NÁVOD PRE KUPUJÚCICH

Najlepšie základné objektívy na fotografovanie divokej prírody

Objavte najlepšie a cenovo najvýhodnejšie objektívy na zachytenie skvelých záberov divokej prírody, ideálne pre fotoaparáty Canon systému EOS R vrátane modelov EOS R7 a EOS R10.
Rys iberský na veľkej skale pozerajúci priamo do fotoaparátu.

Zachytávanie delikátnych snímok voľne žijúcich zvierat a vtákov v ich prirodzenom prostredí si vyžaduje porozumieť ich správaniu, osvojiť si zručnosti v teréne, trpezlivosť a vytrvalosť. Avšak aj v prípade, že všetky tieto vlastnosti máte, bez telefotografického objektívu ďaleko nezájdete.

Dobrou správou je, že nemusíte utrácať životné úspory na drahý profesionálny objektív, aby ste mohli začať s fotografovaním divokej prírody. Môžete si vybrať z množstva ľahkých vysokovýkonných základných objektívov a objektívov so zoomom na fotografovanie divokej prírody, ktoré vyhovujú systémom EOS R bezzrkadlových fotoaparátov vrátane fotoaparátov Canon EOS R7EOS R10.

Ďateľ usadený na konári obklopený vysokou trávou a zeleným lístím.

S objektívmi so zoomom získate viac možností fotografovania, čo vám umožní prechádzať od širokých záberov, ktoré zachytia zvieratá v ich prirodzenom prostredí, až po portréty zblízka zvýrazňujúce špecifické črty. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM s nastavením 400 mm, 1/50 s, f/8 a ISO 800.

Priblížený pohľad na farebného papagája so zelenými pierkami na hlave, zeleno-modrými krídlami a žiarivo oranžovým telom.

Telefotografické objektívy vám umožňujú získať detailné zábery zvierat, do blízkosti ktorých sa nedostanete, či už preto, že sú nebezpečné, alebo preto, že ich skrátka nechcete vyrušiť. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 600 mm F11 IS STM pri nastavení 1/350 s, f/11 a ISO 1600.

Potrebujem telefotografický objektív na fotografovanie divokej prírody?

Nie nevyhnutne. Niekedy stačí použiť širokouhlý objektív – zvyčajne ide o objektív s ohniskovou vzdialenosťou do 35 mm – na zachytenie obrázkov voľne žijúcich zvierat v ich prostredí sa k nim však budete musieť dostať bližšie. Na fotografovanie plnoformátových fotografií divokej prírody zvyčajne potrebujete objektív s telefotografickým (s ohniskovou vzdialenosťou nad 85 mm) alebo supertelefotografickým (nad 300 mm) rozsahom. Tieto typy objektívov zachytávajú užšie zorné pole – iba časti scén pred vami, vďaka čomu zvieratá a vtáky vo väčšej vzdialenosti pôsobia na fotografii väčšie.

Mal by som na fotografovanie divokej prírody použiť zoomový alebo prémiový objektív?

Telefotografické zoomové objektívy majú všestrannejšie využitie a umožňujú vám zmeniť kompozíciu fotografie bez toho, aby ste sa museli presunúť alebo aby ste museli prestať s fotografovaním a vymeniť objektív za iný typ. Prémiové objektívy majú len jednu ohniskovú vzdialenosť, no sú vo všeobecnosti ľahšie ako ekvivalentné zoomové objektívy. Dostupné sú aj dlhšie ohniskové vzdialenosti, aby ste dokázali ľahko snímať voľne žijúce zvieratá, ku ktorým sa však nedokážete dostať fyzicky bližšie a nestačí na to ani zoomový objektív.

Kanadská hus plávajúca na pokojnej vode.

Prevratný systém EOS R umožňuje inovatívny a ľahký dizajn objektívu – ako napríklad Canon RF 800 mm F11 IS STM, ktorý váži 1 260 g a meria len 281,8 mm, keď je zasunutý. Preto je omnoho pohodlnejší na prenášanie. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 800 mm F11 IS STM pri nastavení 1/500 s, f/11 a ISO 1250. © Ben Hall

Ruky, ktoré držia fotoaparát Canon EOS R7 s objektívom so zoomom.

