TECHNOLÓGIA

Digitálne zrkadlovky v. bezzrkadlové fotoaparáty: ktoré sú lepšie?

Keď je k dispozícii širší sortiment bezzrkadlových fotoaparátov než kedykoľvek predtým, je čas ich začať používať? Porovnávame rodiely medzi digitálnymi zrkadlovkami a bezzrkadlovými fotoaparátmi, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa.
Pohľad cez plece fotografa na obrazovku LCD modelu Canon EOS R10, na ktorej sú dvaja tanečníci flamenca.

Vďaka systému EOS R, ktorý zahŕňa možnosti APS-C i plnoformátového snímača, teraz široký sortiment bezzrkadlových fotoaparátov ponuka nové výhody nielen profesionálom, ale aj amatérom. Či už chcete prejsť zo staršieho fotoaparátu na novší alebo kompaktný fotoaparát nahradiť fotoaparátom s vymeniteľnými objektívmi, asi si kladiete otázku, či je lepší bezzrkadlový fotoaparát alebo tradičná digitálna zrkadlovka?

Tu vám pomôžeme rozhodnúť sa. Pozrieme sa na rozdiely medzi digitálnymi zrkadlovkami a bezzrkadlovými fotoaparátmi, s čím nám pomôže produktový špecialista spoločnosti Canon Europe Mike Burnhill.

Ilustrácia schémy fotoaparátu Canon EOS 80D so znázornením zrkadlového mechanizmu.

Skratka DSLR označuje digitálnu zrkadlovku. V nej zrkadlo odráža svetlo nahor do systému hľadáčika. Aby sa svetlo dostalo k snímaču za ním, zrkadlo mu musí uhnúť z cesty. To si vyžaduje relatívne objemný mechanizmus, ktorý zvyšuje veľkosť a hmotnosť fotoaparátu a tiež predstavuje komplikácie pre optické inžinierstvo.

Canon EOS R7 na skale. Nemá pripevnený objektív, takže snímač vo vnútri je viditeľný.

Bezzrkadlový fotoaparát, ako je napríklad Canon EOS R7, neobsahuje žiadny zrkadlový mechanizmus. Namiesto toho obraz prechádza priamo cez objektív k snímaču. To, čo vidíte v elektronickom hľadáčiku (EVF), je projekcia obrazu snímača. To znamená, že na rozdiel od optického hľadáčika v digitálnej zrkadlovke dokáže zobraziť efekt nastavení snímania. Ako hovorí Mike Burnhill zo spoločnosti Canon Europe, „elektronický hľadáčik v bezzrkadlových fotoaparátoch vám umožňuje vidieť expozíciu snímky ešte predtým, ako ju vytvoríte.“

Digitálne zrkadlovky v. bezzrkadlové fotoaparáty: veľkosť a hmotnosť tela

„Jednou z kľúčových vlastností digitálnych zrkadloviek je, že majú zrkadlo alebo optický hranol na nasmerovanie svetla cez hľadáčik,“ vysvetľuje Mike. „Tento mechanizmus však musí mať priestor na otáčanie, aby sa uvoľnila cesta svetlu k snímaču. Jeho odstránením sa zníži veľkosť a hmotnosť fotoaparátu, čo je dobre viditeľné, keď porovnáme modely EOS R7 a EOS R10 s podobnými modelmi digitálnych zrkadloviek, ako sú Canon EOS 7D Mark II a EOS 90D.“

Tvorkyňa lifestylového obsahu Diana Millosová pomocou modelu EOS R10 fotografovala kultúru a architektúru Andalúzie. Komentuje to: „Keď prejdete z fotoaparátu, ktorý je oveľa ťažší, ako napríklad EOS 80D, ktorý používam, EOS R10 vyzerá takmer ako hračka. Páči sa mi, že je malý a ľahký, no stále rovnako výkonný.“

Ruky muža držia fotoaparát značky Canon smerom nadol.

Digitálne zrkadlovky, ako je Canon EOS 7D Mark II, poskytujú vysokokvalitné snímky, ale vo väčšom tele, aby sa doň zmestil zrkadlový mechanizmus.

