ZÁKLADY

Snímanie s ohľadom na tlač – najužitočnejšie tipy

Ako používať fotoaparát značky Canon na snímanie okamihov, ktoré budú vyzerať vynikajúco v tlačenej podobe.
V lesnom prostredí sa žena s fotoaparátom Canon EOS R100 v rukách nakláňa, aby zachytila ​​rodinnú fotografiu dvoch detí a muža v žltej čiapke.

Viete si predstaviť, čo by ste robili bez fotografií zo svadieb alebo iných životných prelomových udalostí? Okrem nich môžete fotografovaním a tlačou rodinných fotografií zachytiť a zachovať každodenné momenty, ktoré život prináša. Vďaka výtlačkom sú tieto pamiatky hmatateľné. Stávajú sa trvalými spomienkami na rodinnú zábavu, mementom vzácnych príležitostí a dokonalými darčekmi.

Môžete zostaviť prvý fotoalbum, kde zaznamenáte prvé mesiace novonarodeného bábätka. Po celé roky bude pre vás všetkých klenotom. Môžete vytvoriť personalizovanú knižku s príbehom, ktorú si deti zamilujú, alebo vlastné pohľadnice či rodinný fotokalendár ako jedinečný darček pre príbuzných a priateľov.

Pre Vicky Baynton-Williams, jej manžela Teda a deti Aubroy a Rexa je fotografovanie často rodinnou aktivitou. „Sme skutočnými fotografiami,“ hovorí Vicky. „Fotím neustále – detí s náušníkmi cestou do školy až po naše vrúcne objatia doma na pohovke. Snažím sa tieto kúzelné momenty nepokaziť, ale ak sa mi podarí tajne priblížiť a zachytiť ich, tak to urobím.“ Špeciálne príležitosti si prirodzene vyžadujú formálnejšie fotografie. „Hneď ako v decembri postavíme stromček, každý rok si urobíme rodinnú vianočnú fotku,“ prezrádza Vicky. „Oblečieme si vianočné svetre, čo je neuveriteľne trápne. Ale rok čo rok vám to dáva možnosť vidieť pokrok svojich detí a ich dospievanie.“

Na tomto mieste vám Vicky so svojou rodinkou predstavia príležitosť, ktorá sa im naskytla, keď sa s fotoaparátom vybrali do miestneho lesa snímať fotografie, ktoré chceli použiť v pripravovaných tlačených projektoch. Zároveň preskúmame niekoľko aspektov, ktoré treba mať na pamäti pri fotení za účelom tlače.

V prostredí lesa drží mladé dievča fotoaparát Canon EOS R100, zatiaľ čo jej matka sa skláňa cez jej rameno a rozpráva sa s ňou.

Vo fotoaparáte, ktorý je vhodný pre začiatočníkov, akým je model Canon EOS R100, ponúkajú automatické režimy možnosť dosiahnuť skvelé výsledky bez toho, aby ste museli ovládať zložité nastavenia. Vďaka tomu je fotografovanie prístupnejšie a zábavnejšie pre mladších členov rodiny.

Výber správneho fotoaparátu

Na fotenie v lese použila Vicky a jej rodinka kompaktný bezzrkadlový fotoaparát Canon EOS R100. Ľahko sa používa a vďaka užitočným navádzacím ponukám toho nemusíte o fotografovaní vedieť veľa, aby ste s ním urobili skvelé snímky. Na optimalizáciu nastavení pre snímaný objekt, či už ide o nočný portrét, krajinu alebo detailný záber, môžete použiť režimy špeciálnych scén. Funkcia Creative Assist vám pomôže rýchlo dosiahnuť profesionálne vyzerajúce rozostrenie pozadia, upraviť farbu a osvetlenie, vytvoriť klasický sépiový efekt a ďalšie, bez toho, aby ste museli ovládať zložité nastavenia. Jej súčasťou sú aj vstavané kreatívne filtre, ktoré uľahčujú napodobenie vzhľadu staromódnej čiernobielej fotografie, záberu z hračkárskeho fotoaparátu a podobne.

