Nepredvídateľné zvieratá, ktoré sa pohybujú rýchlo, občas a chaoticky, môžu byť jednými z najnáročnejších objektov na fotografovanie.
Správne znalosti však uľahčia tvorbu záberov, na ktoré budete hrdí. Na rozdiel od športovej fotografie sú pri fotografovaní divokej prírody kľúčovými faktormi efektívna príprava, nájdenie správnej pozície, znalosť potrebnej výbavy (a spôsobu jej použitia) a očakávanie neočakávaných udalostí v divokej prírode.
Tu je našich 10 najlepších tipov na zachytenie skvelých záberov divokej prírody.
FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY
Ako s fotoaparátom Canon zachytiť pôsobivé fotografie divokej prírody
1. Spoznajte snímaný objekt
Znalosť biotopu a správania fotografovaného zvieraťa je nesmierne dôležitá a ušetrí vám hodiny v teréne. Pri plánovaní fotografovania vám pomôže znalosť, v ktorom čase roka je daný druh aktívny. Skvelé zábery divokej prírody sa len zriedka podarí urobiť bez znalostí a prípravy.
2. Tréningom k dokonalosti
Nemá zmysel byť v správnom čase na správnom mieste, ak nie ste schopní zachytiť to, čo je pred vami. Fotografovanie okamihov, ktoré sa udejú za zlomok sekundy, si vyžaduje prax. Zachytávanie plachých zvierat znamená, že budete musieť prejsť mnohými pokusmi a omylmi, kým zistíte, čo vám vyhovuje.
Zvážte možnosť postaviť v záhrade kŕmidlá pre vtáky a fotografovať ich cez okno alebo z provizórneho úkrytu pomocou objektívu so zoomom a teleobjektívom, napríklad Canon RF 24–240mm F4-6.3 IS USM alebo Canon RF 100–400mm F5.6-8 IS USM. Objektív so zoomom vám umožní nastaviť ohniskovú vzdialenosť, napríklad 400 mm rozsah objektívu RF 100–400mm F5.6-8 IS USM, čo znamená, že si môžete priblížiť aj tie najmenšie tvory bez toho, aby ste ich rušili.
Prípadne strávte čas v neďalekom parku alebo vo zvieracej rezervácii s fotoaparátom, aby ste lepšie pochopili správanie zvierat. Čím viac budete trénovať svoje oko a reakčný čas, tým lepšie sa vám bude fotografovať v divokej prírode.
3. Priblížte sa
Väčšina skvelých záberov divokej prírody zobrazuje akciu zblízka. Fyzické priblíženie sa k voľne žijúcim zvieratám zvyčajne vedie k zmene ich správania alebo ešte horšie – k ich úplnému odplašeniu. Použitie dlhého objektívu je nevyhnutné na vytvorenie záberov, ktoré detailne zobrazujú akciu, a výsledný záber môžete orezať, aby ste sa k akcii dostali ešte bližšie.
Automatické zaostrovanie so sledovaním zvierat, ktoré je k dispozícii vo fotoaparáte Canon EOS R7 a plnoformátovom fotoaparáte Canon EOS R6, dokáže rozpoznať psy, mačky a vtáky, pričom rozpozná buď telo, tvár alebo oko objektu, čím dokáže zachytiť ostré snímky zvierat v pohybe.
4. Použite správny objektív
Pokiaľ ide o objektívy, oplatí sa vyberať rozumne. Objektív RF 100-400mm F5.6-8 IS USM má výkonný rozsah zoomu, ktorý umožňuje veľkú všestrannosť. Pre ešte väčší supertelefotografický rozsah na plnoformátovom bezzrkadlovom fotoaparáte, ako je Canon EOS RP, sú tu objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou Canon RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM.
Ak máte fotoaparát s formátom APS-C, ako je napríklad Canon EOS R7, a chcete začať s malým rozpočtom aj konštrukciou, zvážte model RF-S 18-150MM F3.5-6.3 IS STM.