Objektív so zoomom poskytuje flexibilitu na zmenu kompozície záberu, aby ste mohli zachytiť scénu, aj keď nemáte čas na výmenu objektívu.

Aké ohniskové vzdialenosti sú najlepšie na fotografovanie voľne žijúcich zvierat a vtákov?

Vtáky sú zvyčajne menšie a dostať sa k nim je náročnejšie ako v prípade iných divokých zvierat, takže ak ich chcete odfotiť, dlhšia ohnisková vzdialenosť je základ. Väčšieho cicavca síce môžete odfotiť aj s 300 mm alebo 400 mm objektívom, na fotografovanie vtáctva je nutné používať 500 mm, 600 mm alebo dokonca 800 mm objektívy.

Veľkosť snímača fotoaparátu vám však môže pomôcť. Snímače v bezzrkadlových fotoaparátoch APS-C, ako sú fotoaparáty EOS R7EOS R10, sú menšie ako plnoformátové snímače, ktoré sa nachádzajú v iných fotoaparátoch radu systému EOS R, ako je fotoaparát EOS R6. Takže v skutočnosti orezávajú obraz z objektívu, čím objekt vyplní väčšiu časť záberu. Tento faktor orezania 1,6 x zvyšuje dosah objektívu tak, že napríklad použitie objektívu RF 50mm F1.8 STM na fotoaparáte APS-C vám poskytne rovnaké zorné pole, aké by ste získali s 80 mm objektívom na plnoformátovom fotoaparáte, a pomocou štandardného 100 mm objektívu dosiahnete rovnaké zorné pole ako s plnoformátovým fotoaparátom so 160 mm objektívom. Rovnakú výhodu získate pri používaní objektívu EF na fotoaparátoch EOS R7 alebo EOS R10 prostredníctvom ktoréhokoľvek upevňovacieho adaptéru radu EF-EOS R.

Osoba fotografujúca záber zblízka pomocou fotoaparátu Canon EOS R10 a objektívu RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM.

Automatické zaostrovanie fotoaparátu Canon EOS R10 naďalej pracuje takmer v tme až do hodnoty expozície -4 EV 1 . Fotoaparát EOS R7 pracuje ešte nižšie, až do -5 EV 1 .

Ako vám môže technológia objektívov a fotoaparátov pomôcť pri snímaní lepších fotografií z divokej prírody?

Hoci sa objektívy s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou ťažšie držia bez otrasov, vstavaná optická stabilizácia obrazu (IS) vám pomôže napraviť rozmazanie spôsobené chvením fotoaparátu. Fotoaparáty EOS R7Canon EOS R6 majú aj vstavanú funkciu stabilizácie obrazu, ktorá dokáže zabezpečiť až 7 krokov stabilizácie obrazu, keď sa používa s kompatibilným objektívom.

Rozmazanie však nie je vždy nevýhodné, vysvetľuje fotograf divokej prírody Ben Hall vo svojom videu o tvorivosti s abstraktnou fotografiou divokej prírody (nižšie)2.

Výkonný zaostrovací motorček vám pomôže udržať krok s rýchlymi zvieratami, jeho prevádzka je tichšia a je menej pravdepodobné, že zviera vyplaší. Bajonet RF na fotoaparáty systému EOS R umožňuje veľmi rýchle prepojenie medzi fotoaparátom a objektívom pre mimoriadne rýchle a spoľahlivé rýchlosti zaostrenia. Fotoaparáty Canon EOS R7,EOS R10EOS R6 tiež maximálne využívajú inherentnú rýchlosť automatického zaostrovania objektívu a zdieľajú procesor, ktorý využíva umelú inteligenciu s hĺbkovým učením na rozpoznanie a sledovanie zvierat a vtákov s neuveriteľnou rýchlosťou a účinnosťou. Aby ste zaručili, že sa vaše zábery zachytia v akčnom fotografovaní divokej prírody, je najlepšie, aby ste odfotografovali sériu záberov v rýchlom slede, fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 poskytnú ohromné rýchlosti fotografovania až 30 snímok/s a 23 snímok/s3, a to všetko so sledovaním AF.

