NOČNÁ FOTOGRAFIA

Najlepšia súprava základnej úrovne pre nočné zábery a astrofotografiu

Od portrétov po zotmení až po nočné panorámy miest a padajúce hviezdy, zistite, ktoré fotoaparáty a objektívy vám prinesú hviezdnu kvalitu obrazu.
Silueta postavy opierajúca sa o budovu osvetlenú žltým svetlom. Nasnímal Canon Ambassador Lorenz Holder pomocou modelu Canon EOS R6.

Svetlo je kľúčovým prvkom fotografovania, preto snímanie v noci alebo pri slabom osvetlení predstavuje osobitnú výzvu. Nočná fotografia však poskytuje jedinečný súbor tvorivých príležitostí. Jemne osvetlené portréty na tmavom pozadí môžu mať magickú kvalitu a zároveň účinne izolujú hlavný objekt v scéne. Nočné zvieratá dodajú nový rozmer fotografovaniu voľne žijúcej zveri, zatiaľ čo panorámy miest v noci sú svetelnou šou samy o sebe. Pre skutočne majestátne výsledky môžete obrátiť svoj pohľad k oblohe a zachytiť Mliečnu dráhu

Modrá hodinka súmraku pred východom slnka alebo po ňom je obľúbeným časom pre mnohých fotografov. Stále ponúka istú dávku prirodzeného svetla, ktoré zvýrazní detaily, zatiaľ čo mestské svetlá zaplavujú scény teplým svetlom. Hlboká modrá na oblohe tiež dodáva dramatický nádych. Modrá hodinka však môže byť veľmi krátka v závislosti od zemepisnej šírky vášho miesta a času počas roka a na plné využitie najlepšieho osvetlenia môžete mať len niekoľko minút. Najlepšie je plánovať dopredu tak, že si pozriete časy východu a západu slnka a vopred si vyberiete miesta, kde chcete snímať.

Nezabúdajte tiež, že môže byť potrebné vysporiadať sa s námrazou a rosou, preto sa odporúča vziať si so sebou teplé alebo nepremokavé oblečenie. Zatiaľ čo mnohé fotoaparáty a objektívy značky Canon obsahujú komplexné utesnenie proti poveternostným vplyvom, veľký dáždnik vám pomôže udržať vašu súpravu v suchu.

Aké funkcie hľadať na fotografovanie v noci

Zelené a červené svetlá sa odrážajú v kalužiach na mokrej ceste so siluetou ženy držiacej dáždnik. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM.

Bezzrkadlový fotoaparát Canon EOS R6 je vybavený citlivým 20,1 MP plnoformátovým snímačom navrhnutým špeciálne na jednoduché spracovanie scén s vysokým dynamickým rozsahom, ako aj všeobecné situácie so slabým osvetlením. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 70-200 mm F2.8L IS USM pri nastavení 153 mm, 1,8 s, f/2,8 a ISO 320. © Lorenz Holder – Canon Ambassador

Dlhá expozícia svetiel vzdialeného mesta pod hviezdnou oblohou nasnímaná fotoaparátom Canon PowerShot G7 X Mark III.

Ak uprednostňujete kompaktný fotoaparát s pevným objektívom, digitálny fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II je skvelou voľbou pre nočné blogovanie, vlogovanie a všeobecné nočné snímanie. Zachytené fotoaparátom Canon PowerShot G7 X Mark III pri nastavení 8,8 mm, 8 s, f/1,8 a ISO 400.

Bezzrkadlové fotoaparáty majú veľkú výhodu oproti digitálnym zrkadlovkám pri nočnom fotografovaní. Ich elektronické hľadáčiky dokážu automaticky zvýšiť úroveň jasu, aby simulovali efekt nastavenia expozície. To vám umožní doslova vidieť v tme a zároveň zobraziť náhľad jasu výslednej snímky pre všetky nastavenia expozície, a to aj pred snímaním.

Je skvelé, keď môžete v noci snímať bez toho, aby ste museli nosiť statív. Fotoaparáty, ako sú EOS R6 a EOS R7 sa môžu pochváliť technológiou stabilizácie obrazu v tele (IBIS), ktorá vám pomôže zachytiť stabilné a snímky bez otrasov. V kombinácii s optickou stabilizáciou obrazu na niektorých objektívoch to znamená, že môžete dosiahnuť až 8 krokov stabilizácie obrazu, čo je ideálne pri fotografovaní z ruky pri oveľa dlhších časoch uzávierky. 

