Pomocou techniky panning môžete svojim fotografiám dodať dynamiku a dramatickosť – od znehybnenia rýchlo sa pohybujúcich objektov na dynamickom pozadí až po dojem pohybu v prípade pomalších objektov.
Vďaka technike panning môžete svojim fotografiám dodať nový prvok pomocou akéhokoľvek fotoaparátu. Nemusíte ani snímať objekty, ktoré sa pohybujú veľkou rýchlosťou. Technika panning môže dodať dojem pohybu pomerne pomalým objektom, pretože vďaka rozmazaniu sa môže javiť, že sa pohybujú oveľa rýchlejšie ako v skutočnosti.
ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA
Rady a techniky na lepšie snímanie technikou panning
1. Čo je technika panning vo fotografovaní?
Panning je tvorivá technika, ktorá dodáva akčným záberom skutočný dojem pohybu. Ak použijete vysokú rýchlosť uzávierky na znehybnenie rýchlo sa pohybujúceho objektu, snímke môže chýbať dramatickosť, ktorá zo situácie vyžarovala, pretože objekt bude vyzerať ako socha. Ak však zvolíte nižšiu rýchlosť uzávierky a posuniete (použijete panning) fotoaparát rovnakou rýchlosťou, akou sa pohybuje váš objekt, môžete na fotografii pohybujúci sa objekt zachytiť ostro, zatiaľ čo pozadie a akékoľvek statické objekty budú plynule rozmazané.
Okrem toho, že snímke dodáte dojem rýchlosti, vám panning môže pomôcť zachytiť ostrejší záber pohybujúceho sa objektu a zamerať pozornosť diváka na tento objekt alebo jednoducho zakryť nepríťažlivé pozadie. Panning je zručnosť, ktorá sa vám zíde bez ohľadu na váš zámer, a tajomstvo jej pôsobivého osvojenia spočíva len a len v cviku. Táto technika si vyžaduje bezchybné ovládanie fotoaparátu, a preto sú pri nej praktické skúsenosti nenahraditeľné.
Dobrým objektom na precvičovanie techniky panning sú všetky druhy športov na okruhoch, pretože máte veľa pokusov, pri ktorých si môžete cibriť schopnosti, keďže bežci, kone, terénne motorky alebo pretekárske autá budú okolo vás prechádzať v každom kole. Doma sú ideálnymi objektami na zachytávanie pohybu deti alebo domáce zvieratá, ktoré sa hrajú v záhrade.
2. Nastavenia pri fotografovaní technikou panning
Prepnite na režim priority uzávierky (Tv) alebo plne manuálny (M) režim a zvoľte si rýchlosť uzávierky.
Ideálna rýchlosť závisí od viacerých faktorov: akou rýchlosťou sa snímaný objekt pohybuje, aká je vzdialenosť medzi vami a týmto objektom, aký objektív používate a akú vysokú mieru efektu rozmazania chcete docieliť. Na začiatok si rýchlosť uzávierky nastavte približne na 1/60 s a znížte ju až v momente, keď sa pri tejto činnosti začnete cítiť sebaistejšie. Vyskúšajte rýchlosť uzávierky 1/30 s alebo nižšiu pre viac rozmazania, 1/125 s pre menej rozmazania. Nezabudnite si vypnúť stabilizátor obrazu – pokiaľ nepoužívate objektív s možnosťou Režim 2 stabilizácie obrazu – v takom prípade použite túto možnosť. V tomto režime systém stabilizácie obrazu koriguje vertikálne otrasy, ale nie horizontálny pohyb fotoaparátu, ktorým sledujete akciu.
Niektoré objekty si môžu vyžadovať vyššiu rýchlosť uzávierky, aby ste zabránili úplnému rozmazaniu. Pretekárske auto si zrejme bude žiadať vyššiu rýchlosť uzávierky ako cyklista. Ak sa objekt pohybuje rýchlo a podarí sa vám sledovať ho pri pohybe, pri rýchlosti uzávierky 1/200 alebo 1/400 s môžete stále zaznamenať veľké rozmazanie.
Ak snímate v manuálnom režime, budete musieť nastaviť aj clonu, aby ste mali dobrú expozíciu. Pri režime priority uzávierky (Tv) sa fotoaparát o tento aspekt postará za vás.
Režim priebehu snímania nastavte na sériové snímanie. Budete mať väčšiu šancu zachytiť dôležitý okamih a navyše tak minimalizujete otrasy fotoaparátu pri stláčaní tlačidla spúšte.
