Pouličná fotografia existuje tak dlho, ako sú fotoaparáty dostatočne prenosné na to, aby sa dali ľahko prenášať. Je to žáner, ktorý zahŕňa širokú škálu štýlov. Je však voľne definovaný ako neinscenované zábery nasnímané na verejnosti. Väčšina ľudí si pod pojmom newyorský štýl zo 60. až 80. rokov 20. storočia predstaví typickú pouličnú fotografiu – rýchle zábery, niekedy nasnímané priamo do tvárí ľudí. Ako všetky druhy fotografie, aj pouličná fotografia prešla určitým vývojom.
V dobe, keď má každý vo vrecku smartfón, sa seriózni pouliční fotografi odlišujú kvalitou svojich záberov a kreativitou. Môžu sa držať vyššie uvedeného štýlu, ale pouličnú fotografiu robia po svojom.
Vezmite si napríklad Andresa McNeilla. So sídlom v Glasgowe vo Veľkej Británii si vďaka svojim dramatickým záberom škótskeho mesta so zameraním na architektúru vydobil značný úspech na sociálnych sieťach. Pre Andresa sú na prvom mieste budovy, až potom ľudia.
Na tomto mieste zdieľa svoje tipy na fotografovanie v uliciach.
FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH
Najužitočnejšie tipy na snímanie jedinečných fotografií v uliciach
1. Všímajte si svet okolo vás
Keď Andres vyráža na jednodňové fotenie, zámerne sa vyhýba prílišnému premýšľaniu, kam ísť. Namiesto toho reaguje na to, čo vidí. Znamená to, že má cit pre to, čo hľadá. „Povedal by som, že som trochu iný ako mnohí pouliční fotografi, pretože beriem do úvahy mestskú architektúru,“ vysvetľuje. „Zaujíma ma zobrazenie mierky. Páči sa mi, keď je v zábere masívna budova a potom ľudia v popredí, aby vytvorili kontrast.“
Andres sa zvykne túlať, kým nenájde miesto, o ktorom si myslí, že vytvorí silnú kompozíciu, a potom si pripraví fotoaparát a čaká. „Za pozadie považujem peknú budovu a človek prechádzajúci v popredí je takmer druhoradý,“ hovorí. Ideálny objekt je často založený na vizuálnom opakovaní alebo náhode – „osoba v zelenom tope, ktorá stojí vedľa billboardu s fotografiou osoby v zelenom tope, jednoducho niečo také“.
Pri fotografovaní ľudí v konkrétnej scéne je dôležité sústrediť sa na ohniskový bod snímky – či už sú to oči hlavného objektu, tvár ústrednej osoby v dave, alebo niekto, kto sa práve ponáhľa po ulici.
2. Nájdite štýl, ktorý vás inšpiruje
„Kino je pre Andresa dôležitým východiskovým bodom. Záber komponuje „takmer ako úvodný záber vo filme“.
Zdôrazňuje, že pokiaľ ide o pouličnú fotografiu, dnes neexistuje „univerzálne riešenie“. To, čo Andresa najviac upúta, sú tvary a vzory budov, či už ide o viktoriánske budovy z 19. storočia alebo občasné brutalistické stavby, ktoré nájdete v uliciach Glasgowa. Hovorí: „Som veľkým fanúšikom používania vodiacich línií, kde vás línie budovy vedú k objektu. Niekedy snímam tak, že mám budovu po oboch stranách a potom uprostred záberu ide oproti mne človek alebo možno taxík.
„Existuje veľa spôsobov, ako k tomu pristupovať," dodáva Andres. „Pri starom spôsobe snímania sa vždy používala ohnisková vzdialenosť 35 mm, niekedy sa fotilo z boku, zblízka, zatiaľ čo teraz používame toľko rôznych ohniskových vzdialeností. Ak sa považujete za introvertnejšieho, môžete použiť 85 mm alebo 200 mm a snímať z druhej strany ulice a zachytiť moment, ktorý by vám pri 35 mm mohol ujsť.“
3. Objavte tvorivé perspektívy
Na vytvorenie originálnych záberov sa pokúste fotografovať z nezvyčajných uhlov alebo netradičných perspektív. Jednou z vecí, ktoré Andres na Glasgowe miluje, sú rôzne perspektívy a vrstvy, ktoré môže priniesť do záberu, pretože je veľmi kopcovitý. Prevýšenie tiež ponúka skvelý spôsob na zachytenie západov slnka.
Ďalšou z užitočných techník sú odrazy v oknách alebo na iných lesklých povrchoch. Okrem okien môžete experimentovať aj s mlákami a riekami, ktoré tiež môžu vytvárať zaujímavé kompozície.
Ak fotografujete pouličné snímky, porozmýšľajte, čo je na vašom meste jedinečné, a použite to. Vaše snímky budú zaujímavé a jedinečné.
4. Využite počasie vo svoj prospech
Hoci má Glasgow krásne vybudované prostredie, je tiež jedným z najvlhkejších miest Spojeného kráľovstva. Andresovi to nevadí. V skutočnosti kontroluje predpoveď počasia a dúfa, že bude pršať. „Moji priatelia a rodina ma za to nenávidia,“ smeje sa.