Rýchle a neustále presné automatické zaostrovanie môže byť tiež veľkou výhodou. Systém EOS R6 AF pracuje takmer v úplnej tme pri -6,5 EV (hodnota expozície). To sa rovná krajine, ktorú osvetľuje iba kosák mesiaca. Pre model EOS R7 je to -5 EV a pre model EOS R10 je to -4 EV, čo sa približne rovná svetlu polmesiaca, respektíve pribúdajúceho mesiaca.

Objektívy so širokou clonou umožňujú lepšie osvetlenie snímača fotoaparátu, vďaka čomu môžete snímať aj tie najtmavšie noci, zatiaľ čo široký uhol vám tiež umožní použiť dlhšie časy uzávierky. Objektívy s optickou stabilizáciou obrazu sú užitočné na zníženie rozmazania pri fotografovaní z ruky.

Astronomické fotografie

Nočná fotografia s pohľadom na oblohu so siluetami paliem s Mliečnou dráhou v pozadí. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM. 

Širokouhlé objektívy so svetlým nastavením clony okolo f/1,8 až f/2,8, používané pri najširšom nastavení clony alebo blízko tohto nastavenia prenášajú viac svetla do snímača fotoaparátu, čo môže byť veľkou výhodou pri astrofotografii. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 16mm F2.8 STM pri nastavení 16 mm, 25 s, f/2,8 a ISO 6400.

Fotograf so statívom stojí na skalnom výbežku s fotoaparátom namiereným na hviezdnu nočnú oblohu.

Hoci výkonná kombinácia systémov IBIS a IS v objektíve od spoločnosti Canon umožňuje snímanie z ruky v takmer tme, existujú situácie, kedy je statív nevyhnutný, ako napríklad astrofotografia. Aj keď používate statív, je dôležité, aby ste sa na začiatku expozície nedotkli fotoaparátu, inak by ste spôsobili rozmazanie pri pohybe. Aplikácia Canon Camera Connect vám umožňuje ovládať fotoaparát na diaľku.

Plnoformátové fotoaparáty sú vhodnejšie pre astrofotografiu ako ich náprotivky s formátom APS-C, pretože pre nočnú oblohu budete často potrebovať skutočne široké zorné pole. Ak však snímate mesiac, môžete skombinovať fotoaparát s formátom APS-C s teleobjektívom na zachytenie detailov tohto satelitu.

Model Canon EOS R6 funguje mimoriadne dobre pri snímaní v noci. Kombinácia plnoformátového snímača obrazu a nižšieho počtu 20,1 MP prináša pomerne veľké jednotlivé pixely s väčším potenciálom na zachytenie svetla. Výsledkom je minimálny šum obrazu pri použití vysokých nastavení ISO, aby ste sa vyhli pomalej rýchlosti uzávierky pri slabom osvetlení. Štandardný rozsah citlivosti sa skutočne pohybuje od ISO 100 do ISO 102 400.

Pri astrofotografii sa vo všeobecnosti preferuje manuálne zaostrovanie a bezzrkadlové fotoaparátu Canon EOS R System prichádzajú s možnosťou zaostrenia so zvýraznením obrysov, pomocou ktorej môžete zvýrazniť obrysy zaostreného objektu v hľadáčiku alebo na zadnej obrazovke.

Rýchle objektívy s jasnou clonou sú preferované, pretože dokážu prepustiť čo najviac svetla. Objektív Canon RF 16mm F2,8 STM funguje dobre v oboch týchto ohľadoch a zároveň umožňuje astrofotografiu na fotoaparátoch EOS R7 a EOS R10 s formátom APS-C, pričom efektívna ohnisková vzdialenosť 25,6 mm stále poskytuje pomerne veľkorysé zorné pole. 

ObjektívCanon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM je ďalšou vynikajúcou možnosťou na snímanie vzorov pohybu hviezd a výjavov ako polárna žiara. Rýchla maximálna clona f/1.8 má kruhovú deväťlamelovú konštrukciu, ktorá podáva vynikajúci výkon pri slabom osvetlení a poskytuje tak nádherné nezaostrené oblasti a rozmazanie pozadia.

Nočné portréty

Portrét mačky sediacej na poličke pri slabom osvetlení, nasnímaný pomocou objektívu Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

Ak chcete izolovať svoj hlavný objekt, pomôže vám pri tom trochu tmy. Objektív Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM s 5-krokovou stabilizáciou obrazu je vynikajúcou voľbou pre kreatívne portréty pri slabom osvetlení. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM s nastavením 1/500 s, f/2 a ISO 200.

