Vysvetlenie faktora orezania
Tento fyzický rozdiel veľkosti medzi dvoma typmi snímačov určuje, čo fotoaparát „vidí“. Všetky objektívy vytvárajú kruhový obraz, čo znamená, že objektív kompatibilný s plným formátom musí mať dostatočne veľký obvod, aby obraz prekrýval rohy obdĺžnikového plnoformátového obrazového snímača. Ak použijete rovnaký objektív na fotoaparáte s formátom APS-C, menší obrazový snímač použije iba menšiu oblasť v strede toho istého obrazového kruhu. V porovnaní s obrazom na plnoformátovom snímači sa obraz oreže.
Snímače APS-C vo fotoaparátoch Canon sú 1,6 x menšie ako snímače v plnoformátových fotoaparátoch Canon, „faktor orezania“ je 1,6 x. To znamená, že fotografovanie s 50 mm štandardným objektívom na fotoaparáte APS-C poskytne rovnaké zorné pole ako fotografovanie s 80 mm teleobjektívom na plnoformátovom fotoaparáte (50 x 1,6 = 80). Rovnako použitie 100 mm plnoformátového objektívu na fotoaparáte APS-C poskytuje rovnaké zorné pole ako 160 mm objektív na plnoformátovom fotoaparáte. Z tohto dôvodu sa faktor orezania niekedy nazýva aj „násobiteľ ohniskovej vzdialenosti“, čo hovorí o efektívnej ohniskovej vzdialenosti objektívu, ktorý používate.
Ak to chcete využiť pri používaní objektívu RF, EF, RF-S, EF-S alebo EF-M na fotoaparáte APS-C, môžete použiť kalkulačku efektívnej ohniskovej vzdialenosti v aplikácii Canon Photo Companion.
Faktor orezania sa vzťahuje na všetky plnoformátové objektívy, ktoré sa používajú na fotoaparátoch s formátom APS-C vrátane objektívov EF aj RF. Objektívy EF sa môžu používať na všetkých fotoaparátoch systému APS-C R s ľubovoľným upevňovacím adaptérom z radu EF-EOS R.