PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

Špičkové tipy na zachytenie skvelých portrétov

Zlepšite svoje zručnosti v oblasti portrétnej fotografie pomocou nášho komplexného súhrnu najlepších rád a techník.
Portrét usmievajúcej sa ženy, ktorá sedí vedľa modrej a tyrkysovej mozaiky z dlaždíc a pred jasne modrou oblohou a palmami, nasnímaný objektívom Canon RF 28 mm F2,8 STM.

Skvelá portrétna fotografia si vyžaduje kombináciu zručností. Dôvodom je množstvo aspektov vrátane správneho osvetlenia, priblíženia a dostatočnej rýchlosti práce s fotoaparátom, ako aj výber najlepšej technológie pre danú úlohu. Či už si vyberiete plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát, ako je Canon EOS R8 pre jeho nekompromisný výkon z hľadiska rýchlosti a kvality, alebo bezzrkadlovku APS-C, ako je EOS R50 pre jej menšie rozmery a nižšiu hmotnosť, každý má pri fotografovaní portrétov svoje výhody.

Bez ohľadu na to, aký fotoaparát máte, dúfame, že tieto rady vám pomôžu urobiť lepšie portréty, či už priateľov, rodiny, zaujímavých postáv, ktoré stretnete na ulici, módne portréty či dokonca portréty domácich miláčikov.

Vyberte správny objektív, aby váš objekt vynikol

Portrét ženy stojacej na pláži v slnečnom klobúku, nasnímaný objektívom Canon RF 16 mm F2,8 STM.

Pre kompozíciu si vyberte správny objektív na obraz na výšku – dlhšiu ohniskovú vzdialenosť na snímky hlavy alebo širokouhlý objektív na portrét, ktorý obsahuje aj scenériu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM pri nastavení 1/250 s, f/2,8 a ISO 200.

Žena kráčajúca po točitom schodisku sa pozerá do fotoaparátu.

Rovnako ako si vyberáte správny aparát na záber, tak môžete v kompozícii využiť aj rekvizity a okolie, ako napríklad schodisko na orámovanie objektu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 135mm F1.8L IS UMS pri nastavení 1/60 s, f/1,8 a ISO 1600.

Pri snímaní pomocou fotoaparátu Canon EOS, ktorý používa vymeniteľné objektívy, či už je to fotoaparát APS-C, napríklad Canon EOS R50, EOS R10 alebo EOS R100, alebo model s plným rámom, ako je Canon EOS R8 alebo EOS RP, výber objektívu s rýchlou maximálnou clonou, ako je Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 IS MACRO STM alebo RF 50mm F1.8 STM vám pomôže oddeliť objekt od pozadia. Ak chcete využiť širokú clonu naplno, použite režim priority clony (Av) alebo manuálny režim (M), a ak chcete zakaždým dosiahnuť správnu expozíciu, použite režim automatickej citlivosti ISO.

Prvotriedne objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm až 100 mm sú ideálne na fotografovanie portrétov vďaka nízkemu skresleniu, výsledkom čoho sú nádherné portréty. Použitie štandardného alebo širokouhlého objektívu s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, akým je napríklad Canon RF 28mm F2.8 STM alebo RF 35mm F1.8 IS MACRO STM, namiesto objektívu so zoomom vás prinúti priblížiť sa k fotografovaným objektom a interagovať s nimi. Keď sa tak stane, mali by ste nájsť menší objektív, ktorý ich bude menej znepokojovať.

Mohli by ste tiež použiť objektívy so zoomom, napríklad modely Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM alebo RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, alebo objektívy, akými sú napríklad Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM alebo RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, ktoré sú neuveriteľne všestranné, pretože poskytujú možnosť ovplyvniť portréty použitím rôznych ohniskových dĺžok, a to všetko s jedným objektívom. Keď získate základy s objektívmi s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, objektív so širokým rozsahom priblíženia, ako napríklad model Canon RF 24-105 F4L IS USM s vnútornou stabilizáciou obrazu, je skvelý na snímanie, keď ho držíte v rukách, lebo umožňuje pohybovať sa okolo objektu a meniť ohniskovú vzdialenosť s cieľom dosiahnuť rôzne efekty. Pri ohniskovom rozsahu teleobjektívov tohto modelu môžete vytvoriť nádherné portréty, maximálna ohnisková vzdialenosťou 105 mm je ideálna na zábery hláv zblízka.

