ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

Rady ako snímať fotografie s efektom bokeh: príručka pre začiatočníkov

Nič neprekoná pravý efekt bokeh! Podľa týchto rád a trikov vytvoríte nádherné rozostrené pozadie. Jednoducho vyskúšajte naše najlepšie odporúčania na objektívy, nastavenia a techniky.
Záber zblízka na sviečky na torte s rozostrenými svetlami v pozadí.

Pojem „bokeh“, ktorý označuje vzhľad rozostrených oblastí fotografie, pochádza z japončiny, kde toto slovo znamená „rozmazanie“. Hoci sa v japončine písmeno e v druhej slabike slova bokeh vyslovuje krátko, obvykle sa vyslovuje široko a rýmuje sa tak napríklad s výrazom OK. Bokeh najčastejšie nájdeme na fotografiách s veľkým množstvom malých jasných svetiel, ako sú napríklad pouličné lampy v noci. Nejde však iba o výrazné okrúhle jasné body, ale o celkovú kvalitu akýchkoľvek rozostrených častí snímky.

Spôsob snímania, ktorý vytvára na fotke tieto rozostrené časti, predstavuje jeden z najatraktívnejších fotografických efektov. Umožňuje nám nechať rozplynúť rušivý zmätok, priťahuje pozornosť na dôležité časti snímky a premieňa nezaujímavé detaily na príjemne mäkké farby a odtiene.

Obrázok malého usmievavého chlapca so svetlými vlasmi v lese, ktorý má oblečenú bielu košeľu s krátkymi rukávmi, svetlohnedú vestu a motýlik.

Jednoduché rozostrenie pozadia nestačí – musíte si vybrať pozadie, ktoré bude po rozmazaní vyzerať zaujímavejšie a v ideálnom prípade aj výraznejšie. Rozptýlené svetlá, napríklad slnečné lúče presvitajúce cez listy, zvyčajne vytvárajú atraktívny efekt bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/500 s, f/1,8 a ISO 100.

Koláč na stole s ružami a ozdobou v podobe labute. Pozadie osvetľujú rozmazané svetelné reťaze.

Keď sú svetelné body, ako napríklad svetelné reťaze, rozostrené, premenia sa na nádherný kruhový efekt bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/10 s, f/1,8 a ISO 100.

Z týchto dôvodov predstavuje bokeh už dlhú dobu jeden z najpôsobivejších vizuálnych trikov vo výzbroji fotografa. Dnešné smartfóny s dvoma objektívmi dokážu napodobniť bokeh, ale iba pomocou softvéru. Malé objektívy a snímače v smartfónoch neumožňujú dosiahnuť plytkú hĺbku ostrosti, ktorá je potrebná na prirodzený efekt bokeh. Ide o optický efekt, ktorý môže skutočne vzniknúť iba pomocou objektívov a senzorov, aké sa používajú vo väčších fotoaparátoch – a nič neprekoná vzhľad efektu v jeho autentickej podobe. Kedysi považovali fotografi za samozrejmé, že na dosiahnutie pekného rozmazaného pozadia je potrebná digitálna zrkadlovka. Avšak napríklad bezzrkadlový fotoaparát Canon EOS R6 je na tento účel úplne ideálny, pričom bezzrkadlové fotoaparáty základnej úrovne, ako sú Canon M50EOS M6 Mark II, poslúžia rovnako účinne. Kritickým prvkom je objektív, ktorý je v tomto prípade dôležitejší než fotoaparát.

Pozrime sa na niekoľko dôležitých techník, zručností pri práci s fotoaparátom a súpravu potrebnú na vytvorenie podmanivejších fotografií s pôsobivejším efektom bokeh. Nejde iba o rozostrenie pozadia, ale aj o nájdenie správneho svetla a zahrnutie atraktívnych jasných bodov a detailov, ktoré budú vyzerať vynikajúco pri rozmazaní.

Najlepšie objektívy pre bokeh

Fotoaparát Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM.

