KREATÍVNA TLAČ

Svet na dosah ruky: papierová výzva

Otestujte si svoje kreatívne schopnosti a oslávte mestá so špeciálnym významom s tlačiarňou Canon PIXMA a platformou Creative Park.
Remeselníčka Paula Milnerová a jej manžel Dan držia papierové modely japonského hradu a veže Big Ben postavené zo šablón z platformy Creative Park od spoločnosti Canon.

Ktoré neopakovateľné cestovateľské momenty vás naplnili radosťou? Všetky spomienky, ktoré vznikli pri návšteve nádherných kútov sveta, sú súčasťou zábavy, či už ide o zámorské pracovné stáže a kultúrne dobrodružstvá s priateľmi alebo zábavné prázdniny s rodinou a mestské pobyty osamote. Najlepšie zážitky však nekončia návratom domov.

Možno ste si mysleli, že výroba z papiera je len pre deti, ale na platforme Canon Creative Park sa nachádza aj množstvo náročnejších návrhov vrátane šablón najznámejších svetových pamiatok.

Tieto budovy z papiera by boli dokonalé na večierok s tématikou konkrétneho miesta alebo oslavu, ktorá si vyžaduje jedinečné dekorácie, alebo by mohli byť súčasťou tematickej výstavy doma, ako spomienka na významný výlet. Trávenie času strihaním a tvorením je tiež skvelým oddychom. Spojte túto aktivitu s tradičnou hostinou z danej krajiny a miestnou hudbou a môže sa stať ešte zaujímavejšou.

Papierová výzva pre páry

Remeselníčka Paula Milnerová a jej manžel Dan stavajú papierové šablóny z platformy Canon Creative Park.

Remeselníčka Paula Milnerová a jej manžel Dan zistili, že spoločná tvorba z papiera je skvelý spôsob, ako si oddýchnuť.

Profesionálna remeselníčka Paula Milnerová, známa pod menom The Crafty Lass, a jej manžel Dan, inžinier Formuly 1, sa ujali výzvy vytvoriť si vlastné obľúbené svetové pamiatky pomocou tlačiarne PIXMA TS7450a značky Canon. Paula sa zaujímala o remeslá už od detstva, ale práve ich svadba posilnila jej vášeň pre tvorbu. Rok strávila ručnou výrobou všetkého pre túto udalosť, od držiakov na obrúsky a dekoračné girlandy až po stovky látkových kvetov do svadobnej uličky a dekorácie na stôl. Teraz navrhuje látky a vedie remeselné dielne a podujatia.

„Dan je tiež veľmi kreatívny a ak mu zadáte projekt, naozaj ho to baví,“ hovorí Paula.

„Život vie byť veľmi hektický,“ dodáva Dan. „Nájsť si čas na oddych môže byť ťažké, najmä pri dvoch deťoch. Táto remeselná aktivita nám dala príležitosť práve na to.“

Ak by ste si chceli vyskúšať túto výzvu a vytvoriť si vlastné architektonické zázraky, tu nájdete, čo budete potrebovať, plus niekoľko tipov a rád od Pauly a Dana.

Monitor zobrazujúci pokyny na postavenie šablóny japonského hradu z platformy Canon Creative Park.

Platforma Canon Creative Park ponúka nielen papierové projekty, ale aj vyskakovacie priania, pohľadnice, kalendáre a nástenné dekorácie. Každá šablóna, od jednoduchej po pokročilejšiu, sa dodáva s vlastným súborom pokynov, takže môžete vytvoriť niečo krásne bez ohľadu na úroveň vašich zručností.

Vyberte si svoj obľúbený cestovateľský moment

Obrazovka prenosného počítača zobrazujúca šablónu holandského veterného mlyna, ktorá je k dispozícii na prevzatie z webovej lokality Canon Creative Park.

Okrem veže Big Ben sa Paula rozhodla postaviť holandský veterný mlyn, aby si zaspomínala na svoje cesty. „V Amsterdame som žila len krátko, ale bolo to dosť dlho na to, aby ma to výrazne ovplyvnilo,“ spomína. „Milujem tú kultúru. Moja mama tiež za mlada žila v Amsterdame, takže vyrobiť tento veterný mlyn pre mňa veľa znamenalo.“

Muž drží a obdivuje postavenú šablónu Nagojského hradu v Japonsku z platformy Canon Creative Park.

Dan si pre túto výzvu vybral historický Nagojský hrad, no na výber sú aj iné japonské pamiatky, vrátane hradu Matsuyama, hradu Matsumoto, hradu Šuri a dokonca aj mini verzie Národného múzea západného umenia.

