KREATÍVNA TLAČ

Vytlačte a vytvorte si krásne blahoželania na mieru v šiestich jednoduchých krokoch

Ak máte papier, tlačiareň a radi tvoríte, skúste si s rodinou a priateľmi vytvoriť ručne robené blahoželania a pozdravy.
Kolekcia ručne vyrobených pozdravov na stole vedľa tlačiarne od spoločnosti Canon.

Ručne vyrobené pozdravy a pohľadnice nie sú len pozorným darčekom, ale predstavujú skvelý spôsob, ako sa priučiť umeleckým zručnostiam. V živote je veľa udalostí počnúc narodeninami, cez svadbu priateľa, nového bábätka alebo promócií, pri ktorých sa zvyknú dávať osobnejšie blahoželania. Na vytvorenie pekného blahoželania nemusíte byť ani vychýrený umelec. Jednoducho to vyskúšajte a povoľte uzdu svojej predstavivosti.

Tanii Ahmedovej pomohli po presťahovaní sa do Spojeného kráľovstva z Pakistanu pred 13 rokmi ručné práce. „V Pakistane nie je ľahké zohnať umelecké papierové pomôcky ako v Británii,“ hovorí. „Kreatívne som sa tam teda venovala vyšívaniu, šperkárstvu, korálikom a šitiu. Po presťahovaní do Británie som spoznala YouTube, na ktorom som objavila celý svet výroby pohľadníc, pozdravov a umeleckej práce s papierom. Bola som zvedavá, a tak som si našla obchod, kde sa mi podarilo nakúpiť si niektoré materiály cez internet. Istým spôsobom som sa takto usadila aj v novej krajine.“

Tania, umelkyňa a kreatívna majiteľka spoločnosti, sa špecializuje na ručne vyrábané blahoželania a na internete vyučuje kurzy kombinovanej techniky. Delí sa o svoje osvedčené tipy a vysvetľuje, ako tvoriť blahoželania pomocou tlačiarne Canon z radu PIXMA T7450.

1. Pripravte si svoje nástroje

Skôr ako sa pustíte do novej záľuby, skontrolujte si, či máte všetky potrebné pomôcky. Budete potrebovať:


Voliteľné:
 • Nálepky a kamienky
 • Penové podložky
 • Orezávací nôž

2. Zvoľte si dizajn

Žena si v smartfóne prezerá šablóny blahoželaní na tlač.

V bezplatnej aplikácii Creative Park od spoločnosti Canon sú stovky inšpiratívnych šablón, ktoré si môžete vyskúšať. Nájdete tam niečo na každú príležitosť od narodenín a pozvánok až po poďakovania, vianočné pohľadnice a blahoželania.

Žena pomocou smartfónu tlačí blahoželanie na tlačiarni Canon PIXMA.

Nastavenie tlačiarne Canon PIXMA z radu TS7450 je podľa Tanie jednoduché a rýchle. „Spustila a používala som ju 15 až 20 minút. Prekvapilo ma, ako bezproblémovo a rýchlo sa k tlačiarni pripojil môj telefón.“

Keď máte výbavu pripravenú, je čas zvoliť si dizajn. V bezplatnej aplikácii Creative Park od spoločnosti Canon je množstvo šablón na stiahnutie a tlač. Môžete si vybrať zo širokej ponuky minikartičiek a vyskakovacích blahoželaní. Nájdete tam aj tematické obálky na každú príležitosť. Prečo si ešte pred sviatočnou sezónou nevytlačiť vlastné vianočné pohľadnice alebo blahoželania s vyskakovacím snehuliakom či Santa Clausom na saniach?

Ak chcete svoju tvorivosť naozaj vyburcovať, skúste dizajny skombinovať a vytvorte si originálne blahoželanie, alebo použite dizajn zo sekcie papierovej tvorby (Paper Craft) v aplikácii Creative Park. Tania si na svoje výtvory vybrala druhú možnosť. „Vybrala som si šablónu, ktorá mala pôvodne slúžiť na tvorbu kvetinového venca, ja som sa však rozhodla použiť ju na blahoželaní,“ vysvetľuje. „Vytlačila som ju na tlačiarni Canon PIXMA z radu TS7450, kvety som vystrihla a použila všetky potrebné komponenty.

Buďte tvoriví a neobmedzujte sa. Hľadajte rôzne veci, ktoré by ste mohli v blahoželaní použiť,“ odporúča. „Použite internet a nechajte sa inšpirovať. Svoj dizajn si môžete meniť podľa seba.“

3. Vyberte si najlepší papier

Tlačiareň tlačí hárok s návrhmi z aplikácie Creative Park na stole vedľa tlačiarenského papiera značky Canon.

Je dôležité použiť tvrdý papier, ktorý si uchová svoj tvar, najmä ak plánujete vytvoriť 3D dekoráciu, ako Tania.

Dokonalý papier na tvorbu blahoželaní by mal byť pevný a tvrdý. Mal by mať matný povrch, vďaka ktorému budú farby intenzívne a obrazy jasnejšie.

Tania použila ako podklad svojich blahoželaní obojstranný matný papier od spoločnosti Canon, ktorý sa dodáva s obálkou a v strede je zložený, a na dekoráciu matný fotografický papier. Papier sa ľahko strihá, vďaka čomu mohla Tania svojim blahoželaniam dodať ďalší rozmer. „Skôr ako som nalepila kvietky, stočila som lupienky,“ vysvetľuje. „Papier bol dosť tvrdý, takže by sa pri posielaní v obálke nestlačil.“

4. Vytlačte si jednotlivé prvky

Usmiata žena vystrihuje nožnicami kvetinové tvary.

