ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

Ako snímať fotografie na diaľku – a prečo to robiť

Pri fotografovaní divokej prírody, nočnej scenérie a krajiniek, ako aj autoportrétov, je nevyhnutné naučiť sa ovládať fotoaparát na diaľku. Nižšie nájdete stručný prehľad výhod diaľkového snímania, ako aj návod, ako ich využiť.
Žena v žltých letných šatách pózuje na zatočenom mostíku s fotoaparátom Canon EOS R10 na malom statíve nastavenom na jej fotografovanie.

Diaľkové snímanie môže vyzerať ako pokročilá technika, ale je oveľa jednoduchšie, než si myslíte, a má niekoľko významných výhod. Zistite, ako funguje, kedy ho používať a aké výhody prináša pre rôzne druhy fotografovania, v tejto užitočnej príručke.

Čo znamená diaľkové snímanie?

Používateľ drží smartfón s aplikáciou Canon Camera Connect, ktorá zobrazuje rovnaké zobrazenie ako obrazovka fotoaparátu Canon za ňou.

Je veľmi pravdepodobné, že už máte k dispozícii súpravu potrebnú na fotografovanie s diaľkovým ovládaním – široký sortiment fotoaparátov Canon možno ovládať pomocou bezplatnej aplikácie Canon Camera Connect v smartfóne alebo tablete.

Diaľkové snímanie jednoducho znamená ovládanie fotoaparátu a jeho clony z iného zariadenia namiesto ovládacích prvkov na samotnom fotoaparáte. Tradičným riešením bol kábel diaľkovej spúšte, ktorý bolo možné zapojiť do fotoaparátu, ale dnes je možné aj bezdrôtové ovládanie. Široká škála fotoaparátov Canon má pripojenie Wi-Fi a najnovšie modely vrátane všetkých fotoaparátov EOS R System majú tiež rozhranie Bluetooth. Pomocou aplikácie Canon Camera Connect vám to umožní ovládať širokú škálu nastavení a aktivovať clonu priamo zo smartfónu alebo tabletu.

Kedy je vhodné použiť diaľkovú spúšť?

Používanie diaľkového ovládania uzávierky má niekoľko výhod. Po prvé, keďže sa fyzicky nedotýkate fotoaparátu, eliminuje sa tým riziko otrasov pri aktivácii uzávierky, čo je skvelý spôsob, ako zabrániť otrasom fotoaparátu a získať čo najostrejší obraz. Po druhé, je to užitočné aj pri snímaní obrázkov, ktoré môže byť ťažké zhotoviť, keď držíte fotoaparát v rukách, vrátane skupinových fotografií s vami na zábere alebo fotografií plachých zvierat vo voľnej prírode.

Diaľkové ovládanie je užitočným nástrojom pre mnohé fotografické žánre, ako napríklad:

Fotografia rieky v strmom údolí s dlhou expozíciou nasnímaná fotoaparátom Canon PowerShot G5 X Mark II. Dlhá expozícia spôsobila, že tečúca voda vyzerá rozmazane ako mlieko, zatiaľ čo zvyšok scény je ostrý.

Dlhá expozícia v tomto prípade rozostrila pohybujúcu sa vodu a zároveň zachovala ostrosť zvyšku scény. Na dosiahnutie tohto efektu je veľmi dôležité, aby sa fotoaparát nehýbal, a preto je veľmi užitočné mať možnosť aktivovať spúšť bez toho, aby ste sa dotkli fotoaparátu. Nasnímané fotoaparátom Canon PowerShot G5 X Mark II pri nastavení 8 s, f/11 a ISO 125. © James North

Diaľkové snímanie pre fotografovanie krajiniek

Aktivácia uzávierky na diaľku je ideálna, keď snímate krajinky zo statívu, najmä keď používate dlhé expozície, pretože sa nedotýkajte fotoaparátu a nespôsobíte žiadne otrasy. Ak snímate časozbery, pomôže vám to zaistiť, aby sa fotoaparát nepohol a nezmenil sa výrez snímania, čo by spôsobilo, že konečné video bude rušivo trhané. Vďaka aplikácii Canon Camera Connect je možné meniť nastavenia zo smartfónu medzi jednotlivými zábermi, takže sa nemusíte vracať k fotoaparátu ani kontrolovať obrázky na obrazovke fotoaparátu. Pomocou mobilného zariadenia môžete dokonca pridať hodnotenia hviezdičkami, ktoré vám pomôžu pri ďalšom výbere, zdieľaní a spracovaní.

Prst osoby ťuká na fotografiu sovy v aplikácii Canon Camera Connect na obrazovke smartfónu.

