TIPY NA TLAČ

Najčastejšie otázky o tlačiarni, atramente a papieri

Na vaše najčastejšie otázky o tlači odpovedá odborník na tlač spoločnosti Canon Europe, Suhaib Hussain.
Hladina atramentu sa zobrazuje na paneli s nastavením tlačiarne Canon.

Existuje veľa spôsobov aplikácie atramentu na papier a veľa druhov atramentu a papiera, takže v súvislosti s tlačou si kladú množstvo otázok domáci používatelia aj profesionálni fotografi. Na vaše najčastejšie otázky o tlači, atramente a papieri vám odpovie odborník na tlač spoločnosti Canon Europe, Suhaib Hussain.

Výber tlačiarne, atramentu a papiera:Informácie o funkciách tlačiarne:

Správa atramentu:

Aký je rozdiel medzi atramentovou, laserovou a inými typmi tlačiarní?

Laserová tlač je založená na fyzickom kontakte medzi papierom a fotoelektrickým valcom. Tento valec zachytáva suchý práškový toner, ktorý sa potom teplom pretavuje na papier. Tento proces vytvára výtlačky s dobrou odolnosťou proti rozmazaniu a je vhodný na kancelárske použitie, kde je hlavnou požiadavkou tlač dokumentov na obyčajný papier.

V prípade atramentovej tlače sa kvapky tekutého atramentu striekajú na papier bez fyzického kontaktu. Umožňuje to používať širšie spektrum typov médií a hrúbok papiera a pri tlači fotografií zaisťuje vernejšie výsledky a žiarivejšie farby.

Prenosné fototlačiarne SELPHY od spoločnosti Canon používajú proces sublimácie farbiva, ktorý vytvára výtlačky s dlhou životnosťou a laboratórnou kvalitou v hladkých a plynulých farbách. Tieto tlačiarne vyžadujú papier so špeciálnym povrchom a sú ideálne na okamžité kvalitné výtlačky.

Maloformátový rad fototlačiarní Canon Zoemini využíva technológiu ZINK1 (názov je odvodený od slov „Zero Ink“, teda nulový atrament), ktorá využíva špeciálny papier s obsahom mikrokryštálov, ktoré pri nahriatí reagujú. Výsledkom je vodovzdorný obrázok odolný voči rozmazaniu a keďže sa pri tlači nevyžaduje atrament, je dokonalá pre malé, vysokoprenosné tlačiarne.

Žena používa smartfón na tlač cez tlačiareň Canon SELPHY CP1300 vedľa kopy obálok.

Kompaktné fototlačiarne SELPHY od spoločnosti Canon, ako je napríklad táto tlačiareň Canon SELPHY CP1300, sú založené na technológii sublimácie farbiva, v ktorej sa tri rôzne farby atramentu z pásky filmu postupne pretavujú na papier, pričom v štvrtej a poslednej fáze sa aplikuje ochranná vrstva.

Ak hľadáte jednu tlačiareň, ktorá dokáže tlačiť dokumenty aj fotografie, technológia atramentovej tlačiarne je pre vás ideálnou voľbou. Rad tlačiarní PIXMA od spoločnosti Canon zahŕňa modely s jednotlivými atramentovými kazetami alebo dokonca napĺňateľnými atramentovými nádržkami, ktoré môžu byť nákladovo úspornejšie pre vyššie objemy tlače – prečítajte si časť Aký je rozdiel medzi jednotlivými atramentovými kazetami a kazetami FINE nižšie.

Rýchlosť tlače môže byť ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, najmä ak sa chystáte tlačiť väčšie objemy – prečítajte si časť Čo znamená IPM nižšie. Okrem iných funkcií je na efektívnu obojstrannú tlač užitočná funkcia Auto Duplex, ktorá môže pomôcť znížiť náklady na papier. Multifunkčné tlačiarne so zabudovaným skenerom sú skvelé, ak potrebujete skenovať alebo kopírovať dokumenty alebo fotografie. Tlač môžu zjednodušiť aj možnosti bezdrôtového pripojenia.

Aby ste sa vedeli rozhodnúť čo najľahšie, hlavné kategórie tlačiarní Canon sú PIXMA na domácu tlač a MAXIFY pre domácnosť a malé kancelárie.

Sanjay Jogia drží výtlačok z tlačiarne Canon imagePROGRAF PRO-300.