Žena v žltých šatách a klobúku drží fotoaparát pri jednom oku.

Bezzrkadlové fotoaparáty, ako je Canon EOS R10, ponúkajú ekvivalentnú kvalitu a výkonnosť v prenosnejšej a ľahšej konštrukcii.

Objímky pre objektívy: sú bezzrkadlové fotoaparáty lepšie ako digitálne zrkadlovky?

Objímka EF použitá v digitálnych zrkadlovkách spoločnosti Canon bola uvedená na trh v roku 1987, takže ide o veľmi osvedčený systém. Dostupné sú stovky kompatibilných objektívov s objektívom EF, ktoré pokrývajú takmer každú ohniskovú vzdialenosť, a rad kompaktnejších a často cenovo dostupnejších objektívov EF-S pre digitálne zrkadlovky EOS so snímačmi APS-C.

Bajonet RF používaný vo fotoaparátoch so systémom EOS R však zaviedol mnoho inovácií. „Bajonet RF bol navrhnutý s ohľadom na budúcnosť,“ vysvetľuje Mike. „Cieľom je zlepšenie rýchlosti komunikácie medzi fotoaparátom a objektívom a pridanie ďalších kontaktov na podporu viacerých funkcií.“ Patrí k nim omnoho rýchlejší výkon automatického zaostrovania, optimalizácia digitálneho objektívu v reálnom čase a vylepšené ovládacie prvky, napríklad pomocou prispôsobiteľného ovládacieho prstenca na objektívoch RF.

Namiesto toho, aby bolo potrebné neustále riešiť systém zrkadla digitálnej zrkadlovky medzi objímkou a snímačom, môžu dizajnéri objektívov priblížiť objektívy RF k samotnému snímaču, čím sa zvyšuje optický výkon. Výsledkom sú rýchlejšie, svetlejšie objektívy s výnimočnou kvalitou, ako aj prevratné objektívy, ako je objektív RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE, ktorý v kompatibilných plnoformátových fotoaparátoch dokáže zaznamenať 180° VR snímky.

Obrázok bajonetu RF na fotoaparáte Canon EOS R3.

Srdcom bezzrkadlového systému Canon EOS R je inovatívny bajonet RF so širokým otvorom, kratšou vzdialenosťou zadného zaostrenia a výnimočne rýchlou komunikáciou medzi objektívom a telom.

Objektívy a kompatibilita: môžete používať objektívy z digitálnej zrkadlovky v bezzrkadlovom fotoaparáte?

Ak už máte objektívy EF alebo EF-S, dokážete ich jednoducho používať s bezzrkadlovými fotoaparátmi EOS R bez straty kvality alebo funkčnosti, a to vďaka sortimentu upevňovacích adaptérov EF-EOS R. To vám tiež poskytne priestor na kombináciu konkrétnych objektívov v oboch formátoch (najmä ak máte obľúbený alebo špecializovaný objektív, ktorý ešte nie je dostupný vo verzii s bajonetom RF) a získanie toho najlepšieho z oboch svetov. K dispozícii je dokonca aj upevňovací adaptér s ovládacím prstencom objektívu a adaptér so zasúvacím neutrálne sivým alebo polarizačným filtrom, čo dodáva vašim objektívom EF ešte viac všestrannosti, než majú pri použití v digitálnej zrkadlovke.

Je však dôležité poznamenať, že objektívy RF nie je možné používať v digitálnej zrkadlovke. Takže ak máte záujem používať konkrétny objektív RF, budete si musieť vybrať bezzrkadlový fotoaparát so systémom EOS R.

Tri objektívy so zoomom stoja vedľa seba na kuse vybavenia na gymnastiku.

Vďaka predstaveniu fotoaparátov so systémom APS-C EOS R, ako sú modely EOS R7 a EOS R10, je systém bezzrkadlový systém EOS R dostupnejší pre viacerých fotografov než kedykoľvek predtým. „Bajonet RF umožní novej skupine zákazníkov prístup k úplne novej generácii objektívov, ktoré špeciálne vyvíjame pre tento bajonet – objektívov, ktoré nebolo možné používať s digitálnymi zrkadlovkami,“ hovorí Mike. Vďaka faktoru orezania snímačov APS-C poskytujú plnoformátové objektívy, ako sú tie uvedené tu, vo fotoaparátoch APS-C 1,6x väčší dosah.

