CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

Najlepšia súprava Canon na cestopisnú fotografiu

Prichystajte sa na dobrodružstvo: cestovateľská fotografická výbava pre začiatočníkov, tvorcov aj nadšencov.
Osoba fotografujúca fotoaparátom a objektívom Canon na pláži pri západe slnka.

Preč sú časy, keď bolo fotografovanie na cestách také jednoduché ako kúpa jednorazového fotoaparátu na pár rozmazaných plážových záberov do domáceho rodinného albumu.

S prudkým nárastom sociálnych platforiem na zdieľanie fotografií a videí a vzostupom profesionálnych online fotoalbumov obstoja už len bezchybné snímky. Smartfóny sú skvelé, ale na vytváranie fotografií a výtlačkov s „wow“ efektom potrebujete špeciálny fotoaparát – taký, ktorý funguje dobre počas celého roka, bez ohľadu na podmienky, v ktorých sa nachádzate, a zároveň je dostatočne malý, aby sa zmestil do príručnej batožiny. Podobne je to aj s objektívmi, ktoré potrebujú všestrannosť, aby dokázali držať krok s dobrodružným duchom bez kompromisov v kvalite obrazu.

Do úvahy treba brať veľa vecí, s ktorými vám teraz chceme pomôcť. Pripravili sme pre vás sprievodcu najlepším cestopisným fotografickým vybavením. Či už ste nováčikom, ktorý sa teší na svoje začiatky, začínajúcim cestovateľským blogerom, ktorý chce oslniť svojich sledovateľov, alebo tvorcom s rastúcim profilom, ktorý túži posunúť svoj obsah na ďalšiu úroveň, môžete si byť istí, že máte k dispozícii všetky nástroje potrebné na dosiahnutie úspechu.

Najlepšie fotoaparáty na cesty pre príležitostných fotografov a rodinné dovolenky: Canon Zoemini S2 a Canon PowerShot ZOOM

Fotoaparát Canon Zoemini S2 leží na zložených odstrihnutých džínsoch a je obklopený malými fotografiami.

Canon Zoemini S2 sa vám zmestí do vrecka a zároveň vám poskytne všetko, čo potrebujete na zhotovovanie úžasných rodinných fotografií a selfie na cestách.

Rodina na vidieku ukazuje na niečo nad nimi. Muž používa fotoaparát Canon PowerShot ZOOM.

Monokulár a fotoaparát v jednom malom tele Canon PowerShot ZOOM má neuveriteľný 800 mm zoom a intuitívne rozloženie tlačidiel, takže môžete zachytiť akciu aj na diaľku.

Rodinná dovolenka je viac ako len únik od každodennej rutiny. Je to vzácny čas strávený s našimi najbližšími, počas ktorého sa vytvárajú najcennejšie spomienky.

Canon Zoemini S2 s 8MP snímačom je skvelý spoločník na dovolenku, ktorý zveční vzácne okamihy tým najlepším spôsobom. Ultraprenosný fotoaparát a tlačiareň Canon Zoemini S2 vám umožní robiť elegantné selfie pomocou zabudovaného zrkadla a kruhového svetla na zdokonalenie pózy a expozície. Potom si môžete vybrať, či chcete tlačiť na mieste za menej ako minútu, alebo uložiť snímky na kartu Micro SD a tlačiť neskôr.

Po prepojení fotoaparátu Canon Zoemini S2 s aplikáciou Canon Mini Print môžete tiež kontrolovať kompozíciu v živom náhľade, prispôsobovať snímky pred tlačou a dokonca tlačiť fotografie priamo zo smartfónu.

S fotoaparátom PowerShot ZOOM sa dostanete ešte bližšie k akcii – ideálny na ďalšiu dovolenku na safari. Tento vreckový monokulár so superzoomom a maximálnou ohniskovou vzdialenosťou 800 mm je dokonalým nástrojom, keď potrebujete trochu väčší dosah. Vďaka 12 Mpx snímaču a 4-osovej stabilizácii obrazu je tento kompaktný výkonný fotoaparát vynikajúcou voľbou na všetky formy cestovania, ako aj na pozorovanie vtákov, športové príležitosti a všeobecnú rodinnú zábavu.

