KREATÍVNA TLAČ

Personalizujte, vytlačte, zorganizujte: vytvorte si vlastný fotokalendár

Zozbierajte svoje najlepšie spomienky z celého roka a vytlačte si personalizovaný kalendár, ktorý si môžete dať domov alebo poslať ako darček blízkej osobe.
Žena drží vytlačenú stránku kalendára, ktorá vychádza z tlačiarne Canon PIXMA.

Predĺžené večery a viac času vnútri predstavujú ideálnu príležitosť na zhodnotenie vášho roka v obrazoch a zároveň na prípravu na nasledujúcich 12 mesiacov. Ako sa lepšie zorganizovať než pomocou personalizovaného kalendára so všetkými vašimi obľúbenými rodinnými momentmi?

Domáci kalendár vytlačený na tlačiarni Canon PIXMA je fantastickou príležitosťou, ako znovu objaviť pokladnicu rodinných momentov zachytených v telefóne alebo fotoaparáte a nájsť dokonalé fotografie, ktoré reprezentujú každý mesiac. A čo tak vybrať fotky z miest, ktoré ste navštívili, a použiť ich náladu a destináciu pre vhodné ročné obdobie?

Fotografka, influencerka a čerstvá mamička Rafaella Ponceová, ktorá žije na juhozápade Spojeného kráľovstva, má na Instagrame 19,6 tisíc sledovateľov. Zdieľa na ňom svoj život s manželom a dieťaťom a ďalší kreatívny obsah. Prevádzkuje tiež aplikáciu na marketing influencerov, ktorá pomáha značkám a influencerom spájať sa.

Tu nám ukazuje, že vytvorenie vlastného kalendára plného krásnych spomienok na celý rok môže byť zábavná a jednoduchá činnosť: všetko, čo potrebujete, je tlačiareň a trochu kreativity.

1. Pripravte sa na projekt kreatívneho kalendára

Žena vkladá papier do tlačiarne, ktorá je umiestnená na stole vedľa balenia papiera Canon a notebooku.

Rafaellu veľmi baví tvoriť a vždy hľadá novú inšpiráciu. „Milujem všetko, čo sa týka remesiel,“ hovorí. „Vytáranie scrapbooku mám skutočne rada. Po narodení dieťaťa som si na chvíľu dala pauzu, ale milujem to.“

Na výrobu kalendára je potrebná minimálna výbava, takže je to ideálna aktivita na relaxačné tvorivé popoludnie doma. Spolu s tlačiarňou Canon PIXMA, ako je bezdrôtová tlačiareň Canon PIXMA TS7450, ktorú použila Rafaella, budete potrebovať dostatočne pevný fotopapier vhodný na pripnutie alebo vystavenie.

Matný fotografický papier Canon Matte Photo Paper MP-101 je ideálny na kreatívnu tvorbu a vytvára vysokokvalitné a živé fotografie s matným povrchom. Dobre funguje aj lesklý papier, napríklad Canon Plus Glossy II PP-201, ktorý zvýrazňuje jasné farby a poskytuje dokonalý povrch pre digitálne fotografie. Na oba typy papiera sa dá písať, takže si môžete zakrúžkovať dátumy alebo zapísať veci, ktoré si chcete zapamätať. Rafaella sa rozhodla použiť papier Plus Glossy, aby svojmu kalendáru dodala krásny prémiový lesk.

2. Vyberte si fotky

Žena drží stranu kalendára na október, na ktorej je zobrazená tehotná žena držiaca tekvicu vedľa svojho bruška.

Nájsť inšpiráciu na každý mesiac by nemalo byť ťažké. Začnite fotografiami blízkych, ktoré môžete použiť pre mesiace ich narodenín, vianočným rodinným portrétom pre december a pokračujte s ďalšími mesiacmi.

