TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

Vyrábajte dômyselné domáce darčeky pomocou tlače

Od peknej papierovej kytice až po zábavnú 3D pohľadnicu – zistite, ako vyrobiť zmysluplné darčeky pomocou aplikácie Canon Creative Park a vašej tlačiarne PIXMA.
Ručne zhotovená papierová kytica kvetov sa podáva z ruky do ruky v prostredí obývacej izby.

Niekedy môže obyčajný, vlastnoručne vyrobený darček znamenať pre rodinu a priateľov všetko. Či už prechádzajú šťastným alebo ťažkým obdobím, určite namiesto predmetu z obchodu ocenia darček, ktorý vyrobíte osobne s láskou a pozornosťou. Navyše, získate možnosť precvičiť si svoje tvorivé tlačové schopnosti.

Aplikácia Canon Creative Park je plná papierových šablón, čo znamená, že si môžete vytlačiť a zostaviť papierovú kyticu kvetov bez ohľadu na ročné obdobie a doplniť ju pohľadnicou v štýle, ktorý si vyberiete. Nielenže budú tieto darčeky zmysluplnejšie, keďže ich výrobe venujete svoj čas, ale vydržia oveľa dlhšie ako skutočné kvety – a rozžiaria každú miestnosť.

Papierová tvorba je tiež cenovo dostupnejším spôsobom darovania darčekov a jej prínos sa môže zdvojnásobiť tým, že ide o vedomú činnosť – ak zmeníte názor na danú tému alebo počas výroby urobíte akékoľvek chyby, vaše výtvory môžete navyše vždy recyklovať (vždy si pozrite miestne usmernenia o recyklácii).

S ohľadom na vyššie uvedené vyzvala spoločnosť Canon nadšenca tvorby z papiera Martina Stonea, aby vytvoril dokonalý darček pre svojho partnera pomocou aplikácie Canon Creative Park, tlačiarne PIXMA a vlastnej tvorivosti.

Výber vašich šablón: Nápady na darčeky

Pár rúk drží smartfón. Na jeho obrazovke sú šablóny kvetov z aplikácie Canon Creative Park. Pod nimi vychádzajú z tlačiarne Canon PIXMA šablóny lupeňov.

Aplikácia Canon Creative Park ponúka široký výber šablón, ktoré sa dajú použiť na vlastnoručnú výrobu darčekov. Nadšenec papierovej výroby Martin Stone sa rozhodol vytvoriť kyticu kvetov. Aby jeho dielo vyzeralo jedinečne, vybral si na to samostatné šablóny kvetov.

Mladý muž sedí pri stole a vyrezáva šablónu pohľadnice vytlačenú z aplikácie Canon Creative Park.

„Pred presným rezom tvary nahrubo vyrežte,“ radí Martin. „Týmto zredukujete množstvo prebytočného materiálu okolo samotného tvaru. To by malo uľahčiť vystrihovanie obrázkov, pretože vám nebude prekážať veľa papierového materiálu.“

Pomocou šablón aplikácie Canon Creative Park môžete ako darček pre milovanú osobu vyrobiť takmer čokoľvek, nemusia to byť kvety. Máš súrodenca, neter alebo synovca, ktorí milujú dinosaurov? Potom im zhotov nejaké papierové modely! Alebo prečo neskúsiť výtvor s hudobnou tematikou pre kamaráta posadnutého rockovými kapelami?

Pre tento projekt sa Martin rozhodol urobiť papierovú kyticu a pohľadnicu. „Pri pohľade na kvetinové vzory by ste si mohli myslieť, že ich realizácia bola dosť zložitá,“ hovorí Martin. „Kľúčom je však dobrá organizácia – k dispozícii sú jednoduché a ľahko pochopiteľné ilustrované pokyny.“

Tlač šablón

Z tlačiarne Canon PIXMA, ktorá je umiestnená na stole, obklopená rastlinami, papierom a materiálom a nástrojmi na tvorenie, vychádza výtlačok.