Teleobjektív so zoomom, akými sú Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM alebo RF 70-200mm F4L IS USM je skvelý na snímanie autentických portrétov s lichotivou ohniskovou vzdialenosťou pre portrét, 85 mm, a následným priblížením na dosiahnutie kreatívnych záberov očí alebo iných detailov.

Ak potrebujete pri výbere fotoaparátu pomoc, môžete tiež použiť praktický nástroj na vyhľadávanie objektívov od spoločnosti Canon, ktorý prispôsobí odporúčania na základe vášho fotoaparátu, žánru, ktorý chcete snímať, a funkcií, ktoré oceňujete najviac.

Fotografujte aj v náročných svetelných podmienkach

Nočné portréty môžu dať zabrať a pravdepodobne budete potrebovať blesk, aby ste mali dosť svetla. Okolité svetlo obklopujúce objekt však často vytvára výraznú atmosféru a čosi, čo chcete v portréte zachovať. Plnoformátové bezzrkadlovky od spoločnosti Canon, napríklad Canon EOS R6 Mark II, ktoré sú vybavené systémom zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II, sa môžu automaticky zamerať na EV -6,5, čo často umožňuje fotografovať bez blesku aj pri slabom osvetlení.

Ak používate blesk a režim Nočný portrét, ktorý obsahuje väčšina fotoaparátov Canon EOS vrátane fotoaparátov Canon EOS R100, EOS R8 a EOS RP, celú vec to zjednodušuje, pretože sa tým mení spôsob vnímania vášho fotoaparátu. Buď použije zabudovaný blesk, alebo zaregistruje blesk Speedlite na pätke a osvetlí hlavný objekt tak, že pritom poskytne dosť času na to, aby okolité svetlo vytvorilo podmienky na urobenie fotografie. Dosahuje to použitím nižšej rýchlosti uzávierky a automatickou úpravou nastavenia času blesku. Objekt snímania umiestnite tak, aby ho osvetľoval skôr blesk a nie okolité svetlo. Najlepšie výsledky dosiahnete so statívom, s ktorým obmedzíte otrasy fotoaparátu.

Pri jasných svetelných podmienkach hrozí, že portréty budú mať príliš vysoký kontrast. Keď objekt zozadu osvetľuje silné slnečné svetlo, môže pomôcť blesk. Buď nasaďte blesk Speedlite, akým je napríklad Canon Speedlite EL-100, do drážky fotoaparátu na zasunutie blesku alebo nastavte zabudovaný blesk tak, aby sa aktivoval pri každej snímke. Fotoaparát vyváži blesk a denné svetlo, čoho výsledkom bude pôsobivejší záber, v ktorom budú obidva prvky – osoba aj pozadie – optimálne osvetlené.

Snímanie vonkajších a environmentálnych portrétov môže so sebou priniesť aj výzvu v podobe silného alebo zložitého svetla. Pokročilé objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, akými sú napríklad Canon RF 50mm F1.8 STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM a RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, ponúkajú vyšší stupeň optickej kvality, výkonu a flexibility pri zvládaní slabých svetelných podmienok. Ich širšia clona umožňuje, aby sa k snímaču fotoaparátu dostalo viac svetla, vďaka čomu môžete snímať v horších svetelných podmienkach bez kompromisu na kvalite obrazu. Je to ideálne pri snímaní environmentálnych portrétov, napríklad v slabo osvetlenej továrni alebo v umeleckom štúdiu. Ba čo viac, ich širšia clona umožňuje aj plytšiu hĺbku poľa, čo pomáha vytvárať plynulo rozmazané pozadie a prvky bokehu, vďaka ktorým váš objekt vynikne v neprehľadnom prostredí.

Mnohé objektívy s bajonetom RF tiež obsahujú pokročilejšiu vnútornú optiku a vonkajšie povrchové vrstvy, ktoré pomáhajú znižovať aberácie a odlesky, čím zaisťujú, že vaše vonkajšie portréty budú ostré, jasné a zachytia každý detail vášho objektu v rámci scenérie.

