MAKROFOTOGRAFIA

Základné tipy a techniky makrofotografie

Začať s fotografovaním zblízka je jednoduché – v tomto sprievodcovi makrofotografovaním nájdete najlepšie fotoaparáty a objektívy značky Canon pre neuveriteľne detailné zábery, spolu s radami a tipmi na snímanie úžasných fotografií.
Extrémne detailný záber pestrofarebnej osy kŕmiacej sa limetkovo zeleným kvetom prašníka.

Detailné fotografie akéhokoľvek objektu, od hmyzu až po kvety, potraviny a predmety pre domácnosť, môžu odhaliť prekvapujúce úrovne detailov. Možno predpokladáte, že na dokonalú makrofotografiu budete potrebovať luxusné vybavenie a profesionálne zručnosti. Ak sa však budete riadiť niekoľkými radami a tipmi, každý z vás môže zachytiť úžasné zábery zblízka dokonca aj s fotoaparátmi a objektívmi, ktoré sú šetrné k vášmu rozpočtu. Prečítajte si nášho sprievodcu makrofotografiou, kde nájdete všetky potrebné informácie.

Ako snímate makrofotografie?

Najjednoduchším spôsobom je využitie režimu makrosnímania, ktorým disponuje väčšina fotoaparátov Canon základnej úrovne a ktorý je dostupný na otočnom voliči alebo prostredníctvom systému ponúk. Táto funkcia optimalizuje všetky príslušné nastavenia pre fotografovanie zblízka. Úplná makrofotografia tento rámec ešte presahuje – zvyčajne využíva objektív, ktorý poskytuje plné 1,0-násobné zväčšenie. Znamená to, že malé objekty sa na obrazovom snímači fotoaparátu reprodukujú v plnej životnej veľkosti, čo umožňuje extrémne zväčšenie pri prezeraní výsledných fotografií na obrazovke alebo pri tlači.

Tento sprievodca makrofotografiou má za cieľ odpovedať na všetky najčastejšie otázky týkajúce sa makrofotografie a fotografie zblízka, vrátane nasledovných:

  1. Výber súpravy: skvelé fotografie dokážete zachytiť aj bez ohľadu na to, akú súpravu máte, ale výkonný fotoaparát a špeciálny makroobjektív vám môžu pomôcť posunúť sa o úroveň vyššie.
  2. Pochopenie nastavení: automatické režimy makra sú vynikajúce pre príležitostné zábery zblízka, ale prechod na režim priority clony (AV) alebo manuálny režim (M) vám umožní tvorivosť rozvinúť naplno.
  3. Zachovanie zaostrenia: spoľahlivé systémy automatického zaostrovania od spoločnosti Canon sú skvelé pre bežné fotografie, ale pre dokonalé makrozábery vyskúšajte funkcie, ako je zaostrenie so zvýraznením obrysov a stupňovanie zaostrovania.
  4. Úprava fotografií: makrofotografii často prospievajú úpravy. Nemusíte však byť profík. Jednoduché orezanie záberov pomôže dostať do popredia jemnejšie detaily, zatiaľ čo bodové čistenie môže pomôcť vylepšiť konečný výtvor.

Najlepšie vybavenie pre makrofotografiu

Mimoriadne detailný záber mušle zobrazujúci textúru v špirálach.

Podobne ako iné fotoaparáty systému Canon EOS R, aj model EOS RP má množstvo výkonných funkcií, ktoré vyhovujú makrofotografii, vrátane zaostrenia so zvýraznením obrysov a stupňovania zaostrovania. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 24 mm, 15 s, f/4 a ISO 100.

Extrémne priblížený záber červeného kvetu zobrazujúci detaily okvetných lístkov.

Model EOS RP je vybavený aj výklopnou zadnou dotykovou obrazovkou. Skvele ju využijete pri snímaní makrozáberov zo zložitých uhlov a zároveň umožňuje rýchle a jednoduché zaostrovanie pri bežných záberoch zblízka, pretože sa môžete jednoducho dotknúť ukážky záberu v bode, ktorý chcete automaticky zaostriť. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 24 mm, 1/10 s, f/4 a ISO 100.