Najlepší fotoaparát na cesty pre začiatočníkov a tvorcov obsahu: Canon EOS R10

V rukách drží fotoaparát Canon EOS R10 a pozerá sa na obrazovku, na ktorej sa zobrazuje fontána a zeleň.

Zatiaľ čo Canon EOS R10 váži len 429 g, priložený objektív Canon RF-S 18-45 mm f4,5-6,3 IS STM v súprave – s hmotnosťou 130 g – je rovnako malý, pričom obsahuje univerzálny rozsah zoomu a stabilizáciu obrazu. Kombinácia týchto dvoch zariadení poskytuje začiatočníkom aj skúseným fotografom výkonnú a zároveň ľahkú kombináciu.

Canon EOS R10 je ideálnou voľbou pre nových aj skúsených cestovateľov. EOS R10 je cenovo dostupným vstupným modelom do systému EOS R od spoločnosti Canon. Vďaka objímke pre objektív RF ponúka začiatočníkom širokú škálu objektívov s rýchlym zaostrovaním a dáva im dostatok priestoru na rozvoj. Vďaka pôsobivej technickej špecifikácii je však tento fotoaparát vhodný aj pre nadšencov a uznávaných tvorcov obsahu, ktorí potrebujú funkcie, ktoré pozdvihnú ich obsah na novú úroveň.

Vďaka 24,2MP snímaču APS-C vytvára fotoaparát EOS R10 nádherne čisté fotografie a dokonalé videá v rozlíšení 4K na profesionálne vyzerajúce vlogy a príbehy. A vďaka pokročilému systému automatického zaostrovania, ktorý dokáže sledovať oči, tváre, zvieratá a vozidlá, bude váš obsah vždy ostrý aj pri slabom osvetlení.

Fotoaparát EOS R10 je vybavený aj dotykovým displejom s meniteľným uhlom naklonenia na úspešnú kompozíciu bez ohľadu na uhol a vstavaným bleskom na fotografovanie v noci alebo pri nedostatku svetla. A váži len 429 g, takže jeho nosenie so sebou vám nebude robiť problém ani v rozľahlých mestách, ani v strmých horách.

Najlepší plnoformátový fotoaparát pre nadšencov cestopisnej fotografie: Canon EOS RP

Muž v neoprénovej kombinéze sedí na kamenistej pláži a na kolenách má surfovaciu dosku.

Vďaka plnoformátovému snímaču, kompaktnej konštrukcii a možnostiam tichého snímania je Canon EOS RP intuitívnou voľbou pre fotografov, ktorí chcú vyskúšať fotoaparát systému EOS R. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/3200 s, f/1.8 a ISO 100. © Jitka Šmelhausová

Fotografom s viacerými pečiatkami v pase, ktorí chcú posunúť svoj obsah na ešte vyššiu úroveň, môže plnoformátový fotoaparát, ako je Canon EOS RP, skutočne pomôcť posunúť kreativitu.

Veľké snímače v plnoformátových fotoaparátoch sú citlivejšie na svetlo ako menšie snímače. To znamená, že dokážu zachytiť širší dynamický rozsah – veľmi praktické pri fotografovaní v slnečnom počasí – a produkujú menej šumu pri vysokej citlivosti ISO. Poskytujú tiež extra kontrolu nad hĺbkou ostrosti na jemné doladenie rozmazania a efektov bokeh, čo sa hodí na kultúrne pouličné portréty a zachytenie žiarivých svetiel nočnej mestskej krajiny.

Vďaka nahrávaniu videa v rozlíšení 4 %, dostupnosti profesionálneho radu objektívov RF od spoločnosti Canon a inteligentnému automatickému zaostrovaniu, ktoré očakávate od fotoaparátu systému EOS R, je EOS RP ideálny pre tvorcov, ktorí chcú vytvárať obsah na profesionálnej úrovni. Okrem toho váži len 485 g a je odolný voči vode aj prachu – ideálny na dobrodružstvo.

Najlepší kompaktný fotoaparát pre cestovateľských vlogerov a blogerov: Canon PowerShot G7 X Mark III

Muž sedí na kamienkovej pláži pred malým ohňom. Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III je umiestnený na statíve s mikrofónom na skale pred ním.

Vďaka širokému rozsahu ohniskových vzdialeností, ktorý zodpovedá 24-100 mm na full-frame fotoaparáte, je s ultraprenosným fotoaparátom Canon PowerShot G7 X Mark III možné robiť čokoľvek od natáčania vlogov z ruky až po portréty a fotografovanie divokej prírody.