Optické v. elektronické hľadáčiky: ktorú sú lepšie?

Digitálne zrkadlovky majú optické hľadáčiky, ktoré niektorí fotografi uprednostňujú, pretože poskytujú priame spojenie so scénou. V minulosti trpeli elektronické hľadáčiky (EVF) v bezzrkadlových fotoaparátoch nedostatkami, ako je oneskorenie, dnes sú však čoraz lepšie – najnovšie fotoaparáty so systémom EOS R obsahujú elektronické hľadáčiky s vysokou obnovovacou frekvenciou až 120 sn./s, čo v praxi znamená, že neuvidíte žiadne oneskorenie. A majú aj svoje výhody.

Obzvlášť ak používate fotoaparát so systémom EOS R, simulácia expozície umožňuje zobraziť ukážku s aplikovanou expozíciou, štýlom Picture Style a ďalšími nastaveniami, a to v hľadáčiku i na zadnom displeji LCD. V digitálnej zrkadlovke funguje simulácia expozície pri použití zadnej obrazovky v režime živého náhľadu Live View, ale nie v hľadáčiku. Pomocou elektronického hľadáčika môžete tiež vytvoriť záber a zaostriť v podmienkach s nízkym osvetlením, ktoré sú príliš tmavé na to, aby ste niečo videli voľným okom cez optický hľadáčik. Pri snímaní videa ponúka elektronický hľadáčik v kamerách so systémom EOS R rovnaké zobrazenie pomoci s manuálnym zaostrovaním ako profesionálne kamery Cinema EOS od spoločnosti Canon.

Fotografka divokej prírody Dani Connorová, ktorá použila model EOS R7 na výlete pri hľadaní ohrozeného rysa španielskeho, zistila, že práca s elektronickým hľadáčikom úplne zmenila jej fotografiu.

„S hľadáčikom digitálnej zrkadlovky je často jednoduchšie vytvoriť skúšobný záber a skontrolovať obraz na zadnej obrazovke pred tým, ako sa rozhodnete, ktoré nastavenia chcete zmeniť,“ hovorí. „S bezzrkadlovým fotoaparátom je užitočné skontrolovať vplyv zmeny nastavení bez toho, aby som musela odtiahnuť oko od hľadáčika.

„Keď pri fotografovaní divokej prírody musím rýchlo reagovať alebo sa neustále mení svetlo, môžem rýchlo upraviť ISO alebo rýchlosť uzávierky a vidím, ako bude vyzerať výsledná fotografia.“

Ilustrácia schémy elektronického hľadáčika.

Elektronický hľadáčik (EVF) v bezzrkadlovom fotoaparáte využíva kompaktnú verziu rovnakej zobrazovacej technológie s vysokým rozlíšením ako displej LCD v zadnej časti fotoaparátu. Výhodou je, že vďaka tomu vidíte presne to, čo fotoaparát, dokonca aj v príliš tmavých podmienkach, v ktorých by oko bez pomoci nevidelo nič.

Ilustrácia schémy znázorňujúca dráhu svetla vo vnútri digitálnej zrkadlovky, ktorý odráža zrkadlo smerom nahor do optického hranola a potom do hľadáčika.

Zrkadlo v digitálnej zrkadlovke odráža svetlo až do optického hľadáčika prostredníctvom optického hranola, takže vidíte obraz v tom správnom smere. Výhodou je, že to funguje okamžite. „Elektronický hľadáčik má vždy určité oneskorenie,“ vraví Mike. „Hľadáčiky v digitálnych zrkadlovkách pracujú rýchlosťou svetla – vyššiu rýchlosť už nedosiahnete.“

Kvalita obrazu: vytvárajú bezzrkadlové fotoaparáty lepšie fotografie?

„Zachytávanie snímok pomocou týchto dvoch systémov nie je radikálne odlišné, pokiaľ ide o skutočnú kvalitu výslednej snímky, ale všetko ostatné, čo s tým súvisí, je naozaj dôležité,“ hovorí Mike.

