ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

Tipy na snímanie jesenných fotografií

Objavte vybavenie a techniky, ktoré potrebujete na vytváranie nádherných fotografií a videí tohto krásneho obdobia, aby ste čo najlepšie využili premenlivé počasie a zachytili farby tohto ročného obdobia.
Záber zblízka na hnedý jesenný list spadnutý na zemi pokrytý dažďovými kvapkami.

Jeseň je pravdepodobne najlepším ročným obdobím na to, aby ste sa vybrali von s fotoaparátom. Teplé svetlo, pôsobivé farby a zvieratá, ktoré si chystajú potravu na zimu, vždy ponúkajú možnosti na fotografovanie. Príležitosť na fotografovanie tých najlepších jesenných farieb je však krátka, pretože stačí jeden veterný deň a stromy prídu o všetky listy. Preto je dôležité využiť každý dostupný moment.

Na začiatok uvádzame deväť tipov na snímanie jesenných fotografií, ktoré vám pomôžu čo najlepšie využiť nádherné oranžové, červené a zlatisté odtiene, nech už použijete ktorýkoľvek fotoaparát od spoločnosti Canon.

1. Využite premenlivé sveto

Horský potok preteká jesennou krajinou s papradím a skalami v popredí.

Nízke slnko jesenného dňa môže zvýrazniť textúru terénu. Tento klasický jesenný obraz zachytáva všetky farby tohto ročného obdobia. Pohyb vo vode zachytený dlhou expozíciou, pričom papradie, buky a brezy pomáhajú vyvážiť kompozíciu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D (ktorý nahradil model Canon EOS 5D Mark IV) s objektívom Canon EF 17-40mm f/4L USM pri nastavení 29 mm, 15 s, f/16 a ISO 100. © Theo Bosboom

Na holých konároch visí niekoľko listov a v hmle v pozadí vidno svetlé kmene stromov.

Tmavé pozadie pomáha zvýrazniť hŕstku jesenných listov, ktoré zostali na štíhlych konároch. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III (v súčasnosti nahradený modelom Canon EOS 5D Mark IV) s objektívom EF 70-200mm f/2.8L IS II USM (v súčasnosti nahradený modelom Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM) pri nastavení 190 mm, 1/50 s, f/8 a ISO 200. © Theo Bosboom

Nižšia poloha slnka nad obzorom znamená, že jesenné svetlo je často teplé a jemné, čo je skvelá príležitosť na snímanie fotografií počas celého dňa.

Snáď najlepší čas na snímanie jesenných fotografií je tzv. „zlatá“ hodina – obdobie bezprostredne po západe slnka a tesne pred jeho východom. Slnečné svetlo v tomto čase vám môže pomôcť lepšie zachytiť textúry a tvary, čo je ideálne na snímanie napadaného lístia zblízka. Dlhé tiene vytvorené nízkym slnkom môžu taktiež dodať dramatický nádych fotografiám krajiny a mestských panorám.

Neskorší východ slnka a svetlo hmlistého skorého rána môžu poskytnúť skvelé príležitosti na sugestívne zábery, ako sú prázdne ulice mesta a lesné scenérie ponorené do hmlistého oparu. Skúste snímať aj pri západe slnka, kedy je na oblohe ešte svetlo, no už je možné zachytiť aj dopad mestského osvetlenia.

2. Vychutnajte si dážď, hmlu a chlad

Dve labute na rieke čiastočne skryté v hmle vznášajúcou sa nad vodou, ktorá dodáva scéne bledooranžový nádych.

Využite počasie vo svoj prospech. V tomto prípade hmla čiastočne zakrývajúca labute vytvára atmosféru, ktorá dodáva tejto riečnej scéne nadprirodzený dojem. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s adaptérom Canon Mount Adapter EF-EOS R, objektívom Canon EF 70-200mm f/2.8L USM pri nastavení 200 mm, 1/1000 s, f/3.5 a ISO 100. © Dmitry Kupratsevich

V strede siete sedí pavúk na tmavozelenom a hnedom pozadí. Vlákna siete sú pokryté malými kvapkami rosy.

