TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

Dokonalý sprievodca papierom na tlač

Lesklý alebo matný? Listrový alebo umelecký? Preskúmajte všetky typy papiera, ktoré budete potrebovať pre fotografie a kreatívne projekty.
Ruka, ktorá vyberá obrázok koláča zo sladkých zemiakov zo zásobníka tlačiarne PIXMA. Vedľa je balík papiera do tlačiarne a kniha domácich receptov.

Výber správneho papiera do tlačiarne je jedným z najdôležitejších rozhodnutí v tvorivom procese, pri realizácii vášho nápadu, fotografie alebo dizajnu. Médium, ktoré si vyberiete, môže otvoriť potenciál celej škály rôznych efektov a dodať vašej práci dokonalú finálnu úpravu.

Pri fotografických projektoch, ktoré vyžadujú hlboké čierne tóny a výrazné farby, je nevyhnutné vybrať papier, ktorý zvýrazní tieto vlastnosti a oživí objekty na fotografii. Mali by ste si vybrať lesklý alebo matný papier? Textúrovaný papier na tlač výtvarného umenia alebo pololesklý? Vyberáte si pre zábavné tvorivé výtvory inovatívne možnosti, ako je magnetický fotografický papier alebo papier s vysokým rozlíšením?

Možno budete chcieť zvážiť hmotnosť papiera, či má povrchovú úpravu alebo nie, a jeho materiál – niektoré sú vyrobené zo syntetických alebo textilných vlákien. Ak sa vám to všetko zdá vyčerpávajúce, buďte bez obáv. Tento sprievodca vám pomôže vybrať si to najlepšie pre vaše potreby.

Najvhodnejší papier na domácu tlač fotografií

Ruka umiestňuje vytlačenú fotografiu na nástenku, na ktorej sú pripnuté ďalšie výtlačky.

Existuje široká škála lesklých papierov, z ktorých si môžete vybrať – vrátane papiera Canon Plus Glossy II, Canon Pro Luster a pololesklého papiera Canon Plus Semi-gloss – všetky sú kompatibilné so širokou škálou tlačiarní Canon1 Kreatívne aplikácie spoločnosti Canon vám tiež poskytujú možnosť tlače na magnetický alebo štvorcový fotografický papier.

Domáca tlač fotografií často slúži na zachovávanie spomienok. Môžete vytvoriť menšie výtlačky, ktoré sú ideálne na to, aby ste ich nalepili do domácich albumov, pridali do fotorámikov alebo prišpendlili na korkové nástenky. Pre tento typ tlače môže byť lepšou voľbou kriedový typ papiera, pretože je vo všeobecnosti odolnejší.

Na povrchu kriedového papiera je nanesené činidlo. Je preto hladší a absorbuje menej atramentu, výsledkom čoho sú ostrejšie výtlačky. Vďaka tejto povrchovej vrstve je tiež odolnejší voči nečistotám, vlhkosti a opotrebovaniu. Papier bez povrchovej úpravy má naopak textúru, je pórovejší a môže ľahšie absorbovať atrament. Obrázky vytlačené na papieri bez povrchovej úpravy môžu byť mäkšie a hmatateľnejšie.

Rad kompaktných fotografických tlačiarní SELPHY od spoločnosti Canon používa papier so špeciálnou ochrannou vrstvou, ktorý zaručuje, že každý výtlačok je odolný voči vode, odtlačkom prstov a škrabancom a, keď je založený v albume, môže vydržať až 100 rokov. Od papiera veľkosti pohľadnice až po štvorcové výtlačky, fotografie veľkosti kreditnej karty a mininálepky – máte možnosť výberu pre rôzne kreatívne spôsoby zobrazenia vašich fotografií.

Lesklý papier na každodenné použitie značky Canon je papier s kvalitou na úrovni fotoštúdia, ktorý je najlepšou voľbou pre úsporné každodenné farebné fotografie a je kompatibilný s tlačiarňami PIXMA. Lesklé papiere Canon uzamykajú, v porovnaní s inými papiermi, atrament hlbšie pod horným povrchom, čo bráni tomu, aby na povrchu papiera zostal akýkoľvek prebytočný atrament. Získate tak okamžite suché výtlačky a tiež to znamená, že lesklý povrch zostane aj po čase lesklý.

Z tlačiarne Canon PIXMA, ktorá je umiestnená na stole, obklopená niekoľkými ďalšími výtlačkami a fotoaparátom Canon, vychádza výtlačok.