Ako profesionálna veľkoformátová A3+ fototlačiareň ponúka model Canon imagePROGRAF PRO-300 10 pigmentových atramentov vrátane sivej, matnej čiernej, fotografickej čiernej a optimalizátora čistoty Chroma Optimiser, ktorý maximalizuje kvalitu farebných a čiernobielych výtlačkov. Je vhodná na širokú škálu fotografických a výtvarných médií. © Sanjay Jogia

Sortiment fotografických papierov Canon

Za účelom dosiahnutia najvyššej kvality fotografií zahŕňa rad výtvarných médií Canon škálu odtieňov bielej farby papiera (pre čo najvyšší jas) a pôsobivú ponuku povrchových úprav, od hladkej až po intenzívne texturovanej. Fototlačiarne Canon PIXMA PRO a Canon imagePROGRAF tiež priamo podporujú výtvarný papier a iné médiá od špecializovaných papierenských spoločností vrátane Canson a Hahnemühle.

Aký je najlepší atrament na tlač fotografií a dokumentov?

Atramentové tlačiarne vo všeobecnosti používajú atrament na báze farbiva, avšak spoločnosť Canon sa už dlhodobo špecializuje na hybridné atramentové systémy, ktoré kombinujú pigmentový čierny atrament s farbivovými atramentami. Pigmentová čierna poskytuje ostrý a bohatý čierny text pre dokumenty, ktorý je odolný voči rozmazaniu a zaručuje vynikajúcu životnosť aj na obyčajnom papieri a obálkach, zatiaľ čo atramenty na báze farbiva vytvárajú živé farebné vykreslenie pre tlač fotografií, najmä na lesklý a pololesklý papier.

Základné hybridné atramentové tlačiarne Canon používajú čiernu kazetu na báze pigmentu a trojfarebnú kazetu na báze farbiva. Pokročilejšie modely majú okrem pigmentovej čiernej kazety štyri alebo dokonca päť samostatných farbivových atramentov vrátane fotografickej čiernej a niekedy fotografickej modrej alebo sivej. Tie umožňujú tlačiarňam, ako sú Canon PIXMA TS705a a Canon PIXMA G640 poskytovať širší rozsah alebo škálu farieb pre tlač fotografií spolu s väčším rozsahom tónov a kontrastom.

Pre slobodu vyjadrenia vo fotografickej tlači, a to pre farebné aj čierno-biele obrázky, prichádza na scénu technológia pigmentového atramentu LUCIA PRO, ktorá sa používa v tlačiarňach Canon imagePROGRAF PRO. Napríklad tlačiareň Canon imagePROGRAF PRO-300 pre formáty A3+ používa desať pigmentových atramentov, čím poskytuje bezkonkurenčnú kvalitu na matnom fotopapieri a špecializovaných výtvarných médiách. Táto tlačiareň tiež používa kazetu optimalizátora čistoty farby Chroma Optimiser na zlepšenie plynulosti farieb a celkovej kvality na lesklých médiách.

Ktoré typy papiera sú na tlač fotografií a dokumentov najvhodnejšie?

Na tlač dokumentov je ideálny kvalitný obyčajný papier alebo výkres, avšak na tlač fotografií je možností viac. Spoločnosť Canon ponúka lesklý, pololesklý a matný fotografický papier. K dispozícii je obojstranný matný fotopapier, ktorý je ideálny na tvorbu albumov, či dokonca jeho verzia, ktorá je v strede ohnutá a dodáva sa s obálkami, vďaka čomu je ideálna na tvorbu pohľadníc. Lesklé a pololesklé fotografické papiere majú ochrannú vrchnú vrstvu, ktorá funguje obzvlášť dobre s farbivovým atramentom. Relatívne malé molekuly farbiva sa plne absorbujú pod vonkajšou vrstvou, kde sa utesňujú.

Tlačiareň MAXIFY GX6050 MegaTank umiestnená vpredu zobrazuje okienka na sledovanie hladiny atramentu a vzadu sú výtlačky pripnuté na nástenku.

Tlačiarne MegaTank sérií PIXMA G a MAXIFY od spoločnosti Canon majú namiesto bežných kaziet napĺňateľné nádržky na atrament, vďaka čomu jedno naplnenie vystačí až na 6 0002 výtlačkov. Vďaka okienkam nádržiek na atrament zabudovaným v prednej časti tlačiarní sa hladina atramentu sleduje jednoducho.