Po studenej noci vyrazte zavčas ráno so svojím fotoaparátom a nasnímajte rosu a námrazu na pavučinách. Ak chcete, aby vynikli priehľadné objekty, ako je tento, snímajte ich na tmavom pozadí. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 70-200mm F4L IS USM pri nastavení 200 mm, 1/400 s, f/4 a ISO 500. © Lucia Griggi

Premenlivé jesenné počasie znamená, že v priebehu jedného dňa môžete zachytiť rôzne nálady. Obloha môže byť v jednej chvíli jasná a ostrá a o chvíľu zamračená s blížiacou sa búrkou.

Dokonca aj dážď môže poskytnúť množstvo príležitostí na kreatívnu fotografiu. Fotoaparáty so systémom EOS R od spoločnosti Canon a objektívy RF sú odolné voči poveternostným vplyvom, čo znamená, že ich môžete používať v širokej škále prostredí a podmienok. Slnečná clona chráni prednú časť objektívu v prípade prehánok, pribaľte si však aj pláštenku pre svoj fotoaparát, aby ste mohli pokračovať v snímaní aj v silnom daždi. Nájdite tmavé pozadie, na ktorom vyniknú dažďové kvapky a využite kaluže na snímanie odrazov pestrofarebných stromov.

Chladnejšie noci taktiež znamenajú väčšiu pravdepodobnosť výskytu rannej hmly – vstaňte zavčasu a snímajte fotografie alebo videozáznamy mesta či vidieka ponoreného do hmly ešte predtým, ako sa rozplynie s východom slnka. Skúste snímať proti slnku alebo pouličnému osvetleniu, ktoré dodajú hmle éterický vzhľad.

3. Využite jesenné farby naplno

Veľký strom bez listov na trávnatej planine. V diaľke je hmlisto a cez konáre stromu vidieť zapadajúce alebo vychádzajúce slnko.

Ak snímate fotografiu proti slnku, môže sa stať, že snímaný objekt bude tmavší, než ste očakávali. Uložením snímky ako súboru RAW budete môcť počas spracovania jemne doladiť expozíciu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení 24 mm, 1/8000 s, f/4 a ISO 2500. © Marcus Hawkins

Obrázok veľkého stromu bez listov na trávnatej planine otvorený v softvéri Digital Photo Professional na úpravu fotografií od spoločnosti Canon.

Pri úprave súborov v softvéri Digital Photo Professional od spoločnosti Canon môžete doladiť farby a nastaviť štýly Picture Style. © Marcus Hawkins

Nastavte na fotoaparáte intenzívne sýte farby, aby ste dosiahli pôsobivé jesenné obrázky. Ak chcete zvýrazniť zlatisté odtiene jesennej krajiny, vyberte predvoľbu Vyváženia bielej, ktorá dodá fotografii teplé tóny, ako je napr. možnosť Denné svetlo alebo Zamračené. Ak na fotoaparáte používate niektorý z režimov automatického snímania, ktorý vám umožní zmeniť farebný tón, nastavte ho na možnosť Teplý.

Snímanie jesenných fotografií vo formáte RAW (na rozdiel od formátu JPEG) vám poskytne maximálnu flexibilitu pri úprave obrázkov v počítači. Softvér Digital Photo Professional od spoločnosti Canon vám ponúka všetky nástroje potrebné na spracovanie súborov RAW. Zmenou vyváženia bielej môžete obrázkom dodať napríklad teplejší vzhľad a takisto môžete experimentovať s rôznymi štýlmi Picture Style, ako je napr. štýl Jesenné odtiene, ktorý si môžete prevziať z webovej stránky spoločnosti Canon. Pomocou nástroja nastavenia farieb môžete jemne doladiť odtieň, sýtosť a svetelnosť jednotlivých farieb.

4. Experimentujte so sezónnymi portrétmi

Mladý muž a žena sa na seba usmievajú a tlačia bicykle po ceste so zlatistými jesennými listami v pozadí.

Slnko, ktoré žiari cez zlatisté jesenné listy, vytvára pre tento portrét nádherné pozadie. Experimentujte a využite prvky v popredí na vylepšenie kompozície alebo skúste vyhodiť do vzduchu jesenné listy. Zábery na šírku možno často zlepšiť pridaním objektu v popredí. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 200D (teraz nahradený modelom Canon EOS 250D) s objektívom Canon EF 50mm f/1.8 STM pri nastavení 1/800 s, f/1.8 a ISO 200.

