KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

Najlepšie základné objektívy na fotografovanie krajiny

Spoznajte cenovo výhodný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou alebo zoomom, ktorý vyhovuje každému scenáru fotografovania krajiniek, od širokých, rozsiahlych výhľadov až po scénické detaily po priblížení.
Drevené mólo nad jazerom obklopeným horami. Oblaky nad hlavou sa odrážajú na hladine jazera.

Panoramatické výhľady na krajinu môžu byť úchvatne krásne. Často sa z nich však niečo stráca v preklade medzi tým, čo vidí oko, a tým, čo je zachytené vo fotoaparáte. Sú na to dva hlavné dôvody. Po prvé, ľudské videnie má horizontálny zobrazovací uhol okolo 210°. Naproti tomu 24-105 mm štandardný objektív so zoomom na plnoformátovom fotoaparáte dokáže záber natiahnuť len na 74°. Po druhé, vaše oči vám prirodzene poskytujú 3D zobrazenie akejkoľvek krajiny, zatiaľ čo fotografický obraz je dvojrozmerný.

Dobrou správou je, že pri správnom výbere objektívu a správnej fotografickej technike môžete jednoduchým spôsobom kompenzovať obidva tieto problémy. Čo je na tom ešte lepšie, spoločnosť Canon ponúka rad cenovo výhodných objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a zoomom, ktoré poskytujú vynikajúci výkon a kvalitu obrazu. Poďme sa na to pozrieť bližšie, počnúc tým, ako váš fotoaparát ovplyvňuje výber objektívu.

Snímač APS-C verzus plnoformátový snímač na fotografovanie krajiny

Panoramatický výhľad na mesto počas slnečného dňa. V popredí a v pozadí je vidieť niekoľko veľkých veží.

Vybrané fotoaparáty systému EOS R, ako napríklad Canon EOS R7 a EOS R10, sú vybavené režimom panoramatického snímania, ktorý vytvára vo fotoaparáte „pospájané“ panoramatické snímky. Na fotoaparáte EOS R7 je táto funkcia ešte vylepšená funkciou automatického vyrovnávania, ktorá využíva stabilizáciu obrazu v tele fotoaparátu (IBIS) na automatické vyrovnávanie horizontu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18 – 45 mm, F4,5 – 6,3 IS STM pri nastaveniach 45 mm, 1/500 s, f/7,1 a ISO100.

Fotoaparát, ktorý používate na snímanie krajiny, bude mať vplyv na výber objektívov, takže v prvom rade sa pozrime na rozdiely medzi plnoformátovými fotoaparátmi a fotoaparátmi APS-C pri fotografovaní krajiny. Pre každý daný počet megapixelov majú plnoformátové fotoaparáty väčšie prvky „photosites“, ktoré sa rovnajú jednotlivým pixelom. V prípade plnoformátových fotoaparátov, ako sú napríklad modely Canon EOS RP a Canon EOS R6, môžete očakávať väčší dynamický rozsah na zachovanie detailov v jasnom svetle aj tmavých tieňoch. Ďalším bonusom je zníženie šumu obrazu spolu s väčším zachovaním jemných detailov, ak potrebujete zvýšiť nastavenie ISO v podmienkach so slabým osvetlením.

Fotoaparáty APS-C, ako napríklad Canon EOS R10, majú zase 1,6-násobný faktor orezania, ktorý pri porovnaní akejkoľvek „efektívnej“ a skutočnej ohniskovej vzdialenosti poskytuje väčšiu hĺbku poľa. To môže byť na snímkach krajiny užitočné na zachovanie rovnomernej ostrosti v popredí a pozadí. Dobrým tipom, ako rozšíriť hĺbku poľa pomocou akéhokoľvek fotoaparátu, je zaostriť na bod približne v tretine celkovej vzdialenosti krajiny ohraničenej záberom. Aplikácia Photo Companion od spoločnosti Canon obsahuje kalkulačku hĺbky ostrosti a hyperfokálnej vzdialenosti, ktorá vám pomôže zaistiť zachovanie ostrosti záberu.

