FOTOGRAFIA

Aký je rozdiel medzi modelom EOS R50 a modelom EOS R10

Či už chcete pozdvihnúť svoj obsah na sociálnych médiách alebo snímať výnimočné zábery na cestách, pomôžeme vám rozhodnúť sa, ktorý fotoaparát je pre vás ten pravý.
Rozdelený obrázok zobrazujúci model Canon EOS R50 na stole vedľa materiálov na tvorenie a model Canon EOS R10 na kachličkovej polici.

Revolučný bezzrkadlový systém EOS R od spoločnosti Canon bol uvedený na trh v roku 2018 a odvtedy sa neustále rozširuje. Prvé modely snímačov APS-C v rade – EOS R7 a EOS R10 – boli uvedené na trh v roku 2022 a stali sa populárnymi medzi fotografmi, ktorí chcú mať fotoaparát s funkciami systému EOS R v kompaktnejšom prevedení.

Technické inovácie pokračovali s uvedením fotoaparátu Canon EOS R50, ktorý ponúka rovnakú kvalitu obrazu a výkon ako model EOS R10, ale v ešte kompaktnejšom a jednoduchšom tele pre tvorcov, ktorí chcú prejsť od smartfónu o krok vyššie a pozdvihnúť tak úroveň svojich návodov na YouTube alebo tanečných videí na TikToku.

Tu sa pozrieme na niektoré zo zdieľaných technológií, ako aj na kľúčové rozdiely medzi modelmi EOS R50 a EOS R10, s odborným náhľadom Marka Kendicka, produktového špecialistu v spoločnosti Canon Europe, ako aj ambasádora spoločnosti Canon Martina Bissiga, ktorý model EOS R10 otestoval počas svojej cesty na Srí Lanku.

Snímajte a zdieľajte vysokokvalitné obrázky

Muž si prezerá videozáznam v aplikácii Canon Camera Connect v smartfóne. Vedľa neho je tanier s jedlom, niekoľko nasekaných prísad a fotoaparát Canon EOS R50 na statíve Tripod Grip.

S modelmi EOS R50 a EOS R10 môžete ihneď nahrať obsah pomocou bezproblémového pripojenia Wi-Fi v smartfóne. Prostredníctvom rozhrania Bluetooth a aplikácie Canon Camera Connect môžete upravovať nastavenia fotoaparátu aj na diaľku, aby ste neprerušovali svoj prílev tvorivosti.

Fotograf Martin Bissig drží fotoaparát Canon EOS R10 vedľa nápisu pred vlakovou stanicou na Srí Lanke.

Martin oceňuje kompaktnú veľkosť fotoaparátov APS-C, napríklad modelov EOS R10 a EOS R50. „Veľkého fotoaparátu s veľkým objektívom sa ľudia môžu občas zľaknúť,“ vysvetľuje. „Pri cestovaní s menšou súpravou ste menej nápadný.“ © Martin Bissig

Modely Canon EOS R50 a EOS R10 majú mnoho podobností. Obrazový snímač s rozlíšením 24,2 MP zaznamenáva bohaté detaily a prináša všetky výhody formátu APS-C vrátane faktora orezania 1,6x, ktorý predlžuje efektívnu ohniskovú vzdialenosť pri používaní VF objektívov, a prenosného tela.

Keďže Martin nechcel na Srí Lanke na seba zbytočne pútať pozornosť, výborne sa mu osvedčilo skombinovať fotoaparát EOS R10 s malým a ľahkým objektívom RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. „Vzhľadom na veľkosť tohto fotoaparátu som ho vždy mohol vziať so sebou bez toho, aby som musel riešiť veľkú tašku na fotoaparát,“ hovorí. „Vďaka rozsahu zoomu 18 až 150 mm (čo sa rovná približne 29 až 240 mm v prípade plnoformátového fotoaparátu) som mohol pracovať veľmi efektívne.“

Srdcom oboch fotoaparátov je rovnaký procesor DIGIC X, ktorý poskytuje rýchly a pohotový zážitok zo snímania. Ďalej je tu sofistikovaný systém automatického zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II – ktorý nájdete v profesionálnych modeloch, ako Canon EOS R6 Mark II – a ktorý dokáže automaticky rozpoznať, sledovať a zaostrovať na ľudí, zvieratá alebo vozidlá v rámci vašej scény. Vďaka 651 zaostrovacím bodom si poradia so všetkým, čo chcete zachytiť, od akcie a záberov divokej prírody až po prezentáciu vášho kanála o varení na Instagrame.