Tlačiareň Canon PIXMA TS705 na drevenom stole tlačí obrázky ovocia a kvetov.

Tak ako iné hybridné atramentové tlačiarne značky Canon, aj model Canon PIXMA TS705a používa pigmentový čierny atrament a farbivový azúrový, purpurový, žltý a fotografický čierny atrament. Čierne a farebné atramentové kazety sú k dispozícii v štandardnej veľkosti alebo veľkostiach XL a XXL3, ktoré sú určené na rôzne objemy tlače.

Čo znamená IPM a prečo je to dôležité?

Rýchlosť tlače sa často uvádza v jednotke str./min. (strany za minútu), avšak táto hodnota môže byť zavádzajúca, pretože sa vo všeobecnosti líši v závislosti od obsahu strany a nastavenia rozlíšenia. Spoločnosť Canon namiesto toho používa IPM (obrazy za minútu). Táto hodnota je presnejšia, pretože je založená na výstupe štandardných testovacích stránok ISO, ktoré zahŕňajú škálu textu, grafov a obrázkov vytlačených v presnom rozlíšení. Hodnota IPM teda presnejšie uvádza, aká rýchla v skutočnosti tlačiareň je.

Čo je to bezokrajová tlač?

Možnosť bezokrajovej tlače, ktorá sa často používa na rôzne veľkosti fotografickej tlače, umožňuje tlačiť až po okraj papiera, aby neostal žiadny biely rám. Mnohé domáce tlačiarne, ako tlačiareň série Canon PIXMA TS5350a, umožňujú bezokrajovú tlač vo veľkostiach od 3,5 x 3,5 palca do A4. S najnovšími tlačiarňami imagePROGRAF PRO, vrátane Canon imagePROGRAF PRO-300 a Canon imagePROGRAF PRO-1000, je možnosť bezokrajovej tlače dostupná pre matné a výtvarné médiá, ako aj pre lesklý a pololesklý fotografický papier.

Táto čoraz populárnejšia funkcia umožňuje tlač prostredníctvom pripojenia Wi-Fi kdekoľvek vo vašej domácnosti alebo kancelárii – pomocou smartfónu, tabletu, notebooku alebo stolového počítača pripojeného cez Wi-Fi – bez potreby fyzického pripojenia zariadenia k tlačiarni. Aplikácie Canon, ako napríklad Canon PRINT, Creative Park a Easy-PhotoPrint Editor, vám umožňujú ovládať tlačiareň a vykonávať širokú škálu funkcií z inteligentného zariadenia. Ďalšou obľúbenou funkciou je Wireless Direct, ktorá umožňuje priame bezdrôtové pripojenie medzi tlačiarňou a inteligentným zariadením bez potreby smerovača a pre skutočne diaľkové ovládanie je dostupné aj skenovanie a tlač z cloudu. Funkcie sa v jednotlivých modeloch tlačiarne líšia.

Tlačiareň Canon PIXMA TS6350 na stole tlačí obrázky na narodeninové dekorácie.

Rovnako cenovo výhodná a efektívna je aj 5-atramentová tlačiareň série Canon PIXMA TS6350a vhodná na tlač dokumentov a fotografií a s vynikajúcimi výsledkami a výstupmi. Ako väčšina tlačiarní zo súčasnej ponuky má tiež možnosť pripojenia Wi-Fi, takže tlačiť môžete jednoducho zo svojho notebooku, smartfónu, tabletu alebo iných zariadení, a to z ktorejkoľvek miestnosti v domácnosti. Keďže nie je potrebné zariadenie fyzicky pripájať k tlačiarni pomocou kábla, skenovanie a tlač sú omnoho praktickejšie.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými atramentovými kazetami a kazetami FINE?

Väčšina atramentových tlačiarní značky Canon používa inovatívnu technológiu tlačovej hlavice nazývanú FINE (plne fotolitografická atramentová tryska), ktorá je odolná a trvácna a vytvára vysokokvalitné výtlačky. Tlačové hlavice FINE atrament pred striekaním nahrievajú, vďaka čomu sa atrament vytlačí v jednom momente. Tým sa zvyšuje efektivita, rýchlosť umiestňovania kvapiek atramentu a presnosť.

