KREATÍVNA TLAČ

Objavte svet umeleckých papierových výtvorov s aplikáciou Canon Creative Park

Pozrite sa, ako jeden talentovaný umelec používa tlačiareň Canon PIXMA na to, aby posunul šablónu rybárika z aplikácie Canon Creative Park na novú úroveň.
Papierový rybárik v jasných farbách sedí na ruke človeka. V pozadí je vidieť rastliny a maľby.

V aplikácii Canon Creative Park si môžete vybrať z tisícov papierových nápadov a šablón, od architektúry až po sezónne dekorácie. Jednoducho si vyberte šablónu a postupujte podľa pokynov. Čo však, ak ju chcete posunúť na ďalšiu úroveň? Tu prichádza umelec a ilustrátor Zack Mclaughlin z Paper & Wood, aby podal pomocnú tvorivú ruku.

Zack chová dlhodobú náklonnosť k prírode a osobitný záujem venuje vtákom, ktoré pozoruje a fotografuje pomocou fotoaparátu Canon EOS 90D. Vytvoril inštalácie pre slávne obchodné domy, múzeá a dokonca aj pre Sira Davida Attenborougha. Zackovo zameranie na detail ho odlišuje od ostatných a jeho obdiv k prírode sa prejavuje vo všetkých jeho výtvoroch.

Zdá sa preto prirodzené, že sa milovník vtákov Zack podujal na túto 3D papierovú výzvu a zameral svoju pozornosť na rybárika.

Úvodné informácie

Tlačiareň Canon PIXMA je položená na pracovnej doske vedľa otvoreného prenosného počítača a tlačí šablónu z aplikácie Canon Creative Park, ktorá sa zobrazuje na obrazovke prenosného počítača.

3D papierová tvorba pre dospelých môže byť rovnako náročná ako obohacujúca a aplikácia Canon Creative Park je plná nápadov na papierové výtvory, do ktorých sa môžete ponoriť.

Muž sa skláňa nad stolom a na podložke na rezanie opatrne skalpelom vystrihuje šablóny z listov papiera.

Tvorba z papiera môže byť skvelý spôsob, ako sa stratiť v kreatívnom procese, od tlače šablón až po ich rezanie a zostavovanie. „Dokážem stratiť pojem o čase a o hodiny neskôr si uvedomím, že som naozaj hladný alebo smädný – jednoducho sa do toho ponoríte,“ hovorí Zack. „Vždy mám zapnuté rádio, alebo počúvam fantasy audioknihu. Som totálny fanatik.“

Prvým krokom každého tvorivého procesu by malo byť pozorovanie a príprava. Zack zbadal a odfotografoval niekoľko rybárikov v miestnych močiaroch. „Milujem ísť von a fotografovať prírodu, najmä v tiché, skoré rána a len tak si vychutnávať pokojné chvíle,“ hovorí Zack. „Tento pocit by som chcel preniesť do interiéru.“

Spolu s vlastnými obrázkami Zack často študuje knihy a online kresby, aby sa pripravil na zostavovanie výtvoru. Po výbere šablóny rybárika v aplikácii Canon Creative Park – ktorá je k dispozícii ako aplikácia pre smartfóny a webová stránka – ju a ďalšie obrázky pre inšpiráciu vytlačil na tlačiarni Canon PIXMA TS5350a Series.

Aby Zack zabezpečil dokonalú tlač s presnými farbami a obrysmi, vykonal rýchly a jednoduchý proces údržby tlačiarne v Nastaveniach a tiež všetky požadované kontroly dýz. Zároveň prepol režim na najlepšiu kvalitu namiesto režimu konceptu alebo štandardného režimu. Keď to mal za sebou, nastal čas na tvorivosť.

„Milujem výzvu spojenú s použitím materiálu, ako je papier, na vytvorenie niečoho tak dokonale krásneho, čo existuje v prírode,“ hovorí Zack. „S papierom môžete robiť kopu vecí, napríklad embosovanie, a matný fotografický papier Canon je na to ideálny materiál. Každý papier sa dá mierne stlačiť, takže zatlačením na ňom zanecháte priehlbinu. Papier ľudia považujú za niečo dosť ploché. Bolo by dobré ich z tohto omylu vyviesť – papier má veľký potenciál!"

Plánovanie a proces

Mnoho rôznych súčastí papierovej šablóny rybárika, niektoré zložené a niektoré stále v procese, je položených vedľa nožníc na stole.

Zack študoval ilustráciu a strávil roky ilustrovaním kníh pre deti, kým si uvedomil, že ho to ťahá k 3D dielam. „Je to zaujímavé, keďže teraz nerobím veľa ilustrácií; všetko sú to 3D výtvory,“ hovorí. „Je to niečo, o čom som nikdy nesníval, keď som bol mladší. Ani som si nemyslel, že existuje taká možnosť.“

Pár rúk používa nožnice na strihanie papierového pierka.

„Vyrobím veľkú hromadu peria, ale vždy je to trochu na náhodu,“ hovorí Zack. „Dostanem sa na úplný koniec a potom si uvedomím, že ich potrebujem niekoľko naviac. Začínam celkom pripravený, ale niekedy sa to môže zvrhnúť na mierny chaos."

Nie je prekvapením, že vytvorenie štandardnej šablóny rybárika v aplikácii Canon Creative Park nebolo pre Zacka ničím náročným. Pridal k nej však niekoľko vlastných detailov, ktoré podčiarkli jeho hlavnú motiváciu – vdýchnuť svojim papierovým vtákom život.