Ak chcete vytlačiť veľké množstvo dovolenkových alebo rodinných fotografií, je dôležité zvážiť veľkosť a spôsob, akým ich chcete vystaviť. Pri tlači klasických fotografí vo formáte 4 x 6 na lesklý alebo pololesklý papier dokáže tlačiareň Canon PIXMA G640 zvyčajne vytlačiť až 3 800 fotografií2 len z jednej sady atramentových fľaštičiek. Vyhovuje rôznym veľkostiam papiera, tlačí fotografie až po formát A4 bez okrajov, čo je ideálne na zobrazenie vašich najvzácnejších momentov vo väčšej mierke. Šesť samostatných farbivových atramentov prináša spoľahlivé výsledky vysokej kvality aj v prípade papier bez povrchovej úpravy.

Prípadne pololesklý papier Canon Plus má saténovú povrchovú úpravu a textúru fotografického papiera so zníženým leskom, vďaka čomu získate jemnejší vzhľad. Na tomto papieri s gramážou 260 g/m2 vytvoríte vynikajúce, okamžite suché fotografické výtlačky. A v spolupráci s atramentmi Canon ChromaLife 100 a tlačiarňou, ktorá dokáže produkovať vysokokvalitné fotografie, ako je napríklad model Canon PIXMA Ts705a, máte všetko dokonale pripravené.

V prípade príjemných rodinných spomienok alebo pôsobivých cestovateľských krajiniek, ktoré by mohli vo vašej domácnosti vyniknúť ako dominanta, je k dispozícii množstvo fotografických papierov Canon vo veľkosti A4 a pri použití s ​​tlačiarňou, ako je PIXMA G640, môžete tlačiť a vystaviť na obdiv bohaté fotografie formátu A4 bez okrajov.

Lesklý fotografický papier Canon Plus Glossy II má vysokolesklú povrchovú úpravu a ťažšiu hmotnosť 265 gm2 a pomôže vytvoriť sýte farby a odtiene čiernej. Dokonale sa hodí k atramentom ChromaLife 100, ako aj atramentom Canon LUCIA PRO používaným v profesionálnych tlačiarňach Canon imagePROGRAF.

Ak dávate prednosť matnej fotografickej tlači, matný fotografický papier Canon pre atramentové tlačiarne vám môže pomôcť znížiť odlesky obrázkov v ráme so sklom, pretože bude odrážať menej svetla. Matný papier je vhodnejší pre teplejšie tóny a pre výtlačky bez nechcených odleskov.

Najlepší papier pre výtlačky umeleckých fotografií

Pár rúk drží výtlačok jablka namočeného v bielej farbe, zatiaľ čo na stole je položená tlačiareň Canon PIXMA a ďalšie dva podobné výtlačky.

Väčšie výtlačky až do A3+ alebo v panoramatickom formáte naozaj zapôsobia, či už na lesklom alebo umeleckom médiu. Bezdrôtová tlačiareň, ako napríklad model Canon PIXMA PRO-200, využívajúca systém 8 farbivových atramentov spoločnosti Canon dokáže vykúzliť vynikajúcu reprodukciu farieb.

Ak tlačíte umelecký fotografický projekt, papier Canon Premium Fine Art Rough je profesionálny vysokokvalitný bavlnený papier formátu A4 s hrubou textúrou, ktorý pomôže vytvoriť hustú čiernu a presnú tonalitu v tmavých oblastiach obrázka. Nadšenci fotografie a milovníci umenia si tento papier pri svojej tvorbe bezpochyby obľúbia. Príjemné výsledky sa dajú dosiahnuť rovnako pri čiernobielych, ako aj farebných výtlačkoch.

260 gm2 papier Canon Pro Luster je profesionálny fotografický papier s mäkkým saténovým leskom. Tento hladký atramentový fotografický papier je dostupný až do veľkosti A2. Pripomína tradičné papiere potiahnuté živicou používané v tmavých komorách, vďaka čomu je ideálny pre fotografov, ktorí na prezentáciu svojej práce hľadajú povrchovú úpravu na úrovni fotolaboratória. Len si predstavte žiarivé farby, ostré detaily a výnimočnú čiernobielu reprodukciu. Pri použití s atramentmi Canon ChromaLife 100, ktoré vyhovujú radu tlačiarní PIXMA, alebo atramentmi Canon LUCIA PRO používanými v rade imagePROGRAF, ako napríklad imagePROGRAF PRO-300, tento papier chráni fotografie pred degradáciou spôsobenou atmosférickými plynmi a svetlom.3

Žena v fialovom svetri sedí na okraji stola a drží výtlačok formátu A2 vychádzajúci z tlačiarne Canon imagePROGRAF.

Lesklý, matný a umelecký papier môžu dodať vášmu obrázku odlišnú textúru a lesk a ak ich použijete s pokročilým systémom atramentov, ako je napríklad 12-farebný atrament tlačiarne Canon imagePROGRAF PRO-1000, celkovo získate širší farebný rozsah. Tlačiareň dokáže tlačiť aj na plátno, čím vytvára ďalšie možnosti reprodukcie a zobrazenia.