„Kvalita obrazu bola oveľa lepšia ako v mojom telefóne,“ dodáva Vicky. Nie je tomu tak len vďaka rozlíšeniu 24,1 MP snímača APS-C, ktorý zachytáva úžasné detaily. Je to tiež tým, že snímač je väčší ako snímač smartfónu, čo znamená, že môžete dosiahnuť plytšiu hĺbku poľa. Svojim portrétom tak dodáte profesionálne krémové rozostrenie pozadia.

Ďalšou výhodou fotoaparátu EOS R100 v porovnaní so smartfónom je, že si môžete vybrať ktorýkoľvek z rozsiahleho radu objektívov Canon RF, ktoré sa hodia pre rôzne situácie snímania a úplne zmenia vzhľad vašich snímok. Rodina Baynton-Williamsovcov používala základný objektív Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, kompaktný a všestranný doplnok pre každodenné situácie, s rozsahom zoomu ideálnym na všetko od zachytenia scény na rodinných výletoch až po nádherné portréty a cestovateľskú fotografiu.

IS v jeho názve naznačuje, že tento objektív je vybavený optickou stabilizáciou obrazu, ktorá pomáha zaistiť ostré výsledky pri fotografovaní z ruky. Nevyhnutnosťou je mať predovšetkým ostrý záber, pretože tlač má vo svojej podstate mierny zmäkčujúci efekt.

Na fotke nasnímanej fotoaparátom Canon EOS R100 drží dievča v palčiakoch a kabáte pred fotoaparátom malú tekvicu. V pozadí sú rozostrené stojany s tekvicami.

Hoci mierne zamračený deň vám môže počas rodinného výletu priniesť sklamanie, na zachytenie dokonalých obrázkov s dokonalými detailmi v tmavých aj svetlých oblastiach bude takéto osvetlenie lepšie ako jasné, ostré slnečné svetlo. Fotoaparát, akým je EOS R100, poskytuje možnosť plytkej hĺbky poľa na snímanie portrétov s príjemne rozmazaným pozadím. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení na 18 mm, 1/200 s, f/4,5 a ISO 100.

Na fotografii zhotovenej fotoaparátom Canon EOS R100 sedia dve usmievavé deti spolu v kresle a roztopašne sa objímajú.

Pri fotografovaní detí je efektívnejšie posunúť sa nižšie na úroveň ich očí. Ak snímate formálnejšie rodinné skupinové zábery, využite samospúšť, ktorou disponuje fotoaparát EOS R100, či možnosť diaľkového ovládania fotoaparátu zo smartfónu pomocou bezplatnej aplikácie Canon Camera Connect. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení na 45 mm, 1/500 s, f/6,3 a ISO 800.

Pri fotografovaní neposedných detí IS spolupracuje aj s preslávenou technológiou automatického zaostrovania Dual Pixel CMOS od spoločnosti Canon, ktoré dokáže rozpoznať ľudí v zábere, a funkciou sériového snímania fotoaparátu EOS R100, ktorá dokáže zachytiť sériu až 3,5 snímky za sekundu pri nepretržitom snímaní.1 Pre Vicky to znamenalo, že tieto vzácne chvíle nezmeškala.

„Sériové snímanie s fotoaparátom EOS R100 bolo skvelé,“ hovorí, „pretože máte istotu, že vždy sa vám podarí nasnímať niekoho s otvorenými očami a niekoho, kto je otočený smerom k vám, aj keď sa pohybuje.“

Pri fotografovaní za účelom tlače je ďalšou veľkou výhodou fotoaparátu EOS R100 v porovnaní so smartfónom možnosť snímania vo formáte RAW. Súbory RAW obsahujú všetky obrazové informácie zachytené snímačom, čo vám poskytuje maximálnu flexibilitu pri následnom spracovaní obrázka, aby ste zdôraznili jeho charakter a zdokonalili ho. Na rozdiel od toho sa zábery JPEG spracovávajú vo fotoaparáte a väčšina údajov obrázka sa počas toho zahodí. Ak chcete, môžete mať to najlepšie z oboch: môžete si vybrať formát RAW+JPEG, takže viete zdieľať záber JPEG priamo z fotoaparátu a tiež použiť súbor RAW na tlač.