Objektívy so širokou maximálnou clonou, ku ktorým patrí aj Canon RF 50mm F1.8 STM, dokážu premeniť pozadie na nádherný mäkký efekt bokeh. Všimnite si tiež, ako lamely v objektíve na tomto obrázku vytvárajú okrúhly otvor, čo do veľkej miery určuje tvar efektu bokeh.

Zachytenie atraktívneho efektu bokeh vyžaduje „rýchly“ objektív, teda taký, ktorý má širokú maximálnu clonu – ideálne f/2,8 alebo ešte širšiu (s nižším clonovým číslom). To je jedným z hlavných dôvodov, prečo by vám vo výbave nemal chýbať rýchly objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, dokonca aj keď jeho ohniskovú vzdialenosť pokrýva váš základný objektív so zoomom. Objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou Canon RF 50mm F1.8 STM, ktorý je použitý tu, umožňuje jednoducho rozmazať pozadie a premeniť detaily na krásne svetelné body. Základný objektív s maximálnou clonou f/4 – 5,6 alebo viac vám síce umožní rozostriť pozadie, nedosiahnete s ním však efekt bokeh rovnakej kvality. Široká maximálna clona tiež znamená, že objektív púšťa dnu viac svetla, čo je užitočné pri slabom svetle, kedy môžete efekt bokeh používať naozaj kreatívne.

Je tu tiež ďalší faktor, ktorý je potrebné zvážiť, hoci nie je až taký kritický. Objektívy zaznamenávajú rozmazanie rôznymi spôsobmi, pričom niektoré vytvárajú pôvabnejší efekt bokej než iné. Všeobecne platí, že použitie objektívu s väčším počtom lamiel clony vedie k atraktívnejšiemu kruhovému efektu bokeh, pretože každý svetelný bod zrkadlí tvar clony. Tento faktor je menej dôležitý, keď fotografujete s doširoka otvoreným objektívom, teda s maximálnou clonou (najnižším clonovým číslom), ktorú objektív podporuje. Vtedy bude otvor aj tak okrúhly – neplatí to však vždy. Počet lamiel nájdete v príručke priloženej k objektívu alebo v technických údajoch objektívu na webovej lokalite spoločnosti Canon. So siedmimi lamelami vytvoríte atraktívny efekt bokeh, ktorý ešte zdokonalí deväť lamiel.

Nastavenie najlepšej clony pre bokeh

Mladý chlapec v svetlohnedej veste a s motýlikom drží krabičku s prsteňom pred rozostrenou stenou pokrytou brečtanom.

Pozrime sa na rozdiel medzi snímaním s clonou f/1,8 a f/8. Pri širšej clone f/1,8 sa pozadie rozostrí a celé rozplynie. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/200 s, f/1,8 a ISO 100.

Mladý chlapec v svetlohnedej veste a s motýlikom drží krabičku s prsteňom pred zreteľne viditeľnou stenou pokrytou brečtanom.

Keď naopak fotografujete s clonou f/8, pozadie je oveľa detailnejšie a viac odvádza pozornosť od snímaného objektu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/200 s, f/8 a ISO 1250.

Voľba clony má veľký vplyv na vzhľad efektu bokeh na nasnímaných fotografiách. Čím je clona širšia (teda čím je nižšie clonové číslo), tým plytšiu hĺbku ostrosti dosiahnete. To znamená, že pozadie bude viac rozmazané. Snímajte teda v režime priority clony (Av) alebo v manuálnom režime a vyberte širokú clonu (nízke clonové číslo).

Najlepšie nastavenia fotoaparátu na bokeh

Na displeji LCD fotoaparátu Canon EOS R6 sú zobrazené nastavenia režimu priority clony.

Režim priority clony vám umožňuje dosiahnuť plytkú hĺbku ostrosti nastavením širokej clony, teda presne to, čo je potrebné na vytvorenie pozadia so silným efektom bokeh.

Usmievavý mladý chlapec v béžovej veste a s motýlikom kráča medzi stromami v lese.