Vyššia maximálna clona (nižšie číslo f) znamená, že objektív vpustí viac svetla do fotoaparátu, čo môže pomôcť pri fotografovaní rýchlo sa pohybujúcich zvierat v horších svetelných podmienkach. Mimoriadne dobre v tomto scenári fungujú plnoformátové bezzrkadlové fotoaparáty, ako napríklad EOS R6.

Na záver by ste mali vziať do úvahy veľkosť a hmotnosť objektívu, pretože je pravdepodobnejšie, že budete mať so sebou kompaktný a ľahký objektív. S hmotnosťou 300 g, ale selektívnym rozsahom zoomu 28,8 – 240 mm vám napríklad objektív RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM umožňuje čo najlepšie využiť všetky možnosti fotografovania divokej prírody.

Najlepší základný kompaktný objektív RF pre fotografovanie divokej prírody: Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

Exteriérový záber fotoaparátu Canon EOS R7 s objektívom RF-S 18-150mm F3.5 – 6.3 IS STM na veľkej skale.

Efektívny rozsah zoomu 28,8 – 240 mm objektívu Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM umožňuje oddialiť pohľad na väčší obraz – ideálny na snímanie voľne žijúcej zveri proti nádhernej scenérii – alebo priblížiť sa bližšie a zachytiť podrobnosti.

Objektív Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM je jedným z prvých objektívov navrhnutých špeciálne pre fotoaparáty systému EOS R, ako sú fotoaparáty EOS R7EOS R10. Je vybavený efektívnym rozsahom zoomu 8,33x, ktorý pokrýva rozsah od širokouhlého zobrazenia až po telefotografický dosah. To vám môže poskytnúť výraznú výhodu, ak snímate v prašnom prostredí alebo potrebujete rýchlo reagovať na rôzne možnosti fotografovania divokej prírody, keď by ste pri výmene objektívu mohli zmeškať záber.

Vďaka faktoru orezania 1,6x týchto fotoaparátoch má objektív účinný rozsah zoomu, ktorý by mal 28,8 – 240 mm objektív na plnoformátovom fotoaparáte, je pritom pomerne kompaktný a ľahký, váži len 300 g.

Najlepší základný objektív RF so zoomom na fotografovanie divokej prírody: Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

Jeleň s výrazným parožím stojaci na lesnej čistinke, ktorý sa otáča smerom k fotoaparátu.

Zdvojnásobenie ohniskovej vzdialenosti – napríklad z 200 mm na 400 mm – znamená, že zvieratá a vtáky sú na fotografii dvakrát tak veľké, čím sa zvýrazní umiestnenie objektu v ohnisku. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 100-400 mm F5.6-8 IS USM pri nastavení 400 mm, 1/40 s, f/8 a ISO 800. © Ben Hall

Jeleň so začínajúcim parožím stojaci v zelenom lese medzi papradím.

Úzky zorný uhol, ktorý ponúkajú telefotografické objektívy, uľahčuje zachytenie dokonalého jemného pozadia za snímaným zvieraťom. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM s nastavením 373 mm, 1/50 s, f/8 a ISO 1250. © Ben Hall

Objektívy RF od spoločnosti Canon pre fotoaparáty systému EOS R sú vybavené množstvom dizajnových inovácií a Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM nie je výnimkou. V porovnaní s modelom Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM je ľahší, ale má dlhší dosah, ktorý možno ešte predĺžiť pomocou telekonvertorov RF. Má výhodu 5,5-krokového stabilizátora obrazu pre ostrejšie zábery bez statívu, čo sa zvyšuje až na 6 krokov s fotoaparátmi vybavenými systémom IBIS, ako je EOS R6 a EOS R7. Používa tiež superrýchlu, no prakticky tichú technológiu automatického zaostrenia Nano USM, ktorá nevyplaší objekty, ku ktorým sa pokúšate dostať do blízkosti. Tento objektív má rozšírený účinný rozsah zoomu 160 – 640 mm, keď sa používa s fotoaparátmi EOS R7EOS R10.