Otec a syn sedia za dreveným stolom, syn má jednu ruku položenú na fotoaparáte Canon EOS R100 na stole a obaja sa pozerajú na výtlačky, ktoré vyšli z tlačiarne Canon SELPHY.

Ak plánujete vystaviť fotografie u vás doma, môžete využiť ešte viac kreativity zladením farieb s vybavením domácnosti, prípadne úpravou obrázka v softvéri, akým je napríklad Digital Photo Professional od spoločnosti Canon, kde upravíte kontrast a sýtosť. Dôkladne si tiež zvážte výber typu fotografického papiera, ktorý sa bude na požadovaný účel hodiť.

Pár rúk odlepuje fotonálepku z jej podkladu, aby ju umiestnil do albumu.

Model SELPHY CP1500 od spoločnosti Canon vám poskytuje možnosť tlače na rôzne druhy papiera vrátane mininálepiek. Môže to povzbudiť deti, aby sa do tejto činnosti zapojili.

Výber tlačiarne

Rodina Baynton-Williamsovcov používala kompaktnú bezdrôtovú tlačiareň Canon SELPHY CP1500, ktorá dodáva živé výtlačky v kvalite na úrovni fotoštúdia. Sú odolné voči vode, poškriabaniu a odtlačkom prstov a vydržia večnosť.2 Technológia sublimácie farbiva tlačiarne dokáže produkovať výtlačky v širokom rozsahu veľkosti – od výtlačkov vo veľkosti pohľadnice až po mininálepky, ktoré si obľúbili Vicky, Audrey a Rex.

„Boli nadšené, že si mohli vytlačiť nálepky samé,“ hovorí Vicky. „Rex v skutočnosti poslal pohľadnicu svojmu priateľovi. Zachytil na nej samého seba! Je to skutočne podarená funkcia.“

Široký sortiment tlačiarní Canon ponúka takmer neobmedzené možnosti, od modelov PIXMA, ktoré slúžia na vynikajúcu domácu tlač dokumentov a fotografií, až po rad vreckových fotografických tlačiarní Canon Zoemini, ktoré na tlač nepotrebujú atrament. Zistite viac o výbere tlačiarne alebo vyskúšajte nástroj vyhľadávač tlačiarní od spoločnosti Canon, ktorý vám navrhne model na základe vašich potrieb.

Fotografia dieťaťa obklopeného listami sa zobrazuje na smartfóne, zatiaľ čo z tlačiarne Canon SELPHY vedľa vychádza výtlačok obrázka. V pozadí sa nachádza fotoaparát Canon EOS R100.

Z fotoaparátu Canon EOS R100 môžete fotografie bezdrôtovo prenášať do smartfónu, kde ich dokážete upravovať a pridávať pečiatky, filtre a ďalšie efekty pomocou aplikácií od spoločnosti Canon, ako je napríklad aplikácia SELPHY Photo Layout. Tým sa vám otvárajú nekonečné možnosti experimentovania a zábavy s fotografiami. Potom si ich môžete vytlačiť priamo zo smartfónu a dosiahnuť rýchle a jednoduché výsledky.

Matka s dcérou sedia za stolom a usmievajú sa pri prezeraní fotoalbumu.

Rodina využíva fotografické výtlačky pri rôznych remeselných činnostiach, či už pri zostavovaní fotoalbumu alebo tvorbe diel z papiera. Okrem toho, že vykúzlite niečo nezabudnuteľné, je to skvelý spôsob, ako do projektu zapojiť aj deti.

Tipy na snímanie pre tlač

Pri tomto snímaní Vicky spolu s rodinkou preskúmali svoju kreativitu novými spôsobmi, pretože pri tom mysleli na konečný výsledok. Tu je sedem tipov na dosiahnutie najlepších výsledkov pri snímaní za účelom tlače.