„Napríklad jednou z výhod vysokorýchlostnej komunikácie medzi objektívom a fotoaparátom, ktorú prináša bajonet RF, je možnosť v reálnom čase vykonať vo fotoaparáte korekciu takých optických problémov, ako sú difrakcia a aberácia. Toto okamžité spracovanie znamená, že v niektorých prípadoch nové fotoaparáty poskytujú lepšiu kvalitu snímky.“

Podobne dokážu v niektorých situáciách bezzrkadlové fotoaparáty, ako napríklad EOS R7, produkovať konzistentne použiteľné snímky s väčšou pravdepodobnosťou než model EOS 7D Mark II alebo EOS 90D. Obe tieto zrkadlovky majú maximálnu rýchlosť sériového snímania 10 sn./s, zatiaľ čo model EOS R7 ponúka sériové snímanie s rýchlosťou až 15 sn./s pri použití mechanickej uzávierky a 30 sn./s pri použití elektronickej uzávierky, to všetko s plne automatickým sledovaním zaostrovania.

Pohľad na LCD displej fotoaparátu Canon EOS R8, na ktorom fotograf nahráva video rastlín v kvetináčoch.

Najnovšie bezzrkadlové fotoaparáty, ako je EOS R8, obsahujú pokročilé funkcie pre tvorcov obsahu. Patria sem rozlíšenie 4K 60p a video s inteligentným sledovaním objektu – teda niečo, čo neponúkajú ani digitálne zrkadlovky, ako sú EOS 7D Mark II a EOS 90D.

Automatické zaostrovanie: bezzrkadlové fotoaparáty v. digitálne zrkadlovky

Systém EOS R bezzrkadlových fotoaparátov, ako sú EOS R5, EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R7EOS R10 používa najnovší systém automatického zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II od spoločnosti Canon, ktorý používa na zaostrovanie a snímanie každý jeden pixel snímača. Fotoaparáty, ako sú EOS 7D Mark II a EOS 90D, používajú zaostrovanie cez hľadáčik pomocou konkrétnych bodov s rozpoznávaním fázy.

Jednou z veľkých výhod týchto bezzrkadlových fotoaparátov je schopnosť vybrať bod AF kdekoľvek v rámci záberu. „To nie je možné v digitálnej zrkadlovke,“ vysvetľuje Mike. „Vďaka tomu dokážu tieto fotoaparáty poskytovať aj funkcie, ako sú sledovanie tváre, sledovanie očí a sledovanie zvierat. Môžete napríklad sledovať oko vtáka počas letu, a to kdekoľvek v rámci záberu – opäť je to niečo, čo nie je možné v digitálnych zrkadlovkách.

„Preto majú niektoré profesionálne digitálne zrkadlovky samostatný čip určený na zaostrovanie. Systém automatického zaostrovania tak má v porovnaní s novšími bezzrkadlovými fotoaparátmi určité obmedzenia, no môže byť v určitých situáciách vďaka tomuto špeciálnemu čipu rýchlejší.“

Displej fotoaparátu Canon EOS R7 s bodom automatického zaostrovania na oku dravca sediaceho na vetve.

Najnovšie bezzrkadlové fotoaparáty, ako sú EOS R7 a EOS R10, obsahujú rýchlu elektronickú uzávierku a automatické zaostrovanie sledujúce oko zvieraťa, a sú vhodné pre fotografov všetkých úrovní. „Pre fotografa divokej prírody je skvelé, keď dokáže sledovať oko zvieraťa,“ hovorí špecialista na divokú prírodu Dani Connor. „Otvorili mi to nové príležitosti, ktoré som nemal k dispozícii ako používateľ digitálnej zrkadlovky.“

Mechanická v. elektronická uzávierka

Niektoré digitálne zrkadlovky, najmä EOS 90D a EOS-1D X Mark III, majú okrem mechanických uzávierok aj elektronické uzávierky, to je však skôr výnimka. Všetky bezzrkadlové fotoaparáty so systémom EOS R od spoločnosti Canon na druhú stranu majú oba typy uzávierky.

