MAKROFOTOGRAFIA

Rady ako snímať makrofotografie

Tieto najužitočnejšie tipy na snímanie makrofotografie vám pomôžu zachytávať veľkolepé zábery zblízka. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť, od kreatívnych techník a základných nastavení fotoaparátu až po výber správnej súpravy Canon.
Extrémne detailný záber pestrofarebnej osy kŕmiacej sa limetkovo zeleným kvetom prašníka.

Detailné fotografie akéhokoľvek objektu, od hmyzu až po kvety, potraviny a predmety pre domácnosť, môžu odhaliť prekvapujúce úrovne detailov. So správnym fotoaparátom a objektívom a správnymi nastaveniami môžete odhaliť detaily, ktoré sú voľným okom takmer neviditeľné. Makro objektív zvyčajne poskytuje 0,5 až 1-násobné zväčšenie pri minimálnej ohniskovej vzdialenosti. Nemusí to znieť obzvlášť pôsobivo, ale 1-násobné zväčšenie reprodukuje malé objekty v plnej životnej veľkosti na obrazovom snímači fotoaparátu. Keď si ich potom prezriete na obrazovke alebo v tlačenej podobe, budú masívne zväčšené, čo dodá vašej fotografii úplne novú perspektívu.

Pri makrofotografii sa môže stať vašim objektom čokoľvek, pretože odhalíte skrytý svet a každodenné veci budete vnímať inak. Snímanie v skutočne blízkom dosahu môže byť veľmi zábavné, musíte však byť pripravení aj na technické výzvy. Čítajte ďalej a objavte rady odborníkov na vytváranie veľkolepých záberov zblízka, ako aj najlepšiu súpravu od spoločnosti Canon na snímanie makro fotografie, aj keď máte obmedzený rozpočet.

Techniky snímania makrofotografie

Detailný záber žiarivého ružového kvetu.

Príroda v sebe ukrýva hlbokú krásu, ktorú dokážu odhaliť zábery zblízka a makrofotografia. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM s nastavením 1/1250 s, f/2 a ISO 400. © Ilvy Njiokiktjien

Pri snímaní zblízka môže byť zaostrovanie tvrdým orieškom a vyžaduje extrémnu presnosť kvôli zvyčajne malej hĺbke poľa. Aplikácia Canon Photo Companion obsahuje užitočný nástroj na výpočet najbližších a najvzdialenejších bodov zaostrenia, hĺbky poľa a hyperohniskovej vzdialenosti v závislosti od fotoaparátu a nastavení.

Pre zábery zátiší, ako je makrofotografia jedla, je najlepšie pripevniť fotoaparát na statív alebo inú podperu tak, aby bol zafixovaný na mieste a nedochádzalo k žiadnemu pohybu alebo rozmazaniu. Ak chcete zaistiť úplnú nehybnosť, použite dvojsekundovú samospúšť fotoaparátu alebo diaľkové ovládanie, aby ste sa pri fotografovaní nemuseli dotýkať fotoaparátu.

Dokonca aj pri použití statívu môže dôjsť k vibráciám spôsobeným vašim dotykom fotoaparátu bezprostredne pred expozíciou a v prípade digitálnych zrkadloviek vyklopením zrkadlového systému. Dobrou kombináciou nastavení dostupných vo väčšine digitálnych zrkadloviek Canon je použitie dvojsekundového oneskorenia samospúšte v spojení s režimom uzamknutia zrkadla. Zrkadlo sa potom dve sekundy pred nasnímaním záberu vyklopí, čím poskytne dostatok času na rozptýlenie vibrácií. V týchto situáciách je užitočná aj aplikácia Canon Camera Connect. Umožňuje ovládať fotoaparát z telefónu.

Keď je fotoaparát zaistený, môže fungovať dobre automatické zaostrovanie, ak použijete jednobodové automatické zaostrovanie a presne zarovnáte bod s časťou objektu, ktorú chcete mať najostrejšiu. Manuálne zaostrovanie môže fungovať ešte lepšie. Model EOS M od spoločnosti Canon a všetky bezzrkadlové fotoaparáty systému EOS R sú vybavené možnosťou zaostrenia so zvýraznením obrysov (objektív musí byť v režime MF). Ak túto možnosť zapnete, oblasti v rámci záberu sa pri zaostrení zobrazia v hľadáčiku alebo na zadnej obrazovke, čo vám umožní jemne doladiť záber. Prípadne použite zväčšený náhľad požadovanej oblasti, aby ste zaistili optimálne manuálne zaostrenie. Rovnakú techniku môžete použiť na zadnej obrazovke digitálnych zrkadloviek Canon prepnutím do režimu živého náhľadu Live View.