Či už do kalendára zahrniete portrét pri sviečkach z detskej narodeninovej oslavy, veselú scénu z letnej dovolenky, akčný záber rodinného psa bežiaceho v jesennom lístí alebo obľúbenú miestnu krajinu pokrytú snehom, základom tohto remeselného projektu je prispôsobenie kalendára pomocou sezónnych obrázkom vašich najcennejších momentov.

„Minulý rok som bola v tomto období tehotná a fotila som sa s mojím malým bruškom a tekvicou,“ vysvetľuje Rafaella. „Bolo milé vytlačiť si túto fotografiu pre október, pretože mi pripomína tú chvíľu a to, ako čas letí – moje dieťa má už takmer rok.“

Pre mňa sú dôležité najmä spomienky, ktoré si môžete vytvoriť pomocou svojich fotografií. Preto som si na každý mesiac vybrala fotografiu, ktorá mi pripomína pekné spomienky z tohto obdobia.

„Ak sa pozriete na môj Instagram, uvidíte, že veľmi rada využívam prirodzené svetlo a nemám rada, keď sa toho na fotke deje príliš veľa,“ hovorí. „Myslím si, že menej je viac. Starostlivo vyberte fotografie, používajte veľa prirodzeného svetla a nerušívé pozadie.“

3. Pripravte si fotografie na tlač

Žena sedí na pohovke s dieťaťom a pomocou aplikácie Canon Easy-PhotoPrint Editor v telefóne upravuje fotokalendár.

„Aplikáciu Canon Easy-PhotoPrint Editor môžete používať na počítači, alebo v telefóne,“ hovorí Rafaella, ktorá pomocou tejto aplikácie vytvorila šablónu pre svoj kalendár.

Pred tlačou je dôležité fotografie pripraviť. Mnohé aplikácie na úpravu fotografií vám pri exporte poskytnú možnosť výberu typu súboru fotografie a kvality. Rafaella odporúča exportovať v čo najvyššej kvalite. „Ak to urobíte, výtlačok bude kvalitnejší,“ hovorí.

Ak exportujete obrázky ako JPEG, vyberte najvyššiu možnú kvalitu. Môžete tiež zvážiť ich exportovanie do súborov PNG, pretože pri kompresii tohto typu súborov dochádza k menšej strate kvality, čo často vedie k lepšiemu vzhľadu fotografií. Ak snímate fotografie vo formáte RAW, môžete dosiahnuť najvyššiu možnú kvalitu a najväčšiu flexibilitu pri postprodukcii pomocou softvéru na úpravu snímok, ako je napríklad Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon.

Nezabudnite, že fotografie sa pri tlači môžu líšiť od toho, ako vyzerajú na obrazovke, preto si vyskúšajte niekoľko skúšobných výtlačkov, aby ste získali predstavu, ako budú vyzerať konečné snímky v kalendári.

Rafaella použila aplikáciu Canon Easy-PhotoPrint Editor, ktorá obsahuje výber šablón kalendára. Obrázky môžete importovať priamo do šablón alebo ich použiť ako inšpiráciu pre vlastné návrhy.

4. Pri práci so šablónou postupujte kreatívne

Žena sedí pri svojom notebooku a upravuje rodinné fotografie vo fotokalendári pomocou aplikácie Canon Easy-PhotoPrint Editor.

Aplikácia Canon Easy-PhotoPrint Editor umožňuje pridať do kalendára ďalší text, pečiatky a rámčeky alebo použiť vo fotografiách kreatívne filtre. Okrem šablón v aplikácii sú v platforme Creative Park k dispozícii rôzne kalendáre, od adventných kalendárov a odpočítavania narodenín až po 3D kalendáre a kalendárové nálepky.

V závislosti od vašich remeselných schopností si môžete vytvoriť vlastnú šablónu kalendára, ale Rafaella si vybrala klasickú šablónu Classic One Month z aplikácie Canon Easy-PhotoPrint Editor, ktorá vám dáva možnosť pridať fotografiu na každú stranu mesiaca. Vyberte správnu veľkosť papiera pre svoju tlačiareň, importujte fotografie a hrajte sa s kreatívnymi filtrami, pečiatkami a rámčekmi, aby ste im dodali vlastný štýl. Môžete dokonca zmeniť písmo a farbu textu, aby bol kalendár čo najviac prispôsobený.

