CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

Najlepšia súprava Canon pre začiatočníkov na cestopisnú fotografiu

Tieto fotoaparáty a objektívy od spoločnosti Canon, ktoré boli navrhnuté a vyrobené na cestovanie, robia ideálnych spoločníkov na cestách zachytávaním vašich dobrodružstiev a zachovávaním celoživotných spomienok.
Ruka vyťahuje fotoaparát Canon s pripojeným objektívom Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM z kabelky.

Či už skúmate mesto, putujete do krásnej prírody alebo sa ponárate do úplne inej kultúry, najlepšia výbava na cestopisnú fotografiu vám umožní zachytiť kľúčové momenty a uchovať špeciálne spomienky. Vďaka okamžitému a celosvetovému pripojeniu môžete teraz v reálnom čase zdieľať čokoľvek od momentiek až po úplné cestovateľské vlogy s priateľmi, rodinou a sledovateľmi po celom svete.

Na vytváranie fotografií, výtlačkov a videí s „wow“ efektom potrebujete fotoaparát, ktorý funguje dobre počas celého roka, bez ohľadu na podmienky, v ktorých sa nachádzate, a zároveň je dostatočne malý, aby sa zmestil do príručnej batožiny. Podobne je to aj s objektívmi, ktoré musia byť dostatočne všestranné, aby dokázali držať krok s dobrodružným duchom bez kompromisov v kvalite obrazu.

Do úvahy treba brať veľa vecí, s ktorými vám teraz chceme pomôcť. Pripravili sme pre vás sprievodcu najlepším cestopisným fotografickým vybavením. Či už ste nováčikom, ktorý sa teší na svoje začiatky, začínajúcim cestovateľským blogerom, ktorý chce oslniť svojich sledovateľov, alebo tvorcom s rastúcim profilom, ktorý túži posunúť svoj obsah na ďalšiu úroveň, môžete si byť istí, že máte k dispozícii všetky nástroje potrebné na dosiahnutie úspechu.

Najlepšie fotoaparáty na cesty pre príležitostných fotografov a rodinné dovolenky: Canon EOS R100 a Canon Zoemini S2

Dvaja ľudia stojaci s rukami vzájomne okolo seba, s úsmevom na perách, pred radom plážových domčekov na piesku.

Model Canon EOS R100, ktorý je ideálny na rodinné dovolenky, je cenovo dostupná možnosť pre tých, ktorí chcú prejsť zo smartfónu a zachytiť kvalitné snímky a video.

Biela tlačiareň Canon Zoemini S2 položená navrchu otvoreného albumu so snímkami z ciest usporiadanými na stranách.

Model Canon Zoemini S2 vám umožňuje snímať obrázky a tlačiť na cestách – ideálne na vytváranie výstrižkových albumov počas ciest. Pomocou aplikácie Canon Mini Print môžete upravovať obrázky a pridávať tvorivé detaily.

Rodinná dovolenka je viac ako len únik od každodennej rutiny. Je to vzácny čas strávený s našimi najbližšími, počas ktorého sa vytvárajú najcennejšie spomienky.

Model Canon EOS R100 vám umožňuje dostáť výnimočným chvíľam. Dual Pixel CMOS, technológia automatického zaostrovania, dokáže sledovať oči a tváre a udržať tak záber zaostrený na každého člena rodiny, dokonca aj pri mestských scénach s davmi ľudí. Režim Creative Assist vám poskytne nástroje na okamžité nastavenie rozmazania pozadia, jasu alebo kontrastu, zatiaľ čo nástroj Auto Lighting Optimalizátor (Automatická optimalizácia úrovne osvetlenia) vyrovnáva vysoký kontrast spôsobený priamym slnečným svetlom, aby snímky vyzerali prirodzene aj silnom slnku.

Model EOS R100 je tiež dokonalým spoločníkom pri západe slnka s pokročilými funkciami, ktoré pri snímaní bez statívu a pri slabom osvetlení zachovajú zábery zaostrené.

Pripojte model EOS R100 k aplikácii Canon Camera Connect a môžete okamžite prenášať obrázky z fotoaparátu do smartfónu a zdieľať ich na sociálnych médiách. Táto aplikácia vám tiež umožňuje označovať obrázky pomocou GPS, čo vám poslúži či už pri organizovaní fotografií, keď sa vrátite domov, alebo pri ukazovaní fotiek z dovolenky. Pri skupinových záberoch môžete použiť režim vzdialeného snímania Camera Connect, takže nikto nezostane mimo záberu.

