotografka Diana Millos začala cestovať najskôr na hudobné festivaly a koncerty. To v nej podnietilo lásku k dobrodružstvu, ktorá rýchlo rozkvitla tak, že sa z nej stala profesionálna cestopisná fotografka a blogerka na plný úväzok, ktorú na Instagrame sleduje viac ako 140 000 ľudí.

Diana, ktorej najnovšie akcie zahŕňajú výlety na Kubu a do Španielska, sa s vami podelí o 10 najlepších tipov ocestopisnej fotografii, aby ste mohli snímať úžasné zábery pri objavovaní nových lokalít.

10 tipov na fotografovanie na cestách

 1. Spravte si prieskum svojej destinácie.
 2. Zbaľte si vhodný fotoaparát, ktorý veľa neváži.
 3. Vyberte si objektívy podľa svojich potrieb.
 4. Vstávajte zavčasu.
 5. V priebehu dňa sa vracajte na obľúbené miesta.
 6. Používajte aplikáciu Canon Camera Connect.
 7. Snímajte videozáznamy aj statické zábery.
 8. Pracujte s uhlami, aby ste dosiahli rôzne podanie fotografií.
 9. Odhaľte viac so širokouhlými objektívmi a makro objektívmi.
 10. Experimentujte pri slabom osvetlení a v noci.

Tip 1: Spravte si prieskum svojej destinácie.

Strop ozdobeným ornamentmi nasnímaný zospodu.

Cestopisná fotografka a blogerka Diana Millos neustále skúma svoje destinácie, aby našla najlepšie miesta na snímanie. Tento pozoruhodný záber na ozdobný strop v Sieni veľvyslancov v Alkázare v Seville bol nasnímaný počas návštevy miesť v Španielsku pomocou fotoaparátu Canon EOS R10. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM s nastavením 18 mm, 1/250 s, f/4,5 a ISO 12800. © Diana Millos

Dve osoby tancujúce flamenco v tradičnom oblečení pózujú s rukami vo vzduchu aj na bedrách na zarastenom nádvorí.

Diana vysvetľuje, že pri snímaní fotografií je dôležité zvážiť, čo chcete so snímkou urobiť a podľa toho prispôsobiť jej kompozíciu. Napríklad snímky na výšku odoslané do Instagramu musia zodpovedať pomeru strán 4:5. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/200 s, f/1.8 a ISO 200. © Diana Millos

„Domnievam sa, že plánovanie vopred je pri cestopisnej fotografii absolútne nevyhnutné,“ hovorí Diana. „Keď už viem, kam sa chystám, začnem skúmať zaujímavé miesta online pomocou sociálnych médií, blogov a Pinterestu.

Hľadám miesta, ktoré ma inšpirujú, aby som získala predstavu, kam chcem ísť a ako sa tam dostanem. Získam tak určitý rámec na plánovanie fotografií, ale až po príchode na miesto hľadám rôzne uhly a perspektívy, ktoré som nevidela na internete, takže môžem byť kreatívna a pokúsiť sa priniesť do mojich záberov niečo originálne a jedinečné.“

Tip 2: Zbaľte si vhodný fotoaparát, ktorý veľa neváži.

Fotoaparát Canon EOS R10 značky Canon vrhá tieň na drevené mólo.

Napriek tomu, že je Canon EOS R10 kompaktný a ľahký, obsahuje detailný elektronický hľadáčik s vysokým rozlíšením (EVF) a zabudovaný blesk, takže sa ideálne hodí na snímanie pri slabom svetle a iné náročné fotografické situácie.

„Mám naozaj rada Canon EOS R10,“ nadšene hovorí Diana. „Jednoducho sa skvele hodí na cestopisnú fotografiu a na celodenné snímanie, pretože je taký malý a ľahký. Bez problémov sa zmestí do tašky na fotoaparát veľkosti kabelky, dokonca aj s jedným alebo dvoma dodatočnými objektívmi, pritom je skutočne výkonný a poskytuje bezchybnú kvalitu obrazu. Takisto sa mi naozaj páči, ako si môžem pozrieť ukážku jasu, kontrastu a farby v elektronickom hľadáčiku, takže viem, ako bude fotografia v skutočnosti vyzerať.“

Ak s fotografovaním len začínate, ale hľadáte spoľahlivý základný fotoaparát systému EOS R na dokonalé snímanie spomienok vášho ďalšieho dobrodružstva, fotoaparát Canon EOS R100 je dostatočne malý na to, aby ste ho mohli vložiť do tašky, a pritom dokáže zachytiť vysokokvalitné fotografie aj videá v správnom čase.