Krásna zátoka odfotografovaná pri slabom svetle. Obraz je osvetlený žiarou horizontu a orámovaný siluetami stromov.

Klasický širokouhlý objektív, akým je napríklad maličký, ale mohutný Canon RF 16mm F2.8 STM, ktorý váži iba 165 g, je ideálny pre ostré, jasné a širokouhlé pohľady na krajinu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM pri nastavení 20 s, f/11 a ISO 200.

Záber nasnímaný smerom nahor na klenbu. Vysoké, úzke kmene stromov vedú pohľad k zeleným listom hore.

Pomocou širokouhlého objektívu môžete zachytiť pôsobivú scénu v plnom rozsahu, ale široké zorné pole nie je prínosom pre každý záber. Niekedy sa môžete presunúť dolu, aby ste ukázali, ako sa krajina rozširuje smerom nahor. Môže to ponúknuť zaujímavý pohľad na scénu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM s nastavením 24 mm, 1/40 s, f/16 a ISO 800.

Aký typ objektívu je najlepší pre zábery krajiny?

Pre klasické rozľahlé snímky krajiny, ktoré zachytávajú široký záber výhľadu, rozsiahlu dramatickú oblohu a odrazy v jazerách, budete potrebovať širokouhlý objektív, ktorý vám umožní zmestiť toho do záberu viac a zvýšiť tak jeho pútavosť a dramatickosť.

Širokouhlé objektívy však nie sú jedinou voľbou na snímanie krajiny. Niekedy sa oplatí byť selektívny a v rámci kompozície zvoliť relatívne malú plochu. V týchto situáciách vám môže stačiť iba štandardný zoom, akým je RF 24-105mm F4-7.1 IS STM od spoločnosti Canon. Na krátkom konci jeho veľmi všestranného rozsahu zoomu sa vám do záberu stále zmestí pomerne veľká časť krajiny.

Pri fotografovaní krajiny môže byť ťažké vybrať si medzi objektívom so zoomom a objektívom s pevným ohniskom. Obe možnosti majú čo ponúknuť. Pri fotografovaní krajiny vám môže cestu blokovať čokoľvek od stien, plotov a živých plotov až po okraje útesov, rieky a jazerá a zložitý terén vás môže zastaviť. Schopnosť kompenzovať zhoršenú polohu pri snímaní jednoduchým otočením prstenca zoomu môže byť neoceniteľná.

Rovnako ako v prípade väčšiny vecí, ani pri porovnaní „objektívu so zoomom a objektívu s pevnou ohniskovou vzdialenosťou“ sa nemožno prikloniť len na jednu stranu. Mnoho profesionálnych fotografov krajiny uprednostňuje fotografovanie s objektívmi s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Pevná ohnisková vzdialenosť vám môže skutočne pomôcť sústrediť sa na kompozíciu a pohybovať sa tak, aby ste dosiahli dokonalú polohu, v ktorej prvky v popredí, strede a v pozadí vytvárajú najlepší výsledok. Častejšia zmena polohy vám tiež prinesie bonus v podobe objavovania nových výhľadov na snímanie a rôznych spôsobov, ako ich nasnímať.

Obraz krajiny nasnímaný zhora z krásnej zátoky obklopenej zelenými listami a tyrkysovo modrou vodou.

S kompaktným a ľahkým objektívom, akým je Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, zistíte, že sa môžete vydať na túry alebo vyliezť do oblastí, ktoré by boli inak nedostupné, a objaviť ešte čarovnejšie možnosti fotografovania – ako je tento pôsobivý záber pláže. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM s nastavením 24 mm, 1/200 s, f/11 a ISO 100.

