ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA/EXTERIÉRY

Tipy na snímanie v extrémnych poveternostných podmienkach

Horúco alebo zima, dážď alebo žiara, riaďte sa týmito tipmi, aby ste nasnímali úžasné zábery v akomkoľvek počasí alebo prostredí.
Fotograf v zimnom oblečení s batohom stojí na snehom pokrytom úbočí a drží fotoaparát značky Canon. © Richard Walch

Fotografovanie je zvyčajne ťažšie pri extrémnych teplotách. Sneh, námraza a ľad vytvárajú veľkolepé zimné scény, no väčšina fotoaparátov je navrhnutá tak, aby fungovala len pri teplote v rozmedzí 0 °C/32 °F. Aj extrémne horúce prostredia môžu spôsobiť prehriatie fotoaparátov, zatiaľ čo piesočnaté miesta zvyšujú riziko poškodenia neutesneného zariadenia.

Mnohé fotoaparáty značky Canon sú vybavené tesnením proti poveternostným vplyvom a môžu fungovať v prekvapivo náročných podmienkach, ale musíte zvážiť aj ľudský rozmer. Fotografovanie v extrémnych podmienkach môže byť pre vás rovnako náročné ako pre vaše zariadenie.

Je samozrejme, že pri snímaní pri extrémnych teplotách musíte byť opatrní a pred rozhodovaním a balením vhodného oblečenia a zariadenia na fotografovanie v exteriéri by ste mali skontrolovať predpoveď počasia. Zároveň stojí zato mať k dispozícii niekoľko praktických fotografických tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť danú situáciu bez veľkých problémov. Nižšie sú uvedené naše najlepšie tipy na snímanie vo veľmi chladných a horúcich podmienkach.

Snímanie pri nízkych teplotách

1. Ruky udržiavajte teplé

Fotograf v zimnej bunde, klobúku a rukaviciach, ktorý drží Canon EOS R5.

Pri snímaní v extrémnych poveternostných podmienkach musíte si ruky udržiavať teplé. Zvážte investovanie do páru tenkých ohrievacích rukavíc, ktoré si oblečiete pod bežné rukavice a ktoré vám pomôžu zachytávať teplý vzduch.

Chvenie rúk môže spôsobiť trasenie fotoaparátu a viesť k rozmazaným záberom. Nezabudnite si zabaliť pár hrubých vodotesných rukavíc a ohrievače rúk, aby ste si mohli zohriať ruky po dlhšom pobyte v studenom prostredí.

Aj keď sú rukavice dôležité pri fotografovaní v chladnom počasí, môžu sťažiť stláčanie tlačidiel fotoaparátu. S objektívmi značky Canon s prevoditeľným ovládacím prstencom, ako napríklad RF 200 – 800 mm F6,3 – 9 IS USM, RF 35 mm F1.8 MACRO IS STMalebo RF 85 mm F2 MACRO IS STM, sa bude často jednoduchšie pracovať v rukaviciach. Fotoaparáty Canon s pákovým ovládačom, ako je napríklad Canon EOS R10, by mohli byť užitočné v prípade, že rukavice sťažujú používanie dotykovej obrazovky pri presúvaní bodu automatického zaostrovania.

Ak ste vášnivý zimný fotograf, športový fotograf a ambasádor spoločnosti Canon Richard Walch odporúča investovať do lezeckých rukavíc, ktoré vám umožnia odkryť končeky prstov a snímať, ale chrániť ruky medzi zábermi.

2. Chráňte si svoje zariadenie

Ruka v rukavici, ktorá drží fotoaparát značky Canon s pripojeným tienidlom objektívu, aby ho chránilo pred zimnými podmienkami.

V zimných podmienkach môže tienidlo objektívu pomôcť, aby sa kvapky vody nezachytávali na objektíve. „V prípade padajúceho snehu sa tienidlo objektívu stáva nesmierne dôležitým,“ vysvetľuje Richard. „Predídete mnohým problémom, ak používate dobré tienidlo objektívu,“ © Richard Walch

Fotografka nakrúca samu seba pri vetrom ošľahanom pilieri pomocou fotoaparátu značky Canon s pripojeným mikrofónom a ochranou proti vetru.