Snímanie s plne otvorenou clonou f/1,8 znamená, že hĺbka ostrosti bude veľmi plytká, takže zaostrenie musí byť dokonalé. Fotoaparát ako EOS R6 v takom prípade výrazne pomáha, pretože jeho funkcia AF s detekciou očí dokáže automaticky rozpoznať a zaostriť na najbližšie oko. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/500 s, f/1,8 a ISO 320.

V režime priority clony (Av) musíte tiež nastaviť ISO – začnite s hodnotou 100 a ďalej ju meňte podľa toho, či je uzávierka dostatočne rýchla podľa vašich potrieb. Prípadne môžete v manuálnom režime (M) s automatickým nastavením ISO nastaviť clonu aj rýchlosť uzávierky a ponechať, aby správnu hodnotu ISO určil fotoaparát. Kľúčové pri tomto postupe je zvoliť širokú clonu a dostatočne vysokú rýchlosť uzávierky, pri ktorej budú zamerané oblasti snímky ostré pri snímaní z ruky (skúste rýchlosť okolo 1/200 s).

Zlepšenie efektu bokeh úpravou vzdialenosti

Váza s ružovými kvetmi pred rozmazanou tehlovou stenou.

Objekt je pomerne blízko pri pozadí, takže aj keď je pozadie rozmazané, stále môžete rozoznať tvary tehál. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/200 s, f/1,8 a ISO 100.

Váza plná ružových kvetov s veľmi rozmazaným pozadím, na ktorom je sotva možné rozpoznať tehlovú stenu.

Keď zväčšíte vzdialenosť medzi objektom a pozadím, objekty v pozadí budú rozostrené ešte viac. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/200 s, f/1,8 a ISO 100.

Zväčšením vzdialenosti medzi objektom a pozadím ešte viac rozostríte pozadie. Ďalším faktorom je vzdialenosť medzi objektom a fotoaparátom. Čím bližšie je objektív k snímanému objektu, tým plytšia je hĺbka ostrosti. To znamená, že oblasti na pozadí sa rýchlejšie rozostria. Všimnite si, ako sú na našich fotografiách kvetiny v popredí ostré, zatiaľ čo kvetiny za nimi sú už rozostrené. Ak teda chcete rozmazať väčšiu časť snímky, posuňte objekt bližšie k fotoaparátu a ďalej od pozadia.

Nastavenie najlepšej ohniskovej vzdialenosti pre bokeh

Záhradná ozdoba v tvare srdca zo sklenených korálok pred jesenným živým plotom.

Pozrite sa na rozdiel medzi snímaním na oboch koncoch rozsahu zoomu objektívu s ohniskovou vzdialenosťou 24 – 105 mm. Na širokom konci rozsahu zoomu (v tomto prípade 32 mm) je viac zaostrené pozadie, takže scéna vyzerá neprehľadne. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pri nastavení na 32 mm, 1/200 s, f/6,3 a ISO 2000.

Záhradná ozdoba v tvare srdca zo sklenených korálok s rozmazaným pozadím.

Ak poodstúpite a priblížite pomocou druhého konca rozsahu ohniskovej vzdialenosti objektívu (105 mm), zvýrazní sa rozmazanie pozadia stlačením perspektívy. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pri nastavení na 105 mm, 1/200 s, f/7,1 a ISO 3200.

Dlhšia ohnisková vzdialenosť môže viesť k silnejšiemu rozostreniu pozadia. Dôvodom je, že sa zorný uhol stáva ostrejším, takže do záberu sa dostane menšia časť pozadia. Vďaka tomuto efektu je možné pomocou teleobjektívov vynikajúco izolovať objekt a premeniť pozadie na rozmazanú oblasť bez detailov. Ak teda chcete zvýrazniť rozmazanie a zlepšiť bokeh, posuňte sa o pár krokov dozadu a priblížte na dlhšiu ohniskovú vzdialenosť (alebo vymeňte objektív).

Ako vytvoriť bokeh na popredí

Mladý chlapec v béžovej veste a s motýlikom drží otvorenú krabičku s prsteňom pred stenou pokrytou brečtanom.

Snímanie v tesnej blízkosti brečtanového plotu umožňuje zachytiť rozmazané listy v ľavej časti záberu a zvýrazňuje dojem hĺbky. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/160 s, f/1,8 a ISO 100.