3. Plánovanie a zaostrovanie fotografií snímaných technikou panning
Pozadie záberu by malo ostať rozmazané, takže jeho jednotlivé prvky budú v rámci vašej fotografie menej dôležité. Farebné odtiene však budú tvoriť podstatnú súčasť vašej fotografie, pretože budú lemovať váš objekt. Ak je to možné, pohľadajte pozadie, ktoré bude s objektom kontrastovať, aby vynikal, a bude dobre vyzerať v podobe plynulých pruhov. Pár cvičných záberov bez objektu vám rýchlo odhalí, či má potenciál alebo nie. Horizontálne čiary, ako napríklad plot alebo okraj cesty, dodajú snímke štruktúru a zosilnia dojem rýchlosti. Ak snímate pri slabom osvetlení, rozmazané svetlá v pozadí môžu vašim záberom dodať skutočnú dramatickosť.
Aby ste predišli opätovnému zaostrovaniu fotoaparátu počas posúvania, na sledovanie objektu použite automatické zaostrenie v režime Inteligentné AF-servo fotoaparátu. Podľa toho, ako ďaleko od akcie sa nachádzate, možno budete musieť experimentovať, aby ste zistili, či lepšie výsledky dosahujete v režime jednobodového AF alebo zónového AF.
4. Zlepšite si svoju techniku panningu
- Otočte sa tvárou k zvolenému pozadiu a postavte sa tak, aby ste mali chodidlá na šírku pliec, čo vám zaistí stabilitu. Počas posúvania fotoaparátu by sa mala pohybovať iba horná časť tela, takže pri sledovaní akcie sa otáčajte v páse.
- Použite sériové snímanie – stlačte tlačidlo uzávierky ešte predtým, ako objekt dosiahne určený bod, a pokračujte v snímaní, kým cez neho objekt neprejde.
- Pomocou plynulého pohybu sledujte svoj objekt – nerobte to však iba v okamihu, keď snímate. Sledujte ho už predtým, počas snímania aj po ňom a snažte sa seba aj fotoaparát udržať v stabilnej polohe – minimalizujte pohyb zhora nadol a nakláňanie. Možno to bude pre vás jednoduchšie pomocou hľadáčika (ak je ním váš fotoaparát vybavený) než obrazovky LCD.
Panning si vyžaduje cvik, takže sa netrápte, ak sa vám prvé zábery príliš nevydaria. Učte sa snímaním množstva fotografií a zisťovaním, prečo sú niektoré lepšie než iné. Je dôvodom napríklad nesprávna rýchlosť uzávierky alebo je objekt príliš rozmazaný? Potom uplatnite to, čo ste sa naučili, na ďalšiu sériu fotografií.
Ak je snímaný objekt dokonale zaostrený a pozadie je plynulo zamatovo rozmazané, považujte to za dobre vykonanú prácu. Panning je však veľká zábava a je možné, že to budete chcieť skúsiť ešte raz!
Po zvládnutí techniky panning pri dennom svetle môžete prebudiť svoju tvorivosť v noci a zachytiť na svojej snímke svetelné stopy.
Autor: Marcus Hawkins
Súvisiace produkty
-
Kompaktné digitálne modely
PowerShot SX740 HS
So 40x optickým zoomom a mimoriadne vysokým rozlíšením 4K tohto kompaktného fotoaparátu, ktorý sa zmestí do vrecka, zachytíte každý detail. -
Kompaktné digitálne modely
PowerShot G7 X Mark III
Fotoaparát s pripojením, ktorý nahráva skvelé videá a sníma fotografie, ktoré sa budú páčiť vašim fanúšikom. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R7
Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti. -
Objektívy RF-S
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Objektív APS-C série EOS-R so zoomom, v ktorom sa spája širokouhlý a telefotografický objektív, je ideálny na snímanie cestovateľských záberov, divokej prírody, športu a životného štýlu. -
Teleobjektív so zoomom
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Všestranný, kompaktný a ľahký objektív RF so zoomom 100 – 400 mm a 5,5-krokovým stabilizátorom obrazu na zachytávanie divokej prírody a akcie bez väčšej hmotnosti. -
Objektívy RF
RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
Univerzálny 10-násobný zoom pre systém EOS R, ktorý ponúka obrovskú flexibilitu v jedinom prenosnom objektíve.