Pri snímaní na diaľku pomocou aplikácie Canon Camera Connect v smartfóne je zaostrovanie jednoduché. Jednoducho klepnite na oblasť obrazovky, na ktorú chcete zaostriť, a sledujte, ako objektív zaostrí na váš objekt.

Diaľkové snímanie pri fotografovaní divokej prírody

Diaľkové snímanie je ideálne pri fotografovaní alebo filmovaní objektov, ktoré sú plaché alebo ťažko zachytiteľné, napríklad voľne žijúcich zvierat. Fotoaparát môžete umiestniť na najlepšie miesto na získanie záberu, a môže to byť aj na miestach, kde by bolo pre vás nepohodlné alebo nebezpečné, a potom sa skryť mimo dohľadu, aby ste svoje objekty nevystrašili alebo nenarušili ich prirodzené správanie. Diaľkové snímanie je fotografovanie zblízka a makrofotografiu drobných objektov, pri ktorých by sa aj ten najnepatrnejší pohyb fotoaparátu znásobil, a pokazil umiestnenie záberu alebo zaostrenie. To isté platí aj v prípade, ak používate techniku bracketingu zaostrenia na snímanie série makrosnímok s rôznymi časťami zaostreného objektu, aby ste ich skombinovali do jedného obrazu s väčším rozlíšením – je nevyhnutné zachovať stabilitu fotoaparátu. Opäť platí, že možnosť zmeniť nastavenia a prezrieť si ukážky záberov zo smartfónu a dokonca priblížiť zobrazenie a skontrolovať zaostrenie znamená, že sa nebudete musieť stále vracať k fotoaparátu a rušiť scénu. Keď nasnímate záber, pridanie geoznačky – údajov o polohe k snímke zo smartfónu pomocou aplikácie Canon Camera Connect – vám poskytne presný záznam o tom, kde ste dané vzácne zviera videli.

Osoba používa smartfón na úpravu nastavení fotoaparátu Canon na diaľku, ktorý má na obrazovke scénu západu slnka.

Fotografie v noci a pri slabom osvetlení si často vyžadujú dlhé expozície a diaľkové ovládanie je tu tiež neoceniteľné, pretože umožňuje snímať obrázky bez rizika chvenia fotoaparátu pri aktivácii uzávierky.

Astrofotografia s použitím snímania s diaľkovým ovládaním

Pri astrofotografii budete často musieť snímať veľmi dlhé expozície od 30 minút do niekoľkých hodín. Možnosť snímať na diaľku znamená, že pri spustení uzávierky nedôjde k otrasu fotoaparátu, čo je rozhodujúce pre ostré obrázky oblohy. Okrem toho môžete byť v dostatočnej vzdialenosti od fotoaparátu, možno dokonca aj vo vykúrenom aute alebo prístrešku, zatiaľ čo čakáte na dokončenie expozície. Pri astrofotografii je len zriedka potrebné upraviť nastavenia, ale ak to chcete urobiť, alebo dokonca prepnúť z automatického zaostrenia na manuálne, môžete to všetko urobiť na diaľku. Okrem toho môžete nechať LCD obrazovku fotoaparátu vypnutú, čo znamená menej neželaného svetla, ktoré by mohlo pokaziť expozíciu.

Skupina dospelých a detí sedí spolu pri stole a muž naľavo pomocou smartfónu aktivuje spúšť fotoaparátu Canon na stole v popredí.

Kreatívne autoportréty a skupinové zábery sú možné pri použití aplikácie Canon Camera Connect, vďaka ktorej dostanete každého do záberu a môžete meniť nastavenia z aplikácie.

Fotografia nasnímaná fotoaparátom Canon EOS R10 pomocou diaľkového snímania, ktorá zobrazuje ženu v žltom oblečení pod ozdobne zdobeným oblúkom v Seville.

Používanie aplikácie Canon Camera Connect na snímanie z diaľky tiež znamená, že môžete zachytiť celú scénu a byť jej súčasťou. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM a nastaveniami 35 mm, 1/2000 s, f/5,6 a ISO 12800. © Diana Millos

Fotografovanie portrétov bez použitia rúk

Ak si chcete vyskúšať kreatívne autoportréty, potom je diaľkové snímanie pre vás ideálne. Jednoducho sa umiestnite do záberu a uistite sa, že sa v zábere nachádza všetko, čo chcete. Možnosť zmeniť nastavenia, ako je napríklad clona, znamená, že môžete experimentovať s rôznymi efektmi bez toho, aby ste museli meniť kompozíciu pri neustálom chodení k fotoaparátu. Diaľkové snímanie je veľmi užitočné aj pri skupinových záberoch, pretože môžete skontrolovať, či sa v nich nachádzajú všetci (a usmievajú sa) bez toho, aby ste rušili scénu. Prezrite si každý záber priamo na mieste a podľa potreby môžete upraviť nastavenia alebo presunúť ľudí do lepších pozícií pred tým, ako sa skupina rozíde.

