KREATÍVNA TLAČ

„Môj prvý rok“ v tlačenej podobe: Oslávte dôležité momenty vášho dieťatka s modelom Canon SELPHY CP1500

Prvé roky sa udejú len raz, ale albumy s vytlačenými fotografiami môžu vydržať celý život. Portrétna fotografka Jemella Ukaegbuová zdieľa svoje najužitočnejšie tipy, ako zachytiť a uchovať toto výnimočné obdobie.
Osoba lepí vytlačené fotografie do výstrižkového albumu, zatiaľ čo iné výtlačky ležia vedľa tlačiarne Canon SELPHY CP1500.

Prvý rok akéhokoľvek výnimočného vzťahu je plný nezabudnuteľných momentov, ako napríklad prvý úsmev vášho dieťatka alebo prvá prechádzka s novým domácim maznáčikom. Dokonca aj ten pocit nervozity, ktorý zažívate na prvom rande s niekým, s kým strávite zvyšok života. Všetky tieto udalosti skutočne stoja za to, aby sme si ich pripomínali a oslavovali.

Portrétová fotografka Jemella Ukaegbuová, známa ako Mellz, vie, ako zachytiť okamih dokonale. Vo svojom profesionálnom živote fotí pre klientov svadby, krstiny, narodeninové oslavy či portréty párov a novorodencov. Fotografiu si zamilovala už ako dieťa, prezerala si fotoalbumy a hromady vytlačených fotografií, ktoré nafotili jej rodičia. Ukázali jej, aký bol život, skôr než si ho dokázala uchovať v pamäti.

„Milujem fotoalbumy, pretože dokážu rozprávať príbeh so slovami aj bez nich. Môže ho sledovať každý, keď sa ponára hlbšie a hlbšie do stránok,“ hovorí Mellz. Po spätnom pohľade na fotografie z prvého roku svojej dcéry Mellz vedela, že si to chce zapamätať nielen prostredníctvom digitálnych záberov, a tak vytvorila fotoalbum za pomoci fotoaparátu Canon SELPHY CP1500. Tu zdieľa svoje tipy, ako môžete urobiť to isté.

Začíname: proces výberu

Malé dieťa si prezerá rodinné fotografie so svojou matkou.

Výber fotografií do albumu je skvelá zábava a činnosť, do ktorej sa môžu vaše deti ľahko zapojiť. Aplikácia Canon SELPHY Photo Layout vám pomôže proces zjednodušiť, pretože umožňuje tlačiť obľúbené snímky priamo zo smartfónu.

Osoba používa aplikáciu Canon SELPHY Photo Layout v smartfóne na vytvorenie koláže štyroch fotografií.

Aplikácia Canon SELPHY Photo Layout obsahuje vstavané šablóny, ktoré umožňujú usporiadať viacero snímok do jedného výtlačku, takže sa vám do rodinného albumu toho zmestí viac.

Je málo pravdepodobné, že si nájdete čas na to, aby ste si prezreli každú digitálnu fotografiu, ktorú ste nasnímali počas prvého roka vášho dieťatka. Keď sa snažíte zdokumentovať každý vzácny okamih, digitálne albumy na pamäťových kartách vášho telefónu a fotoaparátu sa nevyhnutne zaplnia tisíckami fotografií. Fyzický fotoalbum alebo výstrižkový album je však odlišný. Keď si vyberiete z tisícok nasnímaných záberov tie najlepšie a vytlačíte ich, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa k týmto okamihom vrátite. A obohacujúci môže byť aj proces výberu.

„Rada snímky organizujem do sekcií,“ hovorí Mellz. „Mesiace sú jednoduchšie ako míľniky, pretože galérie [v smartfónoch a notebookoch] možno prehľadávať podľa mesiacov, čo uľahčuje výber fotografií.“ Je dobré začať výberom niekoľkých fotografií, ktoré najlepšie vystihujú každý mesiac.

Ak sa vám zdá výber príliš ťažký, aplikácia SELPHY Photo Layout vám ponúka možnosť usporiadať na jeden výtlačok spolu až osem obrázkov, takže aj keď ste si kúpili iba 50 listov papiera, nie ste obmedzení len na 50 obrázkov. Do rozloženia vám umožňuje pridať aj text, nálepky a okraje a skutočne ich tak oživiť. Po vytvorení priečinka obľúbených záberov je čas zapojiť tlačiareň.