Najlepšie superteleobjektívy RF na fotografovanie divokej prírody: Canon RF 800mm F11 IS STM a Canon RF 600mm F11 IS STM

Zajac na poli s rozmazaným pozadím pri slnečnom svetle, ktoré osvetľuje žily v jednom uchu.

Dlhý dosah telefotografického objektívu, akým je RF 800 mm F11 IS STM, umožňuje fotografovať plaché zvieratá bez toho, aby ste ich odplašili. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 800 mm F11 IS STM pri nastavení 1/100 s, f/11 a ISO 500. © Ben Hall

Ostražitý lemur na skale s niekoľkými otvormi na prednej strane skaly za ním.

Telefotografické objektívy s menšími maximálnymi clonami, ako napríklad f/5.6 a f/11, sa ľahšie prenášajú a sú cenovo dostupnejšie ako objektívy s veľkými maximálnymi clonami (nižšie hodnoty f). Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 600 mm F11 IS STM pri nastavení 1/1400 s, f/11 a ISO 1600.

Objektív RF 800mm F11 IS STM umožňuje snímať plnoformátové zábery divokej prírody, či už fotografujte veľké zvieratá alebo vtáctvo vo svojej záhrade. K objektívu pripojte aj nadstavec Canon RF 1.4x alebo nadstavec Canon RF 2x, aby ste svoj dosah ešte predĺžili – s druhým variantom až do 1 600 mm. Fotoaparáty so systémom EOS R dokážu automaticky zaostrovať aj pri tejto výnimočnej ohniskovej vzdialenosti. Namontujte objektív na fotoaparát Canon EOS R7 alebo EOS R10 a faktor orezania vám poskytne efektívnu ohniskovú vzdialenosť 1280 mm bez zníženia clony vďaka použitiu telekonvertorov 1,4x alebo 2x.

Na objektív s takýmto dlhým dosahom je objektív RF 800mm F11 IS STM prekvapivo kompaktný a ľahký a má 4-stupňový optický stabilizátor pre ostrejšie ručne zhotovené fotografie a videá.

Zatiaľ čo objektív Canon RF 800mm F11 IS STM je vhodný najmä na fotografovanie vtákov, model RF 600mm F11 IS STM je univerzálnejší superteleobjektív vhodný na fotografovanie vtáctva i zvierat. Má funkcie podobné objektívu RF 800mm vrátane bezlamelovej clony f/11, ktorá zaistí rozmazanie pozadia, a motor STM pre takmer dokonale tiché automatické zaostrenie, a je kompatibilný s nadstavcom Canon RF 1.4x (čím získate ohniskovú vzdialenosť 840 mm) a nadstavcom Canon RF 2x (čím získate 1 200 mm). Na fotoaparátoch EOS R7 a EOS R10 má efektívnu ohniskovú vzdialenosť 960 mm bez telekonvertora. Objektív možno aj stiahnuť a do dĺžky menej ako 20 cm, takže ide o naozaj všestranný super-telefotografický objektív, ktorý môžete vziať kamkoľvek.

Najlepší základný objektív EF na fotografovanie divokej prírody: Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM

Kačica odfotografovaná z úrovne vodnej hladiny, s kvapôčkami vody padajúcimi zo zobáka.

Univerzálny objektív Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM je kompatibilný s digitálnymi zrkadlovkami EOS s plnoformátovým aj APS-C snímačom a vďaka adaptérom sa môže používať aj s fotoaparátmi systému EOS R a EOS M. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 850D s objektívom Canon EF 70-300mm IS f/4-5.6 IS II USM s nastavením 267 mm (35 mm ekvivalent ohniskovej vzdialenosti je 427 mm), 1/320 s, f/5.6 a ISO 640. © Ben Hall

Tento zoom pokrýva rozsah ohniskovej vzdialenosti 70 – 300 mm a patrí medzi klasické začiatočnícke objektívy na fotografovanie divokej prírody, pretože ponúka flexibilné možnosti kompozície v prípade fotografovania väčších zvierat. Ak sa chcete ešte viac priblížiť, nasaďte objektív Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM na fotoaparát Canon EOS R10 alebo EOS R7 pomocouupevňovacieho adaptéra Canon EF-EOS R a získate efektívny rozsah zoomu 112 – 480 mm.