Model EOS R10 aj model EOS R50 dokážu dosiahnuť výkon aj pri slabom osvetlení, s citlivosťou až ISO 32000 pre fotografie a ISO 12800 pre videozáznamy, ktorú možno rozšíriť na ISO 51200 a ISO 25600. Systém automatického zaostrovania dokáže takisto zaostriť až do hodnoty expozície -4 EV, ktorá sa rovná svitu mesiaca v prvej alebo poslednej štvrti.

Rozdiely v dizajne

Žena, ktorá má fotoaparát Canon EOS R50 priložený k tvári a pozerá sa cez elektronický hľadáčik.

Model Canon EOS R50 má mierne odlišný dizajn ako predchádzajúce fotoaparáty systému EOS R. Vďaka menšej rukoväti je kompaktný, ale pohodlne sa používa z ruky. Jeden otvor na kartu SD UHS-I vnútri dvierok batérie pomáha znížiť celkovú hmotnosť a veľkosť fotoaparátu.

Žena fotografuje tanier s jedlom pomocou fotoaparátu Canon EOS R10 na statíve.

„Výhoda modelu EOS R10 v porovnaní s modelom EOS R50 je viac možností prispôsobenia,“ vysvetľuje Mark. „A možnosť mať poruke viac funkcií, aby ste mohli robiť zmeny za behu, čo je obzvlášť užitočné pri fotografovaní.“

Skutočný rozdiel medzi týmito dvoma fotoaparátmi je v ich veľkosti a dizajne. Model Canon EOS R50 je ľahší ako model EOS R10, s menšou rukoväťou vďaka otočenému priečinku na batériu. Jeho hĺbka je len 68,8 mm m a váži len 375 g spolu s kartou a batériou (oproti modelu EOS R10 s hĺbkou 83,4 mm a hmotnosťou 429 g). Tento prenosný fotoaparát môžete so sebou vziať všade, či už sa vydáte do skate parku, aby ste natočili rýchlo akčné videá alebo ho zbalíte do kabelky a vyrazíte na neskoré raňajky, aby ste nasnímali štýlové zábery v novej kaviarni.

Líšia sa aj rozložením tlačidiel. „Model EOS R50 je jednoduchší, ľahšie sa používa a učí sa s ním pracovať a je intuitívnejší pre používateľov smartfónov, ktorí sú zvyknutí používať dotykovú obrazovku,“ hovorí Mark.

Z hľadiska režimov fotoaparátu disponuje model EOS R50 novou funkciou Rozšírené A+ v Automatickom režime s inteligentným nastavením scény. „Fotoaparát v tomto režime automaticky nasníma a zlúči viacero snímok, takže môžete dosiahnuť pokročilé techniky bez toho, aby ste sa museli naučiť s nimi pracovať alebo vedeli, čo fotoaparát robí,“ dodáva Mark.

Stále máte možnosť použiť manuálne nastavenia, ak chcete získať a rozvíjať svoje fotografické zručnosti, ale pre mnohých začiatočníkov s bezzrkadlovkami tieto automatické možnosti znamenajú menej času venovaného nastavovaniu a viac času na vytváranie pútavého obsahu.

Možnosti videa

Žena, ktorá sa natáča pomocou fotoaparátu Canon EOS R50 na statíve Tripod Grip. Záznam sa prenáša na obrazovku notebooku na stole pred ňou.

Oba fotoaparáty možno použiť ako webovú kameru na vylepšenie videohovorov alebo streamovania, ale model EOS R10 vyžaduje softvér EOS Webcam Utility, zatiaľ čo model EOS R50 funguje automaticky pomocou UVC/UAC.

Žena drží fotoaparát Canon EOS R10 na statíve Tripod Grip s pripevneným mikrofónom, aby si mohla urobiť dovolenkové video.

Všestranná 7,5cm výklopná dotyková obrazovka na oboch fotoaparátoch vám umožní slobodne nahrávať videozáznamy z akejkoľvek polohy, ale na obrazovke modelu EOS R50 s vyšším rozlíšením si môžete pozrieť záznamy a videá v podrobnejšom zobrazení, než ich prenesiete do telefónu.

Pokiaľ ide o video obsah, oba fotoaparáty dokážu snímať video s rozlíšením 4K a frekvenciou 30p, prevzorkované zo 6K, s využitím celého snímača, ako aj video v režime Full HD s rýchlosťou 120 sn./s pre tých, ktorí chcú vytvárať spomalené záznamy. Model EOS R10 ponúka ako doplnkovú možnosť video v rozlíšení 4K s frekvenciou 60p (orezané).