Pri výbere objektívu na fotografovanie krajiny je dôležitá veľkosť a hmotnosť. Všetky možnosti v tomto návode majú pôsobivo kompaktný a ľahký dizajn. Na celodenné fotografovanie krajiny sa môžete vydať s telom fotoaparátu a len s jedným alebo dvoma týmito objektívmi v malej taške a nebudete sa cítiť zaťažení.

Ďalšou vecou,​ktorá pomáha udržať nízku hmotnosť, je to, že nebudete potrebovať statív, ktorý sa často považuje za nevyhnutný pri bežnej krajinnej fotografii. Väčšina našich objektívov obsahuje vysoko efektívnu optickú stabilizáciu obrazu, ktorej výkon sa ešte viac zvýši, keď pracuje v spojení so stabilizátorom obrazu IBIS vo fotoaparátoch, ako je Canon EOS R6. Zistíte, že môžete fotografovať z ruky aj počas „modrej hodinky“ počas súmraku a stále budete mať konzistentne ostré zábery.

Najlepší objektív pre začínajúcich krajinných fotografov: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

Krajinný záber malého mesta postaveného na svahu kopca. V pozadí je vidieť more a oblohu, obe sú jasne modré.

Model Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM, ktorý do malého prevedenia vtesnal veľkorysý rozsah zoomu, je vybavený 5 krokmi optickej stabilizácie obrazu a zaostrovacím/ovládacím prstencom, ktorému môžete v režime automatického zaostrovania priradiť rôzne funkcie, ako je kompenzácia expozície. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 105 mm, 1/320 s, f/11 a ISO 100.

Malé kvetinárstvo na španielskej ulici. Pred obchodíkom je vystavených viacero kytíc.

Snímanie na širšom konci rozsahu zoomu modelu Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM vám umožní zachytiť všetky detaily tejto farebnej panorámy mesta, keď už nemôžete urobiť žiaden krok späť. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 26 mm, 1/125 s, f/6,3 a ISO 100.

Od impozantných výhľadov po drobné detaily a všetko medzi tým, univerzálna možnosť, ako napríklad model RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM od spoločnosti Canon vám umožní zachytiť celý príbeh. Má širokouhlý potenciál pri najkratšej ohniskovej vzdialenosti. Pri štandardných ohniskových vzdialenostiach okolo 35-50 mm získate veľmi prirodzenú perspektívu, ktorá prináša dobrý pocit z priestoru, vzdialenosti a súhry medzi oblasťami popredia a pozadia. Smerom k dlhému koncu rozsahu zoomu majú telefotografické ohniskové vzdialenosti efekt stlačenia perspektívy, vďaka čomu sa oblasti popredia a pozadia zdajú byť bližšie k sebe. Je to opak efektu, ktorý získate so širokouhlým objektívom, a môže byť zaujímavou, alternatívnou obmenou pri kreatívnej krajinnej fotografii.

Najlepší základný širokouhlý objektív pre krajinnú fotografiu: Canon RF 16mm F2.8 STM

Vlny sa lámu o pobrežie, zatiaľ čo slnko zapadá na pozadí. Svetlo vytvorilo žiaru okolo slnka, ktoré sa nachádza medzi siluetami na pobreží.

Obrovský pozorovací uhol modelu Canon RF 16mm F2.8 STM vás nadchne hneď, ako priložíte oko k hľadáčiku fotoaparátu, a dokáže doslova zmeniť celý váš pohľad na krajinnú fotografiu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM pri nastavení 1/400 s, f/11 a ISO 200.

Malý čln osvetlený žiarou zapadajúceho slnka v pozadí na pokojnej vode. Pobrežie v popredí, ktoré sa tiahne do diaľky, vedie pozornosť diváka okolo záberu.

Chodníky, rieky, línie stromov a iné objekty, ktoré prechádzajú z popredia na pozadie, ako napríklad silueta pobrežia na tomto zábere, môžu pomôcť viesť pozornosť diváka po obraze. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM pri nastavení 1/200 s, f/11 a ISO 200.