Na snímanie zblízka nepotrebujete nákladné fotoaparáty a objektívy. Najlepší fotoaparát na makrofotografiu je ten, ktorý máte pri sebe. Mnohé základné automatické fotoaparáty majú režim makra, ktorý umožňuje vzdialenosť zaostrenia až do 1 cm. Kompaktný fotoaparát PowerShot G7 X Mark III od spoločnosti Canon má výkonnejší režim makra, ktorý pridáva bonus v podobe zvýraznenia obrysov zaostrenia pre presné manuálne zaostrovanie, ku ktorému sa dostaneme neskôr.

Fotoaparáty EOS s vymeniteľnými objektívmi vám poskytujú väčšiu flexibilitu pri snímaní zblízka, pretože môžete použiť ideálny objektív pre danú úlohu. Majú tiež výklopné dotykové obrazovky, ktoré vám umožňujú snímať z akéhokoľvek uhla a ponúkajú možnosti stupňovania zaostrovania a zaostrenia so zvýraznením obrysov.

Bezzrkadlový fotoaparát Canon EOS M50 Mark II je vynikajúcou dostupnou možnosťou, najmä v kombinácii s objektívom EF-M 28 mm f/3.5 IS STM. To poskytuje väčšie maximálne zväčšenie pri 1,2x. Tento objektív bol navyše uvedený ako prvý objektív na svete s automatickým zaostrovaním, ktorý je vybavený LED makrobleskom na osvetlenie objektu.

Detailný záber stredu ruže s vypnutým makrobleskom.

Objektív Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM je vybavený zabudovaným makrobleskom a zábery vyššie znázorňujú rozdiel, ktorý svetlo vytvára. Zachytené fotoaparátom Canon EOS M3 (jeho nástupcom je Canon EOS M6 Mark II) s objektívom Canon EF-M 28 mm f/3.5 IS STM s nastavením 1,3 s, f/7.1 a ISO 100.

Detailný záber stredu ruže so zapnutým makrobleskom.

Dodatočné osvetlenie, ktoré svetlo poskytuje, pomáha zo záberu odstrániť tiene a tmu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS M3 s objektívom Canon EF-M 28 mm f/3.5 Macro IS STM s nastavením 0,4 s, f/7.1 a ISO 100.

Aké sú najlepšie objektívy pre makrofotografiu?

Mnohé objektívy dodávané s fotoaparátmi EOS od spoločnosti Canon majú pôsobivo krátke minimálne vzdialenosti zaostrenia (MFD). Medzi ne patrí aj Canon RF 24 – 105 mm F4-7.1 IS STM pre fotoaparáty systému EOS R, ktoré majú MFD len 13 cm, a EF-S 18 – 55 mm f/3.5 – 5.6 IS II pre digitálne zrkadlovky so snímačom APS-C, ktoré majú MFD 25 cm a môžu sa použiť na fotoaparátoch systému EOS R alebo sérii EOS M pomocou upevňovacieho adaptéra EF-EOS R alebo EF-EOS M. To isté platí aj pre objektív Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM, ktorý obsahuje podobný makroblesk ako model EF-M 28 mm a je vynikajúcou dostupnou možnosťou pre váš prvý makroobjektív.

Extrémny detail listu, ktorý poukazuje na jeho zložitú štruktúru.

Podobne ako najnovšie makroobjektívy značky Canon, aj model RF 85 mm F2 MACRO IS STM má hybridný stabilizátor obrazu. Pôsobí proti pohybu zo strany na stranu, ako aj nahor a nadol, vďaka čomu je stabilizácia pri snímaní zblízka a makrofotografovaní oveľa efektívnejšia. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM s nastavením 1/40 s, f/2 a ISO 800.

Mimoriadne priblížený pohľad na hlavu a krídla motýľa.