Ak uprednostňujete plnoformátový fotoaparát, ktorý poskytuje vynikajúcu kvalitu záberov aj pri extrémne slabom osvetlení a možnosť menšej hĺbky poľa pri použití rovnakej ohniskovej vzdialenosti, kompaktný a ľahký model Canon EOS RP je skvelým spoločníkom na cestách.

Pre tých, ktorí uprednostňujú kompaktný fotoaparát, je tu napríklad PowerShot G7 X Mark III s pevným objektívom, ktorý ponúka výkonný rozsah zoomu, ako aj video s rozlíšením 4K a skvelé fotografie s rozlíšením 20,1 MP.

Tip 3: Vyberte si objektívy podľa svojich potrieb.

Osoba so žltým oblečením nasadzuje objektív Canon na fotoaparát Canon EOS R10.

Model Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM vám poskytuje všetko od širokouhlého pohľadu až po výkonný telefotografický dosah bez toho, aby ste si musel zbaliť alebo nosiť so sebou ďalšie objektívy.

Žena, ktorá stojí na krytom eskalátore v modrej sukni, nasnímaná fotoaparátom EOS R8.

Ľahký, kompaktný a plochý objektív Canon RF 28 mm F2.8 STM je navrhnutý tak, aby bol diskrétny. Kombinácia jeho malých rozmerov, všestrannej ohniskovej vzdialenosti a rýchlej clony z neho robí skvelý objektív, ktorý si môžete pribaliť, ak sa vo vašej cieľovej destinácii nachádzajú zaujímavé mestské scenérie a architektúra. Zachytené fotoaparátom EOS R8 s objektívom Canon RF 28 mm F2.8 STM pri nastavení 28 mm, 1/200 s, f/3,5 a ISO6000.

„Ak odfotografujem od rána do večera, nechcem so sebou nosiť ťažkú tašku s výbavou, takže sa snažím brať si čo najmenej ďalších objektívov,“ hovorí Diana.

Medzi objektívy vhodné na cestovanie pre model Canon EOS R10 patrí napríklad RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, ktorý má obzvlášť kompaktný, zasúvateľný dizajn a váži len 130 g. Ak je potrebný väčší rozsah zoomu, model RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM vám umožňuje okamžite sa prispôsobiť takmer každému scenáru snímania bez potreby ďalších objektívov.

Skvelé na fotoaparátoch systému EOS R od spoločnosti Canon je to, že môžete používať objektívy kompatibilné s plnoformátovými fotoaparátmi v zariadeniach s formátom APS-C a naopak. Napríklad objektív Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO IS STM poskytuje rovnaké zorné pole na modeli EOS R10 ako objektív s ohniskovou vzdialenosťou 56 mm na plnoformátovom fotoaparáte, ako je napríklad EOS RP. Podobne, ak ste chceli využiť výhody veľkosti a prenosnosti, môžete s modelom EOS RP použiť objektívy Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM a RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, obraz však bude orezaný.

Objektív Canon RF 50mm F1.8 STM je ďalšou skvelou voľbou na cesty s modelom EOS R10 alebo EOS RP. Medzi špičkové objektívy so zoomom patrí ľahký model Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM a telefotografický model RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, ktorý je veľmi kompaktný na to, aký výkonný dosah ponúka.

Tip 4: Vstávajte zavčasu.

Žena v tričku s batohom drží zdvihnutý model Canon EOS RP a sníma východ slnka nad oceánom.

Ak snímate s objektívom otočeným k slnku, z ľudí alebo objektov v popredí zväčša zostane iba silueta. Nesnažte sa s týmto javom bojovať a radšej využite príležitosť na zachytenie atmosféry!

„Miesta obľúbené turistami sú často rušné, niekedy už veľmi skoro ráno,“ hovorí Diana. „Vstávam skutočne zavčasu, aby som predbehla davy a mohla zachytiť scény bez ľudí, prípadne niekedy len s jednou osobou, aby som záber ozvláštnila. Je tu aj bonus v podobe nádherného osvetlenia pri východe slnka, vďaka čomu je to môj absolútny najobľúbenejší čas na snímanie.“

Často sa to označuje ako „zlatá hodinka“, keď je slnko nízko na oblohe hodinu po východe slnka a hodinu pred západom slnka a všetko je zaliate zlatistým svetlom, ktoré dokáže dodať fotografiám z ciest skutočne magický nádych. Diana vždy sníma do súborov vo formáte RAW, takže dokáže jemne doladiť vyváženie bielej a expozíciu a zlepšiť podanie farieb, jasných a tmavých častí záberu. Na úpravu záberov používa softvér, napríklad Digital Photo Professional od spoločnosti Canon.