Keďže snímač vo fotoaparáte APS-C je menší ako snímač v plnoformátovom fotoaparáte, nezachytí celú šírku obrazu, ktorú by vytvoril rovnaký objektív na plnoformátovom fotoaparáte – treba vziať do úvahy „faktor orezania“ približne 1,6x, čo má za následok zväčšenie scény, pretože váš objekt je v zábere oveľa väčší. Spárujte napríklad objektív RF 100-400mm F5.6-8 IS USM s fotoaparátom Canon EOS R7 a využite „efektívnu ohniskovú vzdialenosť“ 160 – 640 mm.
Ak chcete zistiť efektívnu ohniskovú vzdialenosť objektívu vo fotoaparáte, použite bezplatnú aplikáciu Canon Photo Companion s kalkulačkou efektívnej ohniskovej vzdialenosti.
5. Zabráňte pohybu
Chvenie fotoaparátu je nepriateľom ostrých záberov pri používaní teleobjektívov.
Prevažná väčšina teleobjektívov Canon je vybavená vysoko účinnou optickou stabilizáciou obrazu, ktorá proti tomu bojuje a zvyčajne sa rovná približne 3 až 5 krokom v expozičnej hodnote. To môže mať obrovský význam pri fotografovaní voľne žijúcich živočíchov z ruky, kde môžu byť vysoké rýchlosti uzávierky nepraktické pri inom ako priamom slnečnom svetle. 5-krokový stabilizátor obrazu na objektíve Canon RF 600 mm F11 IS STM by mal umožniť trvalo ostré zábery pri 1/20 sekundy namiesto 1/640.
Stabilizátor obrazu používajte pri teleobjektívoch a makro fotografii, najmä pri práci s fotoaparátom z ruky. Ak je však fotoaparát na statíve, je často lepšie stabilizátor obrazu vypnúť.
6. Sústreďte sa
Pri fotografovaní divokej prírody je dôležité zabezpečiť, aby bol objekt ostrý v správnej oblasti. Rad bezzrkadloviek EOS R od spoločnosti Canon je vybavený veľmi účinným systémom Dual Pixel AF, ktorý umožňuje rýchle automatické zaostrovanie s rozpoznávaním fázy priamo na samotnom obrazovom snímači a tiež pokrýva väčšinu záberu. Technológiou Dual Pixel AF je vybavená aj väčšina najnovších digitálnych zrkadloviek EOS a je k dispozícii pri snímaní v režime živého náhľadu Live View.
Snažte sa zamerať na najdôležitejšiu časť snímaného objektu, zvyčajne na oči. Fotoaparáty Canon EOS R7 a EOS R6 sú vybavené režimom automatického zaostrovania s detekciou očí zvierat, ktorý automaticky vyhľadáva oči na scéne a zameriava ich. Režim automatického zaostrovania AI Servo nepretržite sleduje divokú zver v pohybe, aj keď sa pohybuje veľmi rýchlo, aby zabezpečil ostré zábery. Skúste spraviť sériu záberov v najrýchlejšom režime fotoaparátu, aby ste zachytili rozhodujúci okamih.
7. Na rýchlosti záleží
Správne nastavenie rýchlosti uzávierky je kľúčovou súčasťou zachytenia divokej prírody v jej najlepšom svetle. Logickým krokom pri fotografovaní rýchleho pohybu je zvýšenie rýchlosti uzávierky. Možno však budete chcieť pridať trochu rozmazania pomocou dlhšej uzávierky, napríklad na koncoch vtáčích krídel, aby ste dodali pocit pohybu.
Keď sa zdokonalíte vo svojom vybavení, možno budete chcieť ešte viac znížiť rýchlosť uzávierky, prípadne až na 1/10 s, a dokonca zaviesť techniku posúvania (panning), aby ste ešte viac zvýšili pocit pohybu.
Pravidlom je, že potrebujete rýchlosť uzávierky, ktorá je aspoň taká rýchla ako vzájomná ohnisková vzdialenosť celého záberu. Ak teda používate 600 mm objektív, napríklad Canon RF 600 mm F11 IS STM, budete potrebovať rýchlosť uzávierky aspoň 1/600 sekundy pri vypnutom IS – na väčšine fotoaparátov je to 1/640.
8. Zvážte svetlo: využite čo najviac podsvietenia
Svoje fotografie môžete vylepšiť výberom správnych svetelných podmienok na fotografovanie objektov. S prihliadnutím na vzorce správania zvierat sa snažte využiť skoré ranné alebo neskoré večerné slnko pre teplé slabé svetlo, ktoré vytvára bohaté farby a hlboké tiene.
