NOČNÁ FOTOGRAFIA

Tipy na fotografovanie Mesiaca: ako fotografovať nadpozemské obrázky nočnej oblohy

Postupujte podľa tohto podrobného návodu na kreatívne fotografovanie Mesiaca a čoskoro zachytíte nadčasové obrázky nebeského spoločníka Zeme.
Záber zblízka na Mesiac s viditeľnou štvrtinou, ktorý odfotografovala astrofotografka Mara Leiteová fotoaparátom Canon EOS R8.

Pre fotografov na celom svete bol Mesiac vždy fascinujúcim objektom, a to najmä v zriedkavom čase, keď sa javí ako supermesiac alebo dokonca krvavý Mesiac. Nasnímanie dokonalej fotografie však môže byť zložité. Snímanie jasného objektu, ktorý je veľmi ďaleko, pri slabom svetle, ako aj vytvorenie kompozície a zaostrenie pri dlhých ohniskových vzdialenostiach, môže byť náročné. So správnou fotografickou výbavou, nastaveniami expozície a dôsledným plánovaním pred odchodom však môžete nasnímať úžasne detailné fotografie Mesiaca a čarovnej mesačnej krajiny. Tu zdieľame všetky informácie, ktoré potrebujete na fotografovanie Mesiaca, s odbornými radami o nastaveniach a výbave, ako aj tipy na to, ako získať najlepšie mesačné obrázky od astrofotografky Mary Leiteovej.

1. Oboznámte sa s Mesiacom

Kúsok polmesiaca, ktorý je viditeľný medzi dvomi stĺpmi kostola, odfotografovaný fotoaparátom Canon EOS R10.

„Aplikácie alebo webové lokality sa môžu použiť na sledovanie rôznych fáz Mesiaca,“ hovorí Mara, ocenená fotografka krajiny a astronomických objektov. „Zahŕňajú časy východu a západu Mesiaca na miestach po celom svete.“ Odfotografované fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM pri nastavení 100 mm, 1/5 s, f/6,3 a ISO 1250. © Mara Leiteová

Listy na vetve s obrysom na rozmazanom Mesiaci v splne odfotografované fotoaparátom Canon EOS R10.

„Konkrétne aplikácie dokážu dokonca sledovať pohyb Mesiaca na oblohe a vypočítať, aký veľký bude mesiac v porovnaní s vaším predmetom,“ hovorí Mara. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM pri nastavení 400 mm, 1/320 s, f/9 a ISO 1250. © Mara Leiteová

Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme trvá 27,322 dní. Tento cyklus sa delí na fázy: mesiac v nove, dorastajúci mesiac, prvá štvrtina mesiaca, spln mesiaca, ubúdajúci mesiac, posledná štvrtina mesiaca a znova mesiac v nove. Každá fáza vám dáva iný pohľad na Mesiac, ale ovplyvňuje aj svetelné podmienky, od žiariaceho splnu po mesiac v nove.

Niektoré body v lunárnom kalendári sú skutočne výnimočné. Keď je Mesiac bližšie k Zemi a je v splne, čiže Slnko, Mesiac aj Zem sú v zákryte, naskytne sa nám pohľad na zväčšený spln alebo supermesiac. Krvavý Mesiac, keď bežný supermesiac koliduje s úplným zatmením Mesiaca, je ešte zriedkavejšie. To znamená, že Zem úplne bráni dopadaniu priameho slnečného svetla na Mesiac a zostáva iba lomené svetlo zo zemskej atmosféry, ktoré spôsobuje, že Mesiac je bledý a krvavočervený.

2. Plánujte vopred

Polmesiac viditeľný na nočnej oblohe za majákom odfotografovaný fotoaparátom Canon EOS R8.