Jesenné farby vytvárajú povznášajúce pozadie pre portrétovú fotografiu. Aby ste vytvorili lichotivý obrázok, odstúpte od snímanej osoby a priblížte ju objektívom. Vďaka tomu budú črty tváre menej výrazné, čím sa dosiahne príjemnejší výsledok. Užší pohľad vďaka väčšiemu priblíženiu vám poskytne väčšiu kontrolu nad tým, čo bude vidieť v pozadí vášho portrétu, takže ho môžete vyplniť jesennými farbami.

Nízky uhol slnka počas jesenných dní môže byť pre osobu snímanú na portrét nepríjemný, takže odporúčame snímať v tieni stromu alebo budovy, aby osoba nežmúrila. Ako alternatívu môžete snímanú osobu umiestniť tak, aby ju teplé svetlo osvetľovalo odzadu alebo z jednej strany, a potom podržte v blízkosti jej tváre niečo biele, aby odrazené svetlo rozjasnilo oblasti, ktoré sú zatienené.

Jesenné počasie je nevyspytateľné, niekedy preto budete musieť fotografovať v interiéri. Na rozptýlenie svetla z okna použite biely materiál zo sieťoviny alebo tylu a osobu umiestnite tak, aby svetlo dopadalo na jednu stranu jej tváre. Požiadajte ju, aby jemne otočila hlavu a pozrela sa von, aby jemné svetlo rovnomerne osvetľovalo jej tvár.

5. Pri fotografovaní voľne žijúcej zveri sa pripravte na skoré vstávanie

Malý biely vták so zdvihnutým dlhým čiernym chvostom sedí na vetve s červenými bobuľami.

Na dosiahnutie ostrého obrázka pevne podoprite fotoaparát a objektív alebo použite statív. Napríklad objektív so stabilizáciou obrazu (IS) alebo fotoaparát so systémom EOS R so zabudovanou stabilizáciou obrazu (IBIS) vám pomôžu pri snímaní z ruky nasnímať ostrejšie zábery. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 600mm F4L IS USM pri nastavení 1/4000 s, f/4.5 a ISO 640.

Jeleň s malými parohmi napoly skrytý v poli vysokých zlatých plodín so zlatistou oblohou v pozadí.

Jelenia zver a mnohé iné cicavce majú veľmi citlivý čuch, preto sa k nim približujte, keď vietor fúka smerom k vám, aby nemohli zachytiť váš pach. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM s nastavením 373 mm, 1/250 s, f/8 a ISO 1250. © Ben Hall

Sezónne farby dodávajú fotografiám voľne žijúcich zvierat a vtákov určitú výnimočnosť, hoci často budete potrebovať dlhý objektív, aby ste vyplnili celú plochu záberu. Väčšina zvierat bude aktívna na úsvite a za súmraku, preto sa snažte byť na mieste, skôr ako sa objavia. Použite najrýchlejšie nastavenie režimu snímania fotoaparátu, aby ste mohli snímať série záberov, a automatické zaostrovanie AI Servo/Servo nastavte na sledovanie pohybujúcich sa zvierat.

Voľne žijúce zvieratá, napríklad vysoká zver, veverice a vtáky, môžu splynúť so svojím okolím, preto sa snažte, aby boli v zábere za nimi výrazné jesenné listy, voči ktorým lepšie vyniknú. Ak vám do záhrady chodia vtáky, prilákajte ich vhodnou potravou, aby prichádzali na miesto s farebným pozadím.

6. Priblížte sa, aby ste dosiahli ešte výraznejší efekt

Záber zblízka na bledohnedý hríb na machom pokrytej pôde lesa.

Ak chcete zaistiť, aby snímaný objekt vynikol oproti svojmu okoliu, vyberte dostatočne širokú clonu (najnižšie číslo f) na rozmazanie pozadia. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s adaptérom Canon Mount Adapter EF-EOS R a objektívom Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM pri nastavení 200 mm, 1/100 s, f/8 a ISO 640. © Brian Worley

Suchý jesenný list snímaný oproti zapadajúcemu alebo vychádzajúcemu slnku na oranžovej oblohe, ktoré zvýrazňuje jeho žilky.

Skúste nasnímať fotografiu pri západe alebo východe slnka s oranžovou žiarou za snímaným objektom, aby pôsobil ako silueta, a potom ho osvetlite pomocou blesku. Pri snímaní jesenných listov držte zadnú časť fotoaparátu paralelne s listom, aby ste mohli zaostrili väčšiu časť. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4L IS USM pri nastavení 24 mm, 1/1000 s, f/4 a ISO 100. © Agi Wojcik

Makro fotografia je skvelý spôsob, ako preskúmať tóny a textúry jesene. Experimentujte s režimom Makro alebo Záber zblízka na vašom fotoaparáte a zamerajte sa na detaily typické pre toto ročné obdobie, napríklad huby, dažďové kvapky na lístí či žilky spadnutých listoch.