Skvelé makro objekty počas celého roka

Ak chcete zachytiť efektívnu makro fotografiu, musíte myslieť v malom. Skvelými námetmi sú záhradné chrobáky, pavúky a včely. Príroda vo všeobecnosti má čo ponúknuť po celý rok. Vždy je čo snímať – od pučiacich kvetov na jar, po včely a motýle v lete, zlatisté listy a huby na jeseň a snehové vločky a mráz v zime.

V interiéri môžete dať priestor svojej kreativite pri makro fotografii jedla alebo snímať extrémne detailné zábery predmetov, ako sú farebné ceruzky, ktoré sú bohaté na jemné detaily. Ak chcete získať viac inšpirácie na tému objektu a ako ho snímať, pozrite si video Iana Wadea o jesennej makrofotografii vyššie.

Osvetlenie vhodné pre makrofotografiu

Jasne osvetlený detailný záber červenej kapusty odfotený Mattom Doogueom fotoaparátom Canon EOS R10.

Táto detailná fotografia červenej kapusty bola nasnímaná pri plnom zväčšení a osvetlená zhora. Fotograf Matt Doogue použil skladanie zaostrenia vo fotoaparáte na udržanie jednotného zaostrenia na celom obrázku. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM s nastavením 1/60 s, f/5.6 a ISO 250.

Naproti tomu tmavšia verzia detailného záberu červenej kapusty, ktorý nasnímal Matt Doogue fotoaparátom Canon EOS R10.

Detailný záber červenej kapusty nasnímaný pri plnom zväčšení, tentoraz osvetlený sprava a so zníženým výkonom na zvýraznenie textúry a obrysov línií kapusty. Na udržanie rovnomernejšieho zaostrenia Matt opäť použil skladanie zaostrenia vo fotoaparáte. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM s nastavením 1/60 s, f/5.6 a ISO 250.

Ak chcete zvýrazniť detaily, skúste experimentovať s rôznymi zdrojmi svetla od prirodzeného okolitého osvetlenia a svetla odrazeného od hárka bieleho kartónu alebo papiera až po použitie fotografického osvetľovacieho panelu LED či bleskovej jednotky Speedlite.

Pomerne nízka intenzita osvetlenia nie je vo všeobecnosti problémom, ak používate statív na makrofotografiu kvetov, detailné zábery jedla a iné zátišia, no matné osvetlenie môže viesť k plocho vyzerajúcim záberom. Pri fotografovaní v interiéri môžete pridať svetlo pomocou stolového svietidla alebo využiť denné svetlo z okna. Dobrou voľbou sú aj fotografické LED lampy, rovnako ako LED makroblesky.

Pokrokovejším riešením je použitie bleskovej jednotky alebo blesku Speedlite. Okrem pridania osvetlenia akciu účinne zmrazí aj veľmi krátke trvanie blesku. Pre dokonalé ovládanie zblízka a efekt osvetlenia bez tieňa pri makrofotografii je model Canon Macro Ring Lite MR-14EX II kompatibilný s väčšinou makroobjektívov Canon. Prípadne skúste na objekt svietiť jasným svetlom zo šikmého uhla. Tým sa vytvoria hlboké tiene, ktoré dodajú záberu trojrozmerný vzhľad.

Zväčšenie hĺbky poľa

A close-up image of blue flowers; the blooms in the centre are in focus, while the background is blurred.

Aj pri najpresnejšom zaostrení a úzkej clone sa vám niekedy stane, že stále nemôžete dosiahnuť takú ostrosť celej šírky scény, ako by ste chceli. Je to opäť v dôsledku veľmi plytkej hĺbky poľa pri snímaní zblízka. Niektoré fotoaparáty od spoločnosti Canon vrátane modelov Canon EOS R8 a EOS R6 Mark II obsahujú režim stupňovania zaostrovania. Je vynikajúcim pomocníkom pri makrofotografii, pretože nasníma sériu záberov, pričom medzi jednotlivými snímkami automaticky postupuje cez rozsah zaostrovacích vzdialeností. Sériu je možné následne vo fáze úprav zlúčiť do jedného záberu, čo vyústi do oveľa širšej hĺbky poľa.

Efektívna kompozícia pre makro snímky

Detailný záber ružovej a žltej torty, ktorý nasnímal Matt Doogue fotoaparátom Canon EOS R10.

V porovnaní s fotoaparátom s plným rámom má fotoaparát formátu APS-C, napríklad model Canon EOS R50 alebo EOS R10, menší obrazový snímač. Okrem toho, že nasadený objektív má dlhšiu „efektívnu“ ohniskovú vzdialenosť, poskytuje vám aj účinnejšie zväčšenie vďaka 1,6-násobnému faktoru orezania. Je to skvelé na priblíženie malej oblasti objektu na vytvorenie dramatickej kompozície, ako je táto torta nasnímaná pri plnom zväčšení, osvetlená zhora a mierne zozadu, aby pribudol tieň a kontrast. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM s nastavením 1/60 s, f/7.1 a ISO 1250.

Typicky malú hĺbku poľa môžete využiť vo svoj prospech pri makrofotografii. Oblasti, ktoré sú viac ako niekoľko centimetrov pred alebo za rovinou zaostrenia, budú na obrázku veľmi rozmazané. Preto je dôležité zamyslieť sa nad pozadím, ako aj objektom, ktorý snímate.

Prostredie s pomerne jednotnou farbou a jasom vytvorí jednoduché pozadie, ktoré môže pomôcť izolovať hlavný objekt a nechať ho na obrázku vyniknúť. Rovnako dobre môžu fungovať aj pozadia s pestrejšími farbami a tónmi. V každom prípade zvážte, aké farby má mať hlavný objekt a jeho okolie, aby dobre spolupracovali pri zvýraznení celkového obrazu.

Pravidlo tretín je klasickým nástrojom kompozície. Predstavte si, že rám záberu je rozdelený rovnomerne rozmiestnenými čiarami mriežky, ktoré môžete pridať do fotoaparátu – dvomi vodorovne a dvomi zvisle. Teraz skúste umiestniť hlavnú oblasť záujmu nad bod, kde sa pretínajú dve čiary. Tým sa môže dosiahnuť maximálny vizuálny vplyv na obrázok. Prípadne porušte pravidlá a umiestnite hlavný objekt priamo do stredu záberu. To môže dobre fungovať so symetrickými objektmi, ktoré samy o sebe vytvárajú skvelé makro objekty.

V prípade kvetov, listov a iných objektov, ktoré sú o niečo väčšie, je dobrým kompozičným tipom priblížiť sa k veľmi malej ploche celého objektu a nasnímať tesný a detailný záber.

Najlepšie fotoaparáty pre makro fotografiu

Mimoriadne detailný záber mušle zobrazujúci textúru v špirálach.

Podobne ako iné fotoaparáty systému Canon EOS R, aj model EOS RP má množstvo výkonných funkcií, ktoré vyhovujú makrofotografii, vrátane zaostrenia so zvýraznením obrysov a stupňovania zaostrovania. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 24 mm, 15 s, f/4 a ISO 100.

Extrémne priblížený záber červeného kvetu zobrazujúci detaily okvetných lístkov.

Model EOS RP je vybavený aj výklopnou zadnou dotykovou obrazovkou. Skvele ju využijete pri snímaní makrozáberov zo zložitých uhlov a zároveň umožňuje rýchle a jednoduché zaostrovanie pri bežných záberoch zblízka, pretože sa môžete jednoducho dotknúť ukážky záberu v bode, ktorý chcete automaticky zaostriť. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 24 mm, 1/10 s, f/4 a ISO 100.

Na snímanie zblízka nepotrebujete nákladné fotoaparáty a objektívy. Najlepší fotoaparát na makrofotografiu je ten, ktorý máte pri sebe. Mnohé základné automatické fotoaparáty majú režim makra, ktorý umožňuje vzdialenosť zaostrenia až do 1 cm, zatiaľ čo kompaktný fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III má výkonnejší režim makro.

Fotoaparáty EOS s vymeniteľnými objektívmi vám poskytujú väčšiu flexibilitu pri snímaní zblízka, pretože môžete použiť ideálny objektív pre danú úlohu. Modely Canon EOS R50 a EOS R10 majú aj výklopné dotykové obrazovky, vďaka ktorým je ľahké fotografovať z kreatívnych uhlov. Jednoducho klepnite na bod na obrazovke, ktorý súvisí s oblasťou v scéne, na ktorú chcete použiť automatické zaostrenie. Sú tiež vybavené možnosťou zväčšeného náhľadu a zaostrenia so zvýraznením obrysov pre ultra presné manuálne zaostrovanie. Ďalším bonusom týchto fotoaparátov formátu APS-C v porovnaní s plnoformátovými telami je, že faktor orezania efektívne zvyšuje maximálne zväčšenie 1,0x makro objektívu na 1,6x.

Pre nadšencov, ktorí chcú posunúť svoju kreatívnu makrofotografiu na vyššiu úroveň, je ideálny rad plnoformátových fotoaparátov Canon. Napríklad vysoký počet MP plnoformátových snímačov v modeloch EOS R8 a EOS R6 Mark II im umožňuje zachovať neuveriteľnú kvalitu obrazu pri slabom osvetlení, čo umožňuje čisté zábery aj pri vysokých hodnotách ISO. Rovnako ako modely EOS R50 a EOS R10 obsahujú aj funkciu stupňovania zaostrovania, ktorá je pri makro fotografii obzvlášť užitočná.

Najlepšie objektívy na snímanie záberov zblízka

Extrémny detail listu, ktorý poukazuje na jeho zložitú štruktúru.

Podobne ako najnovšie makroobjektívy značky Canon, aj model RF 85 mm F2 MACRO IS STM má hybridný stabilizátor obrazu. Pôsobí proti pohybu zo strany na stranu, ako aj nahor a nadol, vďaka čomu je stabilizácia pri snímaní zblízka a makrofotografovaní oveľa efektívnejšia. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM s nastavením 1/40 s, f/2 a ISO 800.

Mimoriadne priblížený pohľad na hlavu a krídla motýľa.

Objektív Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM s 1,4-násobným zväčšením vám umožní zachytiť neuveriteľné detaily, ako sú jednotlivé šupiny na krídlach tohto motýľa. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM s nastavením 1/50 s, f/4.5 a ISO 3200. © Oliver Wright Photography

Mnohé objektívy dodávané s fotoaparátmi EOS od spoločnosti Canon majú pôsobivo krátke minimálne vzdialenosti zaostrenia (MFD). Patrí medzi nich Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pre fotoaparáty systému EOS R, ktorý má MFD len 13 cm.

Medzi vynikajúce makro objektívy patria aj Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 85 mm F2 MACRO IS STM. Poskytujú maximálne 0,5x-násobné zväčšenie a dodávajú sa s hybridnými stabilizátormi obrazu. Korigujú posun vo vertikálnej aj horizontálnej rovine, ako aj vibrácie. V porovnaní s bežnými stabilizátormi obrazu sú hybridné stabilizátory obrazu od spoločnosti Canon oveľa účinnejšie pri snímaní extrémne detailných záberov bez použitia statívu.

Dokonalosť makro objektívov podčiarkuje model Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM, ktorý ponúka prvotriedne 1,4-násobné zväčšenie, ako aj ovládací prstenec sférickej aberácie, ktorý vám umožní upraviť vzhľad bokehu v popredí a pozadí v rozostrených oblastiach.

Najlepšie nastavenia pre snímanie makro fotografie

Žena sníma makrofotografiu mušle pomocou fotoaparátu a objektívu Canon. Je oblečená v zimnom oblečení a opiera sa o lakte v piesku.

Zamyslite sa nad tým, koľko detailov dokážete zachytiť na širokouhlom zábere krajiny. Teraz si predstavte, že takmer celý obrazový snímač fotoaparátu vyplníte niečím, čo je veľké asi ako poštová známka. Aj 0,5-násobné makrozväčšenie dokáže odhaliť jemné detaily, ktoré sú zvyčajne voľným okom neviditeľné.

Muž pomocou fotoaparátu s veľkým objektívom zblízka fotografuje hmyz na liste.