„Predpoveď počasia je nevyhnutná zo zrejmých dôvodov,“ hovorí Mara. „Na rozdiel od dažďa alebo oblačnej predpovede mraky nie sú vždy zlé. K vašim fotografiám Mesiaca môžu pridať drámu a záhadu. Odporúčam si pozrieť percento pokrytia mrakmi a rýchlosť vetra na webových lokalitách o počasí alebo v miestnom meteorologickom centre.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM pri nastavení 100 mm, 1,6 s, f/5,6 a ISO 6400. © Mara Leiteová

Mesiac v splne viditeľný nad portugalským kláštorom odfotografovaný fotoaparátom Canon EOS R8.

„Ak je to možné, je pre mňa nevyhnutné, aby som osobne išla na miesto snímania pred plánovaným časom snímania na overenie, že v mojom zornom poli nie sú žiadne prekážky a že miesto je otvorené po pracovnej dobe,“ hovorí Mara. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM pri nastavení 325 mm, 1/320 s, f/8 a ISO 1600. © Mara Leiteová

Fotografovanie Mesiaca je nielen zábavná skúška vašej zručnosti pri práci s fotoaparátom, ale aj fascinujúci spôsob, ako spoznať pohyby Zeme a jej satelitu. Dokážeme presne určiť, kde Mesiac vyjde, aký oblúk na oblohe opíše a kde zapadne, každú noc a na mnoho rokov dopredu. K dispozícii je niekoľko užitočných mobilných aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť s presným plánovaním uhlov. Zhruba platí, že pri splne sa Mesiac vynorí priamo oproti zapadajúcemu slnku.

Uistite sa, že ste zvážili čas dňa. Mesiac je možno najpôsobivejší, keď sa prvýkrát objaví na horizonte – známe ako „východ Mesiaca“. Ak fotografujete supermesiac, snímanie môže byť mimoriadne pôsobivé. Svetlo sa k vám musí dostať bočne cez zemskú atmosféru, takže Mesiac nadobudne teplé červenkasté zafarbenie. Je to tiež chvíľa, keď sa Mesiac javí najväčší, aj keď ide len o ilúziu – veľkosť zostáva počas celej noci rovnaká, ale zakrivenie atmosféry funguje ako zväčšovacie sklo.

Je tiež dôležité skontrolovať predpoveď počasia pred tým, ako vyjdete von. Jasné podmienky vám poskytnú optimálnu viditeľnosť. Pozrite si miesta, ktoré vám poskytnú dobrý prehľad o tom, čo sa deje, a zahŕňajú vizuálnu rozmanitosť, napríklad pútavá mestská panoráma, ale minimálne rozptyľovanie. Uistite sa, že máte pripravenú výbavu. To znamená, že všetko je úplne nabité a zbalené. Mesiac sa rýchlo pohybuje, takže nechcete bežať domov po niečo, čo ste zabudli, lebo to premeškáte!

3. Nastavenia pri fotografovaní Mesiaca

Osoba nastavujúca obrazovku vari-angle na fotoaparáte Canon EOS RP pri fotografovaní Mesiaca.

Snímanie takého jasného objektu obklopeného tmou môže spôsobiť problémy s expozíciou, takže ju skúste nastaviť manuálne.

Obrazovka fotoaparátu Canon EOS RP s nastaveniami zvýraznenia obrysov.

Ak máte problémy so zaostrením na Mesiac, skúste zaostriť manuálne. Použite živý náhľad Live View a aktivujte zaostrenie so zvýraznením obrysov, aby boli detaily ostré.

Režimy automatickej expozície nemusia pri snímaní Mesiaca vždy fungovať, takže je najlepšie použiť manuálnu expozíciu. Intenzita slnečného svetla dopadajúceho na Mesiac zostáva v podstate rovnaká, takže ako pomôcku môžeme použiť jednoduché pravidlo expozície – „Looney 11“. Nastavte clonu na hodnotu f/11 a rýchlosť uzávierky ako prevrátenú hodnotu k ISO, takže v prípade hodnoty ISO 100 použijeme 1/100 s, v prípade ISO 200 by to bolo 1/200 s atď. Toto pravidlo však nie je nemenné – rýchlosť uzávierky a clonu môžete okolo týchto hodnôt upravovať, kým snímka nebude vyzerať dobre.

