MESTSKÁ FOTOGRAFIA

Najlepšie tipy na mestskú a pouličnú fotografiu

Vytvárajte úžasné mestské panorámy a scenérie – tu nájdete všetky potrebné rady, tipy, techniky a inšpirácie.
Pohľad zo vzduchu na nočné mesto s množstvom budov osvetlených pod tmavomodrou oblohou posiatou ružovými pruhmi.

Mestá sú magické miesta plné energie. Ľudia, budovy, rieky a rozmanité ulice poskytujú nekonečné možnosti fotografovania. Tak prečo nevziať fotoaparát do rúk, nevyraziť do ulíc a nepreskúmať svoje mesto? Ponúkame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým zachytíte snímky, na ktoré budete hrdí. Čítajte ďalej a zistite, ako zlepšiť kompozíciu, poradiť si so slabnúcim svetlom a vyrozprávať príbeh mesta.

1. Súprava na mestskú fotografiu

Osoba držiaca fotoaparát Canon EOS M50 nízko nad zemou pri fotografovaní nočného mesta.

Ak skúšate fotografovanie mesta v noci, elektronický hľadáčik na bezzrkadlovke môže byť neoceniteľný – presne vám ukáže, ako je váš záber exponovaný a aktualizuje sa pri úpravách. Na digitálnej zrkadlovke vám zadný displej môže pomôcť posúdiť nastavenia expozície a zároveň poskytuje jasnejší pohľad na scénu.

Canon EOS M6 Mark II na chodníku pri fotografovaní nočného mesta.

Tesne pred východom alebo po západe slnka je „modrá hodina“ súmraku skvelý čas na fotografovanie mestských panorám. Kvalita svetla býva priam neskutočná a ulice sú často menej rušné. Pri väčšine objektívov sa nastavením clony na približne f/11 až f/16 zmenia jasné svetelné body na svetelné hviezdice.

Hoci na fotografovanie v meste možno použiť akýkoľvek fotoaparát Canon, fotoaparáty s výmennými objektívmi umožňujú najväčšiu všestrannosť. Menši fotoaparát je často lepší, pretože diskrétny prístup môže pomôcť zachytiť momentky z mestského života, keď sa ľudia venujú svojim každodenným záležitostiam. Bezzrkadlové fotoaparáty radu EOS M od spoločnosti Canon, ako napríklad EOS M50 Mark II, sú mimoriadne kompaktné a nenápadné.

Mnohí fotografi uprednostňujú 35 mm objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou pre ich malý, ľahký profil a zorné pole, ktoré je síce dostatočne široké na to, aby sa do záberu zmestilo veľa objektov, ale v porovnaní s ultraširokouhlými objektívmi zostáva relatívne bez súdkovitého skreslenia. Úplne ideálny je miniatúrny plochý objektív Canon EF-M 22mm f/2 STM s „účinnou“ ohniskovou vzdialenosťou 35,2 mm v plnom formáte. Canon EF-M 32mm f/1.4 STM vytvára štandardnejšiu perspektívu a jeho rýchla clona je skvelá na izoláciu objektov na rozmazanom pozadí. Ak hľadáte všestranný objektív, Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM je širokouhlý objektív so zabudovanými makro funkciami. Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou však nie sú všetko – kompaktný objektív Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM so širokouhlým zoomom vyniká svojou všestrannosťou.

Pre používateľov digitálnych zrkadloviek je ľahký fotoaparát Canon EOS 250D vybavený kĺbovým displejom s variabilným uhlom, ktorý je ideálny na zachytenie neobvyklých a vzrušujúcich perspektív. Touto prvkom je vybavená aj väčšina ostatných súčasných fotoaparátov Canon vrátane sofistikovanejšieho, ale relatívne kompaktného modelu Canon EOS 850D, ktorý je vynikajúci pre nadšencov fotografie. Medzi ideálne objektívy na fotografovanie mesta pre digitálne zrkadlovky formátu APS-C patrí supertenký objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou Canon EF-S 24mm f/2.8 STM a malý objektív s ultraširokouhlým zoomom Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM – oba sa skvele hodia na to, aby sa do záberu zmestili aj tie najväčšie budovy.

Pokiaľ ide o plnoformátovú digitálnu zrkadlovku, napríklad Canon EOS 6D Mark II, najlepšou voľbou na ručné fotografovanie mestských scenérií v noci je objektív Canon EF 35mm f/2 IS USM vďaka jeho štvorstupňovej optickej stabilizácii a rýchlej clone f/2 prepúšťajúcej svetlo, keď je to najviac potrebné. Pre fotografov s bezzrkadlovkami predstavujú výkonnú a zároveň kompaktnú výbavu plnoformátové fotoaparáty Canon EOS RP a Canon RF 35mm F1.8 IS Macro STM. Pôsobivý ultraširokouhlý objektív Canon RF 16 mm F2.8 STM je všestrannou voľbou pre mestskú fotografiu, ktorá vám umožní zachytiť široké mestské zábery, ako aj detailné zábery architektúry vďaka maximálnej úrovni zväčšenia 0,26 x.