V prípade elektronickej uzávierky je mechanická uzávierka uzamknutá a obrazový snímač v podstate číta dáta elektronicky. Najväčšou výhodou je, že snímanie môže byť úplne tiché. So stlmenou alebo potlačenou uzávierkou, ako keď vyberiete možnosť jemného snímania S (soft shooting), ktorá je k dispozícii v niektorých fotoaparátoch, dosiahnete nielen tichšiu prevádzku, ale snímanie úplne bez šumu. Môže to byť neoceniteľné, ak fotografujete napríklad ostražitú voľne žijúcu zver, spiace bábätká alebo tiché časti svadieb.*

Elektronické uzávierky umožňujú aj rýchlejšie sériové snímanie. „S mechanickými uzávierkami,“ vraví Mike, „dosahuje spomedzi našich digitálnych zrkadloviek najvyššiu rýchlosť náš profesionálny fotoaparát EOS-1D X Mark III, konkrétne 16 sn./s. Model EOS R10 s elektronickou uzávierkou vám poskytne až 23 sn./s za zlomok ceny. No a model EOS R7 dokáže snímať s rýchlosťou 30 sn./s, čím sa vyrovnáva inému profesionálnemu fotoaparátu EOS R3, avšak za tretinu jeho ceny.“

Pri fotografovaní s elektronickou uzávierkou však môže vzniknúť fenomén „posuvnej uzávierky“ – rýchlo sa pohybujúce predmety, ako sú golfová palica počas úderu či rotujúca vrtuľa, sa môžu pohnúť, kým sa zaznamená celý záber. Výsledkom je skreslenie na výslednom obraze. Tento jav je v najnovších bezzrkadlových fotoaparátov významne redukovaný, no na snímanie rýchlych akcií sa odporúča používať mechanickú uzávierku.

Snímanie s elektronickou uzávierkou pri umelom osvetlení, obzvlášť ak ide o žiarivkové svetlo, môže byť problém, keď má svetlo odlišnú fázu než uzávierka. Z podobných dôvodov môže použitie blesku s elektronickou uzávierkou spôsobiť nerovnomernú expozíciu na snímke.

Čiernobiely záber zblízka na dieťa, ktoré sa koncentrovane pozerá nadol.

Rodinná fotografka Helen Bartlett považuje za nedoceniteľnú možnosť absolútne tichého snímania, ktorú jej poskytujú fotoaparáty so systémom EOS R. Pretože nevzniká zvuk uzávierky, ktorý by rušil mláďatá, či ich dokonca zobudí, ak práve spia, dokáže ich zachytiť v prirodzenejších situáciách. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 50mm F1.2L USM pri nastavení 1/1000 s, f/1,2 a ISO 100. © Helen Bartlett

Výdrž batérie: digitálne zrkadlovky v. bezzrkadlové fotoaparáty

Často sa hovorí, že digitálne zrkadlovky majú dlhšiu životnosť batérie než bezzrkadlové fotoaparáty, najmä preto, že ich elektronický hľadáčik vyžaduje energiu, zatiaľ čo optický hľadáčik digitálnej zrkadlovky nepoužíva žiadnu. V praxi však výdrž batérie závisí od toho, ako používate fotoaparát – napríklad použitie blesku spotrebuje viac energie v oboch typoch fotoaparátov, zatiaľ čo používanie displeja LCD v digitálnej zrkadlovke zvyčajne spotrebúva viac energie než používanie displeja LCD v bezzrkadlovom fotoaparáte. Digitálna zrkadlovka strednej triedy, ako je EOS 90D, ponúka 1 200 alebo viac záberov s hľadáčikom a 450 záberov s displejom LCD. Bezzrkadlový fotoaparát EOS R6 Mark II poskytuje 450 záberov s elektronickým hľadáčikom a 760 s displejom LCD.

Rozdiel je ešte väčší na profesionálnej úrovni. Ak napríklad v prípade modelu EOS-1D X Mark III používate hľadáčik, môžete vytvoriť s nabitou batériou až 2500 obrázkov. Ak sa však spoliehate na živý náhľad Live View, tento počet klesne a 600, čo je porovnateľné so 620 zábermi s hľadáčikom a 860 s displejom LCD v prípade bezzrkadlového modelu EOS R3. Ak teda uprednostňujete používanie zadného displeja LCD, bezzrkadlové fotoaparáty vám môžu na jedno nabitie poskytnúť viac záberov.