9. Ovládanie hĺbky ostrosti
Tento tip je naozaj dôležitý. Pri štandardnom fotografovaní sa bežne používa režim snímania s prioritou clony (AV na voliči fotoaparátu). Pri makro objektívoch sa kvôli malým pracovným vzdialenostiam clona znižuje na f/16, f/22 alebo viac, aby sa maximalizovala hĺbka ostrosti a zabezpečilo sa zaostrenie celej fotografie.
Fotografovanie divokej prírody môžete vylepšiť použitím efektu bokeh, vďaka ktorému sa váš objekt stane ústredným bodom snímky. Ak však chcete zachytiť voľne žijúce zvieratá v ich prirodzenom prostredí, možno sa budete chcieť vyhnúť rozmazaniu pozadia.
Dlhšia ohnisková vzdialenosť môže viesť k silnejšiemu rozostreniu pozadia. Vďaka tomuto efektu je možné pomocou teleobjektívov vynikajúco izolovať objekt a premeniť pozadie na rozmazanú oblasť bez detailov. Ak chcete vylepšiť bokeh, ustúpte o niekoľko krokov dozadu a priblížte na dlhšiu ohniskovú vzdialenosť.
10. Zábery z extrémne krátkej vzdialenosti
Porozumenie scéne a zachytenie objektu v jeho prirodzenom kontexte môže vytvoriť pôsobivý záber divokej prírody. Na to potrebujete širokouhlý objektív. V prípade menších objektov, ako sú vtáky a dokonca aj hmyz, sa ako výsledný záber osvedčí fotografia z extrémnej blízkosti, aby sa váš objekt nestratil v širokom zábere. To by si vyžadovalo špeciálny makro objektív. Hoci nejde o makro objektív, môžete použiť aj objektív Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, ktorý má 0,41-násobné zväčšenie a možnosť zaostrovania na krátku vzdialenosť, vďaka čomu môžete vytvárať snímky veľmi podobné makro záberom.
Súčasné makro objektívy Canon sú zvyčajne vybavené „hybridnou stabilizáciou obrazu“, ktorá koriguje posun x-y aj bežnejšie uhlové chvenie. Vďaka tomu sú vynikajúce na snímanie extrémne blízkych záberov z ruky. Objektívy Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO STM a RF 85mm F2 MACRO IS STM sú toho najlepším príkladom a ponúkajú 0,5-násobné zväčšenie pre makro zábery pri najmenšej zaostrovacej vzdialenosti.
Krása makro objektívu spočíva v tom, že umožňuje vytvárať fotografie, na ktorých je určitý objekt zobrazený väčší, než ako by sme ho za normálnych okolností videli na obrazovke alebo v tlačenej podobe. Môžete s nimi drobný hmyz vyobraziť ako obrovské okaté monštrá, prípadne ukázať jemné detaily, ktoré by ľudské oko zvyčajne prešlo bez povšimnutia.
Ak hľadáte vhodný objektív na fotografovanie divokej prírody, pozrite si nášho kompletného sprievodcu.
Autor Matthew Richards
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R7
Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS RP
Malý a ľahký plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s intuitívnym ovládaním vhodný na cesty a každodenné fotografovanie. -
Objektívy RF-S
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Objektív APS-C série EOS-R so zoomom, v ktorom sa spája širokouhlý a telefotografický objektív, je ideálny na snímanie cestovateľských záberov, divokej prírody, športu a životného štýlu. -
Teleobjektív so zoomom
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Všestranný, kompaktný a ľahký objektív RF so zoomom 100 – 400 mm a 5,5-krokovým stabilizátorom obrazu na zachytávanie divokej prírody a akcie bez väčšej hmotnosti. -
Objektívy RF
RF 600mm F11 IS STM
Revolučný superteleobjektív, ktorý je kompaktný, ľahký a ideálny na fotografovanie divokých zvierat, safari či napríklad vlakov. -
Objektívy RF
RF 800mm F11 IS STM
Kompaktný, ľahký a výkonný superteleobjektív vyvinutý najmä pre nadšencov fotografie divokej prírody hľadajúcich ten najlepší dosah.