2. Mestské inšpirácie

Cestná sieť v noci so svetlami áut vytvárajúcimi jasne definované svetelné stopy.

Dlhé expozície sú ideálne na premenu nočnej premávky na svetelné stopy, ktoré premenia obyčajné scény na fascinujúce kreatívne snímky. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM pri nastavení na 61 s, f/16 a ISO 400. © Lorenz Holder

Vo všetkých mestách sa premiešava história s kultúrou a vznikajú tak tisícky rozličných príbehov. Pri skúmaní mesta si rozmyslite, ktorý jeho príbeh vás najviac zaujíma, a snažte sa zistiť viac. Ignorujte známe pamiatky a skúste sa zamerať na miesto s jedinečným príbehom, ktoré vtiahne pozorovateľa do sveta vašej fotografie.

Pohyb ľudí, tovaru alebo premávky je pulzujúcim srdcom väčšiny miest. Ak chcete nasnímať mesto v pohybe, skúste ho preskúmať pešo a ak náhodou prídete na rušnú križovatku, zastavte sa a nasnímajte pár záberov z miesta so zaujímavým výhľadom.

Mnohé mestá v noci ožívajú. Skúste nasnímať nočné mestské panorámy na miestach s jasnými svetlami, akými sú napríklad vianočné trhy v Prahe alebo štvrť West End v Londýne. Oplatí sa snímať aj stopy svetiel. Nájdite si vysoko položené miesto s výhľadom, napríklad most alebo terasu na streche budovy, a zachyťte ulicu pod vami.

Niektoré z najúchvatnejších mestských záberov zachytávajú kontrast – medzi novým a starým, pokojom a chaosom alebo medzi kozmopolitnými komunitami mesta. Skúste zachytiť vlastnú interpretáciu tejto témy – môžete napríklad zazrieť niekoho, ako medituje v rušnom šanghajskom parku, nasnímať historickú londýnsku budovu zatienenú novým mrakodrapom alebo zhon v newyorskej hipsterskej štvrti.

Identitu mesta tvorí každý jeden detail. Tieto fascinujúce drobnosti, ktoré často na prvý pohľad prehliadame, dokážu vytvoriť nádherné fotografie. Spomeňte si na zdobené viktoriánske pouličné lampy v Londýne, tabule stanice metra Art Nouveu v Paríži alebo vzory príznačných dláždených chodníkov v Lisabone. Hľadajte malé a jedinečné detaily mesta, ktoré najbližšie navštívite, a myslite na zaujímavé spôsoby, ako ich nasnímať.

3. Najlepšie režimy kamery

Osoba v topánkach s vysokými podpätkami kráča v noci cez kaluž, na mokrom chodníku sa odrážajú oranžové a modré svetlá.

Snažte sa vyhnúť štandardným záberom z mesta hodných turistov – buďte kreatívni a hľadajte neobvyklé a zaujímavé perspektívy. Fotografujte z nízkej polohy alebo aj z výšky, ponad steny a prekážky alebo nad davom ľudí. Variabilné obrazovky mnohých fotoaparátov Canon sú na to ideálne. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 28-70mm F2L USM pri nastavení 70 mm, 1/60 s, f/2,8 a ISO 1000. © Lorenz Holder

Detailný záber na bočnú stranu budovy, kovové číslo dverí osvetlené z nástenného svetla nad ním.

Nezameriavajte sa len na veľké veci. Zábery detailov môžu vyrozprávať iný, ale veľmi efektný príbeh. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 35mm f/1.4L II USM pri nastavení 1/664 s, f/1,4 a ISO 400.

Mestá sú prirodzene plné ruchu, ale existujú chvíle, keď sa ich tempo spomalí, napríklad neskoro v noci alebo veľmi skoro ráno. V týchto časoch sú potrebné určité skúsenosti s fotografovaním pri slabom svetle. To znamená dlhé expozičné časy, vysoká citlivosť ISO a techniky snímania bez pohybu fotoaparátu.

Pri snímaní pri slabom svetle je potrebné mať ako prvé na pamäti zrušiť automatické nastavenie blesku. Môžete ho vypnúť pomocou režimov Bez blesku alebo Nočná scéna bez statívu. V režime bez blesku bude musieť váš fotoaparát zmeniť spôsob využívania svojich schopností, aby dokázal zachytiť zábery bez blesku. Môže zvýšiť mieru citlivosti na svetlo (citlivosť ISO), skrátiť expozičný čas a viac otvoriť clonu objektívu.

Režim Bez blesku je ten správny aj pri fotografovaní v mestskom múzeu a priestoroch, kde je zakázané používať blesk alebo kde by blesk narušil celkovú atmosféru.