Objektív Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM s 1,4-násobným zväčšením vám umožní zachytiť neuveriteľné detaily, ako sú jednotlivé šupiny na krídlach tohto motýľa. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM s nastavením 1/50 s, f/4.5 a ISO 3200. © Oliver Wright Photography

Pre nadšencov, ktorí chcú posunúť svoju kreatívnu makrofotografiu na vyššiu úroveň, sú ideálne špeciálne makroobjektívy a rad plnoformátových fotoaparátov Canon. Celozáberové snímače fotoaparátov Canon EOS RP a EOS R6 zachovávajú neuveriteľnú kvalitu obrazu pri nízkej úrovni osvetlenia, čím umožňujú čisté zábery aj pri vysokých hodnotách ISO. Oba tiež obsahujú režim stupňovania zaostrenia, ktorý je užitočný najmä pri makrofotografii, čo si vysvetlíme neskôr. Medzi vynikajúce sprievodné objektívy patria aj Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 85 mm F2 MACRO IS STM. Tieto modely poskytujú maximálne 0,5-násobné zväčšenie a sú dodávané s hybridnými stabilizátormi obrazu, aby sa zabránilo rozmazaniu záberov snímaných z ruky.

To isté platí aj pre profesionálny objektív Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM pre digitálne zrkadlovky. Pre mimoriadne veľké zväčšenie poskytuje špičkový fotoaparát Canon RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM obrovské 1,4-násobné zväčšenie.

Najlepšie nastavenia pre makrofotografiu

Žena sníma makrofotografiu mušle pomocou fotoaparátu a objektívu Canon. Je oblečená v zimnom oblečení a opiera sa o lakte v piesku.

Zamyslite sa nad tým, koľko detailov dokážete zachytiť na širokouhlom zábere krajiny. Teraz si predstavte, že takmer celý obrazový snímač fotoaparátu vyplníte niečím, čo je veľké asi ako poštová známka. Aj 0,5-násobné makrozväčšenie dokáže odhaliť jemné detaily, ktoré sú zvyčajne voľným okom neviditeľné.

Muž pomocou fotoaparátu s veľkým objektívom zblízka fotografuje hmyz na liste.

Snímanie detailných záberov hmyzu a iných chrobákov môže byť nevyspytateľné. Svoju úspešnosť môžete zlepšiť výberom režimu automatického zaostrovania AI Servo (nepretržité) a vysokorýchlostného režimu sériového snímania. Podržaním stlačeného tlačidla spúšte nasnímajte sériu snímok v rýchlom slede, aby ste získali niekoľko vydarených záberov.

Skvele využijete režim makrosnímania dostupný na mnohých fotoaparátoch Canon, ale pre kreatívnejšie snímanie zblízka s fotoaparátmi určenými pre nadšencov je najlepšie, ak ovládanie vezmete do svojich rúk. Nepochybne oceníte používanie poloautomatického a manuálneho režimu.

Osobitnou výzvou je, že hĺbka poľa (vzdialenosť medzi najbližšími a najvzdialenejším bodom na scéne, ktoré sú vykreslené ostro) je pri fotografovaní zblízka veľmi malá a pri plnom makrofotografovaní úplne malá. Ak chcete maximalizovať hĺbku poľa, môžete prepnúť do režimu snímania Av (priorita clony) a nastaviť úzku clonu okolo f/16 až f/22. Ak však osvetlenie nie je veľmi jasné, správna expozícia si môže vyžadovať pomalšie rýchlosti uzávierky. Vo všeobecnosti to nie je problém, ak používate statív na makrofotografiu kvetov, detailné zábery jedla a iné zátišia, no matné osvetlenie môže viesť k plocho vyzerajúcim záberom. Pri fotografovaní v interiéri môžete pridať svetlo pomocou stolového svietidla alebo využiť denné svetlo z okna. Dobrou voľbou sú aj fotografické LED lampy, rovnako ako LED makroblesky v niektorých objektívoch Canon, ktoré sme spomenuli vyššie.