Pri snímaní videa môže hluk vetra zničiť váš zvuk. Ak chcete zaistiť čistotu zvuku, môžete zapnúť režimy redukcie vetra na fotoaparáte značky Canon alebo použiť externý mikrofón s pripevnenou ochranou proti vetru.

Fotoaparáty systému Canon EOS R, ako sú napríklad EOS R6, EOS R6 Mark II a EOS R7 sú vybavené , tesnením proti poveternostným vplyvom a nebudú mať žiadne problémy pri snímaní v daždi, ale skôr než vyrazíte do lejaka, si ich skontrolujte. Ak sa na objektíve vytvoria akékoľvek kvapky, utrite ich čistou handričkou z mikrovlákna alebo utierkou na objektív. Môžete si tiež zakúpiť ochranné filtre na objektívy, ktoré sú veľmi užitočné v extrémnych podmienkach. Odporúča sa nevymieňať objektívy v prudkom daždi alebo v snehovej búrke, pretože by ste mohli poškodiť zariadenie.

Ak používate fotoaparát vonku a neotáčate zaostrovací prstenec manuálne alebo chvíľu používate automatické zaostrovanie, prstence na zaostrovanie a približovanie objektívu môžu „zamrznúť“. Ak chcete tejto situácii predísť, dbajte na to, aby bol fotoaparát zabalený a v kvalitnej taške, keď ho nepoužívate, alebo zakrytý pri snímaní počas sneženia. Prípadne môžete prstenec na zaostrovanie a priblíženie otáčať motorčekom automatického zaostrovania alebo to môžete robiť manuálne.

V chladnom počasí sa batérie vybijú rýchlejšie, ako je bežné, takže fotoaparát a batérie nechajte v taške, aby ste ich ochránili pred danými podmienkami alebo vo vnútornom vrecku, v ktorom ich teplo udrží v teple. Nezabudnite si tiež zabaliť dvakrát toľko batérií ako zvyčajne.

Prenesenie fotoaparátu z chladného do teplého prostredia spôsobí kondenzáciu, ktorá môže poškodiť vaše zariadenie. „Keď idete na obed, buď vy, alebo taška by mala ostať vonku,“ odporúča Richard. „Ak prejdete z chladného do teplého prostredia a pokúsite sa skontrolovať si svoje snímky, dosnímali ste. Váš fotoaparát aj objektív sa zarosia a hrozí, že dôjde k poškodeniu fotoaparátu. Fotoaparát udržiavať uchovávať v jednej teplotnej zóne.“ Tašku umiestnite na mierne chladné miesto, ako je napríklad veranda, aby ste umožnili postupné zohriatie vášho zariadenia.

Ak sa musíte premiestniť priamo z jedného prostredia do druhého, mohli by ste sa na niekoľko minút pokúsiť ovinúť plastové vrecko okolo zariadenia, aby zmena teploty nebola taká dramatická.

3. Použite statív a snímajte na diaľku

Fotograf v zimnom oblečení čupí za modelom Canon EOS R6 upevneným na statíve, ktorý sa nachádza na skalách pozdĺž rieky.

Nastavenie fotoaparátu na statív a diaľkové snímanie pomocou aplikácie Canon Camera Connect zníži riziko trasenia fotoaparátu pri chvení sa kvôli chladu. Pomocou aplikácie Live View môžete skontrolovať zameranie a upraviť expozíciu, potom môžete snímať a prenášať obrazy priamo do smartfónu.

Nasnímanie stabilného záberu nebude jednoduché, ak sa vám trasú ruky od zimy. Ľahký a prenosný statív vám pomôže stabilizovať fotoaparát, aby ste mohli snímať sebaisto. Len nezabudnite, že sa nemáte statívu dotýkať holými rukami, ak sa nachádzate v podmienkach s teplotou pod nulou, pretože by ste si mohli „spáliť“ kožu. Pred nastavením sa vyrovnajte akýkoľvek povrch pokrytý snehom, aby ste vytvorili rovný a kompaktný povrch.

