KREATÍVNA TLAČ

Krok za krokom si vytvorte vlastnú detskú rozprávkovú knižku

Vďaka tlačiarni Canon SELPHY CP1500 je vytvorenie rozprávkovej knižky od nuly jednoduchšie, ako si myslíte.
Dospelý a dve deti sedia na gauči a prezerajú si ručne vytvorenú knižku vytvorenú použitím tlačiarne Canon SELPHY CP1500 a aplikácie Canon SELPHY Photo Layout.

Všetci vieme, že hra a tvorivosť sú pre vývoj detí dôležité a že ich podpora doma môže byť skvelým spôsobom, ako spoločne stráviť kvalitný čas v kruhu rodiny. Veľká priaznivkyňa hier a tvorkyňa obsahu Alison (all.about.the.play) verí, že je dôležité, aby svojim deťom Isle a Callumovi pomáhala učiť sa prostredníctvom tvorivosti.

„Obe sú veľmi kreatívne a keď s nimi sedím a majstrujem, veľmi si to užívam,“ hovorí. „Je úžasné sledovať, ako sa vynára jej predstavivosť.“ Alison zdieľa skúsenosti z rodiny na sociálnych médiách, pričom jej najnovší projekt so šesťročnou dcérou Islou bol o vytvorení kreatívnej doma vyrobenej detskej knižky použitím tlačiarne Canon SELPHY CP1500.

Vytvorenie vlastnej rozprávkovej knižky sa môže zdať náročné, ale tlačiareň Canon SELPHY CP1500 dokáže tento proces zjednodušiť. Či už tvoríte jedinečný darček, školský projekt alebo personalizovanú rozprávku pred spaním, rodina môže pri získavaní nápadov spolupracovať. „Isla sa zapojila do mnohých rozhodnutí," hovorí Alison. „Páčilo sa mi, že to bolo niečo, čo som mohla tvoriť spolu s ňou.“ Alison tu zdieľa svoje tipy, ako takúto činnosť zjednodušiť a urobiť z nej zábavu pre celú rodinu.

Materiály, ktoré budete potrebovať

Rôzne výtlačky, pár nožníc a otvorený výstrižkový zošit vedľa ružovej tlačiarne Canon SELPHY CP1500 ležia na drevenom stole.

Tlačiareň Canon SELPHY CP1500 vám umožňuje rýchlo a jednoducho tlačiť fotografie zo smartfónu cez rozhranie Wi-Fi, takže nemusíte svoje deti žiadať, aby počkali alebo zatiaľ trávili čas niečím iným, ani pripájať komplikované káble.

Jednou z funkcií tlačiarne Canon SELPHY CP1500 je jej schopnosť tlačiť na samolepiaci papier, takže pri majstrovaní s mladšími deťmi nie sú potrebné žiadne nožnice ani lepidlo. Táto tlačiareň vám tiež umožňuje pridať ďalšie prvky pomocou aplikácie Canon SELPHY Photo Layout, ktorá ponúka spôsob, ako vytvoriť celú knižku bez množstva dodatočných materiálov. Budete potrebovať iba:

  • Canon SELPHY CP1500
  • Smartfón s nainštalovanou aplikáciou Canon SELPHY Photo Layout
  • Výstrižkový zošit
  • Kompatibilný lepiaci fotografický papier, kazetu a atrament značky Canon

Možno budete chcieť pridať ďalšie detaily, ktorých súčasťou môžu byť voliteľné materiály:

  • Pár nožníc
  • Lepidlo
  • Pečiatky
  • Farby, perá a ceruzky
  • Ekologické flitre

Nápady z brainstormingu

Usmievajúce sa dieťa, ktoré drží kúsok farebného papiera, vyzerá pri dospelej osobe sediacej vedľa neho sústredene.

Vizuálne rozprávanie príbehov je zábavný spôsob, ako diskutovať s vašimi deťmi o rôznych témach – či už o tom, ktoré charakterové črty sú dôležité, alebo o problémoch, ktorým naša planéta čelí.

Objavovanie nápadov na rozprávky a vytváranie vlastných rozprávkových postáv sú ideálnou príležitosťou na rozhovor o životných skúsenostiach detí, ich obľúbených knihách a televíznych reláciách vrátane deja, obrázkov, protagonistov, tém a posolstiev. Alebo ako môžu pri vytváraní postavy použiť ako inšpiráciu priateľov a svojich najbližších.

