ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Pripravte sa: najlepšie tipy na snímanie akcie

Chcete zachytiť jedinečné športové momenty? Všetko, čo potrebujete vedieť o snímaní pôsobivých akčných záberov pomocou fotoaparátu Canon.
Ženská atlétka vo fialovej veste preskakuje cez prekážku.

Akčná fotografia predstavuje jedinečnú kombináciu výziev pre fotografov a ich vybavenie. Ako zachytiť do jedného záberu svet plný pohybu? Úspešné akčné fotografie vyžadujú, aby ste pochopili niektoré základné nastavenia a funkcie fotoaparátu a ich vplyv na vaše fotografie. Zvládnutie týchto nastavení vám umožní zaznamenať snímky s rozmazaním na sprostredkovanie pohybu alebo „zmraziť“ obraz, aby ste včas zachytili určitý moment. K dispozícii sú aj akčné techniky, ktoré si môžete vyskúšať, napríklad posúvanie a tipy pre každého, kto sa pokúša o fotografovanie vodných športov alebo snímanie akčných videí.

Navyše je skutočne výhodné, ak snímate pomocou rýchleho a ľahkého vybavenia. Spoločnosť Canon navrhla porovnateľne kompaktný a cenovo dostupný rad veľmi výkonných fotoaparátov a objektívov, ktoré dokážu pri snímaní akčných záberov dosiahnuť vynikajúce výsledky, vrátane teleobjektívov základnej úrovne, ktoré vám umožnia dostať sa čo najbližšie k zachytávanej scéne.

Tu uvádzame základné nastavenia a funkcie fotoaparátu, ktoré potrebujete na snímanie akčných záberov a zdieľanie tých najlepších rád a techník, ktoré vám pomôžu zachytiť neuveriteľné zábery.

Začíname s režimom Šport

Ak s akčnou fotografiou ešte len začínate, môžete to skúsiť s jednoduchým používaním športového režimu, ktorý sa nachádza vo väčšine fotoaparátov Canon základnej a strednej úrovne. Tak sa fotoaparát nakonfiguruje pomocou automatického zaostrovania Servo (kontinuálne), ktoré slúži na sledovanie akcie a rýchlosti uzávierky, aby sa pohyb zmrazil, a umožní sa vám nasnímať sériu záberov tak, že podržíte stlačené tlačidlo spúšte. Stačí otočiť volič režimu snímania fotoaparátu do polohy Šport alebo tento režim vyhľadať v ponuke režimov scény.

Nevyhnutné nastavenia fotoaparátu pre akčné fotografie

Displej fotoaparátu Canon 90D EOS zobrazujúci nastavenia TV (časová hodnota).

Ak chcete rýchlosť uzávierky nastavovať sami, prepnite fotoaparát do režimu priority uzávierky (alebo TV, čo je označenie pre časovú hodnotu). Zmenou rýchlosti uzávierky môžete upraviť celkovú expozíciu, zároveň však môžete ovládať intenzitu rozmazania (alebo nerozmazania) obrazu na snímkach.

Snowboardista po výskoku letí vzduchom, slnko žiari na oblohe.

Ak snímate predmety proti jasnej oblohe, skúste použiť kladnú kompenzáciu expozície. Hlavnému objektu záberu tým dodáte správnu úroveň jasu. Vďaka bezzrkadlovým fotoaparátom, ako napríklad Canon EOS R7, máte počas snímania možnosť náhľadu efektu v hľadáčiku. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM pri nastavení 14 mm, 1/2000 s, f/8 a ISO 200.

Hoci je športový režim fotoaparátov značky Canon skvelým východiskovým bodom na snímanie akcie, pri osvojovaní si nových zručností je výhodné byť odvážnejší. Kreatívne použitie rýchlosti uzávierky, expozície a nastavenia sledovania AF vám zaručia, že dosiahnete požadované výsledky.

Rýchlosť uzávierky

V režime priority uzávierky (TV) môžete zvoliť požadovanú rýchlosť uzávierky a fotoaparát automaticky upraví clonu tak, aby sa správne nastavila expozícia. Môže byť užitočné zapnúť funkciu Auto ISO, aby sa citlivosť fotoaparátu na svetlo automaticky zvýšila, ak najširšia clona objektívu nie je dostatočne rýchla na to, aby sa predišlo podexponovaniu (tmavé obrázky) pri veľmi vysokých rýchlostiach uzávierky. Vysoká rýchlosť uzávierky nad 1/1000 s vám umožní zmraziť akciu, zatiaľ čo nízka rýchlosť uzávierky 1/60 s alebo menej môže spôsobiť rozmazanie pohybu pri posune, ku ktorému dôjde neskôr.

