PORTRÉTY

Aký rozdiel robí portrétový objektív

Výber špeciálneho objektívu vám pomôže posunúť portrétovanie na vyššiu úroveň, od záberov hlavy, ktoré vypĺňajú celý záber, až po širokouhlé zábery z prostredia.
Fotograf fotí modelku, ktorá sa kúpe vo fialovom svetle a drží stonku rastliny.

Fotoaparáty EOS sa obyčajne dodávajú s univerzálnym objektívom, ktorý je vhodný na väčšinu typov fotografií. Aby ste však svoje fotografovanie posunuli na vyššiu úroveň, oplatí sa investovať do radu objektívov, ktoré sú vhodné pre váš žáner, ako je napríklad portrétna fotografia. Objektív, ktorý si vyberiete, môže výrazne zmeniť vaše fotografie. Od ohniskovej vzdialenosti a maximálnej clony až po hmotnosť a veľkosť.

Čo robí objektív dobrým na portréty?

To, čo primárne odlišuje portrétny objektív, je ohnisková vzdialenosť a maximálna clona, no pri určovaní najlepšieho portrétneho objektívu Canon pre vaše potreby je potrebné zvážiť niečo navyše.

Kompatibilita objektívov

Po prvé, stojí za to pouvažovať o fotoaparáte, ktorý máte, a objektívoch, ktoré sú s ním kompatibilné. Používanie fotoaparátu Canon so systémom EOS R znamená, že máte slobodu výberu, pokiaľ ide o objektívy. Vďaka objímke pre objektívy RF môžete snímať s objektívmi RF aj EF.

Ak hľadáte objektív na fotografovanie portrétov, fantastickým východiskom je objímka Canon RF. Objektívy RF, ktoré sú súčasťou bezzrkadlových fotoaparátov Canon, ako sú Canon EOS R6 a EOS RP, obsahujú 12-kolíkové prepojenie medzi objektívom a fotoaparátom sprostredkujúce neuveriteľne rýchle automatické zaostrovanie a spoľahlivosť. Kreatívne možnosti, ktoré ponúka bezzrkadlová technológia, znamenajú, že objímka RF je skvelou investíciou, ak premýšľate o budúcom vybavení na svojej ďalšej ceste fotografa.

Viaceré farebné svetelné stopy obkolesujú hlavu a trup modelky na čiernom pozadí.

Všestrannou voľbou na fotografovanie portrétov je objektív Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM vybavený systémom IS, ktorý meria iba 88,8 mm. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM pri nastavení 44 mm, 8 s, f/16 a ISO 100.

Stabilizácia obrazu

Ďalej pamätajte na to, že pri fotografovaní pôsobivých portrétov možno nie vždy budete chcieť či mať možnosť použiť statív. A tu prichádza na rad stabilizácia obrazu. Objektívy, ako sú Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 85 mm F2 MACRO IS STM a RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, majú všetky funkcie stabilizácie obrazu, vďaka čomu budú vaše obrázky pri snímaní z ruky mimoriadne ostré. Vylepšená stabilizácia umožní spomaliť rýchlosť uzávierky, takže do svojich záberov dostanete všetko dostupné svetlo, čo vám poskytne všestrannosť pri snímaní akýkoľvek typov svetelných scén. Tento efekt sa ešte znásobí pri spárovaní stabilizovaného objektívu s fotoaparátom so stabilizáciou In-body Image Stabilization (IBIS), akým je napríklad Canon EOS R6, kde je možná stabilizácia až v ôsmych krokoch.