Pri makrofotografii hmyzu bude potrebná rýchla uzávierka na zmrazenie pohybu. Platí to aj v prípade, keď sú súčasťou snímania iné živé objekty, napríklad pri makrofotografii oka. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, keď sa používa aj úzka clona, je zvýšiť nastavenie ISO fotoaparátu. Vyššia hodnota ISO však môže viesť k strate jemných detailov a zvýšeniu šumu snímky – práve tu sa prejavujú funkcie na zabezpečenie nízkeho šumu plnoformátových fotoaparátov, ako sú EOS RP alebo EOS R6.

Pokrokovejším riešením je použitie bleskovej jednotky alebo blesku Speedlite. Okrem pridania osvetlenia akciu účinne zmrazí aj veľmi krátke trvanie blesku. Pre dokonalé ovládanie zblízka a efekt osvetlenia bez tieňa pri makrofotografii je model Canon Macro Ring Lite MR-14EX II kompatibilný s väčšinou makroobjektívov Canon.

Techniky snímania makrofotografie

Detailný záber kopčeka vanilkovej zmrzliny poliatej tenkou kruhovou vrstvou čokolády, ozdobený posýpkou a tenkým zeleným listom.

Pre maximálnu ostrosť pri mimoriadne priblížených záberoch a makrofotografiách musí byť fotoaparát zvyčajne čo najstabilnejší. Zachytené fotoaparátom Canon EOS M50 Mark II s objektívom Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM s nastavením 1/125 s, f/5.6 a ISO 2500.

Detailný záber žiarivého ružového kvetu.

Príroda v sebe ukrýva hlbokú krásu, ktorú dokážu odhaliť zábery zblízka a makrofotografia. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM s nastavením 1/1250 s, f/2 a ISO 400. © Ilvy Njiokiktjien

Pri snímaní zblízka môže byť zaostrovanie tvrdým orieškom a vyžaduje extrémnu presnosť kvôli zvyčajne malej hĺbke poľa. Aplikácia Canon Photo Companion obsahuje užitočný nástroj na výpočet najbližších a najvzdialenejších bodov zaostrenia, hĺbky poľa a hyperohniskovej vzdialenosti v závislosti od fotoaparátu a nastavení.

Pre zábery zátiší, ako je makrofotografia jedla, je najlepšie pripevniť fotoaparát na statív alebo inú podperu tak, aby bol zafixovaný na mieste a nedochádzalo k žiadnemu pohybu alebo rozmazaniu. Ak chcete zaistiť úplnú nehybnosť, použite dvojsekundovú samospúšť fotoaparátu alebo diaľkové ovládanie, aby ste sa pri fotografovaní nemuseli dotýkať fotoaparátu.

Dokonca aj pri použití statívu môže dôjsť k vibráciám spôsobeným vašim dotykom fotoaparátu bezprostredne pred expozíciou a v prípade digitálnych zrkadloviek vyklopením zrkadlového systému. Dobrou kombináciou nastavení dostupných vo väčšine digitálnych zrkadloviek Canon je použitie dvojsekundového oneskorenia samospúšte v spojení s režimom uzamknutia zrkadla. Zrkadlo sa potom dve sekundy pred nasnímaním záberu vyklopí, čím poskytne dostatok času na rozptýlenie vibrácií. V týchto situáciách je užitočná aj aplikácia Canon Camera Connect. Umožňuje ovládať fotoaparát z telefónu.

A close-up image of blue flowers; the blooms in the centre are in focus, while the background is blurred.

Keď je fotoaparát zaistený, môže fungovať dobre automatické zaostrovanie, ak použijete jednobodové automatické zaostrovanie a presne zarovnáte bod s časťou objektu, ktorú chcete mať najostrejšiu. Ešte lepšie môže fungovať manuálne zaostrovanie, ako možno vidieť vo vyššie uvedenom videu. Najnovší model EOS M od spoločnosti Canon a všetky bezzrkadlové fotoaparáty systému EOS R sú vybavené možnosťou zaostrenia so zvýraznením obrysov (objektív musí byť v režime MF). Ak túto možnosť zapnete, oblasti v rámci záberu sa pri zaostrení zobrazia v hľadáčiku alebo na zadnej obrazovke, čo vám umožní jemne doladiť záber. Prípadne použite zväčšený náhľad požadovanej oblasti, aby ste zaistili optimálne manuálne zaostrenie. Rovnakú techniku môžete použiť na zadnej obrazovke digitálnych zrkadloviek Canon prepnutím do režimu živého náhľadu Live View.