Ďalšou možnosťou pre tých, ktorí chcú profesionálnu úpravu, je lesklý 300 gm2 ťažký platinový papier Canon Pro Platinum. Je zložený zo šiestich crstiev, je odolný voči vyblednutiu a poskytuje vynikajúcu reprodukciu farieb, najmä s atramentmi Canon LUCIA PRO a ChromaLife 100.

Papier si môžete vybrať aj na základe farebných tónov na obrázku. Pre špeciálne fotografie a umelecké diela s teplými farbami a sivými odtieňmi poskytuje 210 gm2 matný papier Pro Premium Matte hladkú a neoslňujúcu textúru bez nechcených odleskov. Použitím tohto hrubšieho papiera vyvinutého pre profesionálov, ktorí sa usilujú o špičkovú kvalitu, dosiahnete výtlačky vo výstavnej kvalite pri použití s ​​tlačiarňou, akou je kompaktná profesionálna atramentová tlačiareň formátu A3 Canon imagePROGRAF PRO-300 alebo tlačiareň formátu A2 imagePROGRAF PRO-1000 s pokročilým 12-atramentovým systémom a širokouhlým farebným gamutom.

Ďalšie typy papiera, ktoré ponúkajú výnimočnú profesionálnu tlač v dobrej kvalite, sú papiere Canson® Infinity, ako napríklad Carson® Infinity Platine Fiber RAG, ktoré obsahujú sú na 100 % bavlnenej báze a obsahujú čistý biely tón. Bavlnené papiere majú bohatú textúru, pevnejšie vlákna, luxusný vzhľad a dlhú životnosť, čo im dodáva archivačnú kvalitu. Špičkové výsledky fotografických výtlačkov, plagátov a fotografických kníh prípadne ponúka aj rad fotografických papierov Hahnemühle.

Najlepší papier na kreatívne projekty

Hotové blahoželanie s trojrozmernou kvetinou na stole vedľa dvoch škatúľ s tlačiarenským papierom Canon. V pozadí vidno ženu, ktorá na niečom pracuje.

V prípade blahoželaní, pohľadníc alebo pozvánok je obojstranný matný papier so zameraním na umenie a remeslá ideálny na personalizované výtvory výstrižkových albumov, origami alebo kalendárov.

Stôl pokrytý papierovými dekoráciami Canon Creative Park, kvetmi vo vázach a taniermi s jedlom vrátane vajíčok a žemlí.

Aplikácia Canon Creative Park vám pomôže vybrať si najlepší papier tak, že navrhne, ktoré papiere Canon použiť pre aké šablóny. Keď sa rozhodnete pre šablónu a vyberiete si médium, aplikáciu možno použiť s viacerými modelmi PIXMA, vrátane tlačiarní Canon PIXMA TS7450a Series alebo PIXMA TS5350a Series, vďaka ktorým si výtvory vytlačíte na matný papier a vystavíte po celom dome.

Či už ide o pohľadnice, domáce darčeky alebo rozprávkovú knihu, pri vytváraní kreatívnych projektov pomocou tlačiarne je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Kde chcete vystaviť svoju tvorbu? Potrebujete tlačiť na obe strany? A potrebujete papier s vysokým rozlíšením, ak sú súčasťou vášho projektu fotografie?

Existuje mnoho vzrušujúcich spôsobov, ako si skrášliť domov alebo vytvoriť interaktívne nástenky s fotografiami, ak svoje umenie vytlačíte na magnetický fotografický papier značky Canon pomocou domácej atramentovej tlačiarne. Môžete ho použiť na vytvorenie interaktívnej magnetickej nástenky s fotografiami alebo puzzle, alebo ich jednoducho prilepiť priamo na chladničku a vystaviť tak šťastné spomienky – a nepotrebujete ani fotorámček.

Ak je vaším koníčkom tvorba tlačených materiálov a výroba papiera pomocou aplikácie Canon Creative Park, vďaka matnému fotografickému papieru vytvoríte výtlačky s jasnými, živými tónmi a čistými obrázkami bez lesklého efektu. Skvele ho využiete v prípade dizajnov, ktorých súčasťou sú fotografie, grafika a text.

Pre tých, ktorí radi dodávajú špeciálnym príležitostiam osobitosť vytváraním vlastných blahoželaní alebo pozvánok na párty, sa oobojstranne matný papier s rozmermi 7 x 10 palcov dodáva s vopred pripraveným záhybom a obálkami. Vaša tvorba tak bude rýchla a jednoduchá a každý výtvor bude zložený presne.