Aplikáciu Canon Camera Connect môžete používať aj v smartfóne na diaľkové a bezdrôtové uvoľnenie clony, čo znamená, že sa nebudete musieť vôbec dotknúť fotoaparátu. Zaostrenie môžete upraviť pomocou aplikácie a môžete ju použiť aj na geografické označovanie obrazov, aby ste nikdy nezabudli, kde ste sa nachádzali pri snímaní daného vynikajúceho záberu.

Snímanie v horúcich alebo piesočnatých podmienkach

1. Chráňte sa pred slnkom

Žena sedí v tieni prístrešku a fotoaparát značky Canon, ktorý je pripevnený na statíve, smeruje von oknom.

Skryte sa, keď môžete. Príliš dlhý pobyt na slnku by mohol viesť nielen k dehydratácii, ale aj k prehriatiu vášho zariadenia. V závislosti od toho, kam sa chystáte, nezabudnite si zobrať veľké množstvo vody.

Vyhnite sa priamemu slnečnému svetlu a vždy, keď je to možné, zostávajte v tieni. Ak musíte byť vonku na slnku, používajte opaľovací krém s vhodným UV ochranným faktorom a klobúk, ktorý tieni vašu tvár. Tam, kde je to možné, udržujte zariadenie v tieni, najmä batérie. Ak sa chcete vydať do extrémneho prostredia, dajte niekomu vedieť, kde a kedy idete a kedy sa chcete vrátiť, aby v prípade potreby mohol nahlásiť núdzovú situáciu.

2. Vyberte správne zariadenie

Fotograf v slnečnom klobúku drží fotoaparát značky Canon s pripojeným objektívom Canon RF 200 – 800 mm F6,3 – 9 IS USM.

Čierne zariadenie pohltí viac svetla a rýchlejšie sa prehreje ako súprava s bielou povrchovou úpravou, ako je napríklad objektív Canon RF 200 – 800 mm F6,3 – 9 IS USM (zobrazený).

Žena čupí na piesočnatej pláži a vkladá fotoaparát značky Canon do tašky.

Investovaním do kvalitnej tašky budete môcť bezpečne prenášať svoje zariadenie a chrániť ho, keď ho nepoužívate.

Zdržiavaním sa mimo priameho slnečného svetla zabránite prehriatiu zariadenia, najmä pri snímaní videa. Fotoaparáty nemôžu fungovať, keď sa zohrejú na vysokú teplotu, takže nebudete môcť pokračovať, keď sa prehreje, a počas čakania na schladenie môžu prísť o pekné zábery.

Ak snímate v piesočnatých prostrediach, ako je pláž alebo púšť, musíte chrániť svoje zariadenie pred zrnkami piesku. Riešením je investovať do fotoaparátu s tesnením proti poveternostným vplyvom, ako je napríklad model Canon EOS R7, ktorý je odolný voči vlhkosti aj prachu. Model EOS R7 tiež využíva ochranu clony, čo pomáha predchádzať vniknutiu prachu do snímača. Objektívy sú tiež zraniteľné. Spárujte svoj fotoaparát s tesnením proti poveternostným vplyvom s podobne chráneným objektívom, ako je napríklad model Canon RF 200 – 800 mm F6.3 – 9 IS USM, ktorý obsahuje gumené tesnenia, ktoré zabraňujú poškodeniu vnútornej optiky pieskom.

Aj v prípade, že sa nezahrieva, môže byť ovplyvnený vlhkosťou, čo môže viesť k vniknutiu vlhkosti a poškodeniu zariadenia. Aj v tomto prípade bude tesnenie proti poveternostným vplyvom chrániť zariadenie pred vlhkosťou, ale existujú aj ďalšie opatrenia, ktoré môžete vykonať. Používajte vodotesnú tašku a vložte do nej vrecká so silikagélom, aby sa do nej nedostala vlhkosť. Dbajte na to, aby ste tašku uchovávali na suchom mieste – možno v miestnosti s odvlhčovačom, ak je to možné.

Ak musíte zvládať extrémne teplo, môžete si do tašky vložiť vrecko s ľadom, ktoré pomôže udržiavať veci v chlade. Uistite sa však, že je správne zabalené, aby pri rozmrazovaní vrecka s ľadom vlhkosť nepoškodila zariadenie.