„Vždy sa snažím, aby boli moje modely realistické,“ vysvetľuje. „Kúzlo je v detailoch. Len keď sa pozriete naozaj pozorne, môžete začať chápať, ako boli vyrobené."

Potom, čo Zack vytlačil všetky ploché prvky a vyrezal ich skalpelom, pridal papierové pierka ešte predtým, ako prvky spojil. Pomocou 160 g/m2 textúrovaného farebného papiera Zack vyrezal základný tvar listu a držal ho medzi prstom a palcom. Položil si nožnice na ďalší prst, potom strihal okolo okraja, pričom každý kus ohol. Pri všetkých svojich projektoch to robí s veľkou obratnosťou. „Nikdy som sa neporezal,“ hovorí. „Vzadu mám ochranný prst, takže vždy cítim, kde je čepeľ."

Zack odhaduje, že na tohto rybárika použil okolo 400 papierových pierok a radí vždy začať od chvosta a potom vrstviť. Tým, že Zack pridal všetko extra perie spolu s ďalšími perami, vedel, že zobák a nožičky musia byť o 10 % väčšie, inak by to vyzeralo neúmerne.

Pozor na detaily

Ruka človeka drží rybárika, zatiaľ čo druhá maľuje hlavu rybárika tenkým štetcom.

„Používam akrylové farby a zalievam ich vodou a potom používam hrubšie machule farby pre výraznejšie zafarbenie," hovorí Zack. „Rád používam dúhové farby, ktoré sa dobre hodia k textúre vtákov.“

Keď bolo na vtákovi perie, bol zlepený a vysušený, Zack použil akrylové farby na doplnenie detailov. „Šablóny aplikácie Creative Park sú našťastie naozaj detailné, preto mi s vyfarbením vtáčika pomohli,“ hovorí.

Zobák po maľovaní nalakoval, aby mal lesklý realistický vzhľad, a pomocou akrylových guľôčok a maľby upravil oči rybárika tak, aby zodpovedali realite. Potom vytvoril sekundárne viečko z inej šablóny, takže oči vyzerali mierne vsadené.

Pre Zacka je umenie tvorby a kreativita meditáciou. „Jednoducho zabudnete na všetko ostatné na svete, aj keď sa tvorba nevyvíja podľa plánu“ hovorí. „Nepremýšľate o žiadnych iných problémoch vo vašom živote. Nedá sa to. Nie sú nablízku žiadne rušivé obrazovky, pretože používate ruky. Je to skutočne hmatateľné a vzdialite sa pri tom od všetkého ostatného.“

Hotový výrobok

Hotový papierový rybárik sedí na konári v zvonovej nádobe, ktorá je položená vedľa rastliny v črepníku na stole.

Projekt rybárika, ktorý trval štyri dni, sa stal pre Zacka srdcovou záležitosťou, rovnako ako všetky jeho projekty. „V hlave mám len a len konečný výsledok a vždy to chcem mať správne,“ hovorí.

Akonáhle bolo dielo takmer dokončené, urobil niekoľko ďalších vylepšení, napríklad naklonil hlavu tak, aby smerovala mierne nadol a vyzeralo to, akoby bol vták pripravený vrhnúť sa na nič netušiacu rybu. Napokon sa Zack rozhodol vystaviť ho na konári v zvonovej nádobe. „K základni som pripevnil kovový drôt a vytvaroval som ho pomocou modelovacieho tmelu a špáradla, aby som pred natieraním vytvoril textúru,“ vysvetľuje.

Pre mnohých, ktorí vidia Zackove výtvory, to môže byť jediný spôsob, ako sa k niektorým z týchto vtákov priblížiť a preskúmať ich. „Chcem prispieť k tomu, aby si ľudia viac uvedomovali prírodu a vážili si ju. Tiež sa snažím preniesť prírodu do interiéru, ale ponechať ju nedotknutú v prirodzenom svete. To, čo robím, sa predtým prirovnávalo k vegánskej taxidermii,“ žartuje.

Ak ste sa inšpirovali Zackovými pozoruhodnými papierovými výtvormi, čo tak vyskúšať niektorú zo šablón dostupných v aplikácii Canon Creative Park? Nezabudnite zdieľať svoje papierové výtvory na sociálnych médiách s použitím hashtagu #MadeWithPIXMA.

Autorkou je Natalya Paul

Súvisiace produkty

 • Atramentové tlačiarne

  Matte Photo Paper MP-101D

  Premeňte svoje nápady na realitu s týmto všestranným materiálom. Je ideálny pre šikovné ruky aj umelecké projekty a predstavuje optimálnu voľbu pre vaše vlastné pozdravy, doplnky do vášho albumu alebo tvorivé projekty z lokality Creative Park.
 • Atramentové tlačiarne

  Matte Photo Paper MP-101

  Matný fotografický papier umožňuje produkovať fotografie, grafiku a text vo vysokej kvalite s matnou povrchovou úpravou. Je tiež vhodný na kreatívnejšie použitie, napr. na pozdravné pohľadnice, prezentácie a letáky.
 • Tlačiarne pre domácnosť

  Séria PIXMA TS5350a

  Prezentujte svoj vlastný dizajn pomocou tlačiarne PIXMA série TS5350a, ktorá poskytuje všestrannú manipuláciu s médiami a ponúka štýlové a kreatívne aplikácie, ako aj bezproblémové pripojenie k smartfónu

Súvisiace články