V prípade výstrižkových albumov alebo tvorby personalizovaných rozprávkových kníh môže byť tlač v rôznych tvaroch a veľkostiach skvelým spôsobom, ako dielo obohatiť o zábavné, personalizované prvky. Mininálepky a samolepiace papiere v tvare štvorca používané v tlačiarňach Canon SELPHY predstavujú rýchly a jednoduchý spôsob vytvárania výtlačkov, ktoré si môžete nalepiť a vychutnať okamžite – a pomocou aplikácie SELPHY Photo Layout App môžete navyše pridávať vlastné vzory, povrchové úpravy a text.

Najlepší papier pre malé podniky alebo domácu kanceláriu

Tlačiareň Canon radu TS7450a tlačí list papiera s jasnými farbami. Vedľa tlačiarne na stole je notebook.

Papier Canon s vysokým rozlíšením je ideálny pre profesionálne prezentácie, ktoré si vyžadujú ostré, živé obrázky alebo grafiku, a jeho mikroporézny povrch rýchlo absorbuje atrament hlboko pod povrch, aby zabránil prebytku atramentu na vrchu – tlačiť tak môžete na poslednú chvíľu tesne pred stretnutím s vedomím, že na materiáloch sa neobjavia žiadne šmuhy. V spojení s tlačiarňou Canon PIXMA TS7450a Series, ktorá je multifunkčnou tlačiarňou, skenerom a kopírkou, je to ideálny kancelársky papier pre výstup v profesionálnej kvalite.

Ak chcete dosiahnuť jasnú a výraznú reprodukciu farieb, vyberte si papier Canon s vysokým rozlíšením, kriedový papier s vysokým jasom, ktorý je vhodný pre živé fotografie a grafické obrázky, ako aj vysokokvalitné dokumenty a tabuľky obsahujúce intenzívne a jasné farby. Tento papier je ideálny pre domácu kanceláriu alebo malé firmy a je ideálny na tvorbu profesionálnych prezentácií s atraktívnym vzhľadom.

Takýto papier s vysokým rozlíšením je tiež dobrou voľbou pre tých, ktorí potrebujú v rámci svojej práce tvoriť plagáty alebo iné propagačné materiály. Vďaka širokej ponuke šablón, obrázkov a písiem vám aplikácia Canon PosterArtist poskytuje všetky nástroje, ktoré potrebujete na vytvorenie plagátu bezplatne online. Použite tento papier spolu s multifunkčným zariadením Canon PIXMA TS5350a Series 3-v-1 – kreatívnym nástrojom ideálnym na tvorbu magnetiek a fotografických výtlačkov z vášho smartfónu. Alebo vyskúšajte štýlovú a cenovo dostupnú tlačiareň Canon PIXMA TS7450a Series, ktorá vám umožňuje tlačiť na fotografický a magnetický papier a vytvárať tak množstvo personalizovaných obchodných projektov.

Rady papiera a tlačiarní od spoločnosti Canon ponúkaju každému niečo, čo vyhovie jeho potrebám tlače. Či už propagujete svoju firmu, vytvárate umelecký projekt, vystavujete rodinné portréty alebo používate tlač na organizáciu domácnosti, budete mať istotu vysokej kvality a štandardov.Autor: Lorna Dockerill

 1. Na stránke produktu nájdete zoznam kompatibilných tlačiarní.
 2. Hodnota výťažnosti predstavuje odhad pre fotografie s rozmermi 4 x 6 palcov založený na individuálnej skúšobnej metóde spoločnosti Canon využívajúcej vzor podľa normy ISO/IEC 29103 a simuláciu nepretržitej tlače s náhradnými atramentmi po počiatočnom nastavení
 3. Pri použití s originálnymi atramentmi značky Canon a za špecifikovaných podmienok skladovania.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TIPY NA TLAČ

  Najčastejšie otázky o tlačiarni, atramente a papieri

  Odborník spoločnosti Canon, Suhaib Hussain, odpovedá na najčastejšie otázky o technológii tlačiarne, atramente a papieri.

 • TLAČ

  Úprava fotografií za účelom tlače

  Vyťažte viac zo svojich fotografií určených na tlač pomocou nášho podrobného sprievodcu úpravami za účelom tlače a najlepšími nastaveniami tlače.

 • TLAČ

  Najlepšie tlačiarne od spoločnosti Canon pre fotografie

  Či už chcete svoje fotografie vystaviť v ráme, vo výstrižkovom zošite alebo na nálepke, nájdite tú najlepšiu tlačiareň, ktorá bude vyhovovať vašim kreatívnym potrebám.

 • TLAČ

  Najlepšie tlačiarne na kreatívnu činnosť

  Od rodinných projektov až po profesionálnu úpravu – spoločnosť Canon má pre vás dokonalú tlačiareň.