Pri fotení v prostredí ateliéru môžete ovládať fotoaparát z počítača pomocou softvéru Canon EOS Utility , ktorý vám v krátkom čase poskytne ešte väčšiu obrazovku ako vaše mobilné zariadenie.

Aká výbava je potrebná na diaľkové snímanie?

Žena v žltých šatách kľačí, aby upravila nastavenia fotoaparátu Canon EOS R10, ktorý je umiestnený na statíve.

Diaľkové ovládanie fotoaparátu umožňuje snímať autoportréty z nezvyčajných uhlov – stačí nastaviť fotoaparát a potom sa presunúť do záberu, skontrolovať kompozíciu, upraviť nastavenia pomocou aplikácie Canon Camera Connect a nasnímať záber, keď je všetko pripravené. Statív je ideálnou možnosťou, ale ak ho nemáte, môžete fotoaparát umiestniť na akýkoľvek stabilný povrch.

Spoločnosť Canon ponúka širokú škálu príslušenstva na diaľkové snímanie, z ktorého si môžete vybrať. Diaľková spúšť Canon RS-60E3 je diaľkový spínač so 60 cm káblom pre fotoaparáty EOS so zásuvkou typu E3 a diaľková spúšť RS-80N3 je diaľkový spínač s 80 cm káblom pre fotoaparáty EOS so zásuvkou typu N3. Diaľkový ovládač s časovačom TC-80N3 (ktorý môže vyžadovať aj adaptér pre diaľkové ovládanie RA-E3) vám umožňuje snímať obrázky v pravidelných intervaloch pre časozberné projekty bez toho, aby ste sa dotkli fotoaparátu.

Pokiaľ ide o bezdrôtové riešenia, diaľkové ovládanie Canon RC-6 pracuje na vzdialenosti do 5 metrov pomocou infračerveného signálu. Bezdrôtové diaľkové ovládanie Canon BR-E1 funguje s fotoaparátmi EOS kompatibilnými s technológiou Bluetooth vo vzdialenosti maximálne 5 metrov.

Vy už však pravdepodobne vlastníte súpravu, ktorú potrebujete na fotografovanie na diaľku. Aplikácia Canon Camera Connect sa dá bezplatne prevziať pre používateľov systému iOS a Android a jej nastavenie vo vašom smartfóne alebo tablete je rýchle. Je kompatibilná s veľkým množstvom fotoaparátov Canon – nielen s najnovšími bezzrkadlovými fotoaparátmi, ale aj s niektorými digitálnymi zrkadlovkami a kompaktnými fotoaparátmi PowerShot.

Niektoré funkcie aplikácie fungujú cez pripojenie Bluetooth a iné vyžadujú pripojenie Wi-Fi, takže na svojom mobilnom zariadení povoľte obe funkcie, aby ste aplikáciu využili naplno.

Ako používať aplikáciu Canon Camera Connect na diaľkové snímanie

Pripojenie k fotoaparátu je jednoduchý proces s pokynmi na obrazovke v rámci aplikácie, ktoré vás týmto procesom prevedú. Po pripojení budete mať k dispozícii niekoľko možností na preskúmanie v závislosti od modelu fotoaparátu, ako je napríklad diaľkové snímanie, pridávanie hviezdičkových hodnotení k snímkam a prenos snímok a videí na ich zdieľanie s inými používateľmi.

Mali by ste vidieť možnosť s názvom Snímanie so živým náhľadom Live View, ktorá zobrazuje živý prenos presného obrazu,ktorý vidí fotoaparát. V tejto časti môžete vykonať úpravy nastavení, ako je ohniskový bod, rýchlosť uzávierky, clona, ISO, vyváženie bielej, časovač, meranie a ďalšie. Pri prvom nastavení odporúčame oboznámiť sa s používateľským prostredím.

Na obrazovke uvidíte aj veľké biele tlačidlo, na ktoré jednoducho ťuknete a nasnímate fotografiu. Ak chcete nahrávať video, prepnite ikonu videa v hornej časti obrazovky na prechod do režimu videozáznamu.

Aplikácia Canon Camera Connect slúži aj ako centrum pre iné aplikácie, ktoré dobre fungujú s vaším fotoaparátom, napríklad aplikácia image.canon pre cloudový prenos a ukladanie snímok, vďaka čomu sa z nej stane vaše hlavné miesto pre všetky najnovšie nástroje. S fotoaparátmi EOS R3, PowerShot ZOOM a ďalšími fotoaparátmi EOS uvedenými na trh od roku 2022 je tiež možné prostredníctvom aplikácie Canon Camera Connect aktualizovať firmvér fotoaparátu, vďaka čomu je získavanie aktuálnych informácií o najnovších vylepšeniach a nových funkciách jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

Ako zaostrovať pri snímaní na diaľku?