Žena stojí na ulici, usmieva sa do fotoaparátu a v ruke drží fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III s mikrofónom a pripevneným statívom Tripod Grip.

Statívy sú neuveriteľne užitočným príslušenstvom na cesty, pretože poskytujú stabilitu pre video aj fotografický obsah. Canon Tripod Grip HG-100TBR je ľahký, kompaktný statív, ktorý sa ľahko zmestí do batohu a slúži aj ako grip pre vlogovanie.

Keď vás prepadne túžba po cestovaní, často máte dosť času na to, aby ste vzali batoh a vyrazili. V týchto situáciách, keď na priestore záleží najviac, je fotoaparát PowerShot G7 X Mark III dokonalým partnerom na cesty.

Fotoaparát PowerShot G7 X Mark III, ktorý dosahuje maximálnu rovnováhu medzi výkonom a profilom, je vybavený veľkým obrazovým snímačom typu 1.0, ktorý ponúka pôsobivé 20,1 Mpx fotografie a videá v rozlíšení 4K v tele širokom menej ako 11 cm a s hmotnosťou len 300 g – takže ak máte v batohu málo miesta, môžete ho jednoducho strčiť do vrecka. Jedným jednoduchým pohybom môžete tiež prepínať zo snímok na video a späť.

Vďaka 180° výklopnej obrazovke a možnostiam živého vysielania bola táto kamera navrhnutá aj s ohľadom na vlogovanie a jej jasná maximálna clona f/1,8, automatické zaostrovanie so sledovaním tváre a širokouhlý objektív so zoomom zaručujú, že vy a vaše okolie budete vždy správne exponovaní, zaostrení a v zábere.

PowerShot G7 X Mark III však nie je určený len pre vlogerov. Vďaka dostupnej cene a bohatej ponuke funkcií je to jeden z najprívetivejších fotoaparátov pre začínajúcich fotografov.

Chystáte sa na dobrodružstvo? Nezabudnite si stiahnuť aplikáciu Canon Camera Connect, aby ste mohli fotoaparát pripojiť k smartfónu a zdieľať zábery z ciest priamo na sociálnych sieťach. Aplikácia tiež umožňuje ovládať fotoaparát na diaľku, aby ste získali zábery bez chvenia a stabilné video.

Najlepší univerzálny objektív so širokouhlým zoomom na cestopisné snímanie: Canon RF 15-30 mm F4-6.3 IS STM

Oblačné útvary odrážajúce sa na hladine pokojného jazera obklopeného horami.

Objektív Canon RF 15 - 30 mm F4.5-6.3 IS STM s mimoriadne širokouhlým zoomom bol vytvorený tak, aby potešil aj tých najnáročnejších cestopisných fotografov. Objektív vybavený 5-krokovým optickým stabilizátorom obrazu, jasnou maximálnou clonou f/4,5 a možnosti rýchleho zaostrenia bajonetu RF Canon zaistia, že váš obsah z ciest bude vyzerať ostro a profesionálne bez ohľadu na svetelné podmienky. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM s nastavením 17 mm, 2,5 s, f/11 a ISO100. © Verity Milligan

Všestranný širokouhlý zoom je najlepší priateľ cestopisného fotografa. Vďaka širokému rozsahu ohniskových vzdialeností nebude mať objektív Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM žiadne problémy vtesnať všetko do záberu, či už vloggujete v mohutnom centre mesta,prechádzate kľukatými stredovekými uličkami alebo zachytávate výhľady na veľkolepé pohoria.

Tento kompaktný a ľahký RF objektív je cenovo dostupný doplnok aj k tej najľahšej cestovnej výbave, ktorý vďaka stabilizácii obrazu a jasnej maximálnej clone f/4,5 poskytuje stabilný výkon bez ohľadu na svetelné podmienky.

Najlepší širokouhlý základný objektív na cestovnú fotografiu: Canon RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM

Misa s cestovinami s paradajkami a bazalkou zachytená zhora, s vidličkou, lístkami bazalky a mažiarom s tĺčikom v zábere.