Portrét ženy z bočného profilu pri slabom osvetlení s rozmazanými diskami svetla v pozadí, nasnímaný objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM.

Malý, ľahký a cenovo dostupný objektív Canon RF 50mm F1.8 STM s rýchlou clonou f/1,8 tiež vynikajúco funguje pri slabom osvetlení a je ideálny na vytvorenie atmosférického rozmazania pozadia. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/125 s, f/1,8 a ISO 1250. © Ejiro Dafé

24,2 MP model Canon EOS R10 a 32,5 MP model EOS R7 poskytujú pôsobivú kvalitu obrazu pri nočných záberoch so štandardnými rozsahmi citlivosti v rozsahu ISO 100 – 32 000. Vďaka tomu máte dostatok priestoru na udržanie dostatočne rýchlej rýchlosti uzávierky pre snímanie v noci bez statívu. Model Canon EOS RP je ďalšou vhodnou voľbou. Obsahuje 26,2 MP plnoformátový snímač obrazu a rozsah citlivosti, ktorý stúpa až na hodnotu ISO 40 000, čo umožňuje snímať bez blesku a stále zachovať detaily a farbu.

Pri plnoformátovom fotoaparáte je vo všeobecnosti ideálna ohnisková vzdialenosť 85 mm pre portrétovanie. Objektív Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM so svojou jasnou clonou vám umožňuje zmraziť pohyb objektu vysokou rýchlosťou uzávierky, a to aj v tmavých podmienkach. Na to nemusíte príliš zvýšiť nastavenie ISO fotoaparátu a môžete dosiahnuť optimálnu kvalitu obrazu maximalizáciou jemných detailov a minimalizáciou šumu obrazu.

Ďalšou výhodou je, že široká clona umožňuje plytkú hĺbku poľa, takže môžete rozostriť rušivé pozadie a izolovať hlavný objekt, pričom premeníte mestské svetlá alebo dekoratívne svetlá na mäkké bokeh disky.

Pre modely Canon EOS R7 a EOS R10 poskytuje objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 50 mm efektívnu ohniskovú vzdialenosť 80 mm vhodnú na portréty, čím poskytuje približne rovnaké zorné pole ako 85 mm objektív s na plnoformátovom fotoaparáte. Objektív Canon RF 50mm F1.8 STM s jasnou clonou je kompaktný, ľahký a mimoriadne cenovo výhodný, zatiaľ čo rýchlejší objektív RF 50mm F1.2L USM je preferovanou voľbou profesionálov.

Nočné panorámy miest

Dlhá expozícia nočnej panorámy mesta nasnímaná pomocou fotoaparátu Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 24-105mm F4L IS USM. 

Objektív Canon RF 24-105mm F4L IS USM je dostatočne ľahký na to, aby ste ho mohli nosiť pri skúmaní miest po zotmení, a kvalita konštrukcie série ho chráni pred prachom a vlhkosťou. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 24-105mm F4L IS USM pri nastavení 50 mm, 1,6 s, f/4,5 a ISO 400.

Rozsvietená panoráma mesta sa v noci s odrazmi budov viditeľnými vo vode v popredí. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Objektív Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM je rýchly, kompaktný a ľahký širokouhlý objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie mestských panorám v noci. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 24 mm, 0,3 s, f/1,8 a ISO 100.

Ak snímate nočné panorámy mesta z ruky, stabilizácia obrazu prinesie výhody snímok bez otrasov a fotoaparát EOS R7 poskytuje s kompatibilnými objektívmi až 7-krokovú stabilizáciu. Ak však chcete snímať nočné panorámy miest, pravdepodobne budete musieť použiť statív alebo nájsť vhodný stabilný povrch, na ktorý môžete položiť fotoaparát, a použiť pomalú rýchlosť uzávierky alebo dlhú expozíciu.

Rovnako ako pri astrofotografii, aj rýchly širokouhlý objektív je najlepšou voľbou na vtesnanie rozľahlých panorám mesta a nočných krajiniek do záberu. Objektívy Canon RF 16mm F2.8 STM a Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM sú dve výborné voľby.

