PRÍRODA

Najužitočnejšie tipy a najlepšia súprava: Začíname s fotografovaním vtákov

Vtáky sú nádherné stvorenia, ale ich fotografovanie môže byť ťažké. Pozrite si nami odporúčanú súpravu na zachytenie neuveriteľných záberov a naučte sa od fotografa divokej prírody Aarona Sterlinga, ako to robí.
Vták so žiarivo oranžovým perím je odfotený na konári, pozadie za ním je rozostrené. Záber je nasnímaný pomocou fotoaparátu Canon EOS R6 fotografom divokej prírody Aaronom Sterlingom.

Fotografovanie zvierat a vtákov v ich prirodzenom prostredí môže byť náročné a zároveň obohacujúce. Vtáky sú mimoriadne nepredvídateľné a môžu utiecť hneď, ako zacítia najmenší pohyb. Sú však fascinujúcimi objektmi na fotografovanie.

Ako teda uspieť pri fotení vtákov? Je dôležité byť trpezlivý a mať základné vedomosti o správaní sa vtákov, no mať aj správnu súpravu na snímanie týchto relatívne malých, rýchlo sa pohybujúcich tvorov.

Fotograf divokej prírody Aaron Sterling sledoval a fotografoval vtáky od nepamäti. Tu sa s vami podelí o svoje tipy na fotografovanie vtákov bez ich rušenia a funkcie, na ktoré je potrebné sa zamerať pri výbere fotoaparátov a objektívov, aby ste sa mohli vydať na cestu fotografovania vtákov.

Je dobré vedieť, kam ísť a čo hľadať

Dvaja fotografi sedia bok po boku vo vtáčej skrýši.

Môžete použiť jeden z dvoch prístupov k fotografovaniu vtákov, radí Aaron. „Môžete počkať, kým sa k vám divoké vtáctvo priblíži. Dáva vám to väčšiu šancu, že uvidíte niečo vzácne. Alebo môžete byť v pohybe – vtedy toho uvidíte oveľa viac, ale riskujete, že keď sa budete pohybovať, vtáky vyplašíte.“ Ideálnou voľbou je skrýša na fotografovanie, ak vám nevadí, že zostanete na jednom mieste.

Záber zhora, fotoaparát Canon PowerShot SX740 HS na modrom batohu vedľa vychádzkových palíc.

Na fotografovanie vtákov je dôležité byť dobre pripravený. Nezabudnite si obuť pohodlnú obuv, nosiť dáždnik a zabaliť si do batohu nejaké občerstvenie na doplnenie energie.

Najdôležitejšie je dostať sa na vybrané miesto skoro, hovorí Aaron. „Nájdite si miesto, kde sú zvieratá zvyknuté na ľudí, aby neboli také plaché, ako by mohli byť,“ navrhuje. „Ak len začínate, choďte do prírodnej rezervácie a na toto prostredie si zvykajte."

Snímanie z úkrytu je ideálna na to, aby ste svoje objekty nevystrašili. „Používam malý stan s maskáčovou potlačou a otvormi,“ pokračuje. „Len v ňom sedím a trpezlivo čakám. Čím viac času strávite vonku, tým lepšiu predstavu získate o tom, kde je dobré miesto.“

Ak nemáte prístup do prírodnej rezervácie, môžete fotografovať vtáky v miestnom parku či dokonca vo svojej záhrade. „Postavte kŕmidlo pre vtáky," radí Aaron. „Sú skvelé, pretože priťahujú rôzne druhy vtákov. Ku kŕmidlu položte malú paličku, aby to vyzeralo prirodzene – vtáčiky si na ňu sadnú a bude to vyzerať, akoby ste boli niekde vonku.“ Pohrajte sa s kompozíciou, aby sa v záverečnom zábere kŕmidlo neobjavilo.

Musíte sa naučiť prispôsobiť sa meniacemu sa počasiu a je dôležité oboznámiť sa so základnými fotografickými princípmi. „Naučte sa všetko, čo sa dá o rýchlosti uzávierky, clone, ISO a o tom, čo najlepšie funguje pre typ záberu, o ktorý sa usilujete,“ hovorí Aaron.