Ak hľadáte výnimočnú prenosnosť, Canon Zoemini S2 s 8MP snímačom je skvelý spoločník na dovolenku, ktorý zveční vzácne okamihy tým najlepším spôsobom. Kompaktný fotoaparát a tlačiareň Canon Zoemini S2 vám umožní robiť elegantné selfie pomocou zabudovaného zrkadla a kruhového svetla na zdokonalenie pózy a expozície. Potom si môžete vybrať, či chcete tlačiť na mieste za menej ako minútu, alebo uložiť snímky na kartu microSD a tlačiť neskôr.

Po prepojení fotoaparátu Canon Zoemini S2 s aplikáciou Canon Mini Print môžete tiež kontrolovať kompozíciu v živom náhľade, prispôsobovať snímky pred tlačou a dokonca tlačiť fotografie priamo zo smartfónu.

Najlepšie fotoaparáty na cesty pre začiatočníkov a tvorcov obsahu: Canon EOS R10 a Canon EOS R50

V rukách drží fotoaparát Canon EOS R10 a pozerá sa na obrazovku, na ktorej sa zobrazuje fontána a zeleň.

Zatiaľ čo Canon EOS R10 váži len 429 g, priložený objektív Canon RF-S 18-45 mm f4,5-6,3 IS STM v súprave – s hmotnosťou 130 g – je rovnako malý, pričom obsahuje univerzálny rozsah zoomu a optickú stabilizáciu obrazu. Kombinácia týchto dvoch zariadení poskytuje začiatočníkom aj skúseným fotografom výkonnú a zároveň ľahkú kombináciu.

Záber zblízka na misky s kvetmi s režimom Rozšírené A+ na fotoaparáte Canon EOS R50.

Režim Rozšírené A+ modelu EOS R50 – jeden z mnohých inteligentných režimov automatického snímania – sníma viacero obrázkov a spája ich dokopy, takže môžete zachytiť obrázky z ciest v tej najvyššej kvalite s minimálnymi poznatkami. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení 1/160 s, f/11 a ISO 100.

Vďaka pôsobivej technickej špecifikácii je tento fotoaparát Canon EOS R10 vhodný aj pre nadšencov a uznávaných tvorcov obsahu, ktorí potrebujú funkcie, ktoré pozdvihnú ich obsah na novú úroveň.

Vďaka 24,2MP snímaču APS-C vytvára fotoaparát EOS R10 nádherne čisté fotografie a dokonalé videá v rozlíšení 4K 60p na profesionálne vyzerajúce vlogy a príbehy. A vďaka pokročilému systému automatického zaostrovania, ktorý dokáže sledovať oči, tváre, zvieratá a vozidlá, bude váš obsah vždy ostrý aj pri slabom osvetlení.

Fotoaparát EOS R10 je vybavený aj dotykovým displejom s meniteľným uhlom naklonenia na úspešnú kompozíciu bez ohľadu na uhol a vstavaným bleskom na fotografovanie v noci alebo pri nedostatku svetla. A váži len 429 g, takže jeho nosenie so sebou vám nebude robiť problém ani v rozľahlých mestách, ani v strmých horách.

Svižní tvorcovia, ktorí chcú pre nasledovníkov nakrúcať cestopisné filmy s vyššou kvalitou, môžu tiež zvážiť model Canon EOS R50, ktorý má rovnaký snímač a systém automatického zaostrovania ako model EOS R10, ale má menšie telo a váži len 375 g.

Jednoduchý a intuitívny pre používateľov, ktorí sú zvyknutý na dotykové obrazovky smartfónu, zachytáva nádherné 4K video 30p a môže sa pochváliť technológiou digitálny IS pre videozáznamy, ktorá umožňuje filmovanie v pohybe bez otrasov. Zachytáva aj video vo vertikálnom formáte a má režim filmu na krátke zábery zblízka, aby predostrel neobyčajné potraviny, ktoré ste objavili na miestnom trhu, alebo vtipné suveníry, ktoré ste si našli na výlete.

Oba fotoaparáty je možné použiť aj s akýmkoľvek objektívom Canon RF alebo RF-S, čo vám umožní prístup k celej škále všestranných objektívov s množstvom budúcich možností s tým, ako vaše ambície porastú.

Najlepšie základné širokouhlé objektívy so zoomom na cestopisnú fotografiu: Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM a RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

Osoba v ružovom tope s vystretou rukou zachytáva seba pri cestovaní na člne, farebné budovy na oboch stranách, nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM.