Niektoré tlačiarne Canon PIXMA používajú samostatné atramentové kazety a niektoré sú zas vybavené systémom kaziet FINE Canon, ktorý používa dve kazety, jednu čiernu a jednu trojfarebnú. Veľkou výhodou systému kaziet FINE je ich praktickosť a menej času stráveného pri údržbe. V prípade kaziet FINE sú tlačové hlavice zabudované do kaziet a vymieňajú sa teda zakaždým, keď sa menia aj kazety. V tlačiarňach so samostatnými kazetami pre každý atrament kazety sedia v priehradke, z ktorej sa plnia tlačové hlavice. Teoreticky by vám samostatné kazety mali pomôcť z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze, pretože stačí vymeniť tie kazety, v ktorých sa spotreboval atrament. Ak v priebehu času vytlačíte veľa obrázkov s jednou prevládajúcou farbou, atrament tejto farby spotrebujete skôr ako ostatné, takže je jednoduchšie a cenovo úspornejšie vymieňať kazety postupne.

Ako vymením atramentové kazety?

Výmena atramentových kaziet je veľmi jednoduchá. Prostredníctvom ovládača tlačiarne na svojom počítači alebo v aplikácii Canon PRINT na vašom inteligentom zariadení, ak ste si ju nainštalovali, sa zobrazí upozornenie, že dochádza atrament v kazete alebo je kazeta prázdna. Informácie o atramente sa zobrazujú aj priamo na tlačiarňach Canon so vstavaným displejom.

Ak chcete vymeniť atramentové kazety, stačí otvoriť kryt tlačiarne, vybrať použitú kazetu a vložiť novú kazetu na jej miesto. Mnohé atramentové kazety Canon zahŕňajú aj diódy LED, ktoré blikajú načerveno, keď atrament dochádza alebo už došiel, takže jednoducho uvidíte, ktorú kazetu je potrebné vymeniť.

Ako často musím vymieňať atramentové kazety?

Ak tlačíte najmä textové dokumenty, kazety vám vydržia oveľa dlhšie, ako keby ste pravidelne tlačili veľkoformátové fotografie s relatívne vysokou spotrebou atramentu.

Pre mnohé súčasné tlačiarne značky Canon sú okrem štandardných atramentových kaziet dostupné aj veľkosti XL či dokonca XXL3, aby ste si mohli vybrať podľa svojich potrieb. Pri skutočne vysokých objemoch tlače je pre vás ideálna tlačiareň Canon MegaTank, ktorá namiesto bežných kaziet používa napĺňateľné atramentové kazety. Tieto tlačiarne majú vo všeobecnosti dosť atramentu na približne 6 0002 alebo viac strán v porovnaní s tlačiarňami s bežnými kazetami, ktoré postačia na 150 až 200 strán.

Bez ohľadu na vaše potreby tlače, či už tlačíte doma, v kancelárii, alebo na vlastnoručnú tvorbu, nájdite si ideálnu tlačiareň práve pre vás.


Autor Matthew Richards

 1. ZINK, Zero Ink a logo ZINK sú ochranné známky spoločnosti ZINK Holdings, LLC, registrované v USA a iných krajinách.
 2. Hodnota výťažnosti predstavuje odhad založený na individuálnej skúšobnej metóde spoločnosti Canon využívajúcej vzor podľa normy ISO/IEC 24712 a simuláciu nepretržitej tlače s náhradnými atramentovými fľaštičkami po počiatočnom nastavení.
 3. Atramenty XXL nemusia byť k dispozícii vo vašej oblasti.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Vysvetlenie typov papiera

  Preskúmajte rôzne typy papiera značky Canon pomocou tohto praktického návodu pre kupujúcich.

 • TIPY NA TLAČ

  Ktorá je tá pravá pre vás?

  Nájdite tú najlepšiu tlačiareň Canon pre svoje potreby, či už pre rodiny a študentov alebo pre pracovníkov v domácej kancelárii.

 • TLAČ

  Ako vybrať správnu tlačovú aplikáciu Canon pre vás

  Buďte kreatívni a efektívni s tlačovými aplikáciami Canon – máme aplikáciu pre každý projekt.

 • TLAČ

  Atramentová tlač alebo laserová: ktorá je pre vás tá pravá?

  Spoznajte rozdiely medzi atramentovými a laserovými tlačiarňami Canon a zistite, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám.