Skvele využijete režim makrosnímania dostupný na mnohých fotoaparátoch Canon, ale pre kreatívnejšie snímanie zblízka s fotoaparátmi určenými pre nadšencov je najlepšie, ak ovládanie vezmete do svojich rúk. Nepochybne oceníte používanie poloautomatického a manuálneho režimu.
Osobitnou výzvou je, že hĺbka poľa (vzdialenosť medzi najbližšími a najvzdialenejším bodom na scéne, ktoré sú vykreslené ostro) je pri fotografovaní zblízka veľmi malá a pri plnom makrofotografovaní úplne malá. Ak chcete maximalizovať hĺbku poľa, môžete prepnúť do režimu snímania Av (priorita clony) a nastaviť úzku clonu okolo f/16 až f/22. Ak však osvetlenie nie je veľmi jasné, správna expozícia si môže vyžadovať pomalšie rýchlosti uzávierky. Vo všeobecnosti to nie je problém, ak používate statív na makrofotografiu kvetov, detailné zábery jedla a iné zátišia, no matné osvetlenie môže viesť k plocho vyzerajúcim záberom. Pri fotografovaní v interiéri môžete pridať svetlo pomocou stolového svietidla alebo využiť denné svetlo z okna. Dobrou voľbou sú aj fotografické LED lampy, rovnako ako LED makroblesky v niektorých objektívoch Canon, ktoré sme spomenuli vyššie.
Pri makrofotografii hmyzu bude potrebná rýchla uzávierka na zmrazenie pohybu. Platí to aj v prípade, keď sú súčasťou snímania iné živé objekty, napríklad pri makrofotografii oka. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, keď sa používa aj úzka clona, je zvýšiť nastavenie ISO fotoaparátu. Vyššia hodnota ISO však môže viesť k strate jemných detailov a zvýšeniu šumu snímky – práve tu sa prejavujú funkcie na zabezpečenie nízkeho šumu plnoformátových fotoaparátov, ako sú EOS RP alebo EOS R6.
Pokrokovejším riešením je použitie bleskovej jednotky alebo blesku Speedlite. Okrem pridania osvetlenia akciu účinne zmrazí aj veľmi krátke trvanie blesku. Pre dokonalé ovládanie zblízka a efekt osvetlenia bez tieňa pri makrofotografii je model Canon Macro Ring Lite MR-14EX II kompatibilný s väčšinou makroobjektívov Canon.