Veľkosť a hmotnosť

Je potrebné zvážiť aj veľkosť, hmotnosť a univerzálnosť. Pre fotografov portrétov, ktorí chcú byť aktívni alebo využívať svoje objektívy vo viacerých žánroch, je malý a ľahký objektív skvelou voľbou. Objektívy Canon RF 50 mm F1.8 STM a RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM sú neuveriteľne kompaktné objektívy, vďaka čomu sú perfektným a cenovo dostupným doplnkom pre fotografov pouličných portrétov. Pritom nemusia robiť kompromisy pri klasických portrétoch a vďaka širokým maximálnym clonám f/1,8 a flexibilite s hĺbkou ostrosti zachytia nádheru rozostreného pozadia. Ak však chcete dokonalú univerzálnosť, nehľadajte nič iné než Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM. Vďaka svojmu obrovskému rozsahu ohniskových vzdialeností je tento objektív dokonalým všestranným objektívom na každodenné použitie, ideálny pre takmer všetky žánre fotografie od ultraširokouhlých 24 mm architektonických záberov až po 85 mm štúdiové portrétové zábery s teleobjektívom 105 mm.

Maximálna clona

Ďalším kľúčovým faktorom pri výbere objektívu vhodného na snímanie portrétov je maximálna clona. Clona predstavuje veľkosť otvoru objektívu, cez ktorý preniká svetlo k snímaču fotoaparátu.

Pri každom objektíve je uvedená hodnota clony, napríklad f/2,8 alebo f/4. Hodnota clony niektorých objektívov so zoomom závisí od vybranej ohniskovej vzdialenosti; rozsah clony v tomto prípade bude napríklad f/4-7,1. Ostatné objektívy so zoomom, vrátane Canon RF 24-105 mm F4L IS USM a RF 24-70 mm F2.8L IS USM, namiesto toho ponúkajú pevnú maximálnu clonu pre konzistentnú expozíciu v celom rozsahu zoomu. Tieto objektívy s konštantnou maximálnou clonou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom kvality konštrukcie série L sú ideálne pre fotografov, ktorí chcú prejsť z objektívu RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM vyššie, alebo pre tých, ktorí jednoducho vyžadujú objektív na profesionálnej úrovni.

Bočný profil modelky s tmavočerveným rúžom, otočenej tvárou ku kamere s reťazami rozmazaných svetiel v pozadí.

Ohnisková vzdialenosť 50 mm je použiteľná na mnohé žánre fotografie, zatiaľ čo vďaka širokej maximálnej clone je tento fotoaparát ideálny na dosiahnutie jemného rozostrenia pozadia pri portrétoch. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/125 s, f/1,8 a ISO 1250. © Ejiro Dafé

Čím je hodnota clony menšia, tým je väčší maximálny otvor a snímanie portrétov pomocou objektívu s väčšou maximálnou clonou poskytuje veľa výhod.

Väčšia clona prepúšťa viac svetla cez objektív do fotoaparátu, takže objektívy s veľkou clonou, ako napr. Objektív Canon RF 50 mm F1.8 STM a RF 85 mm F2 MACRO IS STM sú skvelé na snímanie pri slabom osvetlení (napríklad portréty v interiéri) a tiež, keď potrebujete flexibilitu pri hre so svetlom, napr. pri tvorbe čiernobielych alebo abstraktných portrétov. Druhou výhodou je, že snímanie s clonou nastavenou na maximálnu hodnotu, často označovanou ako „široká clona“, vytvára rozostrenejšie pozadie, také obľúbené medzi fotografmi portrétov.

Pozrime sa na niekoľko príkladov fotografovania portrétov pri rôznych clonách.

Kompozícia troch záberov hlavy postavy s jasne červeným rúžom a žltým rolákom. Na ľavej strane je jasný objekt a rozmazané pozadie, medzi tým je stred a na pravej strane je jasný objekt a ostré pozadie.