Expozícia

Ak je svetelnosť konštantná, napríklad slnečný deň bez oblakov alebo vnútri pod umelým osvetlením, nastavte fotoaparát na manuálny režim (M). Získate tak úplnú kontrolu nad rýchlosťou uzávierky a clonou a budete môcť zabezpečiť správnu expozíciu vášho objektu. Ak pri snímaní proti oblohe používate jeden z automatických režimov, fotoaparát bude mať tendenciu podexponovať objekt, v dôsledku čoho sa vytvorí silueta. Ak k tomu dôjde, na zvýšenie expozície použite otočný ovládač kompenzácie expozície.

Displej fotoaparátu Canon EOS R10 zobrazujúci sledovanie AF pri zaostrení na oko tanečnice flamenca.

Inteligentné automatické zaostrovanie v najnovších fotoaparátoch EOS R System dokáže rozpoznať ľudí, zvieratá, vtáky a vozidlá. Napríklad v režime Ľudia dokáže systém dokonca vybrať osobu zozadu. Rozpoznávanie a sledovanie sa začína telom, potom sa presunie na hlavu, ak je v zábere, a potom na oči. Hlavy možno vybrať, aj keď športovci majú okuliare alebo prilbu.

Sledovanie AF

Fotoaparáty Canon sú vybavené množstvom zaostrovacích bodov rozmiestnených v zábere, pričom fotoaparát zaostrí na objekt, ktorý sa nachádza najbližšie. Aby ste si boli istí, kde v zábere fotoaparát zaostrí, skúste vybrať menšiu skupinu zaostrovacích bodov, ktoré sa snažte udržať na objekte. Umelá inteligencia s technológiou hĺbkového učenia integrovanou do systémov AF najnovšej generácie bezzrkadlových fotoaparátov systému EOS R medzi ktoré patria napríklad modely EOS R7 a EOS R6 je vynikajúca na zameranie na zvieratá, vtáky, ľudí a vozidlá a na ich sledovanie. Nielenže automaticky rozpoznávajú príslušné tvary, ale zameriavajú sa na tváre a dokonca oči, keď sa dostanú do záberu. Použite režim AI Servo AF na to, aby automatické zaostrenie trvalo sledovalo objekty v pohybe.

Dokonalé posúvanie

Motocykel a jazdec v šmyku na trati s výrazným náklonom nabok.

Výber správnej rýchlosti uzávierky pre posúvané zábery môže byť zložitý. Pri snímaní rýchlych pretekárskych áut alebo motocyklov s teleobjektívom začnite s rýchlosťou približne 1/60 s, prezrite si výsledky a nastavte rýchlosť uzávierky podľa potreby, aby ste dosiahli kvalitné rozmazanie pozadia pri pohybe a súčasne udržali ostrosť hlavného objektu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM pri nastaveniach 400 mm, 1/160 s, f/9 a ISO 100. © Richard Walch

Aj keď sú rýchlosti uzávierky skvelé na zachytenie pohybu, niekedy môžu spôsobiť, že sa z akčných záberov vytráca vzrušenie. Ak napríklad pri rýchlosti uzávierky 1/2000 s snímate pretekárske auto, bude to vyzerať, ako keby auto stálo na mieste. Znížte rýchlosť uzávierky na približne 1/60 s a posúvajte fotoaparát, čím sa rozmaže pohyb a záber prináša skutočný pocit rýchlosti.

Zábery s posunom vznikajú, keď hýbete objektívom fotoaparátu tak, že sledujete objekt, ktorý sa pohybuje paralelne s vami. Často sa kombinujú s kratšími expozičnými časmi, takže objekt zostane ostrý a nehybné popredie a pozadie budú rozmazané. Nacvičte si tieto zábery s hľadáčikom. Hýbte sa v bokoch, aby bol pohyb plynulý. Ak je váš objektív vybavený funkciou stabilizácie obrazu (IS), nájdite na bočnej strane objektívu prepínač režimov IS a nastavte ho na režim IS Mode 2. Tým sa nastaví objektív tak, aby ignoroval posuvný pohyb a kompenzoval len pohyb, ktorý je kolmý na smer posunu.