Aby sa zvýraznila textúra jesenných listov, osvetlite ich z nízkeho uhla. Ak chcete zachytiť jemnú štruktúru listu, prilepte ho na okno, aby ste ho mohli fotografovať podsvietený slnkom.

Objektív Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pre systém EOS R má minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť (MFD) 14 cm (0,5x zväčšenie alebo polovica skutočnej veľkosti), čo vám umožňuje vyplniť záber detailmi, zatiaľ čo objektív Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM umožňuje zaostriť na vzdialenosť do 35 cm (0,5x zväčšenie). Makro objektívy nie sú určené len na fotografovanie záberov zblízka – môžete ich použiť aj na portréty, krajinky a iné scény.

V prípade makro fotografie nepotrebujete špecializovaný objektív. Pokiaľ máte kvalitný fotoaparát a objektív, každý záber možno orezať tak, aby bolo vidieť detail snímaného objektu. Mnohé objektívy dodávané s fotoaparátmi EOS od spoločnosti Canon majú impozantne krátku minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť, napríklad model Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, ktorý umožňuje zaostriť na vzdialenosť do 13 cm.

7. Používajte správne vybavenie

Žena v teplom klobúku a kabáte sa pozerá na obrazovku LCD svojho fotoaparátu Canon, pričom čupí a sníma machom pokrytú skalu.

Namiesto toho, aby ste všetko snímali z úrovne hlavy, snažte sa dostať nižšie a získať nový pohľad na jesennú scenériu. Fotoaparát s displejom Vari-angle uľahčuje snímanie aj z kreatívnych uhlov.

Fotoaparát so systémom EOS R od spoločnosti Canon je skvelým riešením s nízkou hmotnosťou, ktorý môžete pri svojich prechádzkach a snímaní jesenných fotografií nosiť celý deň. Kompaktné modely Canon EOS R10 a Canon EOS RP sa jednoducho používajú a sú plné kreatívnych funkcií, ktoré vám umožňujú rozvíjať zručnosti v oblasti fotografovania a videa.

Experimentujte s rôznymi objektívmi a dodajte svojim jesenným snímkam rôznorodosť. Širokouhlý objektív, napríklad Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, je vhodný pre sezónne zábery krajiny, zatiaľ čo ľahký objektív RF 100-400mm F5.6-8 IS USM je ideálny na fotografovanie voľne žijúcich zvierat. Objektív s veľkou maximálnou clonou, napríklad Canon RF 50mm F1.8 STM, uľahčí snímanie pri slabom svetle.

Nezabudnite si zbaliť niektoré príslušenstvo. Pri snímaní jesenných záberov zblízka a portrétov vám reflektor poskytne väčšiu kontrolu nad svetlom a ľahký statív vám umožní pokračovať v snímaní aj v noci. Kruhový polarizačný filter, ktorý sa pripája k prednej časti objektívu, je skvelým príslušenstvom pri snímaní jesenných fotografií, pretože znižuje odrazy a zvyšuje sýtosť.

8. Skúste nahrať jesenné video

Dve ženy v teplých klobúkoch a kabátoch s fotoaparátmi Canon stoja v lese a hľadia nahor. Jedna z nich ukazuje prstom nahor.

Pozrite sa nahor a sledujte, čo sa deje nad vami. Začlenenie takmer holých vetiev voči oblohe do vášho záberu alebo videa vzbudzuje jesenný dojem a umožňuje divákovi oceniť krásu a krehkosť prírody.

Keď ste sa už vybrali von snímať jesenné zábery, prečo nesnímať jeseň aj v pohybe? Fotoaparáty Canon EOS, ako je napr. Canon EOS R10, vám umožňujú nahrávať vysokokvalitné videá stlačením jediného tlačidla. Ak máte fotoaparát vybavený rozhraním Wi-Fi, môžete svoje videoklipy jednoducho zdieľať na sociálnych sieťach aj na cestách prostredníctvom aplikácie Canon Camera Connect.