„Farby, ktoré vyprodukovala tlačiareň Canon PIXMA, boli neuveriteľné. Od začiatku až do konca bola tlač vždy kvalitná,“ hovorí Martin.

Po výbere šablón pre váš darček je čas na tlač. Môžete tak urobiť pripojením k tlačiarni PIXMA prostredníctvom aplikácie Canon PRINT v smartfóne alebo prostredníctvom prenosného počítača. A ak máte kompatibilnú tlačiareň, môžete si predplatiť plán tlače PIXMA1 – nákladovo efektívne riešenie tlače, ktoré ponúka flexibilné plány a dodáva atrament až k vašim dverám, takže sa vám nikdy neminie.

Martinovi sa zdala navigácia aplikáciou Creative Park jednoduchá vďaka tomu, že ešte pred stiahnutím a použitím aplikácie vstúpil na webovú stránku zo svojho smartfónu.

Každá šablóna sa dodáva s odporúčaným typom papiera, ktorý sa má použiť, preto si prečítajte príslušné pokyny. V tomto prípade Martin použil matný fotografický papier značky Canon (170 g/m2), ktorý je hrubší ako priemerný papier na tlač, čo pridáva výslednému modelu pevnosť.

Ako vyrobiť papierovú kyticu

Pár rúk opatrne skladá vnútornú časť papierového kvetu.

Pristupujte ku každému kvetu ako k individuálnej šablóne, navrhuje Martin – to vám uľahčí zvládnutie úlohy a môžete jej venovať dostatok času. Šablóny opatrne odrežte a pred skladaním ich zalomte. Zabezpečí to lepší celkový tvar. Môžete to urobiť pomocou bočnej hrany pravítka.

Pár rúk kladie prvý papierový lupeň na stonku kvetu. Ďalšie lupene môžete vidieť na nižšie položenej reznej doske.

„Nemyslel som si, že výroba šablón bude taká jednoduchá,“ hovorí Martin. „Najťažšie bolo čakať, kým lepidlo zaschne.“ Dôkladne si musel premyslieť, aký typ lepidla použiť. Na lupene sa dobre osvedčilo tekuté lepidlo, zistil však, že na nanášanie lupeňov na stonku je lepšia obojstranná páska. Môžete tiež použiť bodové lepidlo, lepiacu pištoľ alebo lepiace tyčinky.

Martin hovorí, že k tvorbe vždy pristupuje metodicky. Keď vytlačil všetky šablóny, usporiadal výtlačky pre každý kvet na osobitnú kôpku, aby mal prehľad, ktorá šablóna je pre ktorý kvet. „Počas procesu tvorby som ponechal každú individuálnu šablónu na jednotlivých kôpkach, aby sa materál nepoplietol,“ hovorí.

Potom Martin všetky šablóny pred zložením vystrihol. Použil podomácky vyrobený ryhovací nástroj na označenie okrajov na miestach označených pokynmi, aby sa uľahčilo skladanie. „Tieto línie sú veľmi malé a kľúčovým faktorom je presnosť,“ hovorí. „Na ryhovanie pozdĺž týchto čiar som použil generickú pinzetu s jemným hrotom. Je tiež dôležité tieto ryhy zahladiť [vyleštiť], aby ste zaistili čisté línie."

Martin mohol začať tvoriť hneď, ako boli výtlačky hotové. „Atrament okamžite zaschol, takže som mohol pokračovať bez obáv z rozmazania,“ hovorí.

Pokiaľ ide o lepenie dizajnov, Martin odporúča nechať šablóny bokom niekoľko hodín, aby ste sa uistili, že sú úplne suché a v papieri nie je prítomná vlhkosť. Akonáhle budete mať vyrobené jednotlivé kvety, môžete ich spojiť dohromady pomocou šnúrky, drôtu alebo dokonca lepidla a vytvoriť tak aranžmán, ktorý podľa vás vyzerá najlepšie.