Ak chcete nasnímať sériu záberov, použite režim AI Servo AF a režim nepretržitého snímania, pričom tlačidlo spúšte držte úplne stlačené. Efektívne posúvanie si môže vyžadovať prax a trpezlivosť, dobrým tipom je však pokračovať v posuvnom pohybe aj po skončení fotografovania alebo sekvencie záberov. To vám poskytne väčšiu šancu udržať pohybujúci sa objekt ostrý.

Ako fotografovať vodné športy

Kanoista prechádza trať na divokej vode. Na jednej strane má veslo vo vzduchu.

Pri zachytení toho kľúčového zlomku sekundy na akčnej fotografii vždy zohráva svoju úlohu šťastie. Fotoaparáty ako Canon EOS R6 a EOS R7 sa vyznačujú fenomenálne rýchlym sériovým snímaním, preto môžete nasnímať sériu záberov a byť si istí, že zachytíte kľúčové momenty. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM pri nastavení 1/4000 s, f/3.2 a ISO 200. © Samo Vidic

Surfovanie, kajakovanie a iné vodné športy sú pozoruhodné pre fotografovanie. Vzrušenie, divoká voda, skoky, obrátky a rýchlosť – to všetko je základom skvelých výsledkov. Chce to však úsilie a trpezlivosť. Na druhej strane, pri jachtingu, kajakovaní, vodných lyžiach a pod. sledujete stanovenú trať, preto dokážete lepšie predvídať, čo sa stane, a pripraviť sa. Podobne ako pri fotografovaní väčšiny akcií budete vo všeobecnosti potrebovať teleobjektív alebo superteleobjektív, aby ste mohli snímať objekt z určitej vzdialenosti.

Nastavenia fotoaparátu na snímanie vodných športov

Správne zachytenie vody je kľúčom k tomu, aby ste zachytili skvelé akčné zábery vodných športov. Vodné športy sa často snímajú pri vysokých rýchlostiach uzávierky, čím sa zmrazia kvapky vody do krištáľových ľadových sôch. Nastavte rýchlosť uzávierky na 1/1000 s alebo na vyššiu hodnotu a znehybnite vodu.

Pri snímaní na vode sa často stáva, že sa od hladiny odráža veľa svetla, čo vám umožní udržať rýchlosť uzávierky na vysokej úrovni pri nízkej úrovni citlivosti ISO, preto si môžete vybrať clonu v závislosti od veľkosti objektu ktorý snímate. Vyhľadajte miesta, kde sa súťažiaci otáčajú alebo skáču. Pri týchto dvoch úkonoch sa z hladiny vymrštia kvapky vody a informujú diváka o smere, rýchlosti a povahe pohybu, čím vdýchnu záberu život.

Príslušenstvo na snímanie vodných športov

Aby ste udržali fotoaparát pri vode v bezpečí, použite špeciálne vodotesné puzdro. Tieto pevné obaly vám umožnia fotografovať pod vodou do hĺbky 40 metrov, takže fŕkance už nebudú problémom. Tieto obaly sú zároveň vybavené utesnenými tlačidlami, aby ste neprišli o prístup k všetkým funkciám fotoaparátu.

Dobrý nápad je začať s plne nabitou batériou fotoaparátu a pamäťovou kartou s dostatkom voľného miesta, aby ste obal nemuseli počas snímania otvárať. Zopár malých vrecúšok so silikagélom sa postará o vlhkosť.

Ak neplánujete ísť pod vodu, použite slnečnú clonu na minimalizáciu oslnenia a ochranný filter, aby sa objektív nepoškodil. Fotoaparáty systému EOS R od spoločnosti Canon sú navyše odolné proti poveternostným vplyvom, čo prestavuje ochranu pred striekajúcou a špliechajúcou vodou.

Konajte s nadhľadom

Detailný záber na nohy veslára v červených topánkach s ružovými ponožkami v spodnej časti člna.

Niečo také jednoduché ako pár športových topánok, obnosené sedlo alebo lopta, vám môže pomôcť vyrozprávať príbeh. Nájdite čokoľvek, čo vás zaujíma, a nasnímajte detailné zábery, aby ste akčnej fotografii dodali ďalší rozmer. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM pri nastavení 59 mm, 1/640 s, f/2.8 a ISO 250. © Matthew Joseph

Skvelé športové zábery nie sú len o víťazoch. Ide o všetky drobné detaily – loptu, rozhodcu, emóciu jediného fanúšika v dave – práve tieto prvky pridávajú vášmu záberu zo športovej udalosti bohatosť a hĺbku. V týchto prípadoch by vaše štandardné alebo automatické nastavenia mali byť primerané.