Prechod na mimoriadne širokouhlý model RF 16mm F2.8 STM od spoločnosti Canon poskytuje úplne nový pohľad na krajiny, keďže snímanie pri 16 mm zvyšuje pozorovací uhol z 84° na o niečo viac ako 108°, čo je v praxi obrovský rozdiel.

Rozsiahly pozorovací uhol robí pri fotografovaní krajiny zázraky a korekcia zabudovaná vo fotoaparáte poskytuje výsledky bez skreslenia. Ponúka tiež užitočnú 25,6 mm efektívnu ohniskovú vzdialenosť pri použití s modelom Canon EOS R10 vo formáte APS-C.

Širokouhlé objektívy dokážu zachytiť rozľahlú krajinu, ale tiež zveličujú efekt perspektívy, pričom všetko okrem blízkych oblastí v popredí sa zdá byť rýchlo ustupujúce do diaľky. Ak chcete širokouhlým snímkam krajiny dodať 3D vzhľad, často najlepšie funguje, ak vyberiete niektoré objekty záujmu v popredí, ktoré budú viesť oko diváka v rámci záberu.

Najvšestrannejší širokouhlý objektív so zoomom pre fotografovanie krajiny: Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

Dlhá expozícia osvetlených ľaliových vankúšikov a kvetov nasnímaná s vypnutým stabilizátorom obrazu objektívu, pri ktorej sa svetlá javia rozmazané.

Model Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM ťaží z 5,5-krokovej stabilizácie obrazu pri snímaní z ruky. Táto snímka pri slabom osvetlení bola nasnímaná s vypnutou stabilizáciou obrazu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM pri nastaveniach 15 mm, 1/5 s, f/8 a ISO 400.

Dlhá expozícia osvetlených ľaliových vankúšikov a kvetov nasnímaná so zapnutým stabilizátorom obrazu objektívu, pri ktorej sa svetlá javia ostré.

Pri zapnutej stabilizácii obrazu jasne uvidíte rozdiel v zreteľnosti obrazu. Stabilizácia obrazu objektívu funguje v spojení so vstavanou stabilizáciou obrazu modelu EOS R6, čím sa celkový dojem ešte zlepšuje. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM pri nastaveniach 15 mm, 1/5 s, f/8 a ISO 400.

Neexistuje žiadny iný širokouhlý objektív so zoomom, ktorý by mohol konkurovať modelu Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM v univerzálnosti na plnoformátovom bezzrkadlovom fotoaparáte. Na rozdiel od mnohých širokouhlých objektívov so zoomom je tento objektív osviežujúco kompaktný a ľahký, váži iba 390 g a poskytuje dokonalý rozsah ohniskových vzdialeností pre krajinnú fotografiu. Okrem úžasne širokého maximálneho pozorovacieho uhla má možnosť 0,52-násobného makra pre snímky zblízka a 5,5-krokovú stabilizáciu obrazu, ktorá zaisťuje ostré zábery z ruky aj pri slabom osvetlení.

Model Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM sa rovnako dokonale hodí pre digitálne zrkadlovky so snímačom APS-C a ak začínate s bezzrkadlovkami, stále môžete tento objektív používať na fotoaparátoch, ako je napríklad Canon EOS R10 prostredníctvom upevňovacieho adaptéra Canon EF-EOS R.

Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou pre kreatívnu fotografiu krajiny: Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM a Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

Pole bielych kvetov so žltými stredmi rastúcich vo voľnej prírode. V diaľke vidno hory a jazero.

Od širokouhlých záberov až po extrémne podrobné zábery malých detailov v krajine, model Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM si poradí so všetkým a na základný objektív je neuveriteľne všestranný. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/125 s, f/11 a ISO 100.

Detailný záber viacerých bielych kvetov so žltými stredmi rastúcich vo voľnej prírode. Kvety v popredí sú zaostrené, zatiaľ čo kvety v pozadí sú rozmazané.