Záber zhora nadol na fotoaparát Canon položený na tlačiarni Canon PIXMA s kolážou fotografií na pozadí.

KLUBU CANON

Exkluzívna komunita pre tvorcov ako si ty. Nasleduj svoju vášeň s podporou, inšpiráciou, výhodami a získaj ešte oveľa viac. Registrácia je jednoduchá. Zakúpiť produkt. Registrovať. Staňte sa členom klubu Canon.

Zhotovte osobný darček

Pár rúk drží zväzok papierových kvetov a ďalšie sú umiestnené na stole pod ním. Vedľa nich sa v aplikácii Canon Creative Park na smartfóne zobrazuje obrázok kytice z papiera.

„Kvety sú navrhnuté geniálne, no stonky som si radšej vyrábal sám pomocou slamiek zo zeleného papiera,“ hovorí Martin. Má už kopec nápadov, aké ďalšie darčeky by mohol s týmito šablónami v budúcnosti vyrobiť – napríklad pridať kvety bez stoniek do vitrínového rámu a do stredu umiestniť fotografiu.

Hoci v aplikácii Creative Park existuje šablóna kytice, môžete si vybrať aj vlastné kvetinové aranžmány, ak túžite po niečom jedinečnejšom, alebo ak je obdarovaná osoba napríklad veľkým milovníkom slnečníc.

„Páčilo sa mi, ako sa kvety vydarili,“ hovorí Martin. „Keď som si prvýkrát sadol a prezeral kyticu kvetov, zvažoval som rôzne druhy, ktoré som v nej chcel mať. Veľký rozsah šablón mi skutočne umožnil prispôsobiť si ju tak, ako som si želal a bez obmedzení. Vďaka tomu som si tvorbu omnoho viac užil, pretože som si mohol vybrať kvety, ktoré sa mi páčili najviac, a zároveň som mal možnosť premýšľať o tom, čo by chcela obdarovaná osoba.“

Ručne vyrobené pohľadnice

Mladý muž lepí na pohľadnicu vyskakovacie kvety. Na ploche vedľa neho sa nachádza lepidlo, nožnice a balenie papiera značky Canon.

Na vytvorenie 3D pohľadnice s motívom kvetov použil Martin šablónu aplikácie Canon Creative Park. Môže ju darovať spolu s kyticou. Webová stránka a aplikácia obsahujú širokú škálu pohľadníc, ktoré dodajú vášmu ručne vyrobenému darčeku ten správny šmrnc.

Pár rúk vkladá pohľadnicu do ručne vyrobenej obálky. Na stole pod nimi sú nožnice, lepidlo a balenie papiera Canon.

Z hľadiska dizajnu obálky mal Martin nápad, aby sa dala znova použiť – možno na uloženie obľúbených fotografií alebo plochých suvenírov, ako sú lístky na koncert. „Ja tam napríklad plánujem odložiť nejaké lístky na vlak z cesty, ktorú sme s partnerom absolvovali,“ hovorí.

Ako ďalšiu Martin vyrobil zábavnú 3D pohľadnicu, ktorá dopĺňala jeho kvetinové návrhy. „Vďaka podrobnému návodu bola výroba 3D pohľadnice skutočne jednoduchá,“ hovorí. „Páčilo sa mi tiež, koľko rovných čiar bolo v šablóne, takže som ju mohol rýchlo nožnicami vystrihnúť.“

Pri výrobe pohľadnice sa Martin rozhodol obálku pozmeniť vlastným nápadom. „Obálky sú zvyčajne jednorazovým prvkom každej pohľadnice. Ja som to však chcel zmeniť vzhľadom na to, aký pekný bol dizajn obálky,“ vysvetľuje.

