KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

Ako fotografovať krajiny bez statívu

Zistite, ako nasnímať detailný záber krajiny pri súčasnom rozmazaní vody alebo oblakov počas snímania z ruky.
Krajinný fotograf sa pozerá cez hľadáčik fotoaparátu Canon EOS RP a sníma rozľahlé polia.

Statívy môžu byť pri krajinnej fotografii veľmi užitočné, pretože udržujú váš fotoaparát v stabilnej polohe, vďaka čomu sa nemusíte obávať roztrasených fotografií v dôsledku nízkej rýchlosti uzávierky, hlavne keď fotografujete v podmienkach so slabým osvetlením. Môžu však byť ťažké a náročné na prenášanie, hlavne ak idete na dlhú prechádzku. So správnym nastavením moderného fotoaparátu a trochou dômyselnosti môžete pri najbližšom snímaní krásnych záberov nechať statív doma a zobrať si namiesto toho termosku s kávou alebo niečo malé na zahryznutie.

1. Udržujte stabilitu a používajte telo

Krajinný fotograf sa pozerá cez hľadáčik fotoaparátu Canon EOS RP, pričom používa koleno na zaistenie potrebnej stabilizácie pri snímaní polí.

Čím stabilnejší je fotoaparát, tým nižšie riziko otrasov fotoaparátu – Ak používate pomalú uzávierku, pri snímaní záberu zadržte dych.

Krajinný fotograf drží fotoaparát Canon EOS RP ďalej od tela tak, aby bol popruh na krk napnutý.

Udržanie napnutého popruhu na krk predstavuje dobrý spôsob stabilizácie fotoaparátu.

Spôsob, akým držíte fotoaparát môže rozhodovať o tom, či nasnímate dokonale ostrú snímku alebo snímku, ktorú pokazili otrasy fotoaparátu. Aby ste zachovali stabilnú polohu fotoaparátu, položte si objektív na obrátenú dlaň ľavej ruky a lakeť držte pevne opretý o bočnú stranu tela. Vytvoríte tak pevný „stojan“ na podporu fotoaparátu.

Existujú aj iné spôsoby, ako môžete pomocou svojho tela zabrániť rozmazaniu pohybu. Skúste si sadnúť a použiť koleno ako podporu pre ruku. Využite prípadne popruh na krk – zapnite živý náhľad Live View a držte kameru od tela, až kým nebude popruh napnutý, no dajte si pozor, aby ste si nepresilili krk.

2. Umožnite stabilizáciu

Krajinný fotograf drží fotoaparát nad hlavou, aby odfotografoval strom na pozadí vznášajúcich sa oblakov.

Zapnutie stabilizácie objektívu Canon RF 35 mm F1.8 Macro IS STM vám umožňuje fotografovať z ruky pri rýchlosti uzávierky 0,8 s.

Stabilizácia objektívu môže pomôcť znížiť otrasy fotoaparátu tak, že zmierni prirodzený pohyb rúk, čím zjednoduší snímanie z ruky pri nižších rýchlostiach uzávierky. Pravidlo pri držaní fotoaparátu v ruke zvyčajne hovorí, že by sa malo uplatňovať iba pri rýchlostiach rovnajúcich sa ohniskovej vzdialenosti alebo vyšších, napríklad pri použití 50 mm objektívu by ste nemali klesnúť pod 1/50 sekundy. Využitie stabilizácie objektívu však znamená, že často môžete prejsť aj na nižšiu rýchlosť. Sortiment objektívov Canon RF vrátane objektívov vhodných pre začiatočníkov, ako je Canon RF 24 – 105 mm F4-7.1 IS STM a RF 35 mm F1.8 Macro IS STM, využíva pokročilú stabilizáciu, ktorá komunikuje s telom bez zrkadla a väčší bajonet RF umožňuje rozsiahlejší pohyb snímača.

3. Nájdite vhodný podstavec

Canon EOS RP umiestnený na stĺpe plota.

Nastavenie dvojsekundového časovača pri využití stĺpa plotu ako podstavca poskytuje fotoaparátu čas na stabilizáciu predtým, ako sa otvorí uzávierka.

Pri potulkách prírodou môžete jednoducho nájsť plošiny a prírodné podstavce, ktoré vám poskytnú pevný podklad pre fotoaparát a umožnia ešte viac znížiť rýchlosť uzávierky. Keď fotoaparát nastavujete na dlhú expozíciu, berte do úvahy odraz zrkadla pri digitálnych zrkadlovkách (spôsobené prevrátením zrkadla kvôli odhaleniu snímača), ktorého výsledkom môžu byť otrasy fotoaparátu. V ponuke fotoaparátu nastavte uzamknutie zrkadla, alebo ak fotoaparát nemá túto funkciu, zapnite živý náhľad Live View. S týmto problémom sa samozrejme nestretnete pri bezzrkadlových telách, ako je EOS RP. Stlačenie tlačidla spúšte môže taktiež spôsobiť otrasy, takže nastavte dvojsekundový časovač, použite diaľkové spustenie uzávierky, alebo spustite spúšť fotoaparátu na diaľku pomocou aplikácie Canon Camera Connect.