Mnohé fotoaparáty Canon, ako napríklad Canon EOS RP, majú režim nočnej scény bez statívu, ktorý zhotoví rýchlu sériu štyroch snímok a potom spojí výsledky do jedného záberu, optimalizovaného pre minimálne chvenie fotoaparátu. Keďže v mnohých mestách je používanie statívov obmedzené, režim Nočná scéna bez statívu môže byť vašou cestou k ostrým záberom nočného mesta.

Objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a širokou clonou, napríklad Canon RF 50mm f/1.8 STM, môžete mať vždy pri sebe a je skvelý na snímanie pri slabom svetle. Tento malý, ľahký a nenápadný objektív ponúka kvalitný ostrý obraz. Široká škála nastavení clony objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou umožňuje úžasnú kontrolu nad hĺbkou poľa. Ak chcete tieto objektívy využiť naplno, zvoľte režim priority clony (Av) a ovládajte hĺbku poľa od nízkej až po vysokú alebo použite režim priority uzávierky (Tv) a ovládajte spôsob zachytenia pohybu. Ďalšou charakteristikou tohto druhu objektívu je, že namiesto použitia zoomu sa musíte priblížiť viac k snímanému objektu, takže objavíte aj zaujímavejšie uhly na jeho zachytenie.

4. Techniky mestskej fotografie

Čiernobiely obraz oblohy plnej mrakodrapov a vysokých mestských budov.

Monochromatický režim fotoaparátu je skvelý na zvýraznenie tieňov, svetla a textúry a zároveň na odstránenie farebných rušivých prvkov. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 11-24mm f/4L USM pri nastavení 11 mm, 1/500 s, f/8 a ISO 100.

Turecký trh v interiéri. Nízka rýchlosť uzávierky spôsobila, že dav je rozmazaný, a zdôraznila tak, aká je scéna rušná.

Fotografovanie miest je o ľuďoch, ktorí v nich žijú, ako aj o budovách a pamiatkach. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 60D (jeho nástupcom je Canon EOS 90D) s objektívom Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM pri nastavení 49 mm, 2,6 s, f/16 a ISO 100.

Ak chcete byť vždy pripravení fotografovať, musíte mať prehľad o tom, ako sa mení svetlo okolo vás, keď prechádzate mestom. Ak sa stmieva, počítajte so zvýšením citlivosti ISO, znížením rýchlosti uzávierky alebo otvorením clony. Ak sa vyjasní, znížte citlivosť ISO, zvýšte rýchlosť uzávierky alebo znížte clonu. Keď potom narazíte na pozoruhodnú scénu, ktorú budete chcieť zachytiť, budete vedieť, že nastavenia fotoaparátu sú takmer ideálne.

Využite na fotoaparáte monochromatický štýl Picture Style a vytvorte čiernobiele zábery priamo pri snímaní. Keďže pri čiernobielych záberoch ide v podstate len o svetlá a tiene, monochromatický režim vám pomôže uvedomiť si túto hru kontrastov. Na displeji LCD sa budú zábery zobrazovať čiernobielo, no ak snímate vo formáte RAW, máte možnosť sa pri následnom spracúvaní na počítači vrátiť k farebnej verzii.

Pri dostatku času sa môžete vrátiť na jedno miesto v rôznych úsekoch dňa a zaznamenať, ako sa na ňom menia ľudia aj svetlo. Stačia tri-štyri zábery v rovnomerných intervaloch v priebehu dňa, aby sa vám podarilo zachytiť podstatu premien mesta.

Pri snímaní objektov v pohybe, napríklad ľudí prechádzajúcich cez most či námestie, je lepšie podržať fotoaparát bez pohybu, vypnúť blesk a použiť dlhší expozičný čas, čím sa zdôrazní pohyb objektov. Ak skúšate robiť zábery týmto spôsobom, snažte sa nájsť povrchy a miesta, kam by ste mohli fotoaparát umiestniť na zvýšenie jeho stability. Skúste experimentovať s režimom priority uzávierky (Tv). Po nastavení času uzávierky fotoaparát automaticky vybalansuje hodnotu ISO a clony a nechá vás venovať sa kreatívnej tvorbe.

Ak na cestách potrebujete ďalšiu pomoc a rady, aplikácia Canon Photo Companion je plná personalizovaného obsahu, výziev a inšpirácií a ponúka všetku pomoc, ktorú budete potrebovať pri mestských dobrodružstvách.

Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

Súvisiace články

  • MESTSKÁ FOTOGRAFIA

    11 tipov pre fotografovanie na dovolenke v meste

    Tipy a triky, ktoré vám pomôžu zachytiť ducha mestskej džungle.

  • FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH

    Objavte abstraktné fotografovanie v uliciach

    Vytvárajte úžasné umenie z každodenných vecí s týmito jednoduchými technikami pre surreálne mestské snímky.

  • MESTSKÁ FOTOGRAFIA

    Rady na vytvorenie mestskej kompozície

    Príručka Pauly Stopkovej na vytváranie pozoruhodných záberov budov a mestských panorám.

  • FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH

    Tipy na fotografovanie v uliciach

    Základná rada na snímanie úžasných záberov architektúry v uliciach.