Objektív Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM poskytuje 0,5x makro zväčšenie pri najkratšej vzdialenosti zaostrenia (14 cm), pričom sa malé objekty reprodukujú na obrazovom snímači v polovičnej veľkosti a 5-kroková stabilizácia obrazu znižuje riziko chvenia fotoaparátu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/1000 s, f/4 a ISO 100.

Model Canon RF 24mm F1.8 IS STM kombinuje užitočný pozorovací uhol s rýchlou clonou f/1.8. To môže pomôcť zachovať vysoké rýchlosti uzávierky aj pri slabom osvetlení, ak chcete zmraziť pohyb lístia a iných krajinných prvkov, ktoré vejú vo vánku.

Rýchla clona sa tiež dobre kombinuje so skutočne krátkou minimálnou ohniskovou vzdialenosťou objektívu, aby sa dosiahla úzka hĺbka poľa. Môže sa to skvele hodiť na snímanie malých objektov záujmu v prostredí krajiny a ich izoláciu na rozmazanom pozadí pri zachovaní všetkých krásnych farieb prírody v rámci celkovej scény.

Ak chcete miernejší pozorovací uhol s rovnakými výhodami, už viac nehľadajte. Poslúži vám model Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. Ponúka úplne prirodzenú perspektívu pri fotografovaní krajiny a je obzvlášť účinný pri fotografovaní extrémnych záberov zblízka z ruky, pretože môžete využiť 0,5-násobný faktor makro zväčšenia objektívu. Rýchla clona f/1.8 vám tiež poskytuje úzku hĺbku poľa pre detailné zábery, takže môžete efektívne rozostriť pozadie.

Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R8

  Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície.
 • Objektívy RF

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Malý a nádherne ľahký objektív série RF 24-50mm so zoomom, ktorý môžete dennodenne používať pri cestovaní, fotografovaní krajiny a ešte oveľa viac.
 • Širokouhlý objektív

  RF 16mm F2.8 STM

  Kompaktný a cenovo dostupný ultra širokouhlý, plnoformátový 16 mm objektív pre modely z radu EOS R, navrhnutý pre vlogerov a tvorcov kreatívneho obsahu.
 • Širokouhlý objektív s pevným ohniskom

  RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov.
 • Mimoriadne širokouhlý objektív so zoomom

  RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM

  Kompaktný a ľahký objektív RF 15-30 mm so zoomom, ideálny na cestovnú fotografiu vrátane panorám miest, krajiny, architektúry a vlogovanie za pochodu.
 • Objektívy RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R6

  Bez ohľadu na to, čo a ako snímate, s fotoaparátom EOS R6 môžete svoju tvorivosť prejaviť tak, ako ste si to doteraz ani nevedeli predstaviť.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C.
 • Súvisiace články

 • Fotografka stojí na skalách v plytkej vode a fotografuje jazero obklopené horami.

  KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

  Výzva pre objektívy na fotografovanie krajiny

  Profesionálka Verity Milligan sa delí o svoje skúsenosti so snímaním kreatívnych krajiniek pomocou dvoch ľahkých objektívov.

 • Krajinársky záber stromu na úbočí na pozadí purpurovej oblohy.

  KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

  Najlepšie tipy pre krajinnú fotografiu

  Objavte techniky snímania, vďaka ktorým vaše krajinné fotografie dosiahnu novú úroveň.

 • Krajinný fotograf sa pozerá cez hľadáčik fotoaparátu Canon EOS RP a sníma rozľahlé polia.

  KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

  Ako fotografovať krajiny z ruky

  Naučte sa snímať pozoruhodné krajiny bez statívu.

 • Krajinný obrázok močariska pred a po úprave, pričom naľavo je neupravená verzia a napravo je čiernobiela verzia.

  ZÁKLADY ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ

  Úprava krajinných záberov na tlač

  Techniky úprav, ktoré zmenia vaše fotografie scenérií na umelecké diela.