Paula a Dan sa rozhodli vytvoriť budovy pamiatok, ku ktorým mali osobný vzťah. Paula si vybrala londýnsku vežu Big Ben a veterný mlyn, ktorý predstavuje Holandsko, keďže kedysi žila v Amsterdame. „Mám pocit, že veža Big Ben skvele vystihuje britskú kultúru a je skutočne ikonická, a nedávno som zobrala syna Fredddieho sa na ňu pozrieť. Bolo ešte výnimočnejšie, že sme spolu zdieľali takú krásnu budovu. Keď som ju postavila, spoznal ju a pripomenulo mu to náš zábavný jednodňový výlet do Londýna,“ hovorí Paula.

Dan si vybral japonský hrad, keďže v tejto krajine pracoval, zhodou okolností v čase, keď Paula žila v Amsterdame. „Japonsko má v mojom srdci špeciálne miesto,“ vysvetľuje. „Na začiatku svojej kariéry som mal to šťastie, že som tam bol dvakrát pracovne pridelený a zamiloval som si tú kultúru a atmosféru,“ hovorí. "Tráviť čas prechádzkami po parkoch počas sezóny kvitnutia čerešní a návštevou historických miest, ako je napríklad Nikkó, sú spomienky, ktoré vo mne zostanú navždy."

Vyberte si pamiatku

Z tlačiarne Canon PIXMA vychádza šablóna veže Big Ben z platformy Canon Creative Park.

Veža Big Ben nie je na platforme Creative Park jedinou londýnskou pamiatkou – existuje aj šablóna pre most Tower Bridge. Ak chcete vami vybratú krajinu oživiť jednoduchšími dizajnmi, prečo sa nerozhodnúť pre kvety alebo zvieratá, ktoré tiež predstavujú túto oblasť?

S toľkými bezplatnými šablónami na výber určite nájdete pamiatku, ktorá pre vás niečo znamená. Môžete si vybrať z množstva projektov z papiera od rímskeho Kolosea a Eiffelovej veže v Paríži, po barcelonskú Sagrada Familiu a Šikmú vežu v Pise.

Paula navrhuje prepojiť váš výber návrhu šablóny s nápadmi na narodeninovú oslavu, svadobnými spomienkami, oslavou sobáša a ďalšími udalosťami. „Je to taký pekný nápad na večierok. Dokonca aj na svadbu môžete postaviť rôzne významné miesta, ktoré môžete zakomponovať do ozdôb, alebo do nich začleniť destináciu svadobnej cesty. Pre pár je to naozaj krásny nápad a do príprav môžete zapojiť aj svojich priateľov," hovorí.

Pamiatky z papiera môžu byť tiež skvelou voľbou na večierok na rozlúčku, na oslavu výročnej plavby alebo na privítanie niekoho po príchode domov z ich ciest.

Strihanie, skladanie a stavanie

Ruky pomocou pravítka a nožníc vystrihujú časť šablóny z platformy Canon Creative Park.

Paula a Dan si užili výzvu spojenú so stavaním pamiatok. Dokončenie týchto zložitejších návrhov môže trvať niekoľko hodín a zameranie vašej mysle na úlohu vám môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť stres a úzkosť.

Ruky pomocou nožníc vystrihujú diely zo šablóny veže Big Ben z platformy Canon Creative Park vytlačenej na matnom fotografickom papieri Canon.

Na Paulu urobil matný fotografický papier značky Canon dojem. „Kvalita tlače bola úžasná,“ hovorí. „Úroveň detailov bola neuveriteľná. Ak by ste sa pokúsili urobiť tento papierový projekt z fotokopírovacieho papiera, nikdy by si neudržal svoju štruktúru.“

Po prevzatí šablóny sa uistite, že používate správne médium, ako napríklad odporúčaný matný fotografický papier Canon, ktorý môže skutočne pozitívne ovplyvniť konečnú štruktúru.

„Naozaj by som odporučila použiť matný fotografický papier Canon,“ dodáva Paula, „pretože sa oveľa ľahšie skladá a veľmi dobre drží svoju štruktúru. Určite by som tiež navrhla venovať dostatočný čas skladaniu. Skutočne sa uistite, že sú vaše okraje ostré a úhľadné, aby sa pri skladaní konštrukcia ľahko dala zložiť do želaného tvaru, než aby ste ju do daného tvaru museli dávať nasilu.“

Dan súhlasí s tým, že ak si na danú úlohu dáte dostatok času, bude to zábavnejšie, najmä keď budete tvoriť s rodinou a priateľmi. „Vyčleňte si viac času, než sa odporúča,“ hovorí. „Nebudete sa tak cítiť pod tlakom výtvor dokončiť a nebudete sa ponáhľať alebo robiť chyby. Neponáhľajte sa a budete prekvapení konečným výsledkom."