4. Presúvajte sa a experimentujte

Krajinný fotograf si čupol, aby mohol nasnímať rastliny osvetlené skorým ranným slnkom.

Oslobodenie fotoaparátu od statívu vám pomôže objaviť nové uhly a jedinečné kompozície, ktoré podnietia vašu kreativitu.

Záber zblízka na obrys krehkej rastliny na pozadí vychádzajúceho slnka.

Pri fotografovaní z ruky nahradíte stratenú stabilitu prispôsobivosťou. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 Macro IS STM pri nastavení 1/100 s, f/16 a ISO 100.

V krajinnej fotografii bude vždy miesto pre statívy, niekedy však môže byť jeho neprítomnosť pre vaše fotografovanie prospešná. Úlohou statívu je obmedziť pohyb, no keď fotoaparát držíte v rukách, môžete pokojne vyskúšať rôzne pozície, fotografovať z rôznych uhlov a experimentovať s kreativitou. Ak stojíte na jednom mieste, dokonca aj keď nájdete objekt v popredí a záber s uplatnením pravidla tretín, vašim fotografiám môže chýbať dynamika.

5. Zapnite automatické nastavenie ISO

Fotograf sa sklonil, aby mohol nasnímať kus naplaveného dreva na brehu z nízkeho uhla.

Fotograf využil slobodu pohybu, ktorú mu umožňuje fotografovanie z ruky, aby zachytil tento kus naplaveného dreva z iného uhla.

Kus naplaveného dreva na opustenom brehu. Dlhá expozícia rozmazala pohyb vĺn.

Dvojsekundovú expozíciu pri snímaní z ruky, ktorá jemne rozmazala pohyb vĺn, umožnila vstavaná stabilizácia obrazu fotoaparátu Canon EOS R6 v spolupráci so stabilizáciou obrazu objektívu Canon RF 24 – 105 mm F4-7.1 IS STM. Tento záber by ste možno ťažšie dosiahli so statívom, pretože špliechajúca voda okolo jeho nôh by mohla spôsobovať určité pohyby. Zachytené pri 35 mm, 2 sekundy, f/7.1 a ISO125.

Pred niekoľkými rokmi by bolo nepredstaviteľné zvýšiť ISO na 1600, no keďže moderné snímače teraz dosahujú lepší výkon v podmienkach so slabým osvetlením, je možné vytvoriť pozoruhodne jasné zábery aj pri týchto úrovniach. Pre jednoduché bežné nastavenie expozície, vyberte manuálny režim, automatické nastavenie ISO a rýchlosť uzávierky rovnajúcu sa ohniskovej vzdialenosti alebo vyššiu. Fotoaparát prispôsobí ISO vášmu záberu, vďaka čomu vám poskytne potrebnú istotu pri kreatívnych rozhodnutiach s rýchlosťou uzávierky a clonou.

Pokročilejšie bezzrkadlové fotoaparáty Canon, ako je EOS R6, majú pokročilú vstavanú stabilizáciu obrazu (IBIS), ktorá funguje samostatne alebo v spolupráci s optickou stabilizáciou obrazu objektívu, vďaka čomu dokážu dosiahnuť až 8-krokovú stabilizáciu obrazu a umožňujú sekundové expozície bez použitia statívu.

Autor: James Paterson

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA/EXTERIÉRY

  Tipy na snímanie v extrémnych poveternostných podmienkach

  V tejto časti nájdete naše špičkové tipy a triky na zvládanie fotografovania v extrémnych poveternostných podmienkach, a to od ochrany vášho zariadenia až po starostlivosť o seba.

 • KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

  Výzva pre objektívy na fotografovanie krajiny

  Profesionálka Verity Milligan sa delí o svoje skúsenosti so snímaním kreatívnych krajiniek pomocou dvoch ľahkých objektívov.

 • ZÁKLADY ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ

  Úprava krajinných záberov na tlač

  Techniky úprav, ktoré zmenia vaše fotografie scenérií na umelecké diela.

 • DOBRODRUŽNÁ FOTOGRAFIA

  Rady ako snímať dobrodružné fotografie

  Päť tipov na zachytenie dobrodružstiev v prírode s fotoaparátom EOS M6 Mark II.