1. Osvetlenie. Nenechajte sa odradiť, ak nevyjde slnko – rozptýlené svetlo počas zamračeného dňa je na fotenie ideálne. Znamená to, že na zábere nebudú žiadne ostré tiene. Je preto pravdepodobnejšie, že budete môcť zachytiť detaily v oblastiach zvýraznenia aj tieňov, čo je dôležité, aby bol výtlačok živý. Je to tiež najlepšie svetlo na zachytenie prirodzených odtieňov pokožky. Ak snímate v interiéri, najlepším osvetlením bude rozptýlené prirodzené svetlo zo strany, napríklad z okna mimo záberu, a nie priame svetlo s vysokým kontrastom. To môže vytvárať nelichotivé tiene a veľmi tmavé oblasti, ktoré sa potom vytlačia bez rozoznateľných detailov.

2. Používajte štýly Picture Styles. Ide o predvoľby vo fotoaparáte, ktoré vám poskytujú rôzne kombinácie ostrosti, kontrastu, sýtosti a farebného tónu pre rôzne typy obrázkov. Pre zábery ľudí vyskúšajte štýl obrázka Portrét – jemne zníži ostrosť a mierne zvýši jas, aby pokožka vyzerala jemnejšie.

3. Kompozícia. Kreativita s rôznymi uhlami a pozadím môže viesť k zaujímavým výtlačkom pre váš domov – a existuje na to množstvo techník. Ak chcete získať nezvyčajný uhol pohľadu, skúste fotografovať z nízkej výšky nad zemou, alebo na orámovanie objektu použite prvky prírodnej scenérie, ako sú stromy alebo dvere. Hlavné línie, ako je cesta, plot alebo prevísajúci konár, môžu pomôcť naviesť oko diváka cez rám k zaujímavým miestam. Na fotoaparáte zapnite mriežku s rozmermi 3 x 3 a získajte užitočnú techniku ​​nazývanú pravidlo tretín, ktorá vám pomôže s kompozíciou scény.

Na fotografii zhotovenej fotoaparátom Canon EOS R100 sa dieťa opiera o naklonený strom na pozadí lesa.

Pri zachytávaní nezvyčajných a osobitých portrétov môžete snímať z nízkeho alebo vysokého uhla alebo vytvoriť kompozíciu pomocou zaujímavých objektov v prírode, ako je napríklad tento naklonený strom v lese. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení na 23 mm, 1/85 s, f/5 a ISO 100.

Na fotografii zhotovenej fotoaparátom Canon EOS R100 stojí dieťa zarámované v otvore dutého kmeňa stromu.

Pre pútavé kompozície použite rámy vyskytujúce sa v prírode, ako je tento dutý kmeň stromu. Použitím režimu scény Portrét sa mierne rozostrilo pozadie, no aj napriek tomu sa podarilo zachytiť zaujímavú textúru. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení na 29 mm, 1/160 s, f/6,3 a ISO 640.

4. Cielená kompozícia. Pri komponovaní záberu zvážte konečné použitie obrázka – ak napríklad fotíte rodinnú skupinu určenú pre kalendár, položte si otázku, či sa bude kompozícia hodiť na štvorcový výrez. Ak fotografujete na pohľadnicu, ponechajte v hornej alebo bočnej časti rámu priestor, kde môžete pridať nejaký text.

5. Pozadie. Vnímajte nielen objekty, ale aj to, čo je navôkol, a zvážte, ako ich pozadie dopĺňa. Uistite sa, že im to neuberá na pozornosti, či už kvôli rušivým detailom alebo bijúcim sa farbám. Pri úprave môžete v prípade potreby niektoré oblasti rozmazať, zoslabiť, stmaviť alebo zosvetliť, aby ste ešte viac zamerali pozornosť na objekty. Vždy je však najjednoduchšie, ak získate to, čo potrebujete, priamo vo fotoaparáte.