V neposlednom rade, pri používaní automatických alebo poloautomatických režimov snímania, ako je napríklad priorita clony (AV), alebo pri používaní funkcie citlivosti Auto ISO sa môžete rýchlo prispôsobiť svetelným zmenám alebo náročným svetelným podmienkam pomocou kompenzácie expozície. Hoci kompenzácia expozície možno znie zložito, je to jednoducho spôsob, akým zosvetliť alebo stmaviť to, čo je na fotografii. Je obzvlášť užitočná pri zachytení svetlých odtieňov pokožky, aby objekty nevyzerali smrteľne bledé, alebo pri snímaní tmavších odtieňov pokožky, keď chcete, aby vyzerali prirodzene. Takmer všetky fotoaparáty od spoločnosti Canon majú nastavenie kompenzácie expozície. Informácie o tomto nastavení nájdete v návode.

Precvičte si fotografovanie prirodzených záberov

Usmiate dieťa siaha po fotoaparáte v rodinnej obývačke.

Pri fotografovaní sa snažte, aby váš objekt zostal zaujatý a uvoľnený. To vám umožní dosiahnuť viac prirodzených záberov. Pomôže aj použitie malého objektívu, pretože na objekt nebude pôsobiť tak zastrašujúco ako väčší objektív. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM pri nastavení na 1/100 s, f/3,5 a ISO 1600. © Gary Morrisroe

Mnohé fotoaparáty Canon, ako napríklad Canon PowerShot G1 X Mark III, EOS R100 alebo EOS R8, možno ovládať na diaľku pomocou smartfónu cez Wi-Fi, vďaka aplikácii Canon Camera Connect.

V prípade niektorých modelov takéto diaľkové ovládanie ponúka živý náhľad toho, čo sníma fotoaparát, a navyše s ním možno robiť zábery jednoduchým ťuknutím na obrazovku telefónu. Položte fotoaparát na nejaký povrch, potom sledujte obraz na smartfóne a v správnej chvíli stlačte spúšť. Touto technikou môžete prispieť k lepšej pohode objektu, pretože sa naň nebudete dívať priamo.

Ak chcete nasnímať prirodzené, nestrojené portréty, skúste spraviť niekoľko záberov, skôr než sa objekt pripraví a začne pózovať pred fotoaparátom, ale aj potom. Ľudia sa tak cítia uvoľnenejšie a vy stlačením spúšte, keď to neočakávajú, skôr zachytíte ich prirodzený úsmev či nezbedný pohľad dieťaťa. Pri práci s bezzrkadlovkou, ako je napríklad Canon EOS R6 Mark II, môžete dokonca použiť režim elektronickej uzávierky na tiché snímanie. Ak váš fotoaparát disponuje režimom sériového alebo nepretržitého snímania, vyskúšajte ho. Môžete použiť aj približovací objektív a snímať z väčšej diaľky, aby portréty vyzerali menej strojene a prirodzenejšie.

Požiadajte rodinu alebo priateľov, aby vám pózovali, aby ste získali trochu praxe. Ak chcete snímať portréty cudzích ľudí, požiadajte ich o súhlas. Často sa stane, že budú žiadosťou poctení, a okrem toho tým získate čas na nastavenie záberu.

Experimentovanie s autoportrétmi je dobrým spôsobom, ako sa oboznámiť s nastaveniami a štýlmi kompozície.

Vyrozprávajte príbeh osoby jej zachytením v kontexte

Nevesta oblečená v tradičnom sárí, ozdobená zlatými šperkami a s rukou skrášlenou ozdobným tetovaním.

Pri zaraďovaní portrétov do širšieho kontextu vezmite do úvahy svoju polohu. Pred začatím snímania si prezrite pozadie a dávajte pozor, aby ste sa vyhli rušivým prvkom. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 28-70mm F2L USM pri nastavení 70 mm, 1/1000 s, f/2 a ISO 1600. © Sanjay Jogia

Portrét usmievajúceho sa predavača so šálom v tmavočervenej zástere, ktorý stojí za svojím tovarom.