Tip 5: V priebehu dňa sa vracajte na obľúbené miesta.

Budova v Paríži z nízkeho uhla s lavičkami v popredí, ktorú nasnímal Martin Bissig fotoaparátom Canon EOS R8.

So slnkom prichádza tieň, nebojte sa však scén s vysokým kontrastom. Nastavte expozícia podľa svetlých oblastí a sledujte tiene, ktoré vyniknú v ostrom kontraste. Po nastavení expozície nastavte správnu kompozíciu a zachyťte záber. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM a nastaveniami 24 mm, 1/80 s, f14 a ISO320. © Martin Bissig

„Aj keď sa mi páči snímať pri východe slnka, myslím si, že je dôležité vrátiť sa na skvelé miesta aj v iných časoch dňa,“ odporúča Diana. „Scény plné života môžu byť tiež zdrojom skvelých cestopisných fotografií, pretože zachytávajú kultúru a náladu miesta. V priebehu dňa sa zásadne menia osvetlené oblasti a oblasti v tieni a to, ako slnko osvetľuje scénu.“

Pamätajte, že slnko sa pohybuje po oblohe, takže ak napríklad významné dominanty a budovy, ktoré chcete snímať, sú ráno v tieni, možno sa oplatí vrátiť popoludní, keď budú inak osvetlené.

Tip 6: Používajte aplikáciu Canon Camera Connect.

Ruky, ktoré držia telefón, na ktorom vidieť aplikáciu Canon Camera Connect. Na pozadí vidieť Canon EOS R10.

Aplikácia Canon Camera Connect vám umožňuje nielen ovládať fotoaparát na diaľku, ale aj okamžite prevziať snímky, ktoré sú pripravené na okamžité zdieľanie na sociálnych sieťach.

Žena v červených šatách pózuje pred radom zdobených podlubí.

Pri fotografovaní na cestách sa Diana často rada objaví v zábere. Na dosiahnutie ostrosti v celom rozsahu, keď je pre kompozíciu dôležitý snímaný objekt aj pozadie, použite malú veľkosť clony (vysoké číslo f) v rozsahu f/8 až f/11. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení 18 mm, 1/100 s, f/5,6 a ISO 100. © Diana Millos

„Mojou obľúbenou technikou cestopisnej fotografie je hľadať symetriu v scénach s čistými a usporiadanými líniami, ktoré vytvárajú výrazné tvary,“ vysvetľuje Diana. „Rada sa aj sama ocitnem v zábere, takže so sebou vždy nosím statív a vždy si nastavím fotoaparát pred tým, ako vkročím pred objektív.“

Aplikácia Canon Camera Connect vám umožňuje ovládať fotoaparát z telefónu a vykonávať akékoľvek nastavenia na diaľku. Môžete si aj pozrieť ukážku obraz a upraviť automatické zaostrenie, kým ste v zábere.

Tip 7: Snímajte videozáznamy aj statické zábery.

Osoba sa nahráva počas slnečného dňa pomocou fotoaparátu Canon EOS R10 a mikrofónu.

Model Canon EOS R10 je ideálny fotoaparát na cestovateľské vlogovanie. Dokáže nahrávať aj dlhšie, než je bežný 30-minútový časový limit, a jeho funkcia digitálneho stabilizátora obrazu videozáznamu pomáha stabilizovať záznam počas chôdze.

Žena vkladá fotoaparát Canon PowerShot V10 do svojej malej kabelky.

Canon PowerShot V10 je univerzálny, vreckový fotoaparát na vlogovanie na cestách v rozlíšení 4K. Vďaka všetkému, s čím sa dodáva, tj. výklopným displejom, veľkým stereofónnym mikrofónom a aj stojanom, ste pripravení na akciu za pár sekúnd kdekoľvek ste.