4. Najlepšie vybavenie na fotografovanie Mesiaca

Kúsok polmesiaca vykúkajúci spoza lampy, ktorý je odfotografovaný objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Fotoaparát Canon EOS R10 je vybavený zaostrením -4EV pri slabom svetle, čo vám umožňuje presne zaostrovať pri slabom svetle. Skombinujte to s cenovo dostupným, no výkonným objektívom RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, aby ste zachytili nádherné fotografie Mesiaca. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pri nastavení 105 mm, 1/5 s, f/7,1 a ISO 800. © Mara Leiteová

Prvá štvrtina Mesiaca, ktorá je viditeľná na oblohe, odfotografovaná objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM.

Vďaka 5,5-krokovému optickému stabilizátoru obrazu je objektív Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM skvelým objektívom na fotografovanie Mesiaca, pretože poskytuje vyššiu stabilitu pre ručné fotografie – ideálne na chvíľkové zábery, keď nemáte čas sa hrať so statívom. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM pri nastavení 400 mm, 1/200 s, f/8 a ISO 1000. © Mara Leiteová

Dlhý objektív je nevyhnutný na zábery Mesiaca zblízka, ale keď ešte len začínate, netrápte sa. Rýchly a drahý objektív však nie je podstatný, pretože Mesiac je taký jasný, že nepotrebujete najširšie clony špičkových dlhých objektívov. Fungovať môže aj štandardný zoom, ako je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM alebo RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM – možno s ním nezaplníte celý záber, ale vždy môžete plochu neskôr orezať. Toto je prípad, v ktorom fotoaparáty systému EOS R so svojím vysokým rozlíšením ukazujú svoju hodnotu. Plnoformátový fotoaparát Canon EOS R8 vám poskytuje špičkovú ostrosť aj v slabom svetle a snímače APS-C na fotoaparátoch Canon EOS R10 a EOS R50 poskytujú objektívom užšie zorné pole, čo poskytuje dodatočný dosah zo širších objektívov.

5. Priblížte sa

Záber zblízka na Mesiac s prvkami a detailmi povrchu.

Ubúdajúci alebo dorastajúci vypuklý Mesiac (keď je plný približne na tri štvrtiny) je skvelý čas na zachytenie detailov povrchu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 800mm F11 IS STM + Extender RF 2x pri nastavení 1600 mm, 1/50 s, f/22 a ISO 100.

Mesiac v splne je síce očarujúci, ale v skutočnosti to nemusí byť najlepší čas na fotografovanie, ak chcete zachytiť prvky povrchu, napríklad krátery. Platí tu rovnaký princíp, ako keď výsuvný blesk fotoaparátu osvetlí tvár – priame slnečné svetlo pri splne eliminuje veľa tieňov. V iných fázach Mesiaca svieti slnečné svetlo viac zboku, čo vytvára zvýraznenia a tiene potrebné na to, aby vynikli obrysy a detaily mesačnej krajiny. Skvelý objektív na zábery zblízka je RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, ktorý kombinuje veľké priblíženie teleobjektívu so stabilizáciou obrazu. Okrem toho, ak chcete skutočne vyplniť rám, vyberte si veľmi dlhý objektív, napríklad RF 600mm F11 IS STM. Clona f/11 je ideálna na fotografovanie Mesiaca, pretože zodpovedá pravidlu expozície „Looney 11“. Ak chcete predĺžiť dosah svojich objektívov, telekonvertory objektívov, napríklad Extender RF 1,4xExtender RF 2x, môžu byť užitočne.

6. Získajte širší záber

Mesiac žiari jasne na tmavej oblohe nad nočnou scénou rieky, mosta a člnov s panorámou mesta.