Snímajte širšie zábery zachytávajúce celé prostredie daného športu spolu s divákmi. Ak sa pozriete na noviny, len niekoľko záberov športovej akcie sa sníma zblízka. Namiesto toho sú mnohé zábery širšie a šport zachytávajú v kontexte s miestom a zástupmi fanúšikov.

Hľadajte niečo nezvyčajné alebo mimoriadne. Najlepšie športové zábery sú často tie, ktoré vás prinútia, aby ste sa k nim vrátili a položili si otázku, ako sa to stalo. Ich tajomstvo často spočíva v tom, že máme šťastie a ste v správnom čase na správnom mieste. Ide však o to, aby ste boli pripravení na čokoľvek. Snímajte okolie akcie – tým chceme upriamiť vašu pozornosť aj na veci mimo hlavného diania. Na súťažiacich, ktorí si pripravujú vybavenie, divákov, mechanikov, atď. Aj tí poskytujú zaujímavé podnety a rozprávajú príbeh podujatia.

Tipy na snímanie akcie na video

Fotoaparáty od spoločnosti Canon sú rovnako vhodné na zachytávanie vysokokvalitného videozáznamu v rozlíšení 1080p, 4K alebo dokonca 8K, preto sa to oplatí poriadne využiť.

Po prvom príchode na podujatie nafilmujte niekoľko širokouhlých záberov na predstavenie scény. Pri zázname nebudete musieť toľko zoomovať. Často je dobrý nápad zastaviť sa, zmeniť kompozíciu scény, záber a zoom. Potom znova začnite filmovať. Pri snímaní s posunom s fotoaparátom, aby ste zachytili miesto alebo sledovali akciu, zastavte posun skôr, než zastavíte záznam, aby ste to mali ľahšie pri spoločnej úprave záberov.

Skúste svoju pozíciu nefixovať a fotoaparát neumiestňujte na statív, pohybujte sa spolu s akciou. Bude to jednoduchšie so širším záberom. Ak za sebou nasleduje viacero pretekárov, vyskúšajte pri každom použiť inú ohniskovú vzdialenosť. Nezabúdajte, že je v poriadku, keď sa vzdialený objekt blížiaci sa k fotoaparátu v zábere zväčšuje, a nastavte zoom tak, aby bol objekt stále v zábere, keď bude najbližšie.

Najlepšie fotoaparáty pre akčnú fotografiu

Muž v neoprénovej kombinéze sedí na kamenistej pláži a drží surf, zachytené z nižšieho uhla.

Mnohé fotoaparáty Canon majú displej s meniteľným uhlom naklonenia alebo výklopný displej. Používajte ho namiesto hľadáčika na vytváranie záberov, pričom môžete fotoaparát držať vysoko, aby sa vám podarilo nasnímať hlavy ľudí v dave, alebo na úrovni zeme, aby ste získali zaujímavejší pohľad. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/3200 s, f/1.8 a ISO 100.

Muž stojí na okraji pretekárskej dráhy a pri oku si drží fotoaparát s veľkým superteleobjektívom.

Vstavaná stabilizácia obrazu (IBIS) vo fotoaparátoch Canon EOS R6 a EOS R7 funguje mimoriadne efektívne v kombinácii s optickou stabilizáciou obrazu (IS) superteleobjektívov RF, pretože oba typy stabilizácie obrazu potlačia rôzne druhy chvenia fotoaparátu. To vám zaistí neustále ostré zábery z ruky bez potreby statívu alebo monopodu.

Každý, kto používa fotoaparát značky Canon, môže spustiť snímanie akcie už s vybavením, ktoré má k dispozícii. Ak však uvažujete o vylepšení vybavenia, tu je niekoľko najvýhodnejších ponúk na snímanie akcie.