„Videozáznamy sa čoraz viac objavujú v sociálnych médiách, preto je pre mňa dôležité snímať videá aj fotografie,“ hovorí Diana. „Snažím sa zachytiť množstvo krátkych klipov z rôznych miest, ktoré potom spoločne upravím a vytvorím video, z ktorého dýcha celková atmosféra miesta. Vždy používam maximálne nastavenie kvality obrazu fotoaparátu, takže mám k dispozícii najväčší priestor na úpravy.“

Canon EOS R10 je v tomto smere skvelý, pretože ponúka rozlíšenie 4K 60p, 4K 30p s prevzorkovaním na 6K a vysokokvalitné rozlíšenie Full HD 120p, pomocou ktorého Diana rada vytvára sekvencie so spomaleným pohybom.

Ak chcete informovať svojich odberateľov a sledovateľov o svojich cestách, fotoaparát Canon PowerShot V10 je univerzálne riešenie do vrecka pre vašu ďalšiu cestu. Určený na vlogovanie, videá v rozlíšení 4K UHD môžete vytvárať na cestách s možnosťou pridávania kreatívnych filtrov a vyhladzovacích efektov.

Tip 8: Pracujte s uhlami, aby ste dosiahli rôzne podanie fotografií.

Strecha budovy, ktorá pozostáva z kovových šesťuholníkov prepletených drôtmi, nasnímaná odspodu za slnečného dňa.

Rozhliadnite sa, nájdite si čas a zamyslite sa nad uhlom záberu – vytvoríte tak ešte pôsobivejšie cestovateľské fotografie. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení 18 mm, 1/400 s, f/4,5 a ISO 100.

„Keď snímate známe dominanty a miesta, môže byť ťažké zachytiť zábery, ktoré vyniknú. Vždy hľadám nezvyčajné uhly, ktoré dávajú záberom odlišnú perspektívu,“ hovorí Diana. „Snímanie zdola, takmer od úrovne zeme, alebo naopak zhora môže byť veľkou výhodou a s výklopnou obrazovkou je skutočne jednoduché. Aby som dosiahla ešte väčšiu výšku, umiestnim fotoaparát na statív a použijem ho ako tyč, takže môžem fotoaparát držať vysoko nad hlavou a pritom sledovať ukážku záberu na zadnej obrazovke. Je to skvelé, keď potrebujete snímať ponad hlavy ľudí v dave alebo dokonca ponad ploty a múry.“

Tip 9: Odhaľte viac so širokouhlými objektívmi a makro objektívmi.

Fotografia ženy stojacej na pláži pri západe slnka nasnímaná fotoaparátom Canon EOS R7.

Model Canon RF 28 mm F2.8 STM je cenovo dostupný plnoformátový objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, ktorý je skvelý na fotografovanie krajiniek a pobrežia, ulíc a každodenný život. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 28 mm F2.8 STM pri nastavení na 1/100 s, f/4,5 a ISO 100.

Pohľad zblízka na kraba pustovníka s bledooranžovou schránkou, ktorý sa pohybuje po mokrom piesku.

Zamerajte sa na detaily, ktoré robia navštívené miesto jedinečným, a vytvorte nádherne umelecké zábery pomocou makro nastavení fotoaparátu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM pri nastavení 1/1250 s, f/2,8 a ISO 200.

„Cestopisné zábery zahŕňajú všetko od divokých scenérií až po veľkolepé architektonické interiéry. Pri snímaní oboch možností sa mi hodí širokouhlý objektív,“ hovorí Diana.

Ak chcete urobiť širokouhlý záber a zachytiť energiu ulíc, ktoré skúmate, a zároveň mať stále ľahkú výbavu, potom je super tenká konštrukcia objektívu Canon RF 28 mm F2.8 STM ideálnou voľbou. Rýchla clona f/2,8 vás prenesie z dňa do noci a pomôže vašim objektom vyniknúť.

Objektív Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM poskytuje mimoriadne široké zobrazovacie uhly a možno ho použiť na modeli Canon EOS R10 pomocou upevňovacieho adaptéra Canon EF-EOS R. K plnoformátovému modelu EOS RP alebo EOS R6 sa skvele hodí objektív Canon RF 16mm F2.8 STM, ktorý obsahuje jasnú clonu f/2,8, takže umožňuje snímať s krátkymi časmi uzávierky aj pri slabom osvetlení. Tento objektív má tiež minimálnu vzdialenosť zaostrenia len 13 cm, vďaka čomu sa môžete viac priblížiť k snímaným objektom a v maximálnej miere zachytiť všetky nádherné detaily a snímku dostatočne vyplniť.