Prečo si pokyny nevytlačiť a projekt nerozložiť na niekoľko večerov – dajte si výzvu vytvoriť tú najlepšiu budovu, akú viete, a potom, keď uvidíte hotový výtvor, získate skutočný pocit úspechu.

Pochváľte sa svojím výtvorom

Veterný mlyn vyrobený zo šablóny z platformy Creative Park zobrazený vedľa vlajky Holandska, malého bicykla a páru drevákov.

Váš papierový výtvor môže byť súčasťou tematickej výstavy spolu so suvenírmi a spomienkami na váš výlet.

Papierový model veže Big Ben umiestnený na vlajke Spojeného kráľovstva.

Paula si myslí, že výroba z papiera by mohla byť skvelým spôsobom, ako naučiť deti o rôznych krajinách a kultúrach. „Naozaj si myslím, že školám by niečo takéto prospelo,“ hovorí. „Minulý rok trieda môjho syna urobila projekt s názvom „Miluj svoju miestnu oblasť“. Bolo to o Británii, Londýne a našej dedine. Model veže Big Ben by bol úžasným predmetom, z ktorého by sa deti mohli učiť.“

Po dokončení tvrdej práce a postavení vytlačenej cestovateľskej pamiatky je čas obdivovať svoj výtvor. Či už plánujete svoje architektonické majstrovské dielo zavesiť, pripevniť ho na stenu alebo ho použiť ako dekoráciu na stôl, existuje veľa nápadov na vystavenie vášho výtvoru z papiera.

"Máme vitrínu plnú kníh a spomienkových predmetov, takže tam plánujeme umiestniť niektoré Danove veci z Japonska, aby sme vytvorili tému," hovorí Paula.

Dan a Paula si myslia, že táto aktivita je skvelým nástrojom na spoznávanie iných kultúr a zároveň zábavnou kreatívnou činnosťou. „Je toho jednoducho toľko, čo sa môžeme naučiť od rôznych ľudí,“ nadšene hovorí Dan. „Je tu tiež toľko krásnych pamiatok a zvukov, ktoré možno objaviť, a zakaždým to posilňuje pocit, že žijeme spolu na veľmi zaujímavom mieste, ktoré by sme mali rešpektovať a chrániť.“

Cítite inšpiráciu skúsiť to sami? Prezrite si hashtag #MadeWithPixma, kde nájdete viac kreatívnych nápadov, a potom sa podeľte o svoje ručne vyrobené divy sveta pomocou tagu @canonemea.

Autor: Lorna Dockerill

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • Astronaut vytvorený z papiera je položený na drevenom stole obklopený ďalšími šablónami na tvorbu z papiera s vesmírnou tematikou z aplikácie Canon Creative Park.

  KREATÍVNA TLAČ

  Kreatívna tvorba slnečnej sústavy

  Nájdite si čas na dlho odkladané stretnutia, učte sa a hrajte s kolekciou papierových projektov s vesmírnou tematikou aplikácie Creative Park.

 • Na tmavom drevenom stole je otvorený cestovateľský denník. Vedľa neho je niekoľko fotografických výtlačkov, pero, páska washi a pečiatky. Stránky sú vyplnené farebnými nápismi, kresbami a fotografiami.

  KREATÍVNA TLAČ

  Cestovateľský denník ako od profesionála

  Zmeňte svoje dovolenkové fotografie z tlačiarne Canon Zoemini S2 na personalizovaný kreatívny denník.

 • Tlačiareň Canon PIXMA tlačí obrázok malej modrej vázy, ktorá sa ako inšpirácia nachádza vedľa nej.

  TLAČ

  Najlepšie tlačiarne pre dizajnérov

  Tlačiarne sú pre dizajnérov neodmysliteľnými nástrojmi – pomôžeme vám vybrať ten správny model podľa vašich potrieb.

 • Ručne zhotovená papierová kytica kvetov sa podáva z ruky do ruky v prostredí obývacej izby.

  TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Najlepšie tipy na premyslené papierové darčeky

  Zistite, ako môžete vyrábať zmysluplné darčeky pomocou aplikácie Creative Park od spoločnosti Canon a tlačiarne PIXMA.