Na nájdenie nových miest využíva Mara online mapy a sociálne siete, aby preskúmala zaujímavé objekty a popredia miesta, ktoré fotografuje. „Pýtanie sa miestnych ľudí môže byť tiež užitočné,“ hovorí. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri nastavení 19 mm, 20 s, f/22 a ISO 640. © Mara Leiteová

Mesiac viditeľný vysoko na oblohe nad svetlooranžovými oblakmi a vodná plocha odfotografovaná pri východe slnka fotoaparátom Canon EOS R8.

Clona f/4 na objektíve Canon RF 14-35mm F4L IS USM zostáva v celom rozsahu ohniskovej vzdialenosti konštantná. To znamená, že pri približovaní na Mesiac sa rýchlosť uzávierky a citlivosť ISO nemenia. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri nastavení 17 mm, 1/500 s, f/6,3 a ISO 2500. © Mara Leiteová

Experimentujte kreatívne s použitím širšieho objektívu, napríklad Canon RF 14-35mm F4L IS USM. To vám umožní začleniť Mesiac do existujúcej krajiny. Aj keď samotný Mesiac často vyzerá strašidelne, použitie známych orientačných bodov alebo konkrétnej panorámy pomáha pridať kontext a umožňuje vytvárať zaujímavé kompozície. Umožní vám to hrať sa s rozsahom pre silný efekt.

Pozdvihnite svoje fotografie Mesiaca na vyššiu úroveň s ďalšími tipmi a inšpiráciami od profesionálneho fotografa Andrewa Fuseka Petersa*.


Napísali James Paterson, Phil Hall a Rachel Segal Hamiltonová

*Dostupné len vo vybraných jazykoch.

Súvisiace produkty

 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R8

  Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R50

  Vytvorte pomocou bezzrkadlového fotoaparátu EOS R ten najlepší obsah, od ostrých statických záberov až po videozáznamy a živé vysielanie v rozlíšení 4K. Všetko v jednom univerzálne zameranom zariadení.
 • Mimoriadne širokouhlý objektív so zoomom

  RF 14-35mm F4L IS USM

  Ultraširokouhlý objektív Canon RF zachytáva detaily s presnosťou série L, ohniskovou vzdialenosťou 14 – 35 mm a jednoduchým snímaním z ruky vďaka 5,5-krokovej stabilizácii obrazu.
 • Objektívy RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Objektív APS-C série EOS-R so zoomom, v ktorom sa spája širokouhlý a telefotografický objektív, je ideálny na snímanie cestovateľských záberov, divokej prírody, športu a životného štýlu.
 • Objektívy RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň.
 • Teleobjektív so zoomom

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Všestranný, kompaktný a ľahký objektív RF so zoomom 100 – 400 mm a 5,5-krokovým stabilizátorom obrazu na zachytávanie divokej prírody a akcie bez väčšej hmotnosti.
 • Objektívy RF

  RF 600mm F11 IS STM

  Revolučný superteleobjektív, ktorý je kompaktný, ľahký a ideálny na fotografovanie divokých zvierat, safari či napríklad vlakov.
 • Objektívy pre digitálne zrkadlovky

  RF 2x

  Telekonvertor Extender RF 2x ponúka ostrosť a všestrannosť s dodatočným 2-násobným zväčšením na zdvojnásobenie záberu kompatibilných teleobjektívov a objektívov so zoomom z radu RF.
 • Súvisiace články

 • NOČNÁ FOTOGRAFIA

  Fotografia nočnej oblohy

  Špičkové techniky na snímanie hviezd v noci, vrátane časozberných sekvencií a záberov pohybu hviezd.

 • NOČNÁ FOTOGRAFIA

  Najlepšia súprava základnej úrovne pre nočné zábery

  Fotoaparáty a objektívy pre hviezdne nočné fotografovanie.

 • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

  Ako ovládať expozíciu

  Naučte sa používať nastavenia clony, rýchlosti uzávierky a citlivosti ISO.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Kreatívna tvorba slnečnej sústavy

  Nájdite si čas na dlho odkladané stretnutia, učte sa a hrajte s kolekciou papierových projektov s vesmírnou tematikou aplikácie Creative Park.