Martin vytvoril na obálku vlastný spôsob zatvárania, aby sa pri otváraní neroztrhla – použil dva obrázky sedmokrásky z návrhu kytice. „Jeden som pripevnil na vrchnú časť obálky a druhý na jej spodok,“ vysvetľuje. „Urobil som to s penovým lepidlom, obrázky boli preto vyvýšené. Pod penovú podložku na vrchnej časti obálky som pripevnil špagát, ktorý by sa potom dal omotať okolo kruhov na čísle osem, aby sa obálka spojila."

Keď vytvárate pohľadnice na mieru pre viac ako jednu osobu a ide vám o čas, môžete použiť obojstranný matný papier Canon MP-101D, ktorý sa dodáva s obálkou.

Posledné úpravy

V centre obývačky sa nachádza pestrofarebná kytica papierových kvetov.

Papierové darčeky možno vystaviť ako domácu dekoráciu, aby nám pripomínali, že na nás myslí niekto výnimočný.

Martin hovorí, že by papierový darček urobil znova. „Na každého, komu som papierovú kyticu ukázal, veľmi zapôsobila a všetci by takú chceli. Je to dokonalý dar a najlepšie na tom je, že vydrží dlho. Už žiadne kupovanie čerstvých kvetov len preto, aby po štyroch dňoch zvädli!"

Aplikácia Creative Park ho tiež inšpirovala, aby si vyrobil vlastný veniec, ktorý zavesí na vchodové dvere. „Hoci by bol na osobné použitie, viem, že aj moji priatelia a rodina ho budú chcieť a mohol by to byť pekný darček.“

Páči sa vám tento nápad? Môžete si ho vyrobiť úplne od nuly ako milý darček alebo použiť šablóny vencov z aplikácie Creative Park, kde nájdete jednoduchší dizajn. V závislosti od ročného obdobia môžete vyskúšať sezónnu girlandu na leto alebo ako slávnostnú zimnú výzdobu.

Rozžiarte svoj deň

Na čiernom stole je umiestnená tlačiareň Canon PIXMA a niekoľko pohárov a sviečok. Na vrchu tlačiarne je ručne vyrobená kytica papierových kvetov.

Spríjemnite niekomu deň tým, že mu dáte darček, ktorý ste sami vytvorili. Inšpiráciu nájdete na stránke Pinterest.

Keď už máte hotové vlastné darčeky, samozrejme, je čas ich rozdať. Či už chcete papierovú kyticu zabaliť do hnedého papiera, aby ste ju darovali priateľovi, alebo ju vložiť do vázy, aby ste rozjasnili jeho domov, obdarúvanie prostredníctvom tlačených vlastnoručných výtvorov je dômyslený a kreatívny spôsob, ako ukázať, že vám na niekom záleží.

Prečo to teda nevyskúšať? Nezabudnite však zdieľať svoje výtvory na sociálnych sieťach s použitím hashtagu #MadeWithPIXMA. A ak hľadáte ďalšiu inšpiráciu, napríklad ako vytvoriť personalizovanú spomienkovú škatuľu, pripojte sa do klubu Canon a získajte ďalšie tipy a techniky na kratívnu tvorbu!

Tamzin Wilks
 1. Vyžaduje kompatibilnú tlačiareň a závisí od dostupnosti vo vašej oblasti

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Doneste si na jeseň radosť dovnútra

  Spoznajte, ako dizajnérka a remeselníčka Pippa Hiscock vytvorila zábavnú a osobnú narodeninovú výzdobu z papiera.

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Vytvorte si vybuchujúcu krabičku

  Lini Trinh zdieľa svoju papierovú „vybuchujúcu krabičku“ vyrobenú pomocou tlačiarne Canon SELPHY CP1500.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Papierové ozdoby na stôl

  Využite našu službu Creative Park a vytvorte nádhernú výzdobu stola na všetky príležitosti.

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Umelecké výtvory z papiera

  Umelec Zack McLaughlin sa inšpiruje šablónou rybárika z aplikácie Creative Park od spoločnosti Canon.