Mladý chlapec v béžovej veste a žiarivo modrých gumákoch beží cez lesnú čistinu.

Takýto nízky uhol fotoaparátu umožňuje nielen rozostriť zem pred objektom, ale tiež „tlačí“ pozadie ďalej a vytvára tak silnejší efekt bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/500 s, f/1,8 a ISO 100.

O efekte bokeh sa obvykle uvažuje ako o estetickej úprave pozadia, ale dá sa veľmi dobre použiť aj v popredí záberu. Ak vytvoríte kompozíciu, na ktorej do popredia umiestníte neostré detaily, pritiahnete pozornosť diváka k ostrému objektu. To môžete dosiahnuť priblížením fotoaparátu k lístiu alebo vytvorením záberu nízko nad zemou, aby ste do záberu dostali rozmazané popredie. Takéto jemné detaily dodávajú scéne hĺbku a predstavujú skvelý spôsob, ako do kompozície vložiť výrazné a zároveň rozmazané farby.

Ako vytvoriť bokeh vo videu

Twinkling Christmas tree lights in the foreground and a car's rear lights in the background are all out of focus.

Hĺbka je dôležitá aj pri kompozícii videa, pretože pomáha divákom orientovať sa v scéne. Zahrnutie neostrých detailov do popredia a pozadia scény predstavuje skvelý spôsob, ako zlepšiť dojem hĺbky a vtiahnuť pohľad do záberu. Svetelné body efektu bokeh navyše vyzerajú vo videu rovnako skvelo ako na statických záberoch, pričom sa navyše môžu pohybovať. Svetlomety auta, svetelné reťaze a ďalšie jasné svetelné body vyzerajú zvlášť nádherne, keď sú rozmazané až do podoby blikajúcich bodov výrazného efektu bokeh.

Ako pridať svetelné body s výrazným efektom bokeh

Muž fotografujúci ryšavú tigrovanú mačku cez súpravu jasných vianočných svetiel.

Pri tejto jednoduchej technike by sa mohli použiť aj farebné svetlá alebo dokonca aj vianočné ozdoby.

Portrét mačky s rozostrenými farebnými svetlami v pozadí.

Skúste do pozadia umiestniť svetelné reťaze, čím vytvoríte na fotografiách krásny efekt bokeh z jasných bodov svetla.

Jedným z najvýraznejších spôsobov, ako využiť bokeh pri fotografovaní, je zahrnúť do záberu malé a jasné svetelné body na inak tmavom pozadí alebo pri slabom osvetlení. Je to podmanivý jav, ktorý môžete pozorovať za najrôznejších okolností. Príkladmi sú slnko presvitajúce cez strom, rušná ulica po zotmení, pestrá jazda v lunaparku či sviečky na torte. Ak chcete tento efekt vytvoriť sami, skúste použiť súpravu svetelných reťazí. Umiestnite ich do pozadia či popredia záberu, prípadne do oboch oblastí naraz. Rozostrené svetelné reťaze sa premenia na atraktívny okrúhly efekt bokeh.

Ako vytvoriť bokeh s prispôsobeným tvarom

A blurred image with out-of-focus highlights in the shape of five-pointed stars rather than circles.

Ak snímate s doširoka otvoreným objektívom (pri maximálnej clone), mali by vaše snímky obsahovať okrúhly efekt bokeh, pretože je okrúhly samotný otvor. V iných prípadoch tvar efektu bokeh určuje počet lamiel clony v objektíve – všeobecne platí, že čím viac lamiel, tým sa clona pri otvorení stáva okrúhlejšou a tým je okrúhlejší aj efekt bokeh. V praxi to obvykle znamená, že svetelné body efektu bokeh sú okrúhle alebo šesťuholníkové. Ak chcete zistiť, aký tvar bude mať bokeh, jednoducho zložte objektív z fotoaparátu, podržte ho proti svetlu a pozrite sa cezeň.