Tento obrázok muža v jeho stánku na farmárskom trhu v Bath je ukážkovým príkladom poskytnutia kontextu pri portrétnej snímke – ďalšie tipy a informácie nájdete v našej príručke k fotografovaniu portrétov ľudí v ich zvyčajnom prostredí. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 50 mm F1.8 STM pri nastavení na 1/60 s, f/2.8 and ISO 160. © Julian Love

Portrét osoby v jej prirodzenom prostredí často dokáže príbeh vypovedať lepšie ako jednoduchý záber hlavy. Napríklad môžete použiť širokouhlý objektív, ako napríklad Canon RF 16mm F2.8 STM, RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM alebo RF 28mm F2.8 STM na odfotografovanie šéfkuchára pri práci v kuchyni alebo zachytenie chovateľa na poli plnom kráv. Alebo prečo neskúsiť odfotiť priateľa hudobníka s rozmazaným pozadím interiéru obchodu s gitarami? Premyslite si, čo chcete mať na pozadí fotografie a prečo. Cieľom je zachytiť vizuálne silný záber, ktorý ukrýva určitý význam a primä divákov, aby sa chceli dozvedieť viac.

Zachyťte svoj štýl na sociálnych sieťach

Portrét ženy sediacej na podlahe pred korálkovým pozadím a usmievajúcej sa do fotoaparátu na drevenom stole pred ňou.

Zachovanie konzistentnej farebnej palety a štýlu úprav vo vašom účte na sociálnych sieťach dodáva vášmu obsahu jednotnejší a profesionálnejší vzhľad.

Pri vytváraní módnych portrétov pre sociálne siete je dôležité poznať svoje publikum. Upravte svoje zábery tak, aby odrážali štýl, s ktorým sa vaši fanúšikovia najviac stotožňujú, napríklad vintage alebo moderný. Prirodzené svetlo je v týchto situáciách vaším najlepším priateľom, pretože na objekty vrhá jemné a lichotivé svetlo. Zamerajte sa na zlatú hodinu krátko po východe slnka alebo tesne pred západom slnka a zaujmite pózu, ktorá pôsobí prirodzene. Je dôležité, aby vynikla vaša osobnosť, a preto nechajte svoje správanie rozprávať príbeh o tom, kto ste a aký je váš zmysel pre módu.

Pri trendoch ako „Outfit of the Day“ (#OOTD) hrajú dôležitú rolu malé detaily. Uistite sa, že je vaše oblečenie čisté, dôkladne vyžehlené a že sa vám vaše doplnky hodia. A svoje pozadie si vyberajte múdro – malo by váš outfit dopĺňať, nie mu konkurovať.

Zásadný význam má aj konzistentnosť úprav. Pamätajte: pozerajte sa nad rámec tejto jednej fotografie a na to, ako bude vyzerať vstupná stránka vášho účtu. Pokúste sa zachovať svoje príspevky vizuálne súdržné, vďaka čomu môže váš profil vyniknúť. Napokon, sociálne siete nie sú len o uverejňovaní príspevkov, ale aj o zapájaní sa. Po uverejnení fotografií interagujte so svojimi sledovateľmi a sledujte influencerov a módne ikony, aby ste sa prispôsobili a vyvíjali s rýchlo sa rozvíjajúcimi trendmi na sociálnych sieťach. Pamätajte, že vaše módne portréty nie sú len predvádzaním oblečenia, ale zdieľajú aj časť vás samých. Ďalšie informácie o tom, ako konzistentne zachytiť jedinečný štýl, nájdete v našom sprievodcovi fotografovaním estetických fotografií.

Experimentujte a popierajte konvencie

Čiernobiely portrétový záber matky s dieťaťom pri čítaní knihy. Dieťa sa pozerá do kamery a pritom sa snaží otočiť stranu.

Experimentujte s fotením portrétov, použite pritom rôzne nastavenia štýlu obrazu. Tento čiernobiely obrázok je rovnako výrazný a pôsobivý ako farebný, ak nie aj viac. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 50mm F1.2L USM pri nastavení 1/1250 s, f/2,2 a ISO 1000. © Helen Bartlett

Bočný portrét ženy s tmavočerveným rúžom pri pohľade do fotoaparátu. Za ňou sa vznášajú pruhy rozmazaných svetiel.