Mali by ste sa tiež oboznámiť so svojim objektom. Nemusí to však vo vás vzbudzovať rešpekt. „Čím viac vtáky pozorujete, tým viac sa o nich budete chcieť dozvedieť,“ hovorí Aaron. „Začnete rozoznávať vtáčie volanie a zistíte, že menšie vtáky sa často nachádzajú v kríkoch, zatiaľ čo dravé vtáky radšej sedia na vrchole vysokých stromov."

Funkcie fotoaparátu, na ktoré je potrebné sa zamerať pri fotografovaní vtákov

Hmotnosť a prenosnosť

Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM je položený na kmeni spadnutého stromu a v pozadí je rozostrená zalesnená krajina.

„Model Canon PowerShot ZOOM je menší ako môj telefón, zmestí sa do vrecka a robí všetko to, čo poriadny fotoaparát, takže mi umožňuje užívať si bez toho, aby som sa cítil zaťažený,“ hovorí Aaron.

Ruka používa aplikáciu Canon Camera Connect na smartfóne pri prezeraní a zdieľaní snímok divokej prírody nasnímaných fotoaparátom Canon.

Aaron sa rád delí o svoje fotografie na sociálnych sieťach a aplikácia Canon Camera Connect tento proces zjednodušuje. Vďaka nej nej môžete prenášať snímky medzi fotoaparátom značky Canon a smartfónom. Svoje zábery môžete tiež geograficky označiť, takže nikdy nezabudnete, kde ste videli žltochvosta alebo slávika.

Ak plánujete byť na nohách a celý deň, potrebujete súpravu, ktorá sa ľahko prenáša. Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM, vreckový monokulárny fotoaparát so superzoomom, je ideálny na fotografovanie vtákov a umožňuje snímanie statických záberov pri rozlíšení 12,1 MP a vysokom rozlíšení Full HD. Jeho kompaktné telo znižuje riziko odplašenia vtáka a je vybavený 3-stupňovým zoomom s ohniskovou vzdialenosťou 100 mm, 400 mm a 800 mm, takže objektom môžete vyplniť väčšiu časť záberu. Model PowerShot ZOOM je tiež plne automatický, takže nemusíte tráviť čas zmenou nastavení.

Aaron vyskúšal fotoaparát Canon PowerShot ZOOM v rezervácii Christopher Cadbury Wetland Reserve na predmestí Birminghamu v Spojenom kráľovstve a páčilo sa, že mohol jednoducho strčiť fotoaparát do vrecka a vytiahnuť ho, len čo zbadal vtáka. „Obľúbil som si popruh, pretože vám pomáha fotoaparát poľahky nosiť,“ hovorí Aaron. „Nemusíte sa obávať, že vám vyšmykne z rúk, najmä keď máte naponáhlo.“

Alternatívnym kompaktným fotoaparátom je model Canon PowerShot SX740 HS, ktorý je vybavený vstavaným 40x optickým zoomom a 20,3 MP snímačom CMOS, takže môžete ľahko snímať fotografie vo vysokom rozlíšení.

Ak hľadáte fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi, 24,2 MP model Canon EOS R50 je malý a diskrétny – váži len 375 g.


Vysokorýchlostné tiché snímanie

Dva malé vtáky na konári, z ktorých jeden podáva druhému jedlo do úst na fotografii, ktorú zachytil Aaron Sterling.

Aaron vie, že pri zachytení tohto výnimočného momentu ide o milisekúndy. Keď sa objaví vták, je najlepšie urobiť sériu záberov. Zvýšite tak svoje šance na zachytenie dokonalého záberu. Skúste preto použiť režim sériového snímania vo formáte RAW spoločnosti Canon. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 600 mm F11 IS STM pri nastavení 1/320 s, f/11 a ISO 2500. © Aaron Sterling Photography

Režim sériového snímania je pravdepodobne najlepším prístupom na snímanie rýchlo sa pohybujúcich objektov akými su vtáky. Model EOS R50 od spoločnosti Canon sníma momenty rýchlosťou 12 sn./s. (15 sn./s. s elektronickou clonou), zatiaľ čo model EOS R10 dokáže zachytiť nepretržité série snímok pri rýchlosti až 15 sn./s. (23 sn./s. s elektronickou clonou).

Aby ste nerušili fotografovaný objekt, pri práci zblízka chcete vytvárať čo najmenej hluku a fotoaparáty s tichým režimom elektronickej uzávierky vám umožňujú snímať bez toho, aby vydávali zvuk.