Makro objektív, napríklad Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, je ideálny aj na zachytenie detailov, pretože poskytuje väčšie zväčšenie ako štandardný objektív a vdýchne život aj tým najmenším prvkom. Tento objektív je vybavený jasnou maximálnou clonou, ktorá umožňuje snímať dokonale exponované zábery, ako aj 5-krokovým stabilizátorom obrazu, ktorý pri snímaní bez statívu udržiava všetko ostré.

Tip 10: Experimentujte pri slabom osvetlení a v noci.

Skalnatá pláž orámovaná siluetami stromov, nasnímaná pri slabom svetle, v diaľke so žiarou na horizonte.

Pri snímaní nočnej oblohy dosiahnete najlepšie výsledky, ak použijete nižšiu rýchlosť uzávierky, aby ste zachytili viac svetla, a umiestnite fotoaparát na stabilný povrch alebo na prenosný statív, aby ste zabránili chveniu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM pri nastavení 20 s, f/11 a ISO 200.

Portrét ženy zhotovený na ulici v noci s fotoaparátom Canon EOS R8 a objektívom Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, ktorú nasnímala Alexandra Andreeva.

Mestá môžu po zotmení ožiť, čo prináša úplne nový rad príležitostí na snímanie. Plnoformátové fotoaparáty, napríklad Canon EOS R8, vynikajú pri snímaní v podmienkach so slabým osvetlení a vytvárajú zreteľné zábery aj pri vysokých hodnotách ISO. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM pri nastavení 1/128 s, f/2,2 a ISO8000. © Alexandra Andreeva

„Hneď po západe slnka alebo ráno pred jeho východom nastáva „modrá hodinka“. Milujem chladné farby, ktoré toto svetlo vytvára, a tmavomodrú oblohu,“ hovorí Diana. „Poskytuje to úplne iný pohľad na panorámu miest a je to ďalší spôsob, ako vytvoriť jedinečné snímky. Dokonca aj neskoro v noci existujú jasne osvetlené scény, ktoré je možné nasnímať. Najdôležitejšie je vychutnať si tento zážitok a zabávať sa.“

Hľadáte inšpiráciu pre váš ďalší výlet? Pozrite si tieto skryté miesta.

Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R100

  Vytvárajte si spomienky v špičkovej kvalite, ktoré padnú do oka, vďaka tomuto intuitívnemu fotoaparátu EOS R, ktorý je vždy pripravený.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R8

  Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície.
 • Kompaktné digitálne modely

  PowerShot V10

  Vyniknite v online svete a snímajte svoj obsah diskrétne pomocou vreckovej vlogovacej kamery 4K od spoločnosti Canon.
 • Objektívy RF-S

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  Štandardný objektív APS-C so zoomom pre rad EOS R, ktorý sa ideálne hodí na snímanie každodenných situácií, ako sú rodina, životný štýl, portréty a sviatky.
 • Objektívy RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Objektív APS-C série EOS-R so zoomom, v ktorom sa spája širokouhlý a telefotografický objektív, je ideálny na snímanie cestovateľských záberov, divokej prírody, športu a životného štýlu.
 • OBJEKTÍVY ZNAČKY CANON

  RF 28mm F2.8 STM

  Štíhly, ľahký plochý objektív na fotografovanie počas cestovania a v uliciach s univerzálnou ohniskovou vzdialenosťou 28 mm a rýchlou maximálnou clonou f/2,8.
 • Objektívy RF

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Malý a nádherne ľahký objektív série RF 24-50mm so zoomom, ktorý môžete dennodenne používať pri cestovaní, fotografovaní krajiny a ešte oveľa viac.
 • Štandardný objektív

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie.
 • Súvisiace články

 • CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

  Najlepšie fotoaparáty a objektívy na cesty

  Či už skúmate ulice mesta alebo drsný vidiecky terén, alebo dokonca letíte na druhú stranu sveta, oplatí sa cestovať naľahko. Tu je najideálnejšia výbava Canon na zachytávanie zážitkov bez toho, aby ste museli použiť celý rozpočet.

 • FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH

  Tipy na fotografovanie v uliciach

  Základná rada na snímanie úžasných záberov architektúry v uliciach.

 • FOTOGRAFIA

  EOS R50 v porovnaní s EOS R10

  Porovnávame kľúčové funkcie a dizajn dvoch fotoaparátov APS-C systému EOS R.

 • CESTOVNÉ

  Dokonalý spoločník na cesty

  Profesionálny fotograf Martin Bissig sa vydal na výlet na Srí Lanku s fotoaparátom EOS R10.