V kombinácii s ľahkým modelom Canon EOS R50 je objektív Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM skvelý nielen na cestopisnú fotografiu, ale aj na cestovateľské vlogovanie. Jednoducho sa vložte do záberu na fotografiu, video alebo živé vysielanie s rozlíšením UHD 4K 30p a zachyťte široký široký výhľad na krajinu za vami na vytvorenie scény. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF-S 10-18 mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení na 10 mm, 1/200 s, f/8 a ISO 400.

Jazero obklopené horami, krajina odrážajúca sa vo vode a obloha s mrakmi, nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM.

Objektív Canon RF 15 - 30 mm F4.5-6.3 IS STM s mimoriadne širokouhlým zoomom bol vytvorený tak, aby potešil aj tých najnáročnejších cestopisných fotografov. Objektív vybavený optickou stabilizáciou obrazu s 5 krokmi, jasnou maximálnou clonou f/4,5 a možnosťou rýchleho zaostrenia bajonetu RF Canon zaistia, že váš obsah z ciest bude vyzerať ostro a profesionálne bez ohľadu na svetelné podmienky. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM s nastavením 17 mm, 2,5 s, f/11 a ISO 100. © Verity Milligan

Jedným z najuniverzálnejších objektívov od spoločnosti Canon na fotografovanie krajiny a cestopisnú fotografiu je model Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM. Tento kompaktný, ultraširokouhlý objektív je dokonalým partnerom pre fotoaparáty, ako sú Canon EOS R10 a EOS R50, a je vynikajúcim doplnkom k základnému objektívu RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM. Vďaka podobnému zasúvateľnému dizajnu ako model 18-45mm váži model RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM iba 150 g a je možné ho jednoducho nosiť v batohu alebo vo vrecku bundy. Rozsah zoomu 10 – 18 mm vám umožňuje vidieť nielen väčší záber, ale je skvelý aj na zachytenie inej perspektívy a na hranie sa so vzťahom medzi popredím a pozadím.

Veľký zorný uhol modelu RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM z neho tiež robí jeden z najlepších vlogovacích objektívov Canon, čo je ideálne, ak sa chcete vložiť do záberu, zahrnúť svoje okolie a vytvoriť scénu. Plynulý a prakticky úplne tichý systém automatického zaostrovania STM je zdatný pri statických záberoch a snímaní videa, zatiaľ čo automatická korekcia vo fotoaparáte úplne eliminuje skreslenie. Výsledkom sú vysokokvalitné a verné snímky hodné akéhokoľvek dobrodružstva na cestách. Pre zvýšenú všestrannosť môžete prejsť na manuálne zaostrenie a získať až 0,5-násobné makro zväčšenie, čo je ideálne na snímanie extrémnych detailov miestnej flóry a fauny na veľkom pozadí. Ak na cestách nechcete nosiť statív, model RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM je vybavený 4-krokovým optickým stabilizátorom obrazu, ktorý sa zvýši na 6-krokov pri používaní so systémom IBIS vo fotoaparátoch, ako je EOS R7.

Ak sa vám páči to, čo dokáže model RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM, ale používate plnoformátový fotoaparát, tak model Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM je priamo pre vás. Vďaka širokému rozsahu ohniskových vzdialeností je to ďalší objektív, ktorý nebude mať žiadne problémy vtesnať všetko do záberu, či už vloggujete v mohutnom centre mesta, prechádzate kľukatými stredovekými uličkami alebo zachytávate výhľady na veľkolepé pohoria. Tento kompaktný a ľahký RF objektív je cenovo dostupný doplnok aj k tej najľahšej cestovnej výbave, ktorý vďaka stabilizácii obrazu a jasnej maximálnej clone f/4,5 poskytuje stabilný výkon bez ohľadu na svetelné podmienky. Ako plnoformátový objektív je trochu väčší, ale stále veľmi kompaktný a ľahký pre svoj typ.

Najlepší objektív pre cestopisné reportáže: Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

Pár rúk, ktoré držia fotoaparát Canon EOS s objektívom Canon RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM pred košeľou vo farbe kaki.

Model Canon RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM je vybavený ovládacím prstencom objektívu, ktorý sa dá priradiť k clone, uzávierke alebo hodnote ISO, takže vám poskytuje pohodlný prístup k ďalším možnostiam ovládania – ideálne na rýchle ladenie počas rýchlo sa vyvíjajúcich situácií.

Mimoriadne širokouhlý pri najmenšej ohniskovej vzdialenosti 24 mm, objektív Canon RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM je ideálny na dokumentovanie pouličných scén alebo na snímanie portrétov s okolitým prostredím, aby bol subjekt vsadený do kontextu. Tento objektív má tiež optickú stabilizáciu obrazu pre ostré zábery z ruky aj v pohybe a zaostrovací motorček takmer bez zvuku, ktorý umožňuje nerušené snímanie a čisté zvukové nahrávky.