„Isla sa rozhodla, že chce, aby v knižke vystupovala ona, jej brat Callum, mama a ocko," hovorí Alison. „Máme doma niekoľko kníh na tému odhadzovania plastov do mora, takže Isla chápe, že sa musíme o naše pláže starať. Rada chodí zbierať odpadky a svojim kamarátom hovorí, že ak im spadne na zem smeť, treba ju zdvihnúť.“

Isla dodáva: „Korytnačky radi jedia medúzy, no ak sú v mori plastové sáčky, myslia si, že sú to medúzy a zjedia ich. Potom sú veľmi choré.“ Táto starosť o zvieratá a životné prostredie sa stali ústrednou témou rozprávky Alison a Isly.

Vytváranie postáv a výber obrázkov

Dieťa píše farebným perom do výstrižkového zošita slovo „šťastný“ a kreslí smajlíka, pričom má na stole rozličné výtlačky, kancelárske potreby a tlačiareň Canon SELPHY CP1500.

Deti sa môžu rozhodnúť, že v rozprávkovej knižke budú aj ich fotografie a fotografie členov ich rodiny a môžu dať jednotlivým postavám rôzne schopnosti alebo pracovné pozície, ktoré môžu slúžiť ako ambiciózny nástroj.

Usmievajúce sa dieťa používa pero na písanie do výstrižkového zošita pod vedením vedľa sediaceho dospelého.

„Veľmi sa mi páčilo, že Isla by mohla použiť svoju predstavivosť na vytvorenie knižky,“ hovorí Alison. „Požiadala ma, aby som jej pomohla, takže to vyzeralo ako spoločný projekt, ktorý máme realizovať.“

Keď sa učíte vytvoriť knihu z fotografií, môže to byť výborný spôsob, ako dať nový život spomienkam – či už vytvárate fiktívne dobrodružstvo pomocou fotiek z dovoleniek, dávate svojim domácim miláčikom tajnú identitu alebo meníte svoje deti na superhrdinov, rozprávkové postavy alebo vynálezcov. Vytvorenie rozprávkovej knižky je tiež ideálnou príležitosťou vybrať sa z domu a urobiť pár nových fotiek, aby sa deti mohli prezentovať v akejkoľvek roli, aká im napadne.

„Keď sme sa rozhodli, že náš príbeh bude o tom, ako boli Isla a Callum na pláži, našli sme fotografie, ktoré sa do príbehu hodia,“ vysvetľuje Alison. „Podľa Isly boli odpadky na pláži dobrý nápad a chcela, aby bola v knižke fotka nášho zberača odpadkov.“ Pri jej zostavovaní nakreslila smutnú tvár, aby ukázala, ako sklamane sa cíti, keď vidí ponechávané plasty na pláži, a usmiatu tvár ako symbol šťastia, keď dokáže urobiť pozitívnu zmenu.

Objavovanie rôznych formátov

Detail rúk držiacich smartfón, na ktorom sa zobrazuje úprava fotografie v aplikácii Canon SELPHY Photo Layout.

Pomocou remeselných súprav a ďalších materiálov si môžete vytvoriť vlastnú rozprávkovú knižku, ale vďaka aplikácii Canon SELPHY Photo Layout môžete všetko jednoducho urobiť na obrazovke.

V každej knižnici či kníhkupectve nájdete široký sortiment rôznych detských kníh, od komiksov a obrázkových kníh až po rozprávky a životopisy. Postavy môžu komunikovať v rečových bublinách, vo veršoch, resp. prostredníctvom rozprávača alebo denníkových zápiskov.

Bez ohľadu na formát, ktorý si vyberiete, aplikácia Canon SELPHY Photo Layout vám umožňuje pridávať na fotografie text, okraje a pečiatky. Okrem toho sú k dispozícii šablóny na tlač zostáv s jednou alebo viacerými fotografiami spolu s výberom rôznych povrchových úprav. Pre deti je to skvelý spôsob, ako sa zapojiť do činnosti a pozrieť si pred stlačením možnosti Print (Tlač), či všetko funguje.

„Našla som aplikáciu, ktorá je naozaj jednoduchá na obsluhu a pri ktorej je tvorivosť zábavou,“ hovorí Alison. „Vyskúšali sme niektoré nálepky a navrhli sme pár fotografií s ohraničením. Pridali sme aj text, pohrali sme sa s rečovými bublinami a na niektoré fotografie sme pridali aj srdiečka. Vďaka rôznym funkciám aplikácie bude rozprávková knižka zábavná a iná.“

Tlač fotografií a zostavenie knihy

Dieťa odliepa fotografiu z lepiaceho papiera značky Canon vytlačenú tlačiarňou Canon SELPHY CP1500, ktorý drží iná osoba.