Tieto tri obrázky, všetky nasnímané s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou objektívom Canon RF 50 mm f/1.8 STM, ukazujú meniacu sa clonu od širokej (nízke clonové číslo) na prvom zábere po užšiu (vyššie clonové číslo) na treťom zábere. V snahe o elimináciu resp. rozostrenie rušivého pozadia na portrétnej fotografii je objektív s veľkou clonou užitočným. Na prvom obrázku je pozornosť diváka presmerovaná od rušivého pozadia na tvár objektu a je to oveľa pôsobivejší portrét. © Ejiro Dafé

To však neznamená, že objektív s o niečo užšou maximálnou clonou, ako je clona f/4 v objektíve Canon RF 24-105 mm F4L IS USM, nedokáže vytvoriť krásne rozostrenie, najmä pri ohniskových vzdialenostiach teleobjektívov. Je to spôsobené kompresiou obrazu – väčšou pri dlhších ohniskových vzdialenostiach – kde objektív komprimuje vzdialenosť, čím efektívne približuje rozostrené pozadie bližšie k objektu a vytvára za ním efekt značného rozostrenia.

Najlepšie objektívy Canon pre zábery hlavy a tradičné portréty

Bradatá postava stojaca vo vysokej tráve držiaca na rukách malé dieťa.

Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM je cenovo dostupná voľba pre fotografov s bezzrkadlovkami, ktorí hľadajú špeciálny objektív na portréty. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM pri nastavení 1/800 s, f/2 a ISO400. © Ilvy Njiokiktjien

Portrét staršej osoby s krátkymi vlasmi v bledozelenom oblečení.

RF 85 mm F2 MACRO IS STM dokáže vďaka svojej ohniskovej vzdialenosti teleobjektívu vytvárať nádherné portréty. Je tiež vybavený rýchlym automatickým zaostrovaním spoľahlivým aj pri slabom osvetlení. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM pri nastavení 1/800 s, f/2 a ISO400. © Ilvy Njiokiktjien

Ohnisková vzdialenosť je vzdialenosť medzi objektívom a snímačom fotoaparátu pri zaostrení na určitý objekt a uvádza sa v mm. Objektívy so zoomom majú rozsah ohniskovej vzdialenosti, ktorý sa uvádza v minimálnej a maximálnej hodnote, napríklad 24 – 105 mm. Objektív na snímanie portrétov obvykle znamená objektív s ohniskovou vzdialenosťou nad 85 mm, ako napr. Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM, ktorý sa vyznačuje ľahkou konštrukciou a 5-krokovou stabilizáciou obrazu pre dokonalé snímanie portrétov z ruky.

V klasickej kompozícii hlavy a ramien ponúka objektív 85 mm na snímanie portrétov väčšiu ohniskovú vzdialenosť, ktorá dodáva predlohe prirodzený vzhľad a oddeľuje ju od pozadia. Na fotoaparáte so snímačom APS-C vytvorí 50 mm objektív približne rovnaké zorné pole ako objektív 85 mm na full-frame fotoaparáte.

Na porovnanie, používanie kratšej ohniskovej vzdialenosti, napríklad 24 mm, skresľuje tvár objektu, ktorej proporcie sa potom javia ako zmenené. Pri kratších ohniskových vzdialenostiach je tiež nápadnejšie pozadie.

Nezaostrený záber hlavy postavy s krátkymi kučeravými blond vlasmi pri pohľade cez sklo pokryté kvapkami vody.

Canon RF 50 mm F1.8 STM je skvelý objektív pre tých, ktorí chcú prejsť od setových objektívov k svojmu prvému špičkovému objektívu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50 mm F1.8 STM pri nastavení objektívu na 50 mm, 1/200 s, f/2,8 a ISO320.

Objektívy v strede ohniskovej vzdialenosti, ako napr. Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 50 mm F1.8 STM, môžu byť stále skvelé na portréty. Tieto ohniskové vzdialenosti skresľujú obraz menej ako širokouhlé objektívy, čím vytvárajú prirodzený obraz, vďaka čomu sú skvelé ako portrétové objektívy na celé telo – obzvlášť užitočné pre módnych fotografov.

Najlepšie objektívy Canon pre skupinové portréty a portréty vo vonkajšom prostredí

Portrét usmiateho predavača kvetov, ktorý drží kyticu červených ruží.