Farba zariadenia tiež zohráva dôležitú úlohu. Niektoré objektívy značky Canon, ako napríklad RF 200 – 800 mm F6,3 – 9 IS USM, majú bielu povrchovú úpravu, ktorá udrží vnútornú stranu objektívu chladnú pri vysokých teplotách. Model Canon EOS R50 je dostupný aj v bielej farbe, ktorá by mu mala pomôcť zostať chladnejším dlhšie ako v prípade čierneho fotoaparátu na slnečnom svetle. Okrem toho objektívy RF série L, ako napríklad Canon RF 70 – 200 mm F2.8L IS USM majú povrchovú úpravu chrániacu pred teplom, ktorá zabraňuje prehriatiu valca objektívu pri intenzívnom slnečnom žiarení.

3. Osvetlenie a preexponovanie

Stojaca postava pri vchode do jaskyne, ktorá drží fotoaparát, vytvárajúca siluetu na jasnej a slnečnej oblohe.

Bezzrkadlové fotoaparáty Canon dokážu snímať NESPRACOVANÉ obrazové súbory. Ak snímate pri slabom svetle, ako je napríklad jasné slnečné svetlo, NESPRACOVANÝ súbor zachytí viac údajov a širší dynamický rozsah, čím zjednodušuje úpravu expozície pri spracovávaní.

Jasné slnečné svetlo môže ľahko viesť k preexponovaným záberom. Pri snímaní dbajte na to, aby ste nepreexponovali zábery – ak sa to stane, údaje sa stratia a nebudú sa dať neobnoviť, čo znamená, že následne nebudete môcť opraviť preexponované zábery.

Pomocou histogramu alebo vzoru ZEBRA fotoaparátu môžete monitorovať špičkové osvetlenie na obrazovke alebo prostredníctvom elektronického hľadáčika, čím v prípade potreby podexponujete záber. Keď nepreexponujete záber, mali by ste byť schopní obnoviť záber, ktorý je príliš jasný, a to znížením osvetlenia a bielych miest v softvéri na úpravu, akým je napríklad Digital Photo Professional spoločnosti Canon.

Ak chcete získať viac tipov a techník fotografovania v náročných podmienkach, pozrite sa na náš článok o snímaní v extrémnych krajinách*.Autor: Peter Wolinski*Dostupné len vo vybraných jazykoch.

Súvisiace produkty

 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R7

  Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R6 Mark II

  Fotografie alebo videozáznamy, akcie alebo portréty – spojenie výkonu a kvality obrazu modelu EOS R6 Mark II umožní rozlet vašej tvorivosti
 • Objektívy RF

  RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

  Výkonný superteleobjektív s priblížením a ohniskovou vzdialenosťou 200 – 800 mm je ideálny na fotografovanie športu, divokej prírody a akčných záberov.
 • Objektívy RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň.
 • Objektívy RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM ponúka univerzálne snímanie záberov zblízka, ako aj prepracovanú telefotografickú kompresiu a 5-krokovú stabilizáciu obrazu v kompaktnom ľahkom tele.
 • Objektívy RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu.
 • Súvisiace články

 • DOBRODRUŽNÁ FOTOGRAFIA

  Dobrodružná fotografia v prírode

  Fotografka Anna Blackwell putuje divočinou národného parku Dartmoor s fotoaparátom Canon EOS R6.

 • KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

  Úžasná fotografia krajiny

  Ako odfotografovať dokonalé „scénické selfie“ s fotografkou krajiny a influencerkou Ásou Steinars.

 • V EXTERIÉRI

  Tipy a triky na fotografie zimnej dovolenky

  Profesionálny športový fotograf Richard Walch prezrádza svoje odborné tipy, ako snímať lepšie zimné fotografie, od voľby fotoaparátu až po jeho najlepšie nastavenie.

 • CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

  Najlepšie fotoaparáty a objektívy na cesty

  Či už skúmate ulice mesta alebo drsný vidiecky terén, alebo dokonca letíte na druhú stranu sveta, oplatí sa cestovať naľahko. Tu je najideálnejšia výbava Canon na zachytávanie zážitkov bez toho, aby ste museli použiť celý rozpočet.