Najlepší objektív pre cestopisných vlogerov: Canon RF 16mm F2.8 STM

Mladá žena stojaca na vyvýšenom mieste nad riekou, ponad ktorú vedie most, sa natáča na fotoaparát Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM.

Mimoriadne širokouhlá ohnisková vzdialenosť rýchleho a cenovo dostupného objektívu s pevným ohniskom RF 16mm F2.8 STM ponúka vynikajúce tvorivé príležitosti pre tvorcov obsahu pri zachytávaní rozsiahlych záberov.

Mimoriadne širokouhlý objektív RF 16 mm F2.8 STM so svojou rýchlou uzávierkou s max. hodnotou f/2,8 je schopný zachytiť rozsiahlu perspektívu a otvára množstvo tvorivých možností pre cestopisných vlogerov a tvorcov obsahu. Tento panoramatický záber je užitočný aj vtedy, keď snímate v relatívne stiesnených priestoroch, napríklad pri vlogovaní z tržnice alebo múzea, a nemôžete fyzicky ustúpiť, aby ste si otvorili perspektívu.

Objektív disponuje technológiou krokového motorčeka (STM) pre automatické zaostrovanie, ktorý je takmer úplne tichý, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou, keď chcete zaznamenať cestovné zážitky alebo zachytiť okolité zvuky, ktoré miestam vdýchnu život.

Keďže váži len 165 g a zasunutý má len niečo vyše 4 cm, môžete si ho pohodlne nechať na fotoaparáte a celý deň s ním objavovať.

Najlepší kompaktný objektív pre cestopisnú fotografiu: Canon RF 28mm F2.8 STM

Usmievajúci sa turista stojí na balkóne a za ním sa rozprestiera pohľad na mestskú krajinu.

Ak chcete prejsť zo základného objektívu a dodať vašim cestovným snímkam šťavu, cenovo dostupný širokouhlý objektív Canon RF 28 mm F2.8 STM ponúka všetky výhody 28 mm objektívu s pevným ohniskom v jedinečne kompaktnej veľkosti. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 28 mm F2.8 STM pri nastavení na 1/1250 s, f/2,8 a ISO 100.

Ak je veľkosť a hmotnosť hlavným faktorom pri výbere objektívu na cesty, vreckový objektív Canon RF 28mm F2.8 STM váži len 120 g a dá sa zasúvať, čím sa ešte jednoduchšie vmestí do tašky alebo ruksaku.

Jeho všestranná ohnisková vzdialenosť 28 mm je ideálna na skúmanie, vďaka čomu môžete zaplniť záber mestskými scénami, pamiatkami alebo kompletnými rodinnými portrétmi a vďaka rýchlej uzávierke f/2,8 môžete snímať aj počas súmraku.

Môže byť maličký, ale objektív RF 28 mm F2.8 má vysokú optickú kvalitu s povrchovou úpravou Super Spectra, ktorá potláča zdvojenie obrazu a oslnenie, a šikovnou zabudovanou optickou korekciou pre čistejšie fotografie a videá.

Najlepší širokouhlý základný objektív na cestovnú fotografiu: Canon RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM

Misa s cestovinami s paradajkami a bazalkou zachytená zhora, s vidličkou, lístkami bazalky a mažiarom s tĺčikom v zábere, nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM.

Vďaka 5-stupňovej optickej stabilizácii obrazu pre nerozmazané zábery z ruky a možnosti 0,5-násobného makra je objektív Canon RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM jasnou voľbou na zachytenie lahodných pochúťok v reštaurácii. Okrem toho je vďaka tichému zaostrovaciemu motoru STM fantastickým objektívom pre vlogovanie a živé vysielanie. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/125 s, f/2.5 a ISO 800. © Natasha Alipour-Faridani

Objektív Canon RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM si z nejakého dôvodu obľúbili pouliční fotografi, portrétisti aj cestovatelia. Dostatočne široký objektív s nenápadným profilom, rýchlou maximálnou clonou a zväčšením macro až 1:2 sa výborne hodí na snímanie rozľahlých mestských scenérií, rozsiahlych krajinných záberov a detailných záberov.

Hoci je objektív RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM určený pre plnoformátové fotoaparáty, možno ho používať aj na telách APS-C, ako je napríklad Canon EOS R10, kde by mal zorné pole ekvivalentné 56 mm objektívu na plnoformátovom tele.