Tri snímky obrazoviek aplikácie Canon Camera Connect, ktoré zobrazujú, ako nastaviť ohniskový bod, na príklade fotografie zeleného jablka zblízka.

Použite aplikáciu Canon Camera Connect na jednoduché prepínanie medzi manuálnym zaostrením a automatickým zaostrovaním a nastavenie ohniskového bodu v závislosti od požadovaného záberu.

Zaostrenie pomocou aplikácie Canon Camera Connect je jednoduché. Ťuknutím na obrazovku zmeníte bod AF a uvidíte, že šošovka automaticky zaostrí na miesto zaostrenia.

Podporované je aj manuálne zaostrovanie, ktoré môže byť vhodné pre zábery zblízka a fotografie s makrom v prípade, že chcete jemne doladiť zaostrenie na daný objekt. Ďalšou výhodou je, že môžete prepnúť z automatického zaostrovania na manuálne zaostrenie bez toho, aby ste sa museli vrátiť k fotoaparátu a použiť spínač na objektíve – v aplikácii môžete stlačiť tlačidlo manuálneho zaostrenia a pomocou šípok nastaviť manuálne zaostrenie.

Ako sa sníma na diaľku pomocou softvéru Canon EOS Utility?

Prenosný počítač umiestnený na stole vonku pri fotoaparáte na statíve, pričom obrazovka zobrazuje prenos obrazu z fotoaparátu s nastaveniami na bočnej strane.

Ak pracujete vo formálnejšom režime a máte pri sebe prenosný počítač, program EOS Utility od spoločnosti Canon vám poskytuje živý náhľad a možnosť upravovať nastavenia na diaľku vo väčšom rozsahu ako obrazovka telefónu.

Snímať na diaľku nemusíte len pomocou smartfónu. Existujú aj iné spôsoby, ktoré môžu byť vhodnejšie, v závislosti od vašich potrieb.

EOS Utility je softvér spoločnosti Canon pre váš počítač, ktorý umožňuje diaľkové snímanie. Môže sa používať bezdrôtovo alebo prostredníctvom pripojenia USB, umožňuje komplexné ovládanie fotoaparátu a snímky možno uložiť priamo do počítača alebo na pamäťovú kartu. Táto možnosť môže byť skvelá v prostredí štúdia, pretože si vďaka nej môžete prezerať snímky na väčšej obrazovke počítača, upravovať nastavenia a zabezpečiť dokonalé nastavenie záberu v živom náhľade pomocou mriežok a nástrojov na kompozíciu. Môžete ho použiť aj v spojení so softvérom Digital Photo Professional od spoločnosti Canon a upravovať a hodnotiť fotografie, ktoré ste nesnímali na diaľku.

Ak chcete použiť fotoaparát ako webovú kameru, aplikácia EOS Webcam Utility je vynikajúca možnosť. Je kompatibilná so širokou škálou fotoaparátov Canon a je navrhnutá tak, aby vám umožnila používať fotoaparát na vysielanie živých prenosov a uskutočňovanie videohovorov, čo je tiež skvelé na vysielanie a nahrávanie diel do fotoaparátu.

Bez ohľadu na váš model fotoaparátu a typ fotografovania, ktorý vykonávate, spoločnosť Canon vám poskytne spôsoby, ako môžete snímať obrázky alebo nahrávať video na diaľku. Čo tak skúsiť snímanie na diaľku?

Astrid Pitman

Súvisiace produkty

Súvisiace články

  • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

    Ako ovládať expozíciu

    Naučte sa používať nastavenia clony, rýchlosti uzávierky a citlivosti ISO.

  • NOČNÁ FOTOGRAFIA

    Fotografia nočnej oblohy

    Špičkové techniky na snímanie hviezd v noci, vrátane časozberných sekvencií a záberov pohybu hviezd.

  • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA/EXTERIÉRY

    Tipy na snímanie v extrémnych poveternostných podmienkach

    V tejto časti nájdete naše špičkové tipy a triky na zvládanie fotografovania v extrémnych poveternostných podmienkach, a to od ochrany vášho zariadenia až po starostlivosť o seba.

  • ČASOZBERNÁ FOTOGRAFIA

    Zachytenie pohybu v časozbernom videozázname

    Spoľahlivé techniky na snímanie časozberných sekvencií, časozberných sekvencií s pohybom a spomaleného videozáznamu.