Zamyslite sa nad tým, ako vám nastavenia fotoaparátu, napríklad expozícia a hĺbka poľa, môžu pomôcť dosiahnuť vzhľad, ktorý potrebujete. Nebojte sa experimentovať a pohrať sa s výzorom, aby ste získali rôzne efekty. Môžete sa pokúsiť pridať do obrazu aj efekt bokeh, aby ste v ňom mali dynamický prvok, podobne ako sú svetlá. Keby všetky portréty vyzerali rovnako, svet by bol nudné miesto. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/125 s, f/1,8 a ISO 1250. © Ejiro Dafé

Okrem úpravy nastavení fotoaparátu existuje niekoľko jednoduchších spôsobov, ako vzbudiť záujem a dosiahnuť väčší dôraz portrétov. Fotografovaný objekt môžete požiadať, aby sa namiesto pozerania do fotoaparátu pozeral mimo, na niečo v zábere alebo v diaľke. Alebo prečo neskúsiť vyfotografovať objekt zhora pomocou rebríka? Alebo sa zohnúť a fotografovať z výšky pásu? Porušte pravidlá kompozície tým, že umožníte objektu vyplniť stred vášho záberu. Prípadne skúste atmosféru portrétu ozvláštniť pomocou zadného osvetlenia, tieňov a pomalej rýchlosti uzávierky.

Môžete si dokonca vytvoriť vlastné domáce štúdio, aby ste mohli experimentovať s rôznymi technikami alebo zistiť viac o vytváraní vlastných kreatívnych nastavení pre portréty*. Cieľ je experimentovať, učiť sa a dosiahnuť výsledky, s ktorými ste spokojní.

Napísali Peter Wolinski, Tamzin Wilks a Jeff Meyer

*Dostupné len v angličtine

Súvisiace produkty

  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R8

    Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície.
  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R10

    Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C.
  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R50

    Vytvorte pomocou bezzrkadlového fotoaparátu EOS R ten najlepší obsah, od ostrých statických záberov až po videozáznamy a živé vysielanie v rozlíšení 4K. Všetko v jednom univerzálne zameranom zariadení.
  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R100

    Vytvárajte si spomienky v špičkovej kvalite, ktoré padnú do oka, vďaka tomuto intuitívnemu fotoaparátu EOS R, ktorý je vždy pripravený.
  • OBJEKTÍVY ZNAČKY CANON

    RF 28mm F2.8 STM

    Štíhly, ľahký plochý objektív na fotografovanie počas cestovania a v uliciach s univerzálnou ohniskovou vzdialenosťou 28 mm a rýchlou maximálnou clonou f/2,8.
  • Objektívy RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu.
  • Štandardný objektív

    RF 50mm F1.8 STM

    Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie.
  • Objektívy RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM ponúka univerzálne snímanie záberov zblízka, ako aj prepracovanú telefotografickú kompresiu a 5-krokovú stabilizáciu obrazu v kompaktnom ľahkom tele.
  • Teleobjektív so zoomom

    RF 70-200mm F4L IS USM

    Základný kompaktný a ľahký teleobjektív so zoomom RF 70-200mm F4L IS USM série L je ideálny na fotografovanie cestovateľských zážitkov, športov/prírody a portrétov.
  • Súvisiace články

  • PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

    Najlepšia základná súprava na portrétne fotografie

    Fotoaparáty a objektívy pre každý druh portrétnej fotografie.

  • PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

    Vylepšite svoje selfie

    TikTokerka Nina Collins vysvetľuje, ako doma snímať kreatívne autoportréty.

  • FOTOGRAFOVANIE BÁBÄTIEK

    Rady ako snímať fotografie bábätiek

    Zmeňte fotografovanie bábätiek na zábavu a dosahujte skvelé výsledky.

  • FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH

    Portréty pripravené pre tlač

    Fotograf a TikToker Kym Moseley zdieľa svoje tipy na zachytenie a zdieľanie pôsobivých záberov neznámych ľudí.