Nastavenie tlačiarne SELPHY CP1500

Pár rúk vkladá kazetu do zariadenia Canon SELPHY CP1500.

Model Canon SELPHY CP1500 sa dodáva so štandardnou kazetou na papier (PCP-CP400) na výtlačky veľkosti pohľadnice. Dodatočne je možné dokúpiť kazetu na papier PCC-CP400 na výtlačky a nálepky vo veľkosti kreditnej karty a tvare štvorca, ako aj mininálepky.

Nastavenie tlačiarne Canon SELPHY CP1500 nie je vôbec zložité. Najskôr do smartfónu prevezmite aplikáciu SELPHY Photo Layout. Po inštalácii pomocou aplikácie naskenujte kód QR tlačiarne. Týmto sa telefón bezdrôtovo prepojí s tlačiarňou, takže vám zostane iba jedna úloha: vložiť papier a atrament.

Model SELPHY CP1500 podporuje viacero typov papiera, od papiera veľkosti pohľadnice (RP-108 a KP-36IP) až po mininálepky (KC-18IL), spoločne s papierom veľkosti kreditnej karty (KC-36IP a KC-18IF) a štvorcovým papierom (KC-18IS). Každé balenie papiera obsahuje atramentovú kazetu naplnenú presným množstvom potrebného atramentu.

Po vložení papiera a atramentu si môžete vybrať fotografiu zo smartfónu prostredníctvom aplikácie SELPHY Photo Layout. Ak chcete radšej tlačiť z počítača alebo fotoaparátov Canon1, môžete tak urobiť pripojením cez sieť Wi-Fi alebo pomocou kábla USB-C. Tlačiareň má aj vstavanú čítačku, ktorá podporuje karty SD, SDHC a SDXC.

Po nastavení bude tlač fotografie trvať len 41 sekúnd. A malý, ľahký model SELPHY CP1500 produkuje vysokokvalitné výtlačky na úrovni fotoštúdia z pohodlia vášho domova.

„Model SELPHY CP1500 ma pri tlači fotografií nadchýna viac. Je dostatočne kompaktný na to, aby sme ho mohli rozložiť v kuchyni, a keď sa naň pozerám, mám chuť tlačiť viac. Vďaka možnosti pripojiť sa k telefónu a ovládať celý proces pomocou aplikácie je všetko také jednoduché,“ hovorí Mellz.

Rozloženie fotografií

Pár rúk drží fotografiu vytlačenú tlačiarňou Canon SELPHY CP1500. Tlačiareň, položená na stole, je obklopená viacerými výtlačkami.

Skôr než sa rozhodnete fotografie záväzne nalepiť, vždy je dobré rozložiť si ich, aby ste našli usporiadanie, s ktorým ste spokojní. Ak ich nakoniec vytlačíte viac, ako potrebujete, vložte ich do rámu, pošlite rodinným príslušníkom alebo – ak tlačíte na samolepiaci papier – odlepte zadnú stranu a prilepte na rovné povrchy po celej domácnosti.

Osoba lepí do zošita vytlačenú fotografiu matky s dieťaťom v náručí.

Tlač na samolepiaci papier znamená, že môžete fotografie nalepiť do albumu alebo zošita bez potreby lepidla alebo pásky. Naozaj to nemôže byť jednoduchšie.

„Odporučila by som každému, kto tvorí vlastný fotoalbum z prvého roka života svojho dieťatka, aby tak robil v chronologickom poradí. Takto vytváram všetky svoje fotoalbumy, pretože chcem prežiť cestu tak, ako sa stala,“ hovorí Mellz.

Mellz začala album tehotenskými zábermi a aby zachytila celý zážitok, zakomponovala obrázky skenov urobených ešte pred narodením jej dcéry. Ak sa budete riadiť jej radami a budete chcieť vytlačiť celý príbeh, dobrým nápadom môže byť najskôr fotografie vytlačiť a usporiadať ich v chronologickom poradí ešte predtým, ako sa rozhodnete vložiť ich do albumu záväzne.