Lepiaci papier umožňuje mladším deťom zapojiť sa do činnosti bez náročného strihania či lepenia, vďaka čomu budú vedieť ľahšie odlepiť zadnú stranu vytlačenej fotografie a nalepiť ju priamo do rozprávkovej knižky.

Usmievajúce sa dieťa odlepí malú očíslovanú nálepku z listu lepiaceho papiera značky Canon, aby ju mohlo nalepiť do výstrižkového zošita pred sebou.

Aplikácia Canon SELPHY Photo Layout obsahuje možnosť tlače mininálepiek, ktorú Isla použila na pridanie čísel modrých a bielych strán do rozprávkovej knižky.

Po vytlačení obrázkov môžete začať kombinovať všetky prvky. V tomto bode môže pomôcť, keď si načrtnete štruktúru na papier alebo keď si jednotlivé stránky pred prilepením na list rozložíte na stôl alebo podlahu. „Mali sme veľa rôznych nápadov, preto sme si ich spísali a mali sme tak prehľad, ktoré časti zahrnieme do knižky,“ hovorí Alison. „Potom to už išlo ako po masle a mali sme začiatok, stred aj koniec.“

Mladšie deti môžu nalepovať fotografie, zatiaľ čo staršie deti a dospelí si môžu vziať na starosť prípadné strihanie. Všetci sa môžu zapojiť do ďalších kreatívnych doplnkov, ako sú kresba alebo písanie, resp. výber fotografií na obálku. Nezabudnite pridať mená autorov a ilustrátorov – to ste vy!

Obdivovanie a zdieľanie vlastného výtvoru

Dieťa umiestni dekoračnú pásku washi vo výstrižkovom zošite cez roh fotografie, ktorá bola vytvorená použitím tlačiarne Canon SELPHY CP1500 a aplikácie Canon SELPHY Photo Layout.

Spoločná tímová práca pri vytváraní niečoho osobného môže byť pre rodiny skvelým zbližovacím zážitkom a prezentácia finálnej knižky môže deťom pomôcť pri budovaní hrdosti na svoje tvorivé schopnosti.

Dieťa sa usmieva do fotoaparátu, zatiaľ čo drží ručne vyrobenú knižku vytvorenú použitím tlačiarne Canon SELPHY CP1500 a aplikácie Canon SELPHY Photo Layout.

„Myslím si, že je to pre Islu krásny projekt,“ hovorí Alison. „Tešila sa, že môže byť tvorivá a kresliť obrázky vnútri, ako aj napísať príbeh a vybrať si, kde sa majú fotografie nalepiť.“

„Rozhodli sme sa pre názov Isline plážové dobrodružstvá,“ hovorí Alison. „Na troch fotografiách sme použili čierny a biely filter a na vytvorenie názvu sme použili niektoré zo štvorcových nálepiek s pridaným modrým textom, ktorý vynikne. Sme s tým naozaj spokojní!“

Keď sa učíte, ako svojpomocne vytvoriť knižku, je to zábavný spôsob trávenia času s rodinou, pri ktorom môže predstavivosť pracovať na plné obrátky a môžete si vychutnať rozhovory o jednotlivých postavách a témach. Vďaka tlačiarni Canon SELPHY CP1500 v kombinácii s aplikáciou Canon SELPHY Photo Layout je tento proces jednoduchý a bezproblémový a rodiny môžu pomocou neho tvoriť takpovediac za pochodu. Výsledok môžete s hrdosťou vystaviť vo vitríne alebo na nočnom stolíku alebo môže poslúžiť ako personalizovaný darček pre najbližších.

„Buďte kreatívni“, odporúča Alison. „Neexistuje žiadny správny ani nesprávny spôsob, ako vytvoriť rozprávkovú knižku. Môžete vytvoriť knihu na tému, ktorá vaše dieťa zaujíma, alebo o výlete, ktorý ste absolvovali. Je to skvelá aktivita počas daždivých dní. Isla miluje, keď môže čítať Callumovi, takže nejde len o tvorenie, ale aj o zdieľanie knihy s ostatnými.“

Pustite svoju predstavivosť na plné obrátky, vytvorte si vlastné dobrodružstvo a experimentujte s tlačiarňou SELPHY CP1500 a aplikáciou SELPHY Photo Layout. Keď ste autorom, nič nie je nemožné.

Napísala Kat Halstead

Súvisiace produkty

Súvisiace články