Čo by ste povedali na kreatívnejší postup, ktorým zmeníte tvar efektu bokeh? Vystrihnite šablónu ľubovoľného tvaru a pripevnite ju na prednú časť objektívu. V tomto videu jednoduchý kúsok karty premení bokeh na množstvo farebných hviezd a snehových vločiek.

Skúste to hneď: snímajte zátišia s efektom bokeh

Stôl so zrkadlom obklopeným fóliou, s fotografickým stanom na jednej strane a fotoaparátom Canon EOS R6 pripraveným na fotografovanie žltej ruže.

Ide o veľmi jednoduchý a účinný spôsob, ako môžete doma experimentovať s efektom bokeh a vyskúšať všetky tipy uvedené v tomto článku.

Žltá ruža odfotená na zrkadlovom povrchu s veľkým množstvom rozostrených svetlých bodov okolo nej.

Pokrčená fólia odráža svetlo lampy ako rozptýlené jasné body, čo po rozostrení vytvára nádherný kruhový efekt bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/640 s, f/1,8 a ISO 100.

Už sme videli, že keď snímate s vhodnými nastaveniami, neostré svetelné body vytvárajú atraktívny efekt bokeh. Tu je jednoduché usporiadanie, ktoré môžete vyskúšať doma a vytvoriť tak zátišie plné efektu bokeh. Umiestnite predmet na zrkadlový povrch a na pozadie položte pokrčený list hliníkovej fólie (nemal by byť pokrčený príliš – malo by stačiť niekoľko stlačení, aby sa svetlo rozptýlilo, a nie iba odrážalo). Nasmerujte domácu lampu na alobalovú fóliu a pomocou druhého svetla osvetlite objekt (my sme použili LED panel, ale fungovať bude aj jednoduchá lampa). Umiestnite fotoaparát blízko objektu, nastavte ho na režim priority clony (Av), použite širokú clonu (ideálne okolo f/1,8) a snímajte pod nízkym uhlom, aby ste zachytili nádherný rozmazaný efekt bokeh.

Autor článku James Paterson

Rady na zachytenie efektu bokeh

  • Použite rýchly objektív (s clonovým číslom f/2,8 alebo nižším) s väčším počtom lamiel clony.
  • Snímajte s doširoka otvoreným objektívom.
  • Snímajte v režime priority clony (Av).
  • Lepší efekt bokeh dosiahnete snímaním z väčšej vzdialenosti.
  • Dlhšie ohniskové vzdialenosti vytvárajú silnejšie rozmazanie.
  • Postupujte kreatívne s efektom bokeh v popredí.
  • Nezabúdajte, že bokeh sa dá využiť aj vo videu.
  • Výrazný efekt bokeh vytvoria malé jasné svetlá na tmavom pozadí.
  • Vytvorte vlastný tvar efektu bokeh vystrihnutím vlastnej šablóny.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

  • Kvapky tekutého spreja v oblúku skleneného pohára uchopeného v zdvihnutej ruke, ktorý vytvára siluetu oproti oranžovej oblohe.

    KREATÍVNA FOTOGRAFIA

    Kreatívne techniky na sociálnych sieťach

    Dvaja fotografi z aplikácie TikTok sa s vami podelia o svoje prvotriedne tipy na vytváranie fotografií, ktoré vyniknú v dave.

  • Portrét fotografky a poetky Amaal Said so zavretými očami a červenou šatkou voľne prehodenou cez plecia.

    FOTENIE AUTOPORTRÉTOV

    Dokonalé autoportréty

    Zistite, ako môžete obyčajnú selfie zmeniť na ohromujúci autoportrét.

  • Osoba kladie ruku na lesklú stranu disku CD a obklopujú ju tvary hviezdičiek efektu bokeh.

    DOMÁCE PROJEKTY

    Vytvorte si vlastný efekt bokeh

    Jednoduchý, kreatívny spôsob, ako pridať k fotkám efekt bokeh s prispôsobenými tvarmi, ako sú srdcia a hviezdy.

  • DOMÁCE PROJEKTY

    3 podomácky vyrobené fotografické doplnky

    Vytvorte si vlastný softbox, valec na bodové svetlo a vrecko na stabilizáciu fotoaparátu.