Ak sú súčasťou vášho videozáznamu priatelia, rodina alebo iní ľudia, uistite sa, že hlavné postavy vášho videozáznamu majú oblečenie vo farbách zladených s jesennými odtieňmi. Ak chcete dosiahnuť profesionálny vzhľad, držte fotoaparát bez pohybu a počas filmovania nepoužívajte transfokáciu.

Skúste zaznamenať niekoľko videoklipov s listami padajúcimi zo stromov alebo môžete hŕstku listov jednoducho vyhodiť do vzduchu. Skontrolujte, či je zapnuté interné nahrávanie zvuku, aby ste zachytili zvuk šuštiacich listov pod nohami alebo smiech vás a vašich priateľov.

Môžete dokonca snímať časozberné sekvencie alebo časozberné sekvencie s pohybom, v ktorých možno vidieť zmeny sezónneho svetla v priebehu niekoľkých hodín alebo vznik rosy na jesennej tráve.

9. Vytlačte si obľúbené obrázky

Hárok papiera s jesennými obrázkami, ktorý vychádza z kompaktnej tlačiarne Canon.

Model Canon SELPHY CP1500 tlačí nádherné fotografie v kvalite ako z fotoslužby na rôzne druhy papiera, od veľkosti pohľadnice až po mininálepky.

Pri tlači sýtych fotografií s teplými odtieňmi sa oplatí vybrať optimálny papier, ktorý bude vyhovovať vášmu fotografickému štýlu. Populárny vysokolesklý fotografický papier Canon Pro Platinum poskytuje výnimočne detailné a žiarivé výsledky, môžete však skúsiť použiť aj jemnejší typ papiera. Vynikajúcim príkladom je pololesklý fotografický papier Plus Semi-gloss od spoločnosti Canon, ktorý má saténovú povrchovú úpravu so zníženým leskom, vďaka čomu získate jemnejší vzhľad.

Tlačiareň Canon PIXMA série TS7450 sa ideálne hodí na domácu tlač na celý rad kreatívnych médií, zatiaľ čo model Canon SELPHY CP1500 predstavuje vynikajúce kompaktné riešenie.

Objavovanie krásy jesene pomocou fotoaparátu vám môže poskytnúť nápady na množstvo inšpiratívnych fotografických projektov, a preto toto pôsobivé ročné obdobie využite na maximum, kým jeho kúzlo nezmizne.

Autor: Marcus Hawkins

Súvisiace produkty

 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R8

  Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície.
 • Objektívy RF

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Malý a nádherne ľahký objektív série RF 24-50mm so zoomom, ktorý môžete dennodenne používať pri cestovaní, fotografovaní krajiny a ešte oveľa viac.
 • Objektívy RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu.
 • Mimoriadne širokouhlý objektív so zoomom

  RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM

  Kompaktný a ľahký objektív RF 15-30 mm so zoomom, ideálny na cestovnú fotografiu vrátane panorám miest, krajiny, architektúry a vlogovanie za pochodu.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS RP

  Malý a ľahký plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s intuitívnym ovládaním vhodný na cesty a každodenné fotografovanie.
 • Širokouhlý objektív s pevným ohniskom

  RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov.
 • Teleobjektív so zoomom

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Všestranný, kompaktný a ľahký objektív RF so zoomom 100 – 400 mm a 5,5-krokovým stabilizátorom obrazu na zachytávanie divokej prírody a akcie bez väčšej hmotnosti.
 • Tlačiarne pre domácnosť

  SELPHY CP1500

  Pomocou tejto jednoduchej kompaktnej fotografickej tlačiarne môžete za pár sekúnd vytvárať výtlačky s bohatými farbami a vysokou odolnosťou.
 • Súvisiace články

 • DOBRODRUŽNÁ FOTOGRAFIA

  Dobrodružná fotografia v prírode

  Fotografka Anna Blackwell putuje divočinou národného parku Dartmoor s fotoaparátom Canon EOS R6.

 • KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

  Snímanie ročných období

  Zvýraznite jedinečnú atmosféru každého obdobia s týmito tipmi od Benjamina Hegyiho.

 • FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Divoká zver pri slabom osvetlení

  Odhaľte skryté životy zvierat pomocou našich špičkových tipov na fotografovanie v noci.

 • KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

  Najlepšie tipy pre krajinnú fotografiu

  Objavte techniky snímania, vďaka ktorým vaše krajinné fotografie dosiahnu novú úroveň.