Sériové snímanie vo formáte RAW s predsnímaním, ktorý ponúlajú fotoaparáty ako Canon EOS R7, je ďalšou užitočnou funkciou pri fotografovani nepredvídateľných objektov. Keď stlačíte tlačidlo spúšte do polovice, fotoaparát začne snímať súbory RAW, a potom, keď ho úplne stlačíte, uloží snímky do vyrovnávacej pamäte – až polsekundové zábery. „Je to mimoriadne dôležité pri fotografovaní vtákov, pretože nikdy neviete, kedy by mohli odletieť,“ vysvetľuje Aaron.

Vynikajúci spôsob, ako fotografovať vtáky doma, je umiestniť fotoaparát na statív v blízkosti kŕmidla pre vtáky, postaviť sa mimo dohľadu a snímať na diaľku. Široká škála fotoaparátov Canon má pripojenie Wi-Fi a všetky fotoaparáty systému EOS R majú tiež rozhranie Bluetooth. Pomocou aplikácie Canon Camera Connect vám to umožní ovládať širokú škálu nastavení a aktivovať spúšť zo smartfónu alebo tabletu. Pomocný program EOS Utility od spoločnosti Canon, ktorý je súčasťou úvodného nastavenia softvéru všetkých fotoaparátov EOS, vám tiež umožňuje ovládať fotoaparát z počítača a prezerať snímky na väčšej obrazovke.


Sledovanie AF pre pohyblivé objekty a AF s detekciou očí zvierat

Malý spevavec zavesený na konári stromu obklopený tenkými vetvičkami na pozadí jasne modrej oblohy. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10.

AF so sledovaním objektu vám dáva možnosť zaostriť na vtáka aj cez lístie. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 100 – 500 mm F4.5-7.1L IS USM pri nastavení na 500 mm, 1/1000 s, f/8 a ISO 400.

Na fotografii Aarona Sterlinga sedí na konári na tmavom rozostrenom pozadí malý vták.

„Fotenie vtákov je skvelý spôsob, ako zvýšiť povedomie o dopade, ktorý máme na naše životné prostredie,“ hovorí Aaron. To je jeden z dôvodov, prečo to robím - milujem vtáky a chcem sa o ich krásu podeliť so všetkými ostatnými." Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 100– 400 mm f5.6-8 IS USM pri nastavení 400 mm, 1/250 s, f/8 a ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Technológia automatického zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II vo fotoaparátoch systému EOS R, ako napríklad EOS R50 a EOS R10, funguje spolu s procesorom DIGIC X, aby zabezpečila rýchle sledovanie snímaného objektu, čo vám umožní okamžite sa sústrediť na pohybujúceho sa vtáka. AF s detekciou očí zvierat je jednou z mnohých pokročilých funkcií automatického zaostrovania navrhnutých tak, aby vám pomohli zachytiť ostré zábery vtákov počas letu. Funkcia AF vyhľadá vtáky v zábere a uprednostní ich ako hlavné objekty na sledovanie, pričom sa zameria sa na ich oči, ak ich dokáže rozpoznať. To znamená, že pri snímaní vtáka v pohybe nemusíte obetovať ostré zaostrenie.


Schopnosti pri slabom osvetlení

Volavka sediaca na čiastočne ponorenom konári na okraji slabo osvetlenej rieky, nafotené fotoaparátom Canon EOS R10.

Aaron uprednostňuje fotografovanie cez deň, keď je osvetlenie priaznivejšie, ale fotoaparáty, ako napríklad Canon EOS R10, vám môžu pomôcť zachytiť úžasné zábery vtákov pri slabom osvetlení. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 100 – 500 mm F4.5-7.1L IS USM pri nastavení 343 mm, 1/800 s, f/5.6 a ISO 100.

Mnohé vtáky – ako napríklad sovy – sa odvážia von len v noci alebo skoro ráno, keď svetelné podmienky nie sú ideálne na fotografovanie. 24,2 MP model Canon EOS R10 je vybavený zaostrením -4 EV pri slabom osvetlení a jeho maximálna citlivosť ISO 32 000, s možnosťou rozšírenia na ISO 51 200, vám umožňuje fotografovať aj za mesačného svetla.