Kombináciou a zosúladením rôznych metód tvorby blahoželaní a pozdravov dosiahnete unikátne výsledky. „Ľudia vo svete vytvárajú najrozličnejšie kombinácie kariet,“ hovorí Tania.

Ženské ruky strihajú nožnicami ružové papierové kvety.

Keď si osvojíte základy tvorby pozdravov a blahoželaní, nič vám už nebude stáť v ceste vo vašej kreativite, ktorou každému darčeku dodáte osobný rozmer. Umenie a tvorba môžu poslúžiť aj ako cvičenie mysle.

Papier už máte, nastal čas tlačiť. Na pripojenie tlačiarne Canon môžete použiť webovú stránku Creative Park alebo aplikáciu Creative Park. Tania využila jednoduché bezdrôtové pripojenie tlačiarne Canon PIXMA z radu TS7450, ktoré umožňuje bezproblémovú tlač priamo z počítača alebo smartfónu.

Potom si vytlačte zvolené šablóny zo stoviek dostupných možností. Nemáte žiadnu mimoriadnu udalosť či príležitosť na oslavu? V aplikácii Creative Park nájdete množstvo nápadov, ktoré sú ideálne, ak chcete iba vyjadriť, že vám na niekom záleží.

5. Upravujte podľa svojich predstáv

Žena za stolom s farebnými ručne vyrobenými blahoželaniami, umeleckým náradím a tlačiarňou opatrne drží papierový kvet.

Jednou z najlepších vecí pri ručnej tvorbe vlastných blahoželaní je, že si ich môžete prispôsobiť podľa seba. Ak s papierom len začínate, určite sa pri tejto jednoduchej činnosti zabavíte.

Žena pridáva strieborné koráliky na kolesá kočíka na ručne vyrobenom blahoželaní.

Aplikácia Creative Park pomohla Tanii odhaliť novú tvár tvorby blahoželaní a pozdravov. „Bolo to skvelé, pretože pri tvorbe veľmi nepoužívam digitálne dizajny. Zvyčajne robím pozdravy od nuly, vrátane pečiatkovania a vyfarbovania obrázkov pomocou ceruziek a fixiek. To ma prinútilo pozrieť sa na to z nového uhla. V aplikácii je veľa možností a pokyny sa dajú stiahnuť a vytlačiť.“

Keď už máte výtlačky prichystané a každú časť ste starostlivo vystrihli, je čas na naliepanie a úpravy. Techniky a materiály, ktoré môžete použiť na vycibrenie farebného blahoželania sú neobmedzené – od trblietok a fólií po maľovanie a pútavé nálepky.

„Na vytvorenie stredov kvetov som použila ďalšie nálepky a zlatý metalický hárok,“ hovorí Tania. „Potom som všetko zlepila a na vrch som pridala pár perličiek.“

Tania tvrdí, že vytvorenie hĺbky vo vašom pozdrave je jednoduché, keď viete, ako na to. „Ak chcete plochému pozdravu dodať tretí rozmer a máte centrálny prvok, ktorý sa dá ľahko vystrihnúť, môžete si rovnakú šablónu vytlačiť dvakrát,“ vysvetľuje. „Následne môžete použiť základ tak, ako je, ale vystrihnite stredovú ozdobu. Navrstvite pár penových podložiek, ktorými vytvoríte nový rozmer a upútate pozornosť.“

6. Skupinová aktivita pre všetkých

Hotové blahoželanie s trojrozmernou kvetinou na stole vedľa dvoch škatúľ s tlačiarenským papierom Canon. V pozadí vidno ženu, ktorá na niečom pracuje.

Tania pochádza z kreatívnej rodiny, ktorá má umeleckú tvorbu v krvi. „Keď som bola malá, nosila som šaty, ktoré šila a predávala moja mama, a všetci okolo mňa hýrili kreativitou. Môj otec je veľmi talentovaný tesár a vyrobil mi domček pre bábiky, poličky na knihy a nábytok. Umelcov máme aj v rodine, preto som si vždy myslela, že tvorí úplne každý,“ hovorí.

Keďže vám na tvorbu blahoželaní a pozdravov stačí tlačiareň, papier, lepidlo a nožnice, je to skvelý spôsob, ako spojiť priateľov a rodinu a zapojiť sa do tvorivej činnosti v rámci skupiny.

Môžete zorganizovať tvorivé vianočné večery so slávnostným občerstvením a nápojmi alebo zavolať priateľov vyrábať blahoželania a pozdravy pred oslavou narodenia bábätka.

Ak vám dôjdu inšpirácie, Tania odporúča hľadať nápady a kombinácie farieb v aplikácii Pinterest. „Môžete si pozrieť aj videá o základoch farebnej teórie,“ navrhuje.

Ďalšie inšpirácie nájdete pomocou hashtagu #MadeWithPixma, prostredníctvom ktorého sa môžete podeliť aj o svoje výtvory.

Autor: Lorna Dockerill

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Tlač vianočných pohľadníc

  Navrhnite si vlastné sviatočné fotky a vytlačte si na mieru prispôsobené vianočné pohľadnice.

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Najlepšie tipy na premyslené papierové darčeky

  Zistite, ako môžete vyrábať zmysluplné darčeky pomocou aplikácie Creative Park od spoločnosti Canon a tlačiarne PIXMA.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Papierové ozdoby na stôl

  Využite našu službu Creative Park a vytvorte nádhernú výzdobu stola na všetky príležitosti.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Nápady na halloweensku tlač

  Sezónne nápady na zábavné a strašidelné dekorácie, kostýmy, odmeny a ešte oveľa viac.