Bezzrkadlový fotoaparát v. digitálna zrkadlovka: výber

Bezzrkadlové fotoaparáty aj digitálne zrkadlovky majú svoje silné a slabé stránky. To, ktorý bude pre vás lepší, závisí vo veľkej miere od typu vašich vytváraných fotografií a od výhod, ktoré chcete pri používaní konkrétneho fotoaparátu/objektívu získať.

Ak chcete ľahký fotoaparát s rýchlou snímkovou frekvenciou na cestovnú fotografiu, môže byť pre vás ideálny bezzrkadlový fotoaparát, ako je EOS R10. Ak chcete používať objektívy RF novej generácie, potom je pre vás určený bezzrkadlový fotoaparát so systémom EOS R, ktorý prináša dodatočné výhody vrátane korekcie obrazu vo fotoaparáte a výkonného sledovania automatického zaostrovania, ako aj schopnosť používať vaše obľúbené objektívy EF pomocou adaptérov EF-EOS R.

Ak si chcete pozrieť náhľad snímky v hľadáčiku s aplikovanými nastaveniami snímania, bude vám vyhovovať elektronický hľadáčik bezzrkadlového fotoaparátu. Živý náhľad Live View na zadnom displeji LCD digitálnej zrkadlovky zvládne to isté, zatiaľ čo jej optický hľadáčik eliminuje akékoľvek oneskorenie, ktoré majú aj tie najrýchlejšie elektronické hľadáčiky v bezzrkadlových fotoaparátoch, a zabezpečí dlhšiu životnosť batérie.

Pokročilé funkcie automatického zaostrovania, ako sú automatické zaostrenie na oči zvierat a automatické zaostrenie vozidla, sú dostupné len v najnovších fotoaparátoch so systémom EOS R, no špeciálny čip automatického zaostrovanie v digitálnej zrkadlovke môže byť rýchlejší. Fotoaparáty so systémom EOS R vám umožňujú snímať pomocou elektronickej i mechanickej uzávierky, zatiaľ čo väčšina digitálnych zrkadloviek obsahuje iba mechanickú uzávierku. Ak je pre vás veľmi dôležité úplne tiché snímanie a nefotografujete rýchlo sa pohybujúcu akciu, pri ktorom by mohla byť problémom posuvná uzávierka, potom využijete výhody elektronickej uzávierky.

Od ergonómie až po automatické zaostrovanie, od typu uzávierky až po jej rýchlosť, ak si môžete vyskúšať fotoaparát, o ktorý máte záujem, neváhajte – nič nenahradí možnosť skutočne zistiť, ako vám vyhovuje.



Môžu vznikať iné zvuky ako zvuk uzávierky (clona,​zvuk pohonu zaostrovania objektívu, zvuk elektroniky atď.).

Amy Davies & Alex Summersby

Súvisiace produkty

Súvisiace články

  • TECHNOLÓGIA

    Vysvetlenie rozdielov snímača APS-C a plnoformátového snímača

    Aký je rozdiel medzi fotoaparátom APS-C a plnoformátovým fotoaparátom a ktorý je pre vás vhodný?

  • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

    Ako si vybrať objektív

    Všetko, čo potrebujete vedieť o objektívoch, od typov objektívov až po funkcie, na ktoré sa treba zamerať.

  • NÁVOD PRE KUPUJÚCICH

    Najlepšia súprava pre nádejných profesionálov

    Traja ambasádori spoločnosti Canon diskutujú o najlepších fotoaparátoch a objektívoch pre tých, ktorí v tejto oblasti začínajú.

  • SÚPRAVA

    Prečo je systém EOS R inováciou, ktorá vám zmení kariéru

    Fotoaparáty a objektívy Canon EOS R už päť rokov zvyšujú úroveň práce fotografov. Zistite z prvej ruky, prečo sa profesionálni fotografi rozhodli pre túto zmenu.