Flexibilita videa je podporená pripojením HDMI, spolu s 3,5 mm-mikrofónovým konektorom a inteligentnou pätkou na napájanie príslušenstva, ako je externý mikrofón

Môžete nahrávať oveľa dlhšie ako predtým: s modelom EOS R10 neobmedzene a s modelom EOS R50 až jednu hodinu, čo by mal byť čas dostatočne dlhý na to, aby ste mohli nasnímať vaše cvičebné výzvy a nemuseli pritom cvičenie prerušiť v polovici.

V porovnaní s modelom EOS R10 ponúka model Canon EOS R50 niekoľko nových video funkcií ideálnych na filmovanie klipov o varení alebo na vytváranie návodov na líčenie na YouTube.

„EOS R50 má režim videozáznamu pre ukážky zblízka,“ vysvetľuje Mark. „Prispôsobuje nastavenia zaostrenia tak, aby fotoaparát zaostril na predmet, ktorý pred ním podržíte, no len čo ho odložíte, zaostrenie sa opäť zameria na vašu tvár.“ Režim videozáznamu pre ukážky zblízka je ideálnou funkciou na filmovanie predmetov pred kamerou, či už v rámci zábavnej ukážky varenia alebo zdieľania vašich obľúbených techník kreslenia.

Ďalším novým doplnkom je digitálna stabilizácia videozáznamu, čo znamená, že záznam je menej ovplyvnený otrasmi fotoaparátu a video snímané z ruky zostáva plynulé a ostré.

Je pre vás model EOS R50 alebo EOS R10 to najlepšie?

Detailný záber citróna prerezaného na polovicu. Funkcia stupňovania zaostrenia na modeli Canon EOS R50 umožnila zaostrenie celého záberu.

Model EOS R50 má 14 režimov scény pre statické snímky, ktoré prispôsobujú nastavenia pre rôzne subjekty. Pomocou stupňovania zaostrenia a kompozície hĺbky vo fotoaparáte môžete automaticky vytvárať snímky s rozsiahlou hĺbkou poľa a vylepšiť tak svoj sociálny obsah a zrýchliť pracovný postup. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/400 s, f/4 a ISO 2000.

Vlak sa vynára z tunela, aby prešiel po stáčajúcom sa viadukte obklopenom hustým lesom. Nasnímal Martin Bissig fotoaparátom Canon EOS R10.

Model EOS R10 sa môže páčiť fotografom, ktorí chcú posunúť na vyššiu úroveň svoje snímky nezabudnuteľných zážitkov z ciest alebo výnimočných rodinných momentov. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM a nastaveniami 31 mm, 1/160 s, f/5 a ISO 100. © Martin Bissig

Či už nahrávate nový fitness kanál alebo zachytávate výnimočné cestovné zábery, modely Canon EOS R50 a EOS R10 sú vysokovýkonnými pomôckami na snímanie fotografií aj videí. Predstavujú ideálny prechod od smartfónu, kompaktného fotoaparátu alebo digitálnej zrkadlovky k systému EOS R, najmä preto, že vám umožňujú využívať rýchlejší a kvalitnejší rad objektívov RF a RF-S, a ešte viac tak rozšíriť vaše tvorivé možnosti a uhly pohľadu.

Model EOS R10 je ideálnym fotoaparátom pre nadšencov, ktorí chcú snímať úžasné cestovné zábery alebo fotografovať priateľovu svadbu a pritom sa vyhnúť hmotnosti plnoformátového systému. Vďaka prispôsobiteľným tlačidlám, ovládačom a režimom ponúka pokročilé nastavenie funkcií a vysokú úroveň kontroly.

Model EOS R50 je však najlepšom vstupnou bránou k systému Canon EOS R, so všetkým, čo potrebujete na filmovanie, fotografovanie a zdieľanie vašich záľub a vášní. Pre rodených tvorcov obsahu, poskytuje špičkovú kvalitu obrazu, no umožňuje ľahké nastavenie a okamžité použitie a disponuje kompaktným dizajnom, ktorý vás nebude obmedzovať.Napísala Lauren Scott

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • VLOGOVANIE

  Vytváranie obsahu s modelom EOS R50

  Posuňte svoje príspevky na sociálnych sieťach na ďalšiu úroveň pomocou fotoaparátu Canon EOS R50.

 • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

  Ako začať fotografovať

  Chcete prejsť zo smartfónu na fotoaparát? Náš sprievodca fotografovaním pre začiatočníkov obsahuje všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať.

 • CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

  Prehliadka Sevilly s fotoaparátom EOS R10

  Blogerka Diana Millos uvádza dôvody, pre ktoré je tento kreatívny fotoaparát dokonalým spoločníkom na cesty.

 • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

  Ako si vybrať objektív

  Všetko, čo potrebujete vedieť o objektívoch, od typov objektívov až po funkcie, na ktoré sa treba zamerať.