Pri maximálnej ohniskovej vzdialenosti 105 mm ponúka Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM množstvo možností pre zábery vonku alebo skupinové zábery. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM pri nastavení 54 mm, 1/160 s, f/5,6 a ISO400.

Použitie všestranného objektívu so zoomom, ako je napr. Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM, poskytne to najlepšie zo širokouhlých ohniskových vzdialeností aj teleobjektívov, ako aj všade medzi tým. Pri svojich najširších 24 mm sa zorné pole tohto objektívu zmestí aj na tie najväčšie skupinové portréty a zachytí obrovské množstvo kontextov v situačných pouličných portrétoch, pričom horný rozsah je ideálny pre klasické portréty a zábery hlavy zblízka.

Širokouhlé zábery možno použiť s veľkým efektom pri situačných portrétoch, kde okolie objektu zohráva dôležitú úlohu pri rozprávaní príbehu, a pri skupinových portrétoch, kde sa do záberu musí zmestiť viacero objektov.

Ak chcete fotiť skupinové portréty, je objektív Canon RF 16 mm F2.8 STM ideálny. Ak budete fotografovať skupinu na relatívne malej ploche, môžete dosiahnuť dobrý záber s týmto ultraširokouhlým rozpätím.

Najlepšie objektívy Canon pre zábery krásy

Detailný záber bočného profilu modelky s lesklým rúžom a ružovým mejkapom.

Priblížte sa a objavte nádherné detaily na svojich záberoch so širokouhlým objektívom Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/200 s, f/2,8 a ISO 200. © Guia Besana

Aj keď si možno spájate makro objektívy s fascinujúcimi zábermi hmyzu zblízka alebo s fotografiami šťavnatého jedla, neuveriteľné detaily, ktoré prinášajú, sú tiež ideálne pri portrétoch. Makro objektívy sa skutočne bežne používajú pri módnych a kozmetických portrétoch na zvýraznenie individuálnych čŕt tváre a zvýraznenie konkrétnych kozmetických produktov.

Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM má minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť 35 cm, zatiaľ čo RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM dokáže zaostriť už na 17 cm. Použitím makroobjektívu a priblížením sa k objektu môžete dostať do popredia prekrásne detaily, prezentovať a oslavovať individuálnu krásu vašich objektov.

Autor: Peter Wolinski

Súvisiace produkty

 • Objektívy RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň.
 • Objektívy RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu.
 • Objektívy RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM ponúka univerzálne snímanie záberov zblízka, ako aj prepracovanú telefotografickú kompresiu a 5-krokovú stabilizáciu obrazu v kompaktnom ľahkom tele.
 • Štandardný objektív

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie.
 • Objektívy pre EOS R

  RF 24-105mm F4L IS USM

  Ľahký a všestranný 24 – 105 mm objektív so svetelnosťou f/4 série L so zoomom ponúkajúci rýchle a tiché automatické zaostrovanie spolu s 5-krokovou stabilizáciou obrazu.
 • Objektívy RF

  RF 24-70mm F2.8L IS USM

  Dodajte svojej plnoformátovému bezzrkadlovému fotoaparátu profesionálny nádych s objektívom 24 – 70 mm so zoomom, ktorý sa môže pochváliť rýchlou clonou a 5-krokovou stabilizáciou obrazu.
 • Súvisiace články

 • PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

  Tipy na fotografovanie portrétov

  Vylepšite svoje portrétne fotografie pomocou týchto najlepších rád a techník.

 • DOMÁCE PROJEKTY

  Inšpiratívne fotky z domova

  Premeňte svoj domov na štúdio s tipmi od hviezdy z TikToku Michaely Effordovej.

 • DOMÁCE PROJEKTY

  Zariaďte si vlastné domáce štúdio

  Objavte spôsoby, ako byť kreatívny s bleskom, a snímajte úžasné portréty aj s nízkym rozpočtom.

 • FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH

  Rady pri fotení pouličných portrétov

  Najlepšie rady pri fotení výnimočných pouličných portrétov od fotografa Juliana Lova.