„Pri práci s fotoaparátmi systému EOS R, ktorých rozlíšenie je mimoriadne vysoké, vidím každú kvapôčku dažďa,“ dodáva. „Dážď dáva snímkam úplne inú atmosféru, než akú by ste nafotili v letný deň. Je to skôr náladová atmosféra.“ A dáždniky sú navyše skvelé rekvizity.
5. Správajte sa s rešpektom
Vždy sa odporúča overiť si, či je fotografovanie na ulici, kde plánujete snímať, legálne – vo všeobecnosti však väčšina krajín umožňuje fotografovanie na verejných miestach, pokiaľ nie je uvedené inak. To zahŕňa fotografovanie chodcov na ulici a ľudí na verejných miestach, ako sú parky.
Fotografovanie cudzích ľudí ich však môže zastrašiť. „Buďte úprimní o tom, čo robíte, a nechajte svoju vášeň vyniknúť,“ radí Andres, ktorý zvyčajne nasníma záber a potom, ak je to možné, ide a porozpráva sa s objektom a ukáže mu ho na zadnej strane fotoaparátu. Môžete mu tiež ponúknuť, že mu snímky pošlete, alebo mu dať svoje kontakty na sociálnych sieťach, aby si mohol snímky prezrieť online.
Väčšina ľudí to chápe, ale Andres nemá problém záber vymazať, ak si to želajú.
6. Zdokonaľte svoju výbavu na fotografovanie v uliciach
Vďaka kompaktným rozmerom a výkonu pri slabom osvetlení bezzrkadlových fotoaparátov Canon systému EOS R, od plnoformátových EOS R8 a EOS R6 Mark II až po EOS R10 a EOS R50 formátu APS-C, sú tieto modely skvelou voľbou pre pouličnú fotografiu.
Andres zvyčajne sníma pri vysokých rýchlostiach uzávierky v režime nepretržitého sériového snímania. „Chcem zmraziť akciu a nechcem premeškať záber,“ vysvetľuje.
Pouliční fotografi tradične používali 35 mm alebo 50 mm objektívy, pretože sa to najviac približuje spôsobu, akým ľudské oko vidí svet, a preto poskytuje prirodzenú perspektívu. Objektívy Canon RF 50mm F1.8 STM a RF 35mm F1.8 MACRO IS STM poskytujú nádherne hladký bokeh a ich široké clony tiež pomáhajú vytvárať filmový efekt, izolujúc objekt pri zachovaní rozmazaného pozadia.
Ak je však pre vás pozadie rovnako dôležité ako objekt, lepšou voľbou môže byť širokouhlý objektív. Mimoriadne kompaktný objektív Canon RF 28mm F2,8 STM má všestrannú ohniskovú vzdialenosť a rýchlu clonu na experimentovanie s rozmazaním pozadia. Je preto ideálnym objektívom na fotografovanie v uliciach. Viacúčelový objektív Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je vybavený optickou stabilizáciou obrazu na minimalizovanie chvenia fotoaparátu a zároveň vám poskytuje všestrannosť na zachytenie širokouhlých mestských scén aj intímnejších pouličných portrétov. „Niekedy sa rád priblížim, aby som mohol vytvoriť rôzne perspektívy,“ hovorí Andres.
Pri snímaní s telefotografickým objektívom si môžete zachovať určitú vzdialenosť medzi sebou a snímaným objektom, aby ste nemuseli narušiť jeho súkromie. Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM je mimoriadne všestranný objektív s 10x zoomom, ktorý je ideálnou voľbou, ak chcete jeden objektív s ohniskovou vzdialenosťou pre každý scenár
Fotografovanie v uliciach je najprístupnejším typom fotografie. Na začiatok nepotrebujete zložitú a drahú zostavu. Nemusíte cestovať do zámoria, šliapať po horách alebo sedieť celé týždne v úkryte, kým sa neobjaví vzácny tvor. Stačí si vziať výbavu, vyraziť do ulíc v blízkosti vášho bydliska a začať fotiť. A je to zručnosť, ktorá sa praxou zlepšuje. „Kým si nevytrénujete oči, neuvedomíte si, že neuveriteľné momenty sa dejú neustále,“ hovorí Andres. „Je to len o trpezlivosti.“
Fascinujúce témy sú priamo pred vašim prahom. Takže vyrazte von, pripravte sa a stláčajte spúšť.
Autorka Rachel Segal Hamilton
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R8
Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R10
Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C. -
OBJEKTÍVY ZNAČKY CANON
RF 28mm F2.8 STM
Štíhly, ľahký plochý objektív na fotografovanie počas cestovania a v uliciach s univerzálnou ohniskovou vzdialenosťou 28 mm a rýchlou maximálnou clonou f/2,8. -
Štandardný objektív
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie. -
Objektívy RF
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň. -
Objektívy RF
RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
Univerzálny 10-násobný zoom pre systém EOS R, ktorý ponúka obrovskú flexibilitu v jedinom prenosnom objektíve.