Vyskúšajte rôzne usporiadanie a buďte kreatívni s celým radom typov papiera, pričom na každej novej strane rozloženie prispôsobte. Ak chcete do albumu zahrnúť dokumenty, ako napríklad rodný list dieťatka alebo pohľadnice odoslané na oslavu jeho narodenia, jednoducho dokument odfotografujte a vytlačte z tlačiarne Canon SELPHY CP1500, aby ste si pamätali každý okamih a obohatili fotoknihu o prvky rozmanitosti.

Posúvame sa ďalej: albumy pre roky budúce

Osoba používa nožnice na vystrihnutie vytlačených obrázkov a pripravuje ich nalepenie do zošita.

Po usporiadaní viacerých fotografií na jeden kus samolepiaceho papiera ich môžete vystrihnúť a zmeniť tak jeden výtlačok na viacero menších samolepiek. Vyskúšajte rôzne veľkosti papiera vo vzájomnej kombinácii, aby ste albumy oživili.

Osoba pomáha svojmu dieťaťu nalepiť fotografie do fotoalbumu vedením jeho rúk.

Prezeranie fotoalbumov s rodinou je zábavné, no čo je ešte zábavnejšie, je fotoalbumy tvoriť. A nebojte sa špinavých prstov: výtlačky Canon SELPHY CP1500 sú potiahnuté špeciálnou fóliou, takže ich možno uchovávať až 100 rokov 2 .

Po vytvorení prvého fotoalbumu môžete k ďalšiemu pristupovať trochu inak. Venujte viac času zachyteniu momentov, o ktorých viete, že budú vo fotoalbume – zakomponujte vhodné rekvizity, ako sú narodeninové torty alebo balóny, na označenie špeciálnych míľnikov, alebo venujte viac času premýšľaniu o osvetlení a kompozícii pri snímaní fotografií prvého dňa v škole alebo rodinných portrétov. Jednou z fotografických rád od fotografky Mellz je mať na mysli, že „fotografovanie je len kreslenie svetlom, preto myslite na zachytenie dôležitých momentov počas najlepších časov dňa alebo v dobre osvetlených priestoroch“.

Po nasnímaní fotografií nemusíte skončiť len pri ich tlači do fotoalbumov. Fotografie je možné vystrihnúť a vložiť do výstrižkových albumov a vytvoriť tak viac umelecky poňatú pamiatku. Výtlačky vo veľkosti pohľadnice vám umožnia vdýchnuť dielu osobný štýl a rozjasniť deň vašich milovaných. Výtlačky vo veľkosti kreditnej karty môžete mať vo svojej kabelke ako malú pripomienku mimoriadne šťastného okamihu. Nálepky sa môžu použiť na dekoráciu kancelárskych potrieb, nábytku do spálne či kuchynských spotrebičov.

Existuje toľko spôsobov, ako si obohatiť život vytlačenými fotografiami, a tlačiareň Canon SELPHY CP1500 každodennú tlač uľahčuje.

Napísal Matthew Bowen

 1. Fotoaparáty kompatibilné s technológiou PictBridge.
 2. Pri uložení do albumu. Na základe zrýchleného testovania pri teplote 23 °C a vlhkosti 50 %.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TLAČ

  Najlepšie tlačiarne od spoločnosti Canon pre fotografie

  Či už chcete svoje fotografie vystaviť v ráme, vo výstrižkovom zošite alebo na nálepke, nájdite tú najlepšiu tlačiareň, ktorá bude vyhovovať vašim kreatívnym potrebám.

 • ZÁKLADY

  Snímanie za účelom tlače

  Sedem najužitočnejších tipov na zachytenie spomienok, ktoré chceme uchovať v tlačenej podobe.

 • FOTOGRAFOVANIE BÁBÄTIEK

  Rady ako snímať fotografie bábätiek

  Zmeňte fotografovanie bábätiek na zábavu a dosahujte skvelé výsledky.

 • SÚPRAVA

  Výhody správneho fotoaparátu

  Zistite, ako vám môže fotoaparát Canon EOS R100 pomôcť zaznamenať vzácne spomienky.