Ak máte fotoaparát s manuálnym nastavením, môžete ovládať jeho clonu pomocou režimu nastavenia priority clony (Av). Nastavenie clony jednoducho reguluje množstvo svetla, ktoré má cez fotoaparát preniknúť. Pri slabom osvetlení musíte na dosiahnutie dobrej expozície a zachytenie detailov scenérie nechať do záberu preniknúť čo najviac svetla. V takom prípade použite širokú clonu (nízke číslo f). Ak je váš záber stále podexponovaný (príliš tmavý), viac svetla získate taktiež použitím nižšej rýchlosti uzávierky, čím sa zvýši čas expozície, ale s rizikom rozmazania – pozrite si časť nižšie, ktorá opisuje spôsob zachovania ostrého obrazu.
Nastavenie clony však ovplyvňuje viac ako len expozíciu. Široká clona má za následok aj malú hĺbku poľa – to znamená, že pri nízkom čísle f bude ostrý iba malý pás scény. To môže byť ideálne, ak fotografujete portréty pred svitaním a chcete príjemne rozmazané pozadie, ale ak chcete napríklad zachytiť zvláštne nuansy panorámy mesta za súmraku, potom by použitie užšej clony (vyššie číslo f) viedlo k väčšej hĺbke poľa a zaostrila by sa väčšia časť scenérie. Na dosiahnutie dobrej expozície sa potom budete musieť pokúsiť použiť pomalšiu rýchlosť uzávierky.
Prirodzene, niektoré objektívy majú širšiu alebo "rýchlejšiu" clonu ako iné. Medzi vynikajúce kompaktné možnosti pre plnoformátové bezzrkadlové fotoaparáty systému EOS R f, ako sú napr. model Canon EOS R6 a Canon EOS RP, patrí model Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, ktorý je vynikajúcou voľbou na snímanie širokouhlých záberov nočných mestských panorám a iných scenérií so slabým osvetlením. Model Canon RF 50mm F1.8 STM poskytuje štandardnejšiu perspektívu (podobnú ľudskému oku) a ideálne sa hodí na fotografovanie prirodzených pouličných záberov snímaných v noci, zatiaľ čo fotoaparát Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM je vďaka svojmu dlhšiemu dosahu teleobjektívu skvelou voľbou pre snímanie so slabým osvetlením.
Ak používate digitálnu zrkadlovku, objektív, ako napr. Canon EF 35mm f/2 IS USM, ponúka prirodzenú perspektívu a výhody stabilizácie obrazu (IS) pre snímanie z ruky. Model Canon EF 35mm f/1.4L II USM so svojou ešte širšou maximálnou clonou ponúka výnimočné možnosti pri slabom osvetlení. Ak máte digitálnu zrkadlovku so snímačom formátu APS-C, ako je napr. model Canon EOS 850D, potom by z hľadiska prirodzenej perspektívy predstavoval dobré riešenie objektív EF-S, napr. model Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM. Ak hľadáte podobnú širokouhlú a prirodzenú perspektívu pre zrkadlovky EOS M, ako je napr. model EOS M50 Mark II, ktorý má taktiež snímač APS-C, nehľadajte ďalej. Je tu pre vás mimoriadne kompaktný a plochý objektív Canon EF-M 22mm f/2 STM a superrýchly objektív Canon EF-M 32mm f/1.4 STM.