Vďaka 5-stupňovej stabilizácii obrazu pre nerozmazané zábery z ruky a možnosti 0,5-násobného makra je objektív Canon RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM jasnou voľbou na zachytenie lahodných pochúťok v reštaurácii. Okrem toho je vďaka tichému zaostrovaciemu motoru STM fantastickým objektívom pre vlogovanie a živé vysielanie. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/125 s, f/2.5 a ISO 800. © Natasha Alipour-Faridani

Objektív Canon RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM si z nejakého dôvodu obľúbili pouliční fotografi, portrétisti aj cestovatelia. Dostatočne široký objektív s nenápadným profilom, rýchlou maximálnou clonou a zväčšením MACRO až 1:2 sa výborne hodí na snímanie rozľahlých mestských scenérií, rozsiahlych krajinných záberov a detailných záberov.

Hoci je objektív RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM určený pre plnoformátové fotoaparáty, možno ho používať aj na telách APS-C, ako je napríklad Canon EOS R10, kde by mal zorné pole ekvivalentné 56 mm objektívu na plnoformátovom tele.

Najlepší základný objektív pre začiatočníkov na cestovanie a pouličnú fotografiu: Canon RF 50 mm F1,8 STM

Žena s červeným rúžom otočí hlavu a pozrie sa do kamery. V pozadí je vidieť mihotavé svetlá.

Vďaka asférickej povrchovej úprave objektívu budú snímky nasnímané objektívom Canon RF 50 mm F1,8 STM ostré z rohu do rohu, zatiaľ čo jeho malé rozmery z neho robia cenný doplnok výbavy, či už ste odvážny začiatočník alebo skúsený bádateľ.

Šikovná päťdesiatka, ako napríklad Canon RF 50 mm F1,8 STM, je prvou voľbou pre začiatočníkov, ktorí chcú začať kreatívne fotografovať na cestách. Široká maximálna clona f/1,8 tohto objektívu vám umožní dosiahnuť neuveriteľne malú hĺbku ostrosti a vytvoriť nádherné portréty, ktoré skutočne vyjadria kultúrnu identitu ľudí, ktorých stretnete.

Okrem toho prepúšťa dostatok svetla, čo znamená, že budete pripravení na všetky svetelné situácie, ktoré vás čakajú pri vašich dobrodružstvách. Ak ho nasadíte na fotoaparát APS-C, získate ekvivalent 80 mm zorného poľa na plnoformátovom fotoaparáte.

Najlepší univerzálny objektív so zoomom na cestopisnú fotografiu: Canon RF 24-105 mm F4-7,1 IS STM

Úzka, kľukatá ulica so svetlými kamennými domami, na stenách ktorých visia terakotové kvetináče s muškátmi.

S minimálnou zaostrovacou vzdialenosťou len 13 cm pri použití 0,5-násobného stredového zaostrenia vám Canon RF 24-105 mm F4-7,1 IS STM umožní zachytiť aj tie najmenšie detaily. Nemusíte sa obávať ani chvenia fotoaparátu, ktoré by zničilo vaše zábery, pretože tento objektív je vybavený 5-stupňovým optickým stabilizátorom obrazu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 50 mm, 1/320 s, f/5 a ISO 800.

Cestujete naľahko a máte v batohu miesto len na jeden objektív? Univerzálny objektív Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je vynikajúcou voľbou. Jeho široký rozsah ohniskových vzdialeností ponúka neuveriteľnú všestrannosť, vhodnú na všetko od natáčania vlogov z ruky až po úžasné portréty. A čo viac, tento pôsobivý rozsah spolu s 5-stupňovým IS na fotografovanie z ruky a pri slabom osvetlení sa ukrýva v tele, ktoré meria menej ako 9 cm a váži len 395 g. Na snímači APS-C je rozsah ohniskových vzdialeností tohto objektívu ekvivalentný 38,4-168 mm na plnoformátovom fotoaparáte.

Pre dobrodruhov sú tieto fotoaparáty, objektívy a príslušenstvo vhodné do batohu naozaj dokonalými spoločníkmi, ktorí vytvárajú úžasné snímky a videá bez toho, aby bola obmedzená vaša sloboda pohybu. Ak chcete získať viac inšpirácie na fotografovanie z ciest, zistite, ako sa darilo profesionálke Diane Millos, keď strávila 48 hodín v nádhernej Seville s fotoaparátom Canon EOS R10.


Autor: Peter Wolinski

Súvisiace produkty

Súvisiace články