Možnosť priblíženia je veľkou výhodou, keď je váš pohyb obmedzený budovami a inými prekážkami v mestskom prostredí, a objektív Canon RF 24-105mm F4L IS USM je výbornou voľbou, najmä ak potrebujete viac telefotografického dosahu, aby ste pokryli vzdialenosť alebo zaostrili na menšie časti panorámy mesta alebo nočnej obory.

Fotografovanie pohybujúcich sa objektov v noci

Hlava jeleňa, nasnímaná v noci objektívom Canon RF 800mm F11 IS STM a telekonvertorom Canon Extender RF 1.4x.

Super telefotografický objektív v kombinácii s telekonvertorom vám umožní zachytiť nočnú divokú prírodu v úžasných detailoch. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 800mm F11 IS STM a telekonvertorom Canon Extender RF 1.4x pri nastavení 1120 mm, 1/200 s, f/16 a ISO 800.

Horský cyklista obklopený červenými a modrými svetelnými stopami skáče na pozadí tmavej oblohy. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 Mark II.

Ak používate statív na snímanie svetelných stôp, môžete použiť dvojsekundové oneskorenie s automatickým časovačom, ktoré dá fotoaparátu čas stabilizovať sa po stlačení tlačidla uzávierky. Ak chcete získať okamžitú odozvu, môžete fotoaparát ovládať na diaľku pomocou bezplatnej aplikácie Canon Camera Connect, ktorá tiež poskytuje možnosť živého náhľadu snímky v smartfóne. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 Mark II s objektívom Canon RF 15-30mm F2.8L IS USM pri nastavení 15 mm, 8 s, f/4,5 a ISO 1250. © Teddy Morellec

Dobrý telefotografický dosah pomôže pri snímaní pohybujúcich sa objektov, ako sú nočná voľne žijúce zvieratá. Na rozšírenie vášho záberu môžu byť tiež veľmi užitočné telekonvertory objektívov ako Extender RF 1.4x a Extender RF 2x.

Vynikajúce výsledky pri kratších vzdialenostiach snímania môžete dosiahnuť s objektívmi Canon RF 24-105mm F4L IS USM alebo RF 85mm F2 MACRO IS STM . To platí najmä v prípade, že ich používate s fotoaparátom Canon EOS R7 alebo EOS R10, kde faktor orezania 1,6x rozširuje telefotografický dosah týchto objektívov na 168 mm, respektíve 136 mm.

Všestranný širokouhlý až telefotografický rozsah transfokácie objektívu RF 24-105mm F4L IS USM je ideálny aj na snímanie pohybujúcej sa premávky, aby sa vytvorili svetelné stopy s dlhými expozíciami. Ak fotografujete jedno vozidlo a používate blesk zo zariadenia Canon Speedlite na pridanie osvetlenia, vyberte režim synchronizácie na druhú lamelu. Svetelné stopy sa vďaka tomu budú prirodzene rozprestierať za vozidlom, a nie pred ním. Môžete tiež prejsť celým rozsahom priblíženia počas dlhej expozície (zoom efekt), aby ste vytvorili iný typ svetelnej stopy so zaujímavou obmenou.


Najnovšie bezzrkadlové fotoaparáty a podporované objektívy od spoločnosti Canon vám poskytnú kreatívnu slobodu a flexibilitu bez zbytočných komplikácií. Aj po západe slnka je čo objavovať a správna súprava od spoločnosti Canon spojená s prieskumom, trpezlivosťou a praxou zaručí nasnímanie skvelých snímok.


Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TECHNIKY OSVETLENIA

  Fotografie maľované svetlom

  Namaľujte si svoje vlastné úchvatné obrázky pomocou svetelných zdrojov a dlhej expozície.

 • Divoká zver pri slabom osvetlení

  FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Divoká zver pri slabom osvetlení

  Odhaľte skryté životy zvierat pomocou našich špičkových tipov na fotografovanie v noci.

 • Snímka krajiny s borovicovými stromami, jazerom a snehom pokrytými horami pod oblohou plnou hviezd.

  NOČNÁ FOTOGRAFIA

  Fotografia nočnej oblohy

  Špičkové techniky na snímanie hviezd v noci, vrátane časozberných sekvencií a záberov pohybu hviezd.

 • Dlhá expozícia dieťaťa stojaceho pri ohni so vznášajúcimi sa uhlíkmi, ktoré vytvárajú dlhé svetelné stopy.

  FOTOGRAFOVANIE OHŇA

  Tipy na fotografovanie ohňa

  Objavte techniky potrebné na fotografovanie pri ohni alebo sviečkach.