Vďaka jeho hmotnosti len 710 g a možnosti kompaktného zloženia na 14,55 cm sa s týmto objektívom ľahko cestuje a navyše 4-stupňový stabilizátor obrazu pomáha redukovať rozmazanie spôsobené chvením fotoaparátu pre ešte ostrejšie snímky.

Najlepší základný objektív EF-S na fotografovanie divokej prírody: Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

Dve labute plávajúce na pokojnej vode.

Všestranný objektív EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM je ľahký a kompaktný, čo znamená, že sa môžete priblížiť k vzdialeným zvieratám a snímať plynulo a ticho, aby ste nerušili objekt. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 850D s objektívom Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM s nastavením 200 mm (35 mm ekvivalent ohniskovej vzdialenosti je 320 mm), 1/4000 s, f/5.6 a ISO 800. © Ben Hall

Ak hľadáte telefotografický zoom pre súpravu objektívu s ohniskovou vzdialenosťou 18 – 55 mm, toto je tá správna voľba. Objektív EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM navrhnutý pre fotoaparáty EOS DSLR so snímačmi APS-C, ako sú Canon EOS 90DEOS 850D, vytvára snímky so zorným poľom ekvivalentným zornému poľu 88 – 400 mm objektívu na plnoformátovom fotoaparáte. Je malý, ľahký a jednoducho sa nosí, keď ste v zoo, v prírodnom parku alebo na výlete vo voľnej prírode.

Alternatívne objektívy na fotografovanie divokej prírody

Aj keď patria telefotografické objektívy medzi špičkový základ pre fotografovanie divokej prírody, existuje množstvo iných objektívov, ktoré možno pri fotografovaní zvierat a vtáctva kreatívne využiť.

Makroobjektívy, ako Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USMCanon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM sa perfektne hodia na snímanie záberov hmyzu a iných drobných tvorov. Objektív Canon RF 100-400 mm F5.6-8 IS USM nie je špeciálny makroobjektív, má však pôsobivé zväčšenie takmer polovičnej veľkosti. Objektívy EF a EF-S sú plne kompatibilné s fotoaparátmi EOS R7EOS R10 prostredníctvom upevňovacieho adaptéra Canon EF-EOS R. Objektívy EF-S môžete použiť aj prostredníctvom adaptéra na plnoformátových fotoaparátoch systému EOS R, ako napríklad EOS RP a EOS R6, ak chcete použiť režim výrezu 1,6x.

Širokouhlé objektívy, ako napríklad Canon RF 14-35mm F4L IS USM a ultraširoký Canon RF 16mm F2.8 STM sú vhodné aj na fotografovanie prirodzeného prostredí zvierat, kŕdeľov vtákov alebo na vlogovanie, ak chcete, aby sa v snímke za vami rozprestierala divoká príroda.

Autori: Marcus Hawkins a Matthew Richards

1Pri snímaní statických záberov s objektívom s clonou f/1.2, stredovým bodom AF, jednoobrázkovým AF pri teplote 23 °C/73 °F, ISO100. Okrem objektívov RF s povrchovou vrstvou na vyhladenie rozostrených plôch.

2*Video je dostupné len v angličtine.

3Rýchlosť sériového snímania sa môže líšiť v závislosti od rôznych podmienok. Podrobnosti nájdete v časti Technické údaje.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • PRÍRODA

  Fotografovanie vtákov s modelom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM

  Profesionálny fotograf a tím nadšencov sa stretnú, aby otestovali model RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM v teréne.

 • FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Rady ako snímať fotografie prírody

  Tipy a techniky, ktoré vám pomôžu posunúť fotografovanie divokej prírody na novú úroveň a vyťažiť z fotoaparátu a objektívov Canon maximum.

 • FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Rady na fotografovanie divokej prírody

  Profesionálka Dani Connorová sa delí o svoje najlepšie rady o tom, ako uspieť vo svojom odbore, s nádejným mladým fotografom divokej prírody.

 • MAKROFOTOGRAFIA

  Objavte svet hmyzu

  Odhaľte tajomné životy drobných tvorov vďaka radám Pierra Anqueta.