Canon EOS R7

Bezzrkadlový model EOS R7 ponúka množstvo rovnakých technických inovácií ako profesionálny Canon EOS R3, je však postavený na obrazovom snímači formátu APS-C, ktorý efektívne 1,6-násobne zvyšuje dosah teleobjektívov. To môže byť veľká výhoda pri akčnej fotografii, ktorá vám umožní zvládnuť snímanie s relatívne kompaktným a ľahkým objektívom, akým je napríklad Canon RF 800 mm F11 IS STM. Medzi ďalšie výhody tohto malého, rýchleho a výkonného fotoaparátu patrí výklopný dotykový displej a špičkový systém automatického zaostrovania, ktorý zahŕňa inteligentné rozpoznávanie ľudí, zvierat, vtákov a vozidiel, pričom stabilizácia fotoaparátu a objektívu spolupracujú na minimalizácii otrasov fotoaparátu. Model EOS R7 navyše dokáže snímať fotografie rýchlosťou až 30 snímok za sekundu (fps), a aj nahrávať videá v rozlíšení 4K rýchlosťou až 60p.

Canon EOS R6

Model EOS R6 je ideálny na pokročilé akčné fotografovanie a spája všetky funkcie sledovania s automatickým zaostrovaním pomocou AI a IBIS fotoaparátu EOS R7 v profesionálnom plnoformátovom tele. S niektorými objektívmi získate neuveriteľných 8 krokov IS, pričom fotoaparát dokáže snímať rýchlosťou až 20 snímok za sekundu. Medzi najzaujímavejšie videá patrí snímanie videa v rozlíšení 4K a snímanie v rozlíšení HD pri 120 snímkach za sekundu na získanie vysokokvalitných spomalených záberov. Opäť je tu výklopný dotykový displej na snímanie z kreatívnych pozícií.

Canon navyše ponúka široký sortiment vysokovýkonných, no kompaktných a cenovo dostupných objektívov so zoomom a prvotriedne objektívy pre fotoaparáty systému EOS R.

Canon PowerShot G7 X Mark III

Model PowerShot G7 X Mark III v sebe skrýva vysoký výkon v malom, kompaktnom fotoaparáte s hmotnosťou iba 304 g, doplnený o objektív s pevným zoomom, ktorý má užitočný rozsah 24 – 100 mm. Vysoká hodnota clony objektívu f/1.8 – 2.8 umožňuje využívať vysoké rýchlosti uzávierky pre zmrazenie pohybu, dokonca aj pri slabom alebo vnútornom osvetlení, spolu s rýchlou kontinuálnou rýchlosťou snímania až 20 snímok za sekundu (30 snímok za sekundu vo formáte RAW). Dokáže navyše natáčať videá v rozlíšení 4K a Full HD pri 120 snímkach za sekundu a má výklopný dotykový displej.

Canon PowerShot ZOOM

Model PowerShot ZOOM dokazuje, že zostava fotoaparátu na akčné fotografie nemusí byť veľká a objemná. Ide o vreckový monokulár, ktorý dokáže snímať fotografie a videá v rozlíšení Full HD jediným stlačením tlačidla. Vďaka tomu je ideálny pre divácke športové podujatia a diskrétne snímanie akcie. 3-kroková transfokácia poskytuje široký rozsah ohniskových vzdialeností ekvivalentných 100 mm, 400 mm a 800 mm v plnoformátovom fotoaparáte.


Dúfame, že sme vám poskytli užitočný súbor tipov a techník akčnej fotografie. Fotoaparáty Canon EOS R System a ich príslušné objektívy sú dokonalými nástrojmi na túto činnosť, môžete si však vychutnať aj veľký úspech s radom digitálnych zrkadloviek a kompaktných fotoaparátov Canon a užiť si veľa zábavy. Teraz je čas uviesť tieto tipy do praxe.


Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

  Tipy na nastavenie rýchlosti uzávierky

  Naučte sa ovládať rýchlosť uzávierky s našim sprievodcom pre začiatočníkom a snímajte lepšie akčné zábery.

 • FOTOGRAFOVANIE POHYBU

  Zachytenie pohybu na fotografii

  Zistite, ako zachytiť pohyb a navodiť na vašich snímkach dynamický dojem.

 • ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

  Fotenie s profesionálom nabité akciou

  Jean-baptiste Liautard predstavuje umenie akčnej športovej fotografie.

 • ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

  Fotografovanie športu jednoduchým nasmerovaním a snímaním

  Profesionálna fotografka Molly Darlingtonová skúma, ako sa dajú pomocou vreckového fotoaparátu zachytiť dôležité športové momenty.