Na čo sa zamerať pri objektíve na fotografovanie vtákov

Chochláč sediaci na vetvičke medzi rozmazanými steblami trávy nasnímaný objektívom Canon RF 800 mm F11 STM.

Pri fotografovaní z vtáčej skrýše sa dostanete do bezpečnej vzdialenosti od objektov, preto je užitočný väčší objektív. Objektív Canon RF 800 mm F11 IS STM je možné predĺžiť na 1600 mm pomocou nadsatvca Canon Extender RF 2x. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 800 mm F11 IS STM pri nastavení 1/40 s, f/11 a ISO 1600.

Malý vtáčik sediaci na konári s rozostreným pozadím, nasnímaný objektívom Canon RF 100 – 400 mm F5.6-8 IS USM od Aarona Sterlinga.

Úzky zorný uhol, ktorý ponúka teleobjektív, akým je Canon RF 100 – 400 mm F5.6-8 IS USM, uľahčuje výber dokonalého mäkkého pozadia na kompozíciu vtáka. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 100 – 400 mm F.5.6-8 IS USM pri nastavení 400 mm, 1/250 s, f/8 a ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Vtáky sú zvyčajne menšie a dostať sa k nim je náročnejšie ako v prípade iných divokých zvierat, takže ak ich chcete odfotiť, dlhšia ohnisková vzdialenosť je základ. Model Canon RF 600mm F11 IS STM – čo je Aaronova obľúbená ohnisková vzdialenosť na fotografovanie vtákov – je ľahký superteleobjektív, ktorý vám umožní vyplniť záber nádherne detailnými obrazmi. Obsahuje aj 5-krokový optický stabilizátor obrazu (IS), ktorý pomáha predchádzať rozmazaniu spôsobenému chvením fotoaparátu.

S objektívmi so zoomom získate viac možností fotografovania, čo vám umožní prechádzať od širokých záberov, ktoré zachytia vtáky v ich prirodzenom prostredí, až po portréty zblízka zvýrazňujúce špecifické črty. Objektív Canon RF-S 18 – 150 mm F3.5-6.3 IS STM s výkonným rozsahom zoomu (ekvivalent 29 – 240 mm na plnoformátovom fotoaparáte) je kompaktný, ľahký a tichý so 4,5 krokmi optického IS. Ďalším kompaktným zoomom s rozsahom ohniskových vzdialeností, vďaka ktorému je vhodný na fotografovanie vtákov, je model Canon RF-S 55 – 210mm F5 – 7.1 IS STM. Jeho 7-lamelová takmer kruhová clona poskytuje príjemný pohľad na rozostrené oblasti a izoluje váš objekt, aby zábery ešte viac zapôsobili. Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi Najlepšie základné objektívy na fotografovanie divokej prírody.

Nemusíte byť odborníkom na fotenie vtákov, aby ste si to užili – nemá to žiadne nevýhody. „Sledovanie vtákov môže byť pomerne návykové,“ hovorí Aaron. „Je to ako videohra, v ktorej ste dokončili jednu úroveň a chcete okamžite prejsť na ďalšiu. Zbadáte jedného vtáka a potom chcete zachytiť ďalšieho a ďalšieho. Využite príležitosť spojiť sa s prírodou a začnete si viac vážiť našu krásnu planétu. A pamätajte, že pozorovať vtáky je privilégium.“


Autorom je Nikita Achanta

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • PRÍRODA

  Monokulárny fotoaparát alebo ďalekohľad – čo je najlepšie na pozorovanie vtákov?

  PowerShot ZOOM od spoločnosti Canon je vreckový monokulárny fotoaparát ideálny na pozorovanie vtákov – ale aký je v porovnaní s ďalekohľadmi Canon?

 • FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Rady na fotografovanie divokej prírody

  Profesionálka Dani Connorová sa delí o svoje najlepšie rady o tom, ako uspieť vo svojom odbore, s nádejným mladým fotografom divokej prírody.

 • FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Ponorte sa do prírody

  Fotograf divokej prírody Tolga Aktas hovorí o tom, ako vám PowerShot ZOOM môže pomôcť žiť v prítomnom okamihu.

 • PRÍRODA

  Fotografovanie vtákov s modelom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM

  Profesionálny fotograf a tím nadšencov sa stretnú, aby otestovali model RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM v teréne.