Aj pri najpresnejšom zaostrení a úzkej clone sa vám niekedy stane, že stále nemôžete dosiahnuť takú ostrosť celej šírky scény, ako by ste chceli. Je to opäť v dôsledku veľmi malej hĺbky poľa pri snímaní zblízka. Niektoré fotoaparáty od spoločnosti Canon vrátane modelov Canon EOS RP a EOS R6 obsahujú režim stupňovania zaostrovania. Je vynikajúcim pomocníkom pri makrofotografii, pretože nasníma sériu záberov, pričom medzi jednotlivými snímkami automaticky postupuje cez rozsah zaostrovacích vzdialeností. Sériu je možné následne vo fáze úprav zlúčiť do jedného záberu, čo vyústi do širšej roviny zaostrenia.


Ak chcete zvýrazniť detaily, skúste experimentovať s rôznymi zdrojmi svetla od prirodzeného okolitého osvetlenia a svetla odrazeného od hárka bieleho kartónu alebo papiera až po použitie fotografického osvetľovacieho panelu LED či bleskovej jednotky Speedlite. Množstvo makroobjektívov Canon má zabudovaný aj makroblesk, ktorý pomáha odstraňovať tiene a tmu.

Ako upravovať makrofotografie

Zadná obrazovka fotoaparátu Canon EOS R6 zobrazujúca režim snímania RAW a nastavenia pripravené pre detailný záber hlavy papagája.

Mnohé fotoaparáty od spoločnosti Canon sú vybavené režimom kvality RAW. Jeho použitím získate maximálnu voľnosť vo fáze úprav pomocou softvéru, akým je napríklad Digital Photo Professional od spoločnosti Canon (k dispozícii na bezplatné stiahnutie). Budete môcť jemne doladiť hodnotu expozície a vyváženie bielej pre optimálny jas a reprodukciu farieb bez zníženia kvality obrazu. Môžete tiež použiť zaostrenie alebo funkciu rozostrenia masky na zvýraznenie detailov a pridanie pôsobivosti úpravou jasu, kontrastu, farebného tónu a sýtosti.

Prevažná väčšina záberov zblízka a makrozáberov do veľkej miery profituje z malých úprav. Ak vám minimálna zaostrovacia vzdialenosť objektívu bráni priblížiť sa k objektu tak blízko, ako by ste chceli, neprepadajte panike. Kreatívne orezanie vo fáze úprav vám umožňuje odstrániť zo záberu nechcené okraje a ponechať len oblasť, ktorú chcete zachovať.

Nikdy nie je nič úplne dokonalé. Keď fotografujete makrofotografie alebo detailné fotografie, absolútna úroveň jemných detailov, ktoré zachytíte, zvýrazní všetky známky prachu, škvŕn a iných nedostatkov. Štetec na retušovanie bodov alebo klonovací nástroj v softvéri na úpravu fotografií ich môže účinne zamaskovať kopírovaním údajov o jase, farbe a textúre z okolitých pixelov.

Najnovšie verzie softvéru Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon obsahujú aj nástroj na kompozíciu hĺbky. Tým sa automatizuje proces konvertovania dávky snímok zachytených v režime stupňovania zaostrovania fotoaparátov systému EOS R a spája ich do jednej snímky. Je ideálny na rozšírenie efektívnej hĺbky poľa pri fotografovaní zblízka a makrofotografii.


Veríme, že tieto tipy a techniky vás presvedčili, že začať s makrofotografiou nie je vôbec ťažké, a inšpirovali vás, aby ste sa do toho pustili a vyrazili na hon za detailami a zachytávali vlastné detailné zábery.



Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

Súvisiace články