Snímanie detailných záberov hmyzu a iných chrobákov môže byť nevyspytateľné. Svoju úspešnosť môžete zlepšiť výberom režimu automatického zaostrovania AI Servo (nepretržité) a vysokorýchlostného režimu sériového snímania. Podržaním stlačeného tlačidla spúšte nasnímajte sériu snímok v rýchlom slede, aby ste získali niekoľko vydarených záberov.

Skvele využijete režim makrosnímania dostupný na mnohých fotoaparátoch Canon, ale pre kreatívnejšie snímanie zblízka s fotoaparátmi určenými pre nadšencov je najlepšie, ak ovládanie vezmete do svojich rúk. Nepochybne oceníte používanie poloautomatického a manuálneho režimu.

Osobitnou výzvou je, že hĺbka poľa (vzdialenosť medzi najbližšími a najvzdialenejším bodom na scéne, ktoré sú vykreslené ostro) je pri fotografovaní zblízka veľmi malá a pri plnom makrofotografovaní úplne malá. Ak chcete maximalizovať hĺbku poľa, môžete prepnúť do režimu snímania Av (priorita clony) a nastaviť úzku clonu okolo f/16 až f/22. Ak však osvetlenie nie je veľmi jasné, správna expozícia si môže vyžadovať pomalšie rýchlosti uzávierky. Všeobecne to nepredstavuje problém, ak používate statív.

Pri makrofotografii hmyzu bude potrebná rýchla uzávierka na zmrazenie pohybu. Platí to aj v prípade, keď sú súčasťou snímania iné živé objekty, napríklad pri makrofotografii oka. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, keď sa používa aj úzka clona, je zvýšiť nastavenie ISO fotoaparátu. Vyššia hodnota ISO však môže viesť k strate jemných detailov a zvýšeniu šumu snímky – práve tu sa prejavujú funkcie na zabezpečenie nízkeho šumu plnoformátových fotoaparátov, ako sú Canon EOS R8 a EOS R6 Mark II.

Posledné úpravy

Zadná obrazovka fotoaparátu Canon EOS R6 zobrazujúca režim snímania RAW a nastavenia pripravené pre detailný záber hlavy papagája.

Mnohé fotoaparáty od spoločnosti Canon sú vybavené režimom kvality RAW. Jeho použitím získate maximálnu voľnosť vo fáze úprav pomocou softvéru, akým je napríklad Digital Photo Professional od spoločnosti Canon (k dispozícii na bezplatné stiahnutie). Budete môcť jemne doladiť hodnotu expozície a vyváženie bielej pre optimálny jas a reprodukciu farieb bez zníženia kvality obrazu. Môžete tiež použiť zaostrenie alebo funkciu rozostrenia masky na zvýraznenie detailov a pridanie pôsobivosti úpravou jasu, kontrastu, farebného tónu a sýtosti.

Prevažná väčšina záberov zblízka a makrozáberov do veľkej miery profituje z malých úprav. Ak vám minimálna zaostrovacia vzdialenosť objektívu bráni priblížiť sa k objektu tak blízko, ako by ste chceli, neprepadajte panike. Kreatívne orezanie vo fáze úprav vám umožňuje odstrániť zo záberu nechcené okraje a ponechať len oblasť, ktorú chcete zachovať.

Nikdy nie je nič úplne dokonalé. Keď fotografujete makrofotografie alebo detailné fotografie, absolútna úroveň jemných detailov, ktoré zachytíte, zvýrazní všetky známky prachu, škvŕn a iných nedostatkov. Štetec na retušovanie bodov alebo klonovací nástroj v softvéri na úpravu fotografií ich môže účinne zamaskovať kopírovaním údajov o jase, farbe a textúre z okolitých pixelov.

Najnovšie verzie softvéru Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon obsahujú aj nástroj na kompozíciu hĺbky. Tým sa automatizuje proces konvertovania dávky snímok zachytených v režime stupňovania zaostrovania tých fotoaparátov systému EOS R, ktoré nemajú možnosť vo fotoaparáte, a spája ich do jednej snímky. Je ideálny na rozšírenie efektívnej hĺbky poľa pri fotografovaní zblízka a makrofotografii.

Veríme, že tieto tipy a techniky vás presvedčili, že začať s makrofotografiou nie je vôbec ťažké, a inšpirovali vás, aby ste sa do toho pustili a vyrazili na hon za detailami a zachytávali vlastné detailné zábery.


Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

Súvisiace články