V bezplatnej aplikácii Creative Park od spoločnosti Canon, ktorá je zbierkou materiálov pre kreatívnu výrobu z papiera, nájdete celý rad doplnkov pre kalendáre. Stačí si vybrať šablónu kalendára, vybrať veľkosť, ktorú chcete vytlačiť, a stiahnuť súbor. Pripravte si nožnice, lepidlo, ceruzku, guľôčkové pero, špáradlá a pinzetu a pripravte sa na strihanie, skladanie, lepenie a zloženie kalendára.

5. Vytlačte a vystavte

Žena sa usmieva a drží v ruke svoju čerstvo vytlačenú stránku kalendára.

K tlačiarni Canon PIXMA TS7450 Series sa môžete pripojiť priamo z počítača alebo smartfónu. Atramentové kazety tlačiarne sa tiež jednoducho inštalujú a vymieňajú.

Žena drží dieťa na kuchynskej doske. Na skrinke za ňou je pripevnený fotokalendár.

Centrom domácnosti je často kuchyňa, preto by ste si v nej mali na nástennú skrinku vyvesiť personalizovaný kalendár, aby ste nikdy nezabudli na dôležité udalosti.

Keď je všetko pripravené, je čas začať tlačiť. Cenovo dostupná a jednoducho použiteľná tlačiareň Canon PIXMA TS7450 má veľký rozsah možností, takže je ideálna na prácu aj zábavu. Môžete rýchlo kopírovať a skenovať viacero listov pri práci a používať ju aj ako kreatívneho spoločníka pri aktivitách s deťmi. V širokej ponuke kreatívnych materiálov od spoločnosti Canon nájdete aj magnetický fotopapier, takže si vytlačený kalendár môžete nalepiť priamo na chladničku.

6. Darujte svoje výtvory

Žena s dieťaťom v náručí, na stene zavesený zarámovaný fotokalendár vedľa množstva ďalších zarámovaných fotografií a obrázkov.

Personalizovaný kalendár plný špeciálnych spomienok je vynikajúcim narodeninovým darčekom pre starých rodičov alebo blízkych priateľov.

Prispôsobený kalendár naplnený radostnými spoločnými spomienkami môže byť skvelým darčekom pre priateľov alebo rodinu. Okrem vlastného kalendára vytvorila Rafaella aj zarámovaný kalendár s fotografiou zo svadby svojej sestry.

„Moja sestra sa vydávala v auguste a moja dcéra niesla prstene, takže máme fotku so sestrou a švagrom,“ hovorí. „Použila som niektoré z návrhov pozadia z aplikácie, a výsledok stál za to. Pošlem to svojej sestre, bude sa jej to veľmi páčiť.

Pre mňa je to všetko o spomienkach, ktoré môžete zachytiť na svojich fotografiách. V dnešnej dobe je všetko digitálne, ale myslím si, že nám chýba skutočný dotyk. Je to určite darček, ktorý by som rada dostala sama. Vďaka nemu sú vaše spomienky hmatateľné.“Autor: Lorna Dockerill

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TLAČ

  Úprava fotografií za účelom tlače

  Vyťažte viac zo svojich fotografií určených na tlač pomocou nášho podrobného sprievodcu úpravami za účelom tlače a najlepšími nastaveniami tlače.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Tlač zoznamov, plánov a cieľov

  Buďte kreatívni s tlačiarňou Canon PIXMA a zostaňte organizovaní a uvedomelí po celý rok.

 • TLAČ

  Canon PosterArtist

  Vytvárajte profesionálne návrhy plagátov rýchlo, jednoducho a bezplatne.

 • PRINTING TIPS

  Create a personal gift

  The Canon Photo Cube helps you craft a gift full of happy memories.