Najlepšie kompaktné fotoaparáty pre cestopisných vlogerov a blogerov: Canon PowerShot V10 a PowerShot G7 X Mark III

Dve ženy sediace pri stole v reštaurácii, ktoré držia tanier pred modelom Canon PowerShot V10 na svojom zabudovanom stojane.

Digitálny fotoaparát Canon PowerShot V10 je vybavený zabudovaným nastaviteľným stojanom a širokým zorným uhlom, takže sa do záberu zmestia aj vaši spoločníci pri filmovaní cestopisných kulinárskych vlogov.

Muž sedí na kamienkovej pláži pred malým ohňom. Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III je umiestnený na statíve s mikrofónom na skale pred ním.

Vďaka širokému rozsahu ohniskových vzdialeností, ktorý zodpovedá 24-100 mm na full-frame fotoaparáte, je s ultraprenosným fotoaparátom Canon PowerShot G7 X Mark III možné robiť čokoľvek od natáčania vlogov z ruky až po portréty a fotografovanie divokej prírody.

Keď vás prepadne túžba po cestovaní, často máte dosť času len na to, aby ste vzali batoh a vyrazili. V týchto situáciách, keď najviac záleží na rozmeroch, je fotoaparát Canon PowerShot V10 alebo PowerShot G7 X Mark III dokonalým partnerom na cesty.

Model Canon PowerShot V10, ktorý bol navrhnutý pre vlogerov, ktorým smartfón nestačí, je kompaktnou a ľahkou možnosťou na cesty. Váži len 211 g a jeho veľký 1,0-palcový snímač vytvára nádherný 4K výstup videa s funkciou automatického zaostrovania s detekciou tváre Canon v rámci 100 % plochy záberu, čo znamená, že bez ohľadu na to, kde chcete mať vaše ohnisko, fotoaparát sa naň zameria, čím vám umožní maximálnu flexibilitu pri kompozíciách.

Technológia digitálny IS pre videozáznamy zachová stabilitu obrazu počas chôdze, zatiaľ čo zabudované stereofónne mikrofóny dokážu zachytiť atmosféru okolitého prostredia, či už ide o preplnený trh alebo živú vonkajšiu reštauráciu.

Fotoaparát PowerShot G7 X Mark III, ktorý dosahuje maximálnu rovnováhu medzi výkonom a profilom, je vybavený veľkým obrazovým snímačom typu 1.0, ktorý ponúka pôsobivé 20,1 Mpx fotografie a videá v rozlíšení 4K v tele širokom menej ako 11 cm a s hmotnosťou len 300 g – takže ak máte v batohu málo miesta, môžete ho jednoducho strčiť do vrecka. Jedným jednoduchým pohybom môžete tiež prepínať zo snímok na video a späť.

Chystáte sa na dobrodružstvo? Nezabudnite si stiahnuť aplikáciu Canon Camera Connect, aby ste mohli fotoaparát pripojiť k smartfónu a zdieľať zábery z ciest priamo na sociálnych sieťach. Aplikácia tiež umožňuje ovládať fotoaparát na diaľku, aby ste získali zábery bez chvenia a stabilné video.

Pre dobrodruhov sú tieto fotoaparáty a objektívy vhodné do batohu naozaj dokonalými spoločníkmi, ktorí vytvárajú úžasné snímky a videá bez toho, aby bola obmedzená vaša sloboda pohybu. Ak chcete získať viac inšpirácie na fotografovanie z ciest, zistite, ako sa darilo profesionálke Diane Millos, keď strávila 48 hodín v nádhernej Seville s fotoaparátom Canon EOS R10.

Napísali Peter Wolinski a Matthew Richards

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • VLOGOVANIE

  Najlepšie fotoaparáty a objektívy od spoločnosti Canon na vlogovanie

  Spoločnosť Canon vyrába rad fotoaparátov a objektívov, ktoré sú ideálne prispôsobené tvorcom obsahu. Tento sprievodca vám pomôže nájsť dokonalú zhodu.

 • CESTOVNÉ

  Dokonalý spoločník na cesty

  Profesionálny fotograf Martin Bissig sa vydal na výlet na Srí Lanku s fotoaparátom EOS R10.

 • CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

  10 tipov na fotografovanie na cestách

  Fotografka a blogerka Diana Millos sa podelí so svojimi špičkovými tipmi na dosiahnutie úžasných cestopisných fotografií.

 • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA/EXTERIÉRY

  Tipy na snímanie v extrémnych poveternostných podmienkach

  V tejto časti nájdete naše špičkové tipy a triky na zvládanie fotografovania v extrémnych poveternostných podmienkach, a to od ochrany vášho zariadenia až po starostlivosť o seba.