Nočné portréty môžu dať zabrať a pravdepodobne budete potrebovať blesk, aby ste mali dosť svetla. Okolité svetlo obklopujúce objekt však často vytvára výraznú atmosféru a čosi, čo chcete v portréte zachovať. Plnoformátové bezzrkadlovky od spoločnosti Canon, napríklad Canon EOS R6 Mark II, ktoré sú vybavené systémom zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II, sa môžu automaticky zamerať na EV -6,5, čo často umožňuje fotografovať bez blesku aj pri slabom osvetlení.
Ak používate blesk a režim Nočný portrét, ktorý obsahuje väčšina fotoaparátov Canon EOS vrátane fotoaparátov Canon EOS R100, EOS R8 a EOS RP, celú vec to zjednodušuje, pretože sa tým mení spôsob vnímania vášho fotoaparátu. Buď použije zabudovaný blesk, alebo zaregistruje blesk Speedlite na pätke a osvetlí hlavný objekt tak, že pritom poskytne dosť času na to, aby okolité svetlo vytvorilo podmienky na urobenie fotografie. Dosahuje to použitím nižšej rýchlosti uzávierky a automatickou úpravou nastavenia času blesku. Objekt snímania umiestnite tak, aby ho osvetľoval skôr blesk a nie okolité svetlo. Najlepšie výsledky dosiahnete so statívom, s ktorým obmedzíte otrasy fotoaparátu.
Pri jasných svetelných podmienkach hrozí, že portréty budú mať príliš vysoký kontrast. Keď objekt zozadu osvetľuje silné slnečné svetlo, môže pomôcť blesk. Buď nasaďte blesk Speedlite, akým je napríklad Canon Speedlite EL-100, do drážky fotoaparátu na zasunutie blesku alebo nastavte zabudovaný blesk tak, aby sa aktivoval pri každej snímke. Fotoaparát vyváži blesk a denné svetlo, čoho výsledkom bude pôsobivejší záber, v ktorom budú obidva prvky – osoba aj pozadie – optimálne osvetlené.
Snímanie vonkajších a environmentálnych portrétov môže so sebou priniesť aj výzvu v podobe silného alebo zložitého svetla. Pokročilé objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, akými sú napríklad Canon RF 50mm F1.8 STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM a RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, ponúkajú vyšší stupeň optickej kvality, výkonu a flexibility pri zvládaní slabých svetelných podmienok. Ich širšia clona umožňuje, aby sa k snímaču fotoaparátu dostalo viac svetla, vďaka čomu môžete snímať v horších svetelných podmienkach bez kompromisu na kvalite obrazu. Je to ideálne pri snímaní environmentálnych portrétov, napríklad v slabo osvetlenej továrni alebo v umeleckom štúdiu. Ba čo viac, ich širšia clona umožňuje aj plytšiu hĺbku poľa, čo pomáha vytvárať plynulo rozmazané pozadie a prvky bokehu, vďaka ktorým váš objekt vynikne v neprehľadnom prostredí.
Mnohé objektívy s bajonetom RF tiež obsahujú pokročilejšiu vnútornú optiku a vonkajšie povrchové vrstvy, ktoré pomáhajú znižovať aberácie a odlesky, čím zaisťujú, že vaše vonkajšie portréty budú ostré, jasné a zachytia každý detail vášho objektu v rámci scenérie.
V neposlednom rade, pri používaní automatických alebo poloautomatických režimov snímania, ako je napríklad priorita clony (AV), alebo pri používaní funkcie citlivosti Auto ISO sa môžete rýchlo prispôsobiť svetelným zmenám alebo náročným svetelným podmienkam pomocou kompenzácie expozície. Hoci kompenzácia expozície možno znie zložito, je to jednoducho spôsob, akým zosvetliť alebo stmaviť to, čo je na fotografii. Je obzvlášť užitočná pri zachytení svetlých odtieňov pokožky, aby objekty nevyzerali smrteľne bledé, alebo pri snímaní tmavších odtieňov pokožky, keď chcete, aby vyzerali prirodzene. Takmer všetky fotoaparáty od spoločnosti Canon majú nastavenie kompenzácie expozície. Informácie o tomto nastavení nájdete v návode.