6. Berte do úvahy farby. Ak rozmýšľate nad konkrétnym umiestnením pre konkrétny záber, napríklad nad stenou, na ktorú chcete zavesiť veľký fotografický výtlačok, mali by ste brať do úvahy farebnú schému miestnosti. Prekypuje živými tónmi a maľovanými stenami? Fotenie s farbami doplňujúcimi prostredie a nálada podobná tej v priestore zabezpečí, že budú farby v zábere harmonizovať a teplé a studené farebné tóny budú spolu ladiť. Farby môžete samozrejme upraviť pri spracovaní záberu v softvéri, akým je napríklad bezplatný softvér od spoločnosti Canon Digital Photo Professional. Aj zmena záberu na čiernobiely môže pomôcť fotografii do priestoru zapadnúť, dodať rodinným portrétom nadčasovú atmosféru a eliminovať chaotický dojem rušných scén.

7. Na kvantite záleží. V konečnom dôsledku, čím lepší je váš záber, tým lepší bude pravdepodobne výtlačok. Využite teda všetky funkcie, ktoré vám váš fotoaparát ponúka, aby ste získali skvelú fotografiu, na ktorej môžete stavať. Sú dôležité časti záberu ostré? Pomocou funkcie sledovania AF fotoaparátu sa zamerajte na oči vašich objektov, čo je najdôležitejším prvkom z hľadiska ostrosti každého portrétu. Zabezpečte, aby bolo v zachytenej snímky čo najmenej šumu, s celým rozsahom tónov od najtmavších po najsvetlejšie. To znamená zvoliť správne nastavenia expozície a najnižšiu možnú hodnotu ISO – a ak nemôžete použiť vysokú rýchlosť uzávierky na eliminovanie rizika rozmazania v dôsledku chvenia fotoaparátu, použite statív alebo oprite fotoaparát o stabilný objekt. Praktické navádzacie ponuky fotoaparátu EOS R100 a režim Creative Assist vám pomôžu dosiahnuť najlepšie možné výsledky.

Na drevenej ploche leží otvorený fotoalbum s niekoľkými voľne položenými výtlačkami a tlačiareň Canon SELPHY.

Pre Vicky je uchovanie vzácnych okamihov ešte pálčivejšie, odkedy ona a Ted stratili rodičov. „Myslím si, že je nesmierne dôležité fotografovať spomienky,“ hovorí. „A nezabudnúť pritom skutočne fotografovať všetkých členov rodiny, pretože náš čas tu je obmedzený.“

Či už si plánujete vyzdobiť svoj domov obrázkami s osobným nádychom, vytvárať jedinečné darčeky pre rodinu a priateľov alebo vytvárať výstrižkové albumy a papierové výtvory a zabaviť tak svoje deti, tlač fotografií im dodá nový rozmer.

Pre Vicky, Teda, Audrey a Rexa je tvorba fotoalbumov činnosťou, ktorú si môže rodinka vychutnať ako spoločnú aktivitu a ktorá im pomáha znova a znova prežívať spoločne vytvorené spomienky. „Deti sa k týmto okamihom veľmi radi vracajú. Je preto celkom milé, ak to dokážete robiť po malých časových dávkach.“ vysvetľuje Vicky. „Ak ich všetky vytlačíte a nalepíte do albumu, stanú sa spomienkou na daný rok alebo ročné obdobie.“

Autori: Lorna Dockerill a Alex Summersby

  1. Max. rýchlosť sériového snímania pribl. 6,5 záberov/s uzávierka s elektronickou prvou lamelou pomocou jednoobrázkového AF. Rýchlosť sa zachová pre 97 obrázkov JPEG (všetky veľkosti), menej pri snímaní vo formáte RAW, C-RAW, RAW + JPEG alebo C-RAW + JPEG. Použitie servomechanizmu AF: max. pribl. 3,5 záberov/s
  2. Vďaka špeciálnej ochrannej vrstve fotografie vydržia až 100 rokov, ak sú uložené v albume. Na základe zrýchleného testovania pri teplote 23